Skocz do zawartości

problem z oczyszczalnią? prosze o odpowiedź eksperta!


Recommended Posts

Mam oczyszczalnię firmy sotralentz. Nie powiem fachowo jaki dokładnie model, ale wiem że z tych nowoczesnych:) Budując oczyszczalnię dla nas- 4 osobowej rodziny póki co- zastanawialiśmy się czy kupić tą najmniejszą- planowo dla 4-osobowej rodziny- czy jednak wiekszą (chyba dla 6 osób) - doszliśmy do wniosku że jak będa goście albo jakby nas kiedyś przybyło.. tak czy inaczej wzieliśmy tą większą. (zbiornik chyba 3000 l) Ostatnio pojawił się taki dziwny problem- że z tego mniejszego kominka (napowietrzającego?) wydobywała się piana. Coś jakby spienić proszek do prania! Zadzwoniliśmy do kolegi który nam oczyszczalnię montował i on zastanawiał się czy nie ma tam jakby "za dużo" bakterii. Mnie się wydaje że takie szacowane zużycie wody na osobę jakie podają jako normę jest bardzo duże- i my chyba naparwde tyle nigdy nie zużywaliśmy.. nie wiem dokładnie ile, nie znalazłam ostatniego rachunku. Czy może się okazać że ta oczyszczalnia jest jednak dla nas za duża? Czy może być za duża? Zaznaczam że my jestesmy nominalnie w czwórę ale 10-12 dni w miesiącu w trójkę bo taki mamy system pracy że czesto nie ma w domu męza albo mnie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Domyślam się, że oczyszczalnia składa się z osadnika gnilnego 3000l oraz drenażu rozsączającego.

Myślę, że nawet jeśli oczyszczalnia została przewymiarowana to objawy jakie Pani opisuje nie są przyczyną przewymiarowania (zbyt dużego urządzenia w stosunku do ilości produkcji ścieków).

Aby można było stwierdzić przyczynę złego funkcjonowania drenażu potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji.

Czy do oczyszczalni jest podłączona zmywarka? Czy jest stacja uzdatniania wody? Czy jest kocioł kondensacyjny? Jakie preparaty są używane do eksploatacji?

Po uzyskaniu tych informacji być może będziemy w stanie stwierdzić przyczynę awarii.
Link do komentarza
1. nie my nie mamy drenażu. To jest oczyszczalnia bez drenażu, biologiczna, z odprowadzeniem oczyszczonej wody do rowu.
2. Jest zmywarka. Jest kocioł kondensacyjny ale jest ten neutralizator kondensatu (tak to się nazywa?)
3. Nie ma stacji uzdatniania, wodę mamy z wodociągu miejskiego
4. Preparat który wsypywaliśmy do oczyszczalni to tylko ten który dostaliśmy od pana który nam ją montował i nazywa się BIO-7
5. oczyszczalnia nasza nazywa się BIO-DUO SL (i potem sa już same numerki w nazwie)- nie wiem czy czegoś nie mylę, spisałam to z protokołu robót.
6 jakiś tydzień temu mąż wyłączył na parę dni napowietrzanie, od 4 dni jest z powrotem włączone i póki co- żadnej piany nie ma.
Ten typ oczyszczalni mamy http://www.sotralentz.pl/bio-duo/opis-oczy...zyszczania.html
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...
Cytat

A ja mam pytanie do Pani z Sotralenz, CZy bardzo potrzebne jest to kolano w zbiorniku , gdyż spadło mi i musiałem je ze zbiornika wyciagnac i teraz zbiornik jest bez tego kolana??


Kolano znajdujące się na wlocie do osadnika, zwane inaczej deflektorem wlotowym służy do zmniejszenia prędkości ścieku wpadającego do zbiornika (osadnika). Jest jednocześnie elementem wprowadzającym ściek do osadnika, w sposób nie zakłócający procesów zachodzących w osadniku. Jeżeli wyjście kanalizacji z budynku wykonane jest ze spadkiem ok. 3 % i odległość do osadnika jest niewielka zastosowanie deflektora będzie miało mniejsze znaczenie niż w przypadku większego spadku i znacznej odległości. Producent biorąc pod uwagę najbardziej niekorzystne warunki instalacji stosuje rozwiązanie standardowe "z kolanem" sprawdzające się w obydwu przypadkach.

