Skocz do zawartości

kocioł na ekoroszek


Recommended Posts

Ja nie mam takiego ale jest w moje najbliższej rodzinie- grzeją nim dom około 150 m2 więc niewiele większy od Twojego. Generalnie są zadowoleni. Nie powiem Ci dziś jakiej firmy bo nie wiem. Ale uwagi miałabym takie:
- kotłownia musi być spora. Napewno większa niż typowe na gaz. Sam ten ich piec ma około 120 cm szerokości!
-musisz tak jak pisała Acia uwzględnić miejsce do przechowywania eko-groszku- czyli taką hałde worków pod sam sufit:)
-u tego mojego szwagra jest (uważam że bardzo dobrze pomyslane!) kotłownia do której wchodzi się z garażu, nie z domu. I to jest dobre, bo kotłownia groszkowa nigdy nie bedzie "czystym " pomieszczeniem jak gazowa. Ja mam np malutką kotłownię na gaz która jest równocześnie pralnią- przy eko groszku to niemożliwe. (więc zaplanuj pralnię albo będzisz musiała mieć pralkę w łazience). Przy eko-groszku poporstu się brudzi i nosi, bo to jednak węgiel.
-teraz plusy- koszt. Oni naprawdę niedrogo ogrzewają dom a mają małe dzieci i ciepło:) Sezon to 1200-1500 zł chyba. Do tego palą w kominku.
-wygoda- noo nie taka jak gaz... bo jednak raz w tygodniu jest przy tym robota. Ale napewno nieporównywalna z piecami jakie ja pamiętam z dzieciństwa gdzie tata wstawał o szóstej żeby napalić bo dom już był zupełnie wyziębiony....
Link do komentarza
Coś mi się nie chce wierzyć w te 1200-1500zł na sezon. Ja mam mniejszy (tyle, że nie ocieplony) dom, i spalam ok. 4T gorszej jakości groszku, co na Śląsku kosztuje ok. 2200zł.
Kominek może tutaj zmieniać sytuację, ale w kosztach ogrzewania powinni dodać koszt drewna.
Jak palą workowanym, to tona kosztuje nawet ponad 800zł, co wychodzi podobnie jak gaz.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W 1995 roku nikogo na izolację termiczną nie szło namówić... bo litr oleju (zresztą też "eco" therm) kosztował 60 gr. Zakopywano zbiornik, kupowano buderusa... i "śmiano "się z izolacji.
UE zawiesiła Polsce akcyzy na paliwa stałe do końca 2011 roku!!! Na Słowacji już są w/w akcyzy... i wszyscy kotłownie przerabiają!
Potem ceny GJ mają się wyrównać
Szkoda więc rozpatrywać temat ekogroszku bo to zbyt drogie ogrzewanie. Zwłaszcza jak się tu czyta, że są tacy co palą nawet 3-4 worki na tydzień!!!!!???
Link do komentarza
Skoro Pan wie, że podrożeje kilka procent, że nie będzie tego co np. na Słowacji, to proszę może Pan dalej nie izolować domów.
Cytat

... kilka procent...

zabawne, ale cóż, wiara, że energia nie podrożeje (no najwyżej o kilka procent) jest bardzo mocno zakorzeniona u projektujących i wykonujących. Myśli takiej też nie dopuszczają do siebie inwestorzy.

Szkoda, że w 95' nie było forum. Fajnie dziś wyglądałyby posty-Olej litr 60gr i podrożeje najwyżej kilka procent
Link do komentarza
Cytat

zabawne, ale cóż, wiara, że energia nie podrożeje (no najwyżej o kilka procent) jest bardzo mocno zakorzeniona u projektujących i wykonujących. Myśli takiej też nie dopuszczają do siebie inwestorzy.

Jeżeli ma Pan konkretną wiedzę o tym, że :
Cytat

Potem ceny GJ mają się wyrównać


to proszę się nią podzielić podając źródło tej informacji.

Pisałem już o tym wcześniej, np. tutaj : https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...ost&p=54048
Link do komentarza
Cytat

Czy chodzi o tą samą Słowację, o której pisał pan uparcie kilka lat temu, że plombują tam ludziom kominy i walą srogie mandaty za palenie paliwami stałymi?


