Skocz do zawartości

Jaki typ ogrzewania domu?


Recommended Posts

Cytat

Też mam takie wrażenie i bardzo mi się spodobało to zdanie.

Myślę, że w Twoim przypadku idealne byłoby zastosowanie pompy ciepła, musisz tylko troszkę poczytać na ten temat i nie na forum i przede wszystkim nie Brzeczkowskiego.

Pozdrawiam
Marcin



Tak jest pompa ciepła to bardzo dobre rozwiązanie.Niestety napisano wiele bzdur na ten temat.
Link do komentarza
Cytat

Główna bzdura to pompa ciepła.
Nie da się jej zastosować do systemów energooszczędnych ! koszt instalacji ogroooomny
Nie da się jej zastosować do domów izolowanych! - komfort i droga eksploatacja.

Rzetelniej byłoby napisać : zamast "Nie da się jej zastosować ... ", "Nie potrafię jej zastosować ... ".
To, że Pan pompy ciepła i kolektory słoneczne w Pana wydaniu to niewypał, nie znaczy, że inni nie potrafią ich instalować.
Link do komentarza
Cytat

To dlaczego płaci Pan tak ogromne rachunki???????




Ogromne rachunki, a w stosunku do kogo?
Oczywiście, że nie chodzi tu o jakieś wyimagowane wskaźniki z m2, tylko rzeczywisty koszt podany przez kogoś „namacalnego”.

Oczywiście nie mam tu na myśli Pana, bo HenoK mieszka w wolnostojącym domu, a nie mieszkaniu ogrzewanym przez sąsiadów z 4 stron, HenoK nie ma również czerpni WM na korytarzu klatki schodowej, itp. „drobiazgów” wpływających na możliwość porównania.
Link do komentarza
Cytat

To dlaczego płaci Pan tak ogromne rachunki??????? Pana interesuje pompa ciepła i solar nie energooszczędnośc i rachunki !

Podsumowanie okresu od momentu jak zainstalowałem pompę ciepła (14 listopada 2009r.) - 132dni, koszt całkowity energii ~1600zł z tego zużycie pompy ciepła i pomp obiegowych (ogrzewanie i ciepła woda) to ~750zł, średnio miesięcznie 175zł. Nie obejmuje to całego sezonu grzewczego (od początku października, ale wtedy pompa ciepła nie zużywałaby energii za więcej jak 100zł/miesiąc). Razem za cały sezon grzewczy wychodzi ok. 1000zł, czyli średnio miesięcznie ~160zł. Na przygotowanie ciepłej wody przez pozostałą część roku wyjdzie ok. 100zł (60groszy dziennie), czyli roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody u mnie to ok. 1100zł (wcześniej szacowałem to na ~1300zł rocznie, ale zima w ostatnim swoim miesiącu okazała się łaskawsza), czyli znowu średnio miesięcznie ~90zł.
Dla porównania 3 lata temu w bloku za 72m2 płaciłem za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody ok. 200zł miesięcznie.

Ciepła woda dla 3 osób oraz sporadycznie 4 osoba. Ogrzewane 109m2 parteru w domu wolno stojącym.

Czy jestem z takiego zużycia energii zadowolony?
Z pompy ciepła i kolektorów słonecznych jak najbardziej. Całość niestety psuje duże zużycie energii na pozostałe potrzeby (ok. 200zł miesięcznie). Pisałem o tym wcześniej: wymiany wymaga lodówka, komputer, telewizor. Myślę, że uda się zjechać do max. 150zł, świetnie by było, gdyby doszło do 100zł/miesiąc. Oczywiście wtedy w sezonie grzewczym więcej ciepła będzie musiała dać pompa ciepła, ale tu koszt wzrośnie o max 30zł/miesiąc.
Link do komentarza
Cytat

a w stosunku do kogo

jakie Pan ma doświadczenie z domami energooszczędnymi ... z systemami niecentralnymi ogrzewania wody i pomieszczeń? Porównuje Pan dwa systemy bez znajomości jednego? ja znam obydwa. czy mógłbym pisać o elektrowni wiatrowej nie kupując i sprawdzając jej? Czy można porównywać system niecentralny z centralnym nie robiąc tego drugiego? Tylko teoretycznie. Nie jest prawda założenie, że w centralnych systemach ogrzewania energia wytworzona = odebranej. Kiedyś mój adwersarz na innym forum napisał, że różnica ( straty ) to około 2000- 2200kWh dodając „ czyli pomijalne” . bo dom zużył 22500kWh ( 150 m2 po 150kWh/m2)
Ale czy te straty są pomijalne gdy dom zużywa 15kWh/m2?
Dom 109 m2 ogrzewany niecentralnie ze standardową izolacja nie może przekraczać 1500 zł za rok - 1500 zł za rok to duży rachunek!
Link do komentarza
Cytat

