Skocz do zawartości

warunki odpisu VAT przy budowaniu części domu na firmę


Recommended Posts

Razem z mężem prowadzimy firmę. Chcielibyśmy wybudować dom, którego część np całe poddasze użytkowe służyłoby potrzebom firmy - czyli jakiś pokój magazynowy np., pokój biurowy. Naprawdę byśmy w tym miejscu pracowali.
Parter stanowiłby część mieszkalną.
Oczywiście zależy nam na oszczędnościach przy budowie, czyli zwrocie VAT kosztów materiałów i usług oraz możliwości amortyzacji.

Pytania mam następujące.
1. Czy możemy w ten sposób wybudować dom - że część "jest budowana" jako inwestycja firmy a część jako dom mieszkalny?

2. Jakie warunki musimy spełnić, by być w zgodzie z prawem i by móc odliczyć sobie VAT (słyszałam, że już w projekcie i kosztorysie musi być oznaczone przeznaczenie)

3. W jakiej części ten VAT będzie mógł być odliczony w stosunku do całości kosztów budowy. Czy to będzie jakaś procentowa wielkość w zależności od m2 zajmowanej powierzchni na potrzeby firmy?

4. Słyszałam o możliwości budowania całości domu na firmę - a później wydzielenia z niej części mieszkalnej - czy jest to realne i czy jest to korzystniejsze?

5. Jak w praktyce będzie wyglądała sprawa formalna budowy? Czy wszystkie faktury mają być wystawiane na dane firmy? A co z kosztami wstępnymi? np pracy geodety, kosztami notarialnymi, koniecznymi opłatami w różnych urzędach - czy przy tych wszystkich kosztach mają być wystawiane faktury na firmę?

6. Załatwiając różne formalności mam się posługiwać danymi firmy? Kto jest w tym przypadku inwestorem? Dla kogo mają być wystawiane "wypisy i wyrysy", "pozwolenie na budowę" itp - na firmę czy na mnie jako osobę prywatną?

7. Czy ktoś może sprawdzić i jak to się odbywa, czy rzeczywiście w wyznaczonej części domu "toczy się życie firmowe" czy może stoi łóżeczko dziecka i komoda z zabawkami????

Oj i jeszcze trochę pytań bym znalazła - ale na razie proszę o odzew chociaż na te pytania:)))))))
Pozdrawiam Gosia
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...