Skocz do zawartości

Działka rolna


roboo1

Recommended Posts

Witam.
Rodzic chcą przepisać na mnie działkę rolną o powierzchni 3000m2 . Ziemia rolna klasy VI. Działka rodziców znajduje się bezpostrednio po drugiej stronie drogi.Chciałbym mieć jakiś mały domek letniak wiec ojciec wpadł na pomysł ze zanim przepiszą działkę na mnie to wybudujemy budynek gospodarczy do 35m2 na zgłoszenie i dopiero przepisze. Moje pytanie jest mianowicie takie czy po przepisaniu mogę korzystać z budynku gospodarczego, jako letniaka ewentualnie, co trzeba zrobić żeby było zgodnie z prawem.
Proszę forumowiczów o opinie czy tak mogę zrobić i ewentualnie jakiś inny pomysł żeby postawić jakiś domek bez projektu, pozwoleń, papierków i oczywiście zaoszczędzić kasę.
Z góry dziękuje za poradę.
Link do komentarza
Oczywiście można korzystać z domku postawionego przez ojca bez jakichkolwiek formalności.

Problem w tym czy w ogóle można będzie postawić taki domek jeśli nie wchodzi w obszar siedliska. Ponadto zgłoszenie również wymaga przedstawienia uproszczonego projektu i ewentualnie uzyskania warunków zabudowy wydanych przez gminę.
Link do komentarza
Dopowiem, a właściwie doprecyzuję odpowiedź Redakcji;
Z wpisu wynika, że jest to odrębna działka rolna i nie jest zbudowana.
A odpowiedni zapis w prawie budowlanym stanowi, że na tzw. „zgłoszenie” można budować taki „domek” tylko przy spełnieniu warunku:
Cytat

Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę
zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35
m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,



pogrubienie moje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Działka ROLNA Z MOŻLIWOŚCIĄ ZABUDOWY w spokojnej, leśnej okolicy pod domek letniskowy lub całoroczny. chcę kupić działkę z takiego ogłoszenia bo jest tańsza od zwykłej budowlanej ale mimo że rolna ma 1500m Czy muszę mieć wykształcenie rolnicze żeby ją kopic ? jakie są różnice miedzy zwykłą działką budowlaną a taką?
Link do komentarza
Dzięki za odpowiedz. Macie jakiś pomysł żeby póki działka jest jeszcze na ojca (teoretycznie rolnika posiada 3 hektary) mógłbym postawić jakiś budynek bez pozwolenia i dopiero przepisać działkę. Z góry dziękuje za jakieś ciekawe rozwiązania potrzebny mi jest jakiś budynek, który zaadoptuje na letniak.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za odpowiedz. Macie jakiś pomysł żeby póki działka jest jeszcze na ojca (teoretycznie rolnika posiada 3 hektary) mógłbym postawić jakiś budynek bez pozwolenia i dopiero przepisać działkę. Z góry dziękuje za jakieś ciekawe rozwiązania potrzebny mi jest jakiś budynek, który zaadoptuje na letniak.
Pozdrawiam




Z tego co wiem to na wszystko jest potrzebne pozwolenie budowlane co ma większą powierzchnie od jakiejś tam. szczegóły: http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/p...a,6320_4667.htm
Mnie interesuje czy na takiej działce rolno budowlanej bez problemu będę mógł budować, wiadomo chce kupić taką działkę bo jest tańsza ale chce kupić dla siebie żeby się budować. A co z przepisami pierwokupu dla ARiMR? nie jestem rolnikiem chce mieć działkę pod dom.
Link do komentarza
Cytat

Mnie interesuje czy na takiej działce rolno budowlanej bez problemu będę mógł budować, wiadomo chce kupić taką działkę bo jest tańsza ale chce kupić dla siebie żeby się budować. A co z przepisami pierwokupu dla ARiMR? nie jestem rolnikiem chce mieć działkę pod dom.


Kupując jakąkolwiek działkę pod dowolny budynek trzeba żądać od właściciela (lub samemu wystąpić do gminy) o wydanie warunków zabudowy. Wtedy będzie jasne, co i jak można tam postawić. Natomiast jeśli działka objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to należy zapoznać się z jego ustaleniami (dokument dostępny w urzędzie gminy).
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Dzięki za odpowiedz. Macie jakiś pomysł żeby póki działka jest jeszcze na ojca (teoretycznie rolnika posiada 3 hektary) mógłbym postawić jakiś budynek bez pozwolenia i dopiero przepisać działkę. Z góry dziękuje za jakieś ciekawe rozwiązania potrzebny mi jest jakiś budynek, który zaadoptuje na letniak.
Pozdrawiam




Witam, skoro twój ojciec jest rolnikiem to dowiedz się w gminie ile musi mieć powierzchni przeliczeniowej aby uzyskać zgodę na zabudowę zagrodową, jako dla rolnika, jeżeli będzie się mieścił w danym przedziale gmina będzie przychylna i może wystąpić o wszelkie pozwolenia na budowę i warunki zabudowy. A później może przepisać na Ciebie. Może przepisanie będzie więcej kosztować ale na pewno będzie ci się bardziej opłacać skoro będziesz mógł postawić sobie tam dom i nie tylko letniskowy.
Pozdrawiam, mam podobny problem ale nie mam wystarczającej powierzchni aby być rolnikiem, wiec mam problem.
Link do komentarza
Cytat

Witam, skoro twój ojciec jest rolnikiem to dowiedz się w gminie ile musi mieć powierzchni przeliczeniowej aby uzyskać zgodę na zabudowę zagrodową, jako dla rolnika, jeżeli będzie się mieścił w danym przedziale gmina będzie przychylna i może wystąpić o wszelkie pozwolenia na budowę i warunki zabudowy. A później może przepisać na Ciebie. Może przepisanie będzie więcej kosztować ale na pewno będzie ci się bardziej opłacać skoro będziesz mógł postawić sobie tam dom i nie tylko letniskowy.
Pozdrawiam, mam podobny problem ale nie mam wystarczającej powierzchni aby być rolnikiem, wiec mam problem.


Czy znacie jakiś sposób,żęny móc bardzo szybko wybudować coś na swojej działce i tam zamieszkać? Jestem zdesperowana, zezwolenie na budowę, Natura 20000, przyłącza ipt trwa strasznie długo. Ma działkę rolną prawie 5ha, oprócz tegi inną ziemie i potrzebuję mieszkać tam tego pilnie i szybko. Rozważam postawienie namiotu dla siebie i zwierząt- desperacja. Może macie jakieś pomysły?
Link do komentarza
Cytat

Czy znacie jakiś sposób,żęny móc bardzo szybko wybudować coś na swojej działce i tam zamieszkać? Jestem zdesperowana, zezwolenie na budowę, Natura 20000, przyłącza ipt trwa strasznie długo. Ma działkę rolną prawie 5ha, oprócz tegi inną ziemie i potrzebuję mieszkać tam tego pilnie i szybko. Rozważam postawienie namiotu dla siebie i zwierząt- desperacja. Może macie jakieś pomysły?



Postawienie namiotu też może okazać się bardziej kłopotliwe niż myślisz icon_wink.gif Lepsza będzie przyczepa campingowa. Idziesz, płacisz i masz i od poniedziałku możesz mieszkać na działce. A zwierzętom możesz sprawić drugą i wszyscy będziecie odtąd szczęśliwie niezdesperowani.
Mam jeszcze inne pomysły ale najlepsza opcja to uzbroić się w cierpliwość, okiełznać nerwy, nie szczędzić grosza... i cieszyć się patrząc jak sprawy posuwają się do przodu a dom pnie się w górę icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...