Jeżeli w chwili obecnej instalacja tego kolana nie jest możliwa to należy liczyć się z tym, że podczas doprowadzania ścieków do oczyszczalni procesy zachodzące w oczyszczalni mogą być lekko zakłócane, co może wpłynąć na ilość zawiesiny na wypływie. Jest to jednak element wpływający w niewielkim stopniu na pracę osadnika, pod warunkiem prawidłowej instalacji oczyszczalni.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam, ja również mam pytanie do Pani Ekspert,

Posiadamy oczyszczalnię biologiczna Bio hero 2000l, trójkomorowa, firmy Eko sum, oczyszczalnia została zamontowana dwa lata temu, problemy zaczęły się podczas tegorocznej wiosny, (wcześniej funkcjonowała prawidłowo) z oczyszczalni zaczął się wydobywać fetor (jak z szamba a nawet gorzej) a wypływające ścieki wyglądały na nieoczyszczone. Zgodnie z poradą producenta opróżniłem oczyszczalnię z osadów , oczyściłem kształtki myjka ciśnieniową, jeszcze raz wypompowałem osad, zalałem wodą i wprowadziłem rekomendowane przez producenta bakterie firmy Biozym-zestaw startowy. Kupiłem tez bakterie do uzupełnień, które regularnie dozuję.Niestety sytuacja od tamtej pory nie przedstawia się najlepiej z oczyszczalni nadal wydobywa się przykry zapach, a ścieki są na oko tylko trochę oczyszczone. W domu posiadamy zmywarkę , kocioł gazowy kondensacyjny, brak stacji uzdatniania wody,4 osoby w rodzinie, dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Pompka oczyszczalni pracuje cały czas. Sąsiedzi straszą mnie Sanepidem. Producent rozkłada ręce.Proszę o pomoc.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam,
Na temat pracy tej oczyszczalni niestety ciężko jest mi się wypowiedzieć. Skoro producent twierdzi, że oczyszczalnia działa prawidłowo, to tak należy przyjąć.

Można zastanowić się jednak nad ściekami wpływającymi do oczyszczalni. Bardzo często to one są przyczyną nieprawidłowego działania. Zainstalowany jest kocioł gazowy kondensacyjny. W tym przypadku należy bezwzględnie zastosować neutralizator skroplin przed wprowadzeniem ich do oczyszczalni. Być może, któryś z domowników stosuje jakieś antybiotyki, one również mogą powodować zaburzenia pracy oczyszczalni.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
  • 10 miesiące temu...
Dnia 18.11.2019 o 20:33, Basia Arroyo-Mierzwa napisał:

Witajcie

czy ktoś z was jeszcze ma, bądź miał probem z oczyszczalnią Bio Hero- smród i piana?

 

Ta oczyszczalnia jest kiepska. Mam ją od 6-7 lat i cały czas są problemy. Źle oczyszcza !!! Studnia chłonna się zatyka. Mam już jej dość do tego stopnia że zastanawiam się nad wymianą !! To bubel wpuszczony na rynek. Mój kolega też na Bio Hero 2000 i ma te same problemy !!  On już ma trzecią studnie chłonną, ja już dwie. To jakaś masakra ta oczyszczalnia ! Mój drugi kolega ma oczyszczalnie innej firmy i nie ma żadnych problemów !!!  Nie polecam tej źle zaprojektowanej i niedziałającej oczyszczalni !!! Właz mały ... nie da się nic sprawdzić, poprawić, wyczyścić ... ehhh. Fajnie wygląda przed zakupem i montażem....  ale w trakcie użytkowania same problemy i ciągłe sprawdzanie czy jeszcze działa..... Z moich obserwacji wynika że jak śmierdzi to trzeba bakterie dodać i w zasadzie po dodaniu bakterii zapach znika... czyli zaczyna działać prawidłowo do czasu aż zacznie źle działać. Najgorsze jest to że bardzo słabo oczyszcza ściek !!!! w wyniku czego zatyka się studnia a to już ekstremalny problem. !!! Czy ktoś ma tę oczyszczalnie i ma podobne problemy ? 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...