Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

problem z oczyszczalnią? prosze o odpowiedź eksperta!


Recommended Posts

Mam oczyszczalnię firmy sotralentz. Nie powiem fachowo jaki dokładnie model, ale wiem że z tych nowoczesnych:) Budując oczyszczalnię dla nas- 4 osobowej rodziny póki co- zastanawialiśmy się czy kupić tą najmniejszą- planowo dla 4-osobowej rodziny- czy jednak wiekszą (chyba dla 6 osób) - doszliśmy do wniosku że jak będa goście albo jakby nas kiedyś przybyło.. tak czy inaczej wzieliśmy tą większą. (zbiornik chyba 3000 l) Ostatnio pojawił się taki dziwny problem- że z tego mniejszego kominka (napowietrzającego?) wydobywała się piana. Coś jakby spienić proszek do prania! Zadzwoniliśmy do kolegi który nam oczyszczalnię montował i on zastanawiał się czy nie ma tam jakby "za dużo" bakterii. Mnie się wydaje że takie szacowane zużycie wody na osobę jakie podają jako normę jest bardzo duże- i my chyba naparwde tyle nigdy nie zużywaliśmy.. nie wiem dokładnie ile, nie znalazłam ostatniego rachunku. Czy może się okazać że ta oczyszczalnia jest jednak dla nas za duża? Czy może być za duża? Zaznaczam że my jestesmy nominalnie w czwórę ale 10-12 dni w miesiącu w trójkę bo taki mamy system pracy że czesto nie ma w domu męza albo mnie.
Link to postu
 • 2 tygodnie temu...
Domyślam się, że oczyszczalnia składa się z osadnika gnilnego 3000l oraz drenażu rozsączającego.

Myślę, że nawet jeśli oczyszczalnia została przewymiarowana to objawy jakie Pani opisuje nie są przyczyną przewymiarowania (zbyt dużego urządzenia w stosunku do ilości produkcji ścieków).

Aby można było stwierdzić przyczynę złego funkcjonowania drenażu potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji.

Czy do oczyszczalni jest podłączona zmywarka? Czy jest stacja uzdatniania wody? Czy jest kocioł kondensacyjny? Jakie preparaty są używane do eksploatacji?

Po uzyskaniu tych informacji być może będziemy w stanie stwierdzić przyczynę awarii.
Link to postu
1. nie my nie mamy drenażu. To jest oczyszczalnia bez drenażu, biologiczna, z odprowadzeniem oczyszczonej wody do rowu.
2. Jest zmywarka. Jest kocioł kondensacyjny ale jest ten neutralizator kondensatu (tak to się nazywa?)
3. Nie ma stacji uzdatniania, wodę mamy z wodociągu miejskiego
4. Preparat który wsypywaliśmy do oczyszczalni to tylko ten który dostaliśmy od pana który nam ją montował i nazywa się BIO-7
5. oczyszczalnia nasza nazywa się BIO-DUO SL (i potem sa już same numerki w nazwie)- nie wiem czy czegoś nie mylę, spisałam to z protokołu robót.
6 jakiś tydzień temu mąż wyłączył na parę dni napowietrzanie, od 4 dni jest z powrotem włączone i póki co- żadnej piany nie ma.
Ten typ oczyszczalni mamy http://www.sotralentz.pl/bio-duo/opis-oczy...zyszczania.html
Link to postu
 • 5 tygodnie temu...
Witam serdecznie,
Podczas uruchamiania oczyszczalni pracującej na bazie osadu czynnego i złoża biologicznego pojawienie się piany podczas wypracowywania się oczyszczalni jest wynikiem intensywnego napowietrzania i może potrwać do kilku tygodni zanim oczyszczalnia nie wytworzy flory bakteryjnej.
Link to postu
 • 4 lata temu...
Cytat

A ja mam pytanie do Pani z Sotralenz, CZy bardzo potrzebne jest to kolano w zbiorniku , gdyż spadło mi i musiałem je ze zbiornika wyciagnac i teraz zbiornik jest bez tego kolana??


Kolano znajdujące się na wlocie do osadnika, zwane inaczej deflektorem wlotowym służy do zmniejszenia prędkości ścieku wpadającego do zbiornika (osadnika). Jest jednocześnie elementem wprowadzającym ściek do osadnika, w sposób nie zakłócający procesów zachodzących w osadniku. Jeżeli wyjście kanalizacji z budynku wykonane jest ze spadkiem ok. 3 % i odległość do osadnika jest niewielka zastosowanie deflektora będzie miało mniejsze znaczenie niż w przypadku większego spadku i znacznej odległości. Producent biorąc pod uwagę najbardziej niekorzystne warunki instalacji stosuje rozwiązanie standardowe "z kolanem" sprawdzające się w obydwu przypadkach.