Podsumowanie okresu od momentu jak zainstalowałem pompę ciepła (14 listopada 2009r.) - 132dni, koszt całkowity energii ~1600zł z tego zużycie pompy ciepła i pomp obiegowych (ogrzewanie i ciepła woda) to ~750zł, średnio miesięcznie 175zł. Nie obejmuje to całego sezonu grzewczego (od początku października, ale wtedy pompa ciepła nie zużywałaby energii za więcej jak 100zł/miesiąc). Razem za cały sezon grzewczy wychodzi ok. 1000zł, czyli średnio miesięcznie ~160zł. Na przygotowanie ciepłej wody przez pozostałą część roku wyjdzie ok. 100zł (60groszy dziennie), czyli roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody u mnie to ok. 1100zł (wcześniej szacowałem to na ~1300zł rocznie, ale zima w ostatnim swoim miesiącu okazała się łaskawsza), czyli znowu średnio miesięcznie ~90zł.
Dla porównania 3 lata temu w bloku za 72m2 płaciłem za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody ok. 200zł miesięcznie.

Ciepła woda dla 3 osób oraz sporadycznie 4 osoba. Ogrzewane 109m2 parteru w domu wolno stojącym.

Czy jestem z takiego zużycia energii zadowolony?
Z pompy ciepła i kolektorów słonecznych jak najbardziej. Całość niestety psuje duże zużycie energii na pozostałe potrzeby (ok. 200zł miesięcznie). Pisałem o tym wcześniej: wymiany wymaga lodówka, komputer, telewizor. Myślę, że uda się zjechać do max. 150zł, świetnie by było, gdyby doszło do 100zł/miesiąc. Oczywiście wtedy w sezonie grzewczym więcej ciepła będzie musiała dać pompa ciepła, ale tu koszt wzrośnie o max 30zł/miesiąc.



Jak wędkarzowi ryba rośnie im dalej od złowienia tak Panu koszty spadają.
Tylko w styczniu 1300kWh... kiedyś Pan pisał 90kWh/m2 potem 60… Przy 200 zł miesięcznie za lodówkę i komputery nie wyobrażam sobie by pompa ciepła miała szanse się załączyć!
Panie Henryku górna granica dla domów energooszczędnych to 30kWh/m2 rocznie bez pompy ciepła!
Link do komentarza
Moje doświadczenie jest takie, że znam kilkanaście osób, które za ogrzewanie domu wolnostojącego (130 – 170m2) i CWU dla min. 3 osób nie przekroczyły kwoty 1.500zł za cały rok.

Tak się jakoś składa, że wszystkie te domy są ocieplane od zewnątrz i posiadają centralna instalację CO i CWU. (poza 1 przypadkiem gdzie jest 50/50)

Natomiast nie znam i co więcej, nigdzie nie czytałem, o poniesionych kosztach w wolnostojącym domu, z niecentralnym systemem ogrzewania powierzchni i CWU.
Link do komentarza
Cytat

Podsumowanie okresu od momentu jak zainstalowałem pompę ciepła (14 listopada 2009r.) - 132dni, koszt całkowity energii ~1600zł z tego zużycie pompy ciepła i pomp obiegowych (ogrzewanie i ciepła woda) to ~750zł, średnio miesięcznie 175zł. Nie obejmuje to całego sezonu grzewczego (od początku października, ale wtedy pompa ciepła nie zużywałaby energii za więcej jak 100zł/miesiąc). Razem za cały sezon grzewczy wychodzi ok. 1000zł, czyli średnio miesięcznie ~160zł. Na przygotowanie ciepłej wody przez pozostałą część roku wyjdzie ok. 100zł (60groszy dziennie), czyli roczny koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody u mnie to ok. 1100zł (wcześniej szacowałem to na ~1300zł rocznie, ale zima w ostatnim swoim miesiącu okazała się łaskawsza), czyli znowu średnio miesięcznie ~90zł.
Dla porównania 3 lata temu w bloku za 72m2 płaciłem za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody ok. 200zł miesięcznie.

