Skocz do zawartości

Powiekszyć wymianę powietrza?


Gość

Recommended Posts

W budowanym domu mamy salon połączony z otwartą kuchnią i jadalnią. W salonie będzie kominek z płaszczem wodnym, kuchnia elektryczna i zamontowany jako wentylacja rekuperator. Czy i o ile należy powiększyć wymianę powietrza w tym pomieszczeniu, jeżeli są to wspólne łączone pomieszczenia?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Redakcja__
W przedstawionym rozwiazaniu trzeba przede wszystkim zapewnić bezpośredni dopływ powietrza do kominka oddzielnym kanałem nawiewnym z wyprowadzonym na zewnątrz. Zamontowany kominek musi być przystosowany do takiego doprowadzenia powietrza zewnętrznego, gdyż przy działajacej wentylacji mechanicznej mogło by wystąpić zasysanie dumu do pomieszczenia. Zrezygnowanie z bezpośreniej wentylacji wyciągiem nadkuchennym nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż opary przy gotowaniu będą rochodzić sie po całym pomieszczeniu. Lepiej zamontować okap nadkuchenny z wyprowadzeniem na zewnątrz domu, bez podłączenia do rekuperatora. Takie rozwiązanie zmniejsza do prawda odzyskiwanie ciepła wentylacji, ale jednocześnie zapobiega osiadaniu tłustych oparów na wyposażeniu kuchni i sasiednich pomieszczeń
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Bardzo prosto. NAWIEWASZ do salonu i jadalni a wyciąg będzie pzrez kuchnię. Oczywiście, jełśi na okapie kuchennym masz filtr możesz podłaczyc go także do systemu rekuperacji - ponieważ 100% wywiewanego powietrza jest wywiewane na zewnątrz (stąd nie bardzo rozumiem porady redakcji).
Wywiewamy więcej z kuch niż nawiewamy do salony i do jadalni . TO JEST REGUŁA. Wtedy nie będziesz miał zapachów rozchodzących sie po domu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
ja też planuję w domu okap nad kuchenką i rekuperator, ale rozmawiałem z kilkoma firmami i wszyscy odradzają podłączanie okapu do rekuperatora ze względu na ryzyko zatłuszczenia wymiennika i filtr tutaj niewiele pomaga w dłuższej perspektywie ponieważ nikt nie jest wystarczająco sumienny w okresowej jego wymianie; nawet jeżeli na początku pamięta to z biegiem czasu pamięta coraz mniej; z ciekawości odłączyłem u siebie w mieszkaniu rurę za okapem i muszę instalatorom przyznać rację w tym temacie - nie myślałem że będzie taka tłusta;
Link do komentarza
To nawet nie chodzi o sam wymiennik, Tłuszcz (pożywka dla grzybów) będzie w kanałach dolotowych do wymiennika, a umycie tego jest b. trudne. Jest jeszcze jednen powód, wylot okapu prowadzony najkrótszą drogą na zewnątrz, sprawia, że zimą panuje tam niska temperatura, co "czyści" z grzybów w/w . Pomiętać też należy o szczelnej zastawce w tym kanale.
Link do komentarza
Jeśli nie będzie filtra tłuszczowego w okapie - to nawet nie ma co myslec o podłączeniu systemu wywiewnego z okapu do do systemu reku. Znająć zycie NIKT nie będzie pamietał o prawidłowym czyszczeniu filtra. Co prawda wymienniki w reku moga byc wyczyszczone (bo sa wyjmowalne) ale gorzej z wentylatorami.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...