Jeżeli w chwili obecnej instalacja tego kolana nie jest możliwa to należy liczyć się z tym, że podczas doprowadzania ścieków do oczyszczalni procesy zachodzące w oczyszczalni mogą być lekko zakłócane, co może wpłynąć na ilość zawiesiny na wypływie. Jest to jednak element wpływający w niewielkim stopniu na pracę osadnika, pod warunkiem prawidłowej instalacji oczyszczalni.
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
Witam, ja również mam pytanie do Pani Ekspert,

Posiadamy oczyszczalnię biologiczna Bio hero 2000l, trójkomorowa, firmy Eko sum, oczyszczalnia została zamontowana dwa lata temu, problemy zaczęły się podczas tegorocznej wiosny, (wcześniej funkcjonowała prawidłowo) z oczyszczalni zaczął się wydobywać fetor (jak z szamba a nawet gorzej) a wypływające ścieki wyglądały na nieoczyszczone. Zgodnie z poradą producenta opróżniłem oczyszczalnię z osadów , oczyściłem kształtki myjka ciśnieniową, jeszcze raz wypompowałem osad, zalałem wodą i wprowadziłem rekomendowane przez producenta bakterie firmy Biozym-zestaw startowy. Kupiłem tez bakterie do uzupełnień, które regularnie dozuję.Niestety sytuacja od tamtej pory nie przedstawia się najlepiej z oczyszczalni nadal wydobywa się przykry zapach, a ścieki są na oko tylko trochę oczyszczone. W domu posiadamy zmywarkę , kocioł gazowy kondensacyjny, brak stacji uzdatniania wody,4 osoby w rodzinie, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Pompka oczyszczalni pracuje cały czas. Sąsiedzi straszą mnie Sanepidem. Producent rozkłada ręce.Proszę o pomoc.
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
Witam,
Na temat pracy tej oczyszczalni niestety ciężko jest mi się wypowiedzieć. Skoro producent twierdzi, że oczyszczalnia działa prawidłowo, to tak należy przyjąć.

Można zastanowić się jednak nad ściekami wpływającymi do oczyszczalni. Bardzo często to one są przyczyną nieprawidłowego działania. Zainstalowany jest kocioł gazowy kondensacyjny. W tym przypadku należy bezwzględnie zastosować neutralizator skroplin przed wprowadzeniem ich do oczyszczalni. Być może, któryś z domowników stosuje jakieś antybiotyki, one również mogą powodować zaburzenia pracy oczyszczalni.
Link to postu
 • 4 lata temu...
 • 10 miesiące temu...
Dnia 18.11.2019 o 20:33, Basia Arroyo-Mierzwa napisał:

Witajcie

czy ktoś z was jeszcze ma, bądź miał probem z oczyszczalnią Bio Hero- smród i piana?

 