Ciepła woda dla 3 osób oraz sporadycznie 4 osoba. Ogrzewane 109m2 parteru w domu wolno stojącym.

Czy jestem z takiego zużycia energii zadowolony?
Z pompy ciepła i kolektorów słonecznych jak najbardziej. Całość niestety psuje duże zużycie energii na pozostałe potrzeby (ok. 200zł miesięcznie). Pisałem o tym wcześniej: wymiany wymaga lodówka, komputer, telewizor. Myślę, że uda się zjechać do max. 150zł, świetnie by było, gdyby doszło do 100zł/miesiąc. Oczywiście wtedy w sezonie grzewczym więcej ciepła będzie musiała dać pompa ciepła, ale tu koszt wzrośnie o max 30zł/miesiąc.



200zł na prąd na "pozostałe" odbiorniki to zupelnie normalne zużycie. Nie ma co popadać w ascezę i oszczędzać na wszystkim. Masz wygodny, oszczędny dom - to tylko się cieszyć i z tego korzystać! Życzę dalej dużo zadowolenia.
Link do komentarza
Cytat

Jak wędkarzowi ryba rośnie im dalej od złowienia tak Panu koszty spadają.
Tylko w styczniu 1300kWh... kiedyś Pan pisał 90kWh/m2 potem 60? Przy 200 zł miesięcznie za lodówkę i komputery nie wyobrażam sobie by pompa ciepła miała szanse się załączyć!
Panie Henryku górna granica dla domów energooszczędnych to 30kWh/m2 rocznie bez pompy ciepła!

Wolę zawyżyć szacunkowe wyliczenia, niż później się rozczarować. Podaję konkretne dane odczyty z licznika z uwzględnieniem aktualnych cen energii. Zaraz po zainstalowaniu pompy ciepła podawałem przewidywane zużycie i koszty.
Ta zima była wyjątkowo chłodna, temperatury w grudniu, styczniu i w lutym były znacznie niższe niż średnie wieloletnie, na podstawie których pisałem przewidywanych kosztach w listopadzie. Po drodze na początku stycznia była podwyżka cen energii (ok. 5%).

Czy te 200zł/miesiąc za energię elektryczną w domu o powierzchni użytkowej 211,82m2 (z tego ogrzewane 109m2), położonego na działce o powierzchni 988m2, użytkowanego przez 365dni w roku, przez 24h na dobę można porównywać z Pana mieszkankiem o powierzchni 50m2 położonego w kamienicy, użytkowanego przez kilkanaście godzin na dobę przez 300dni w roku ?

Czy rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę 90zł/miesiąc to dużo ?

Całość zużycia energii (~290zł/miesiąc) wygląda już trochę gorzej.
Myślę, że przy drobnych zabiegach, o których pisałem wcześniej uda się zejść do 250zł/miesiąc, czyli 3000zł rocznie, z czego ogrzewanie i ciepła woda nie więcej jak 1200zł.

30kWh/m2 rocznie to granica dla domów energooszczędnych wymyśloną przez Pana.
Powszechnie przyjmowane są inne klasyfikację. Domy energooszczędne, to wszystkie domy, które zużywają mniej niż "standardowe" domy, czyli domy spełniające aktualne Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki. Tą granicą jest więc 120-150kWh/m2 rocznie. W każdym razie bez problemu do domów energooszczędnych mozna zaliczyć domy o zużyciu energii do ogrzewania poniżej 70kWh/m2 rocznie.
30kWh/m2 rocznie to granica dla domów niskoenergtycznych, zaś 15kWh/m2 rocznie dla domów pasywnych.
Link do komentarza
Cytat

Wolę zawyżyć szacunkowe wyliczenia, niż później się rozczarować. Podaję konkretne dane odczyty z licznika z uwzględnieniem aktualnych cen energii


Obaj zużywamy tylko prąd... przy izolacji i niecentralnym idzie „tego” znacznie mniej.
niecentralne systemy są tańsze w konserwacji, równie trwałe jak reszta domu

więc rozczarować sie może tylko Pan

Cytat

30kWh/m2 rocznie to granica dla domów energooszczędnych wymyśloną przez Pana.