Cytat

Jesteśmy ostatnim krajem w UE, gdzie wolno w domach grzać sie węglem, w zeszłym roku taki zakaz wprowdzili już i Słowacy. Certyfikacja energetyczna i liczniki "emisji" nie mają sensu przy korzystaniu z energii "pozalicznikowej"



Czas najlepiej weryfikuje co jest prawdą, a co iluzją. Prawie 10 lat temu Pan Tomasz pisał (Murator 06/2000 str. 102) :
Cytat

Normy emisji ciepła, które będą obowiązywać za dwa-trzy lata (40 KWh/m2/rok), zmuszą nas do stosowania izolacji grubości minimum 20 cm


Jak widać minęło prawie 10 lat i takie normy nadal nie zostały wprowadzone, co nie przeszkadza w tym, że pojawia się coraz więcej domów, które spełniają standardy domów pasywnych. Prawdopodobnie podobnie będzie z akcyzą na paliwa w bliżej nie ustalonej przyszłości być może czekają nas tak drastyczne (w porównaniu z dniem dzisiejszym) podwyżki akcyzy na paliwa stałe.
Jednak aktualne przepisy zakładają jej wzrost o kilka procent.

Więcej na ten temat : http://www.laweuropa.com/Polish/index.php?...b_Pol_Vergi_2_6
Link do komentarza
Nie przewidziałem wtedy, że ustawodawca będzie za 10 lat będzie dalej monopolistą w dostawach nośników i zyski z VAT-u i akcyz spowodują, że nasze państwo oszukuje ludzi. Zmniejszenie zużycia to straty budżetu. Oczywiście to starty na krótką metę, ale kto w polityce martwi się dalej niż następnymi wyborami. Przyznaję, że byłem naiwny sądząc, że państwu zależy na energooszczędności jak i że w tym kierunku idzie nauka. Mimo, że nośniki poszły w górę kilka razy "beton" z politechnik uczy budować jak 20 lat temu.
Link do komentarza
Cytat

Nie przewidziałem wtedy, że ustawodawca będzie za 10 lat będzie dalej monopolistą w dostawach nośników i zyski z VAT-u i akcyz spowodują, że nasze państwo oszukuje ludzi. Zmniejszenie zużycia to straty budżetu. Oczywiście to starty na krótką metę, ale kto w polityce martwi się dalej niż następnymi wyborami. Przyznaję, że byłem naiwny sądząc, że państwu zależy na energooszczędności jak i że w tym kierunku idzie nauka.


Podpisuję się pod pana wpisem!
Link do komentarza
Cytat

Witam,

jestem zainetersowana ogrzewaniem domu eko-groszkiem. W planach budowa domu do 120 m. Jaki powinniśmy zakupić piec oraz jakie wymiary powinno mieć pomieszczenie gospodarcze aby go wstawić



Czy na tym forum da się poczytać na temat??????Zobaczcie sami jakie jest pytanie a jakie odpowiedzi......A nie będę mówić głośno kto przoduje w tych "zbaczaniach " z tematu głównego na temat np.izolacji....Co ma ta treść do szerokośćci pieca i wielkości pomieszczenia gospodarczego???Kolejna przepychanka słowna...może by tak "zaizolować "każdy temat od tego zaśmiecania go????
Link do komentarza
Cytat

Czy na tym forum da się poczytać na temat??????Zobaczcie sami jakie jest pytanie a jakie odpowiedzi......A nie będę mówić głośno kto przoduje w tych "zbaczaniach " z tematu głównego na temat np.izolacji....Co ma ta treść do szerokośćci pieca i wielkości pomieszczenia gospodarczego???Kolejna przepychanka słowna...może by tak "zaizolować "każdy temat od tego zaśmiecania go????