Ta oczyszczalnia jest kiepska. Mam ją od 6-7 lat i cały czas są problemy. Źle oczyszcza !!! Studnia chłonna się zatyka. Mam już jej dość do tego stopnia że zastanawiam się nad wymianą !! To bubel wpuszczony na rynek. Mój kolega też na Bio Hero 2000 i ma te same problemy !!  On już ma trzecią studnie chłonną, ja już dwie. To jakaś masakra ta oczyszczalnia ! Mój drugi kolega ma oczyszczalnie innej firmy i nie ma żadnych problemów !!!  Nie polecam tej źle zaprojektowanej i niedziałającej oczyszczalni !!! Właz mały ... nie da się nic sprawdzić, poprawić, wyczyścić ... ehhh. Fajnie wygląda przed zakupem i montażem....  ale w trakcie użytkowania same problemy i ciągłe sprawdzanie czy jeszcze działa..... Z moich obserwacji wynika że jak śmierdzi to trzeba bakterie dodać i w zasadzie po dodaniu bakterii zapach znika... czyli zaczyna działać prawidłowo do czasu aż zacznie źle działać. Najgorsze jest to że bardzo słabo oczyszcza ściek !!!! w wyniku czego zatyka się studnia a to już ekstremalny problem. !!! Czy ktoś ma tę oczyszczalnie i ma podobne problemy ? 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, mam problem z ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu w bloku. Ogrzewanie zapewnia miejska ciepłownia. Generalnie problem w tym, że grzejniki działają i normalnie grzeją, a podłogówka już nie,  Ciśnienie wody ok 2 barów, przeprowadziłem odpowietrzanie automatyczne poprzez włączenie programu w pompie WILO Para, w systemie są odpowietrzniki automatyczne. Podgłówka do tej pory działała normalnie i nagle przestała ? Proszę o sugestie czy przyczyną może być zapowietrzenie i konieczne jest odpowietrzenie za pomocą pompy ?
  • Raport o europejskiej energetyce opublikował brytyjski thnik-tank Ember. Pokazuje on, że w 2022 roku farmy wiatrowe i fotowoltaika wyprodukowały 22 proc. prądu w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii wyprzedziły gaz (20 proc.). Według celu unijnej polityki klimatycznej, do 2030 roku UE ma mieć 45 proc. prądu ze źródeł odnawialnych.  Wiatr i słońce już dawno wyprzedziły w produkcji energii węgiel, który odpowiadał za 16 proc. produkcji energii elektrycznej. Wzrost produkcji węgla był niewielki i czasowy. Ich udział w produkcji energii był w sumie wyższy o 1,5 punktu procentowego, ale już od września znów zaczął spadać. W ostatnich czterech miesiącach prądu z węgla było już o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.  Z 26 bloków węglowych przygotowanych do uruchomienia z powodu kryzysu, siedem w ogóle nie zostało włączonych. Pozostałe pracowały na w sumie 18 proc. mocy. Zużyto tylko 1/3 zaimportowanego w 2022 roku węgla. Ember podkreśla, że kraje, które miały plany odchodzenia od węgla, nie zmieniły ich w obliczu kryzysu.   Dave Jones z Ember ocenił, że Europa "uniknęła najgorszych skutków kryzysu energetycznego". - Wstrząsy 2022 spowodowały małe drgnięcie energii z węgla i wielką falę wsparcia dla energii odnawialnej. Obawy o powrót węgla można pogrzebać - powiedział. Na powyższym wykresie widać, jak produkcja energii z wiatru i słońca (kolor zielony) rośnie od ponad 20 lat; wyprzedza spadający węgiel po 2018 roku, a teraz także gaz.   Według analizy Ember rekordowy wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki (+24 proc.) i wiatru pomógł poradzić sobie z niedoborem elektrowni wodnych i jądrowych. Dzięki temu uniknięto dodatkowych 10 miliardów euro, które trzeba by wydać na gaz. Z powodu większej produkcji prądu z węgla emisje gazów cieplarnianych z energetyki wzrosły o prawie 4 proc., ale według analizy "mogłoby być znacznie gorzej". Źródła odnawialne zapobiegły znacznie większemu odbiciu węgla.  W poradzeniu sobie z kryzysem pomogło także oszczędzanie. Zapotrzebowanie na prąd spadło w ostatnim kwartale 2022 roku o 7,9 proc. Poszczęściło się nam także z pogodą - ciepła jesień i łagodna zima zmniejszyła zapotrzebowanie na energię.   Europa ograniczyła całościowe zużycie gazu - jednak w dużej mierze oszczędzał przemysł. W energetyce nie udało się go oszczędzić, a nawet zużycie lekko wzrosło. To jednak - zdaniem analityków - zmieni się "drastycznie" w kolejnych latach. Według Ember w 2023 roku rozbudowa energii wiatrowej i słonecznej przyspieszy w 2023 roku w odpowiedzi na kryzys. Wróci także duża część produkcji energii z francuskich elektrowni jądrowych oraz elektrowni wodnych. Nałożenie się tych czynników ma spowodować, że produkcja energii z paliw kopalnych ostro spadnie - nawet o 20 proc.  
  • Mogli te deszczułki dać do ławek patriotycznych, to by mieli w ciul bezpłatnej reklamy. Myślenie mają ograniczone, bez wyobraźni... 
  • Ten Venifloor to musi być koszmarny badziew, którego nikt nie chce kupować, skoro chwytają się tak głupiej szeptanej reklamy :D Forum muratora też zaspamowali, ale tam moderacja działa szybko.
  • Nie dogadali się...   Klient powinien zafugować, a piszący powinien wcześniej położyć płytki... Chociaż i fugowanie może popsuć wygląd dobrze ułożonych płytek...  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...