Pisałem, że to kwestia wiedzy... dla Pana to abstrakcja, dla mnie codzienność.

Cytat

W każdym razie bez problemu do domów energooszczędnych można zaliczyć domy o zużyciu energii do ogrzewania poniżej 70kWh/m2 rocznie.


Tak się budowało 20 lat temu
Ma Pan jakąś niecentralną realizację? Ze sterowaniem strefami, z grzejnikami zadaniowymi?
Wie Pan jak spada zużycie gdy obniży się temperaturę muru, fundamentu, gruntu pod domem!
Wie Pan ile zyskuje się na oporze cieplnym gdy zawilgocenie przegrody jest do 1% a nie ponad 5%!?
Link do komentarza
Cytat

Ma Pan jakąś niecentralną realizację? Ze sterowaniem strefami, z grzejnikami zadaniowymi?
Wie Pan jak spada zużycie gdy obniży się temperaturę muru, fundamentu, gruntu pod domem!
Wie Pan ile zyskuje się na oporze cieplnym gdy zawilgocenie przegrody jest do 1% a nie ponad 5%!?

Nie mam, ale w odróżnieniu od Pana potrafię pewne rzeczy policzyć i na tej podstawie przekonać się, na ile jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione.
Natomiast chętnie dam się przekonać do budowy takiego domu, jeżeli pokaże Pan, że jest on możliwy do zrealizowania.
Szczegóły propozycji znajdzie Pan tutaj : https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=82419 .
Co Pan na to, Panie Tomaszu?
Link do komentarza
Szanowny Panie gdyby umiał Pan policzyć nie byłoby między nami różnic. Gdyby umiał Pan liczyć kWh nie kasę nie stosowałby Pan pomp ciepła i solarów, ani żadnego centralnego, tylko izolację. Posługiwanie się np. OZC świadczy, że Pan nawet nie rozumie zagadnienia. Stąd ma Pan tak fatalne wyniki. Stąd Pana dom przekracza 30kWh/m2 rocznie - to wstyd, nie liczenie.
Link do komentarza
Cytat

Nie mam, ale w odróżnieniu od Pana potrafię pewne rzeczy policzyć i na tej podstawie przekonać się, na ile jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione.
Natomiast chętnie dam się przekonać do budowy takiego domu, jeżeli pokaże Pan, że jest on możliwy do zrealizowania.
Szczegóły propozycji znajdzie Pan tutaj : https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...ost&p=82419 .
Co Pan na to, Panie Tomaszu?



-Różnice między centralnym systemem a niecentralnym, można tylko zmierzyć - nie da się wszystkiego łącznie ze starannością wykonania centralnego przeliczyć.

- zyski wynikające z zastosowania 100 -150 W/m2 - a nie 20-40 przy domach izolowanych - da sie tylko zmierzyć
-zyski z programowania stref i "zadaniowości" grzejników - można tylko porównywać.
-Zyski z obniżenia temperatury muru, fundamentu, gruntu pod domem - wiarygodnie można tylko mierzyć nie liczyć ( nie znając izoterm i masy...)
Jedyne co można policzyć to odsetki bankowe z różnicy w kosztach instalacji. Ale tego rozumiem Pan liczyć nie zamierza.
Link do komentarza
Cytat

Co Pan na to, Panie Tomaszu?

Codziennie dostaję...


To: <t.brzeczkowski@nie-co.pl>
>Sent: Tuesday, March 23, 2010 8:23 PM
>Subject: dom energooszczędny
>
>
>>
>> Witam Pana,
>> Przeczytałem troche pana wpisów na forum budowlanym i bylbym
>> zainteresowany
>> budową domu energooszczędnego. Czy wykonuje pan projekty takich domów,
czy
>> zajmuje sie wykonawstwem. Jak mozna sie z panem skontaktowac w celu
>> uzgodnienia detali.
>> --
>> Pozdrawiam
>> xxxxxxxxxxxxx
>
>
Dzień dobry
Ja jestem zdecydowany na dom zużywający poniżej 30KW/m2 rocznie, problem
miałem ze znalezieniem architekta który by taki dom zaprojektował, ci z
którymi rozmawiałem to chyba nie rozumieli o co mi chodzi. Dziękuje za
namiary na architekta.
--
Pozdrawiam
xxxxxxxxxxxxxxx
Link do komentarza
Cytat

Stąd ma Pan tak fatalne wyniki. Stąd Pana dom przekracza 30kWh/m2 rocznie - to wstyd, nie liczenie.