Kompletnie straciłem wątek czytając ten temat!!! Jestem nowy, ale popieram wypowiedź Czapi. DOSYĆ TYCH ZBOCZEŃ, bo pier...ca można dostać!!!
Link do komentarza
Właśnie.Ja myślałam ,że poczytam tu np. o wymiarach pomieszczeń.Potrzebuję tej informacji aby wydzielić rozsądny kawałek miejsca pod piec co z podajnikiem.Chodzi mi o wymiary, które sprawdziły się w praktyce,żeby można było swobodnie manewrować.Ja wydzieliłam 3,4m x1,85.Drzwi będą w dowolnym miejscu na tej dłuższej ścianie.Starczy?
Link do komentarza
Cytat

Czapi nie śmiej się ze mnie, ale nie łapię związku icon_sad.gif



No chyba wymiary kotłowni mają duży związek z mozliwością wstawienia pieca....I o tym jest dyskusja...Będę mieć kotłownię o wymiarach 185x340.Komin będzie w tej ścianie krótszej(185).Wiadomo -skoro piec na ekogroszek-to z podajnikiem,prawda?
Odpowiedź dotyczyła wypowiedzi edwl:
"Wygląda, że starczy, ale... ważne jest również konfiguracja (gdzie jest wlot komina) oraz czy można spokojnie pomachać szuflą załadowując zasobnik."
No więc piszę o konfiguracji....Patrzyłam na wymiary kotłów z podajnikami i nie są zbyt szerokie-co mnie pozytywnie zdziwiło, np.1160mm.Ale podają czasem,że wymagane jest dodatkowo około 600mm przestrzeni z boku na obsługę.
Link do komentarza
Cytat

No chyba wymiary kotłowni mają duży związek z mozliwością wstawienia pieca....I o tym jest dyskusja...Będę mieć kotłownię o wymiarach 185x340.Komin będzie w tej ścianie krótszej(185).Wiadomo -skoro piec na ekogroszek-to z podajnikiem,prawda?
Odpowiedź dotyczyła wypowiedzi edwl:
"Wygląda, że starczy, ale... ważne jest również konfiguracja (gdzie jest wlot komina) oraz czy można spokojnie pomachać szuflą załadowując zasobnik."
No więc piszę o konfiguracji....Patrzyłam na wymiary kotłów z podajnikami i nie są zbyt szerokie-co mnie pozytywnie zdziwiło, np.1160mm.Ale podają czasem,że wymagane jest dodatkowo około 600mm przestrzeni z boku na obsługę.


Ja mam kotłownie dokładnie według projektu http://www.galeriadomow.pl/plan-z.php?plan...&show=rzut0 prawie 15 m2 jest wystarczająca na piec galmet 14kw i dwie palety węgla. tzn jedna to kastraz której ładuje do podajnika węgieł za pomocą szufelki i wiadra zrobiona na podstawie palety euro a na drugiej euro leża sobie woreczki z węglem workowanym i oczywiście umywalka w kotłowni to podstawa. miejsca aż za dużo mysłę że przy takim ustawieniu jak u mnie kotłownia mogłaby mieć wymiary 2,8 x 3 m i byłaby wystarczająca ale ciasna a moja jest przestronna i rzekłbym komfortowa do obsługi pieca i składowania zapasu opału na jakiś czas.
link do kotłów
http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.ph...p;id_men_szuk=0
Link do komentarza
Cytat

No chyba wymiary kotłowni mają duży związek z mozliwością wstawienia pieca....I o tym jest dyskusja...Będę mieć kotłownię o wymiarach 185x340.Komin będzie w tej ścianie krótszej(185).Wiadomo -skoro piec na ekogroszek-to z podajnikiem,prawda?
Odpowiedź dotyczyła wypowiedzi edwl:
"Wygląda, że starczy, ale... ważne jest również konfiguracja (gdzie jest wlot komina) oraz czy można spokojnie pomachać szuflą załadowując zasobnik."
No więc piszę o konfiguracji....Patrzyłam na wymiary kotłów z podajnikami i nie są zbyt szerokie-co mnie pozytywnie zdziwiło, np.1160mm.Ale podają czasem,że wymagane jest dodatkowo około 600mm przestrzeni z boku na obsługę.


To co zaprezentowałem... nazwałbym kompletną bezwładnością umysłową icon_sad.gif Dzięki za otrzeźwienie icon_smile.gif
Link do komentarza
Jeśli nie ma sieci z gazem ziemnym to na pewno najtańszym rozwiązaniem jest paliwo stałe typu groszek. Ja zaczynam budowę na terenie wiejskim, które graniczy z miastem, ale do budowy sieci z gazem ziemnym to mogę sobie poczekać jeszcze z 15-20 lat. Dlatego wybałem piec na groszek, ponieważ prz gazie płynnym pójdę z torbami. Wiem że to może jest trochę pracy z obsługą ale coś za coś.

Piotr
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...