To proszę wybudować dom, który nie przekracza 30kWh/m2 rocznie.

Powtórzę jeszcze raz moją propozycję:
Jakiż z Pan wiarygodny doradca od budownictwa energooszczędnego, jeżeli sam Pan takiego domu nie posiada. Cały czas pisze Pan o jakichś wirualnych domach, zużywających ponoć 40kWh/m2 rocznie na wszystko, a przy tym w pełni komfortowych, więc co stoi na przeszkodzie, żeby Pan sam taki dom wybudował?
Przecież wg Pana taki dom powinien być znacznie tańszy od tradycyjnego budynku.
No i oczywiście powinny się w nim znaleźć wszystkie rozwiązania, które poleca Pan innym:
- ściany max. 0,1W/(m2K) koniecznie ocieplone od wewnątrz z paroizolacją,
- dach lub strop max 0,08W/(m2K),
- wentylacja z odzyskiem ciepła i GWC rurowym nie dłuższym niż 10m,
- niecentralne ogrzewanie podłogowe, sufitowe, promiennikowe, konwektorowe, oczywiście sterowane przez ASIC,
- niecentralny układ przygotowania ciepłej wody z bateriami bezdotykowymi.
Oczywiście żadnych pomp ciepła, kolektorów słonecznych, turbin wiatrowych. Ewentualnie dopuszczalne są baterie fotovoltaniczne, czy kominek z otwartą komorą spalania.

Także chętnie poczytam kronikę budowy takiego domu ze zdjęciami i szczegółowym opisem poszczególnych etapów jego realizacji.

Mam też nadzieję, że nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby na koniec budowy komisyjnie zaplombować licznik energii elektrycznej i wodomierz, żeby można było na np. po roku sprawdzić rzeczywiste zużycie energii, wody. Oczywiście najlepiej byłoby, żeby takie dane można było odczytywać na bieżąco np. w internecie (tak jak to zrobił w jednym z domów z pompą ciepła Viessmann).

Nie przyjmuję tu tłumaczenia, że taki dom jest Panu niepotrzebny, w końcu nie musi Pan tam mieszkać. Zamiast opowiadać swoim klientom o wirtualnych domach, może Pan im zaproponować np. tygodniowy pobyt w takim domu, za drobną opłatą (w końcu tygodniowe koszty eksploatacji tego domu nie powinny przekroczyć 100zł). Wtedy mogliby przekonać się "na własnej skórze" na jaki komfort się decydują, jakie są koszty eksploatacji, itp. Myślę, że najbardziej oblegane byłyby "turnusy" w czasie letnich upałów i siarczystych mrozów (tu można by podnieść stawkę za "pobyt" co najmniej trzykrotnie).
Na koniec pobytu wystarczyłoby zadowolonym klientom dać do podpisu umowę na wybudowanie im takiego domu "pod klucz".
Jak widać taki dom mógłby być świetnym biznesem, pod warunkiem, że potrafi Pan swoje porady i teorie wcielić w życie.

Co Pan na to Panie Tomaszu.
Link do komentarza
Cytat

za założenie ogrzewania z materiałem biorę 5000- 7000zł na dom 150 m2 . Za wentylacje od 5000zł...

To dwa koszty już mamy. Czekamy na resztę : projekt, fundamentu, ściany, dach, stolarka okienna i drzwiowa, izolacja i cała wykończeniówka. No i wreszcie na konkretny dom.
Ile czasu zajmie Panu jego wybudowanie ?
Link do komentarza
Cytat

Nie biorę procentów... za założenie ogrzewania z materiałem biorę 5000- 7000zł na dom 150 m2 . Za wentylacje od 5000zł... Biznes to centralne, solary, pompy ciepła a nie izolacja i energooszczędność. Ci co byli wiedzą, że lubię pomóc, rozwiązać problem... a kasa, rzecz drugorzędna. Nadrabiamy ilością!


... to nieźle Pan rżnie klienta na kasę.. niecentralne na taki dom to 7-8 grzejników elektrycznych po 250-300 zł (hurtowo napewno taniej) 7 x 250 = 1750 zł tyle koszty materiałów, klient może sobie samemu włączyć grzjnik w pomieszczeniu w którym przebywa, ustawić termostat w zależności od potrzeb, tem. zewn. no i zrealizować transport ok. 250 zł co daje równo 2000 zł i w zależności od poziomu intelektualnego "inwestora" skasować 3 - 5 tyś. za "fatygę".! Super
Link do komentarza
Panie TB nie o to chodzi aby Pan mi przesyłał znalezione gdzieś (i to w dodatku swoje) artykuły ale aby Pan przedstawił jak Pan korzysta ze swoich idei w życiu codziennym -Pana dom. Czy to takie trudne do zrozumienia? Chodzi o dom w którym Pan mieszka który może potwierdzić sensowność Pana wywodów.
Link do komentarza
Pisałem i piszę o tym i będę pisał, więc się Pan może dowiedzieć nie 'rozmydlając " tematu. jest pan przeciwnikiem izolowania - wolno! ja piszę dla tych którzy chcę izolować. Dodam jeszcze raz - izolacja domu ma na celu eliminację z niego centralnego ogrzewania. Jej jakość i grubość powinna być taka, by centralny system ogrzewania nie miał sensu.
Link do komentarza
Cytat

Ale gdzieś Pan mieszka - to prosze to opiasać na potwierdzenie Pana tez!

TB mieszka, jak sam pisał w małym mieszkanie (~50m2) w centrum Warszawy w tzw. starym budownictwie.
Przecież sobie nie będzie budował takiego domu, jaki proponuje swoim klientom.
Nie dość, że dom drogi w budowie, to jeszcze pozostaje alternatywa grzać i bulić, albo obniżać temperaturę i płacić normalnie.
Latem, jak sam pisał w takim domu się nie da wytrzymać. Co najwyżej można w ciągu dnia szczelnie pozamykać okiennice i wyłączyć wentylację, a w nocy korzystać z otwartych okien lub wentylacji z wykorzystaniem GWC.
Link do komentarza
Cytat

Pisałem i piszę o tym i będę pisał, więc się Pan może dowiedzieć nie 'rozmydlając " tematu. jest pan przeciwnikiem izolowania - wolno! ja piszę dla tych którzy chcę izolować. Dodam jeszcze raz - izolacja domu ma na celu eliminację z niego centralnego ogrzewania. Jej jakość i grubość powinna być taka, by centralny system ogrzewania nie miał sensu.



Czyli w swoich wywodach jest Pan czystym teoretykiem futurystą. Ale dla ludzi budujących sie to Pana informacje nie są istotne (nikt nie buduje wg takich projektów). Poza tym to jest tak jakby producent BMW jeździł mercedesem... Gdzie tu potwierdzenie własnych tez?? Lub też ksiądz uczył o sexie - no może to nie jest zbyt szczęśliwe porównanie...
Link do komentarza
Cytat

Pisałem i piszę o tym i będę pisał, więc się Pan może dowiedzieć nie 'rozmydlając " tematu. jest pan przeciwnikiem izolowania - wolno! ja piszę dla tych którzy chcę izolować. Dodam jeszcze raz - izolacja domu ma na celu eliminację z niego centralnego ogrzewania. Jej jakość i grubość powinna być taka, by centralny system ogrzewania nie miał sensu.


Cytat
Budynek z ciekawą elewacją w dobrym stanie. Pomieszczenia na tyle wysokie, że można było pozwolić sobie na izolację od wewnątrz. Izolacje wykonano z Neoporu, materiału bardziej odpornego na zawilgocenie niż wełna mineralna.

Co ciekawe pomimo ocieplenia od wewnątrz, czyli małej akumulacyjności, zachowano centralne ogrzewanie z kotłem gazowym i, o zgrozo, kolektory słoneczne icon_biggrin.gif .

Świetny przykład zaprzeczający Pana tezom. Tym razem rzeczywiście udał się przykład.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...