Skocz do zawartości

Sauny na podczerwień


Recommended Posts

Cytat

I okazuje się, że wszyscy to tak raczej... teoretycznie icon_mrgreen.gif


dokładnie , ja też mogę sobie na Wikipedii poczytać o podczerwieni albo na stronach producentów o super właściwościach ich produktów. Jednak dlatego właśnie zdecydowałam się poświęcać czas na to forum aby nawiązać kontakt z praktykami ! Szkoda że nie jesteście chętni do dzielenia sie opiniami ! nawet subiektywnymi - bo o to chodzi !
Link do komentarza
Cytat

dokładnie , ja też mogę sobie na Wikipedii poczytać o podczerwieni albo na stronach producentów o super właściwościach ich produktów. Jednak dlatego właśnie zdecydowałam się poświęcać czas na to forum aby nawiązać kontakt z praktykami ! Szkoda że nie jesteście chętni do dzielenia sie opiniami ! nawet subiektywnymi - bo o to chodzi !


Żeby się chociaż jakiś ekspert odezwał... icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Szkoda, bo urządzenie jest na tyle egzotyczne, że warto byłoby dowiedzieć się czegoś konkretnego.


Witam, jestem na tym forum "nowy" ale myślę, że w sprawie będę mógł cokolwiek więcej napisać...więc zaczynamy.

Sauna infrared jest produktem będącym pewnym rozwinięciem tradycyjnej sauny fińskiej, różnią się one między sobą znacząco, chodzi o to że Sauna infrared jest sauną suchą niskich temperatur, zakres temperatur wynosi 15-60 St. Celcjusza, w saunach fińskich temperatury dochodzą do 110 St. Celcjusza. Jest to podstawowa różnica. Ponadto sauny IR mogą być przeznaczone również dla osób z nadciśnieniem tętniczym ( choć nikt oficjalnie się pod tym nie podpisze ) osobiście używam i wiem że tak jest, wchodząc do sauny fińskiej po kilku minutach dosłownie wybiegam z sauny i po jakimś czasie pojawia się krwawienie z nosa ( przepraszam za ten opis - dla wrażliwych ). Ponadto korzystanie z IR w moim mniemaniu jest zdecydowanie przyjemniejsze, dłużej czekamy na tzw wydalanie toksyn czyli skraplanie się wody na skórze ale możemy siedzieć w saunie nawet 30-40 minut i wychodząc nie mamy zawrotów głowy ani uczucia jakby z nas powietrze zeszło ( to są moje odczucia ). Zasada działania jest prosta, promienniki nagrzewają saunę oraz powodują iż ciepło przenika równomiernie przez nasz organizm, inaczej niż w fińskiej gdzie ciepło idzie w górę i najpierw gorące powietrze czujemy w głowie.
Poniżej bardzo ciekawe moim zdaniem informacje do poczytania dotyczących faktów i mitów dotyczących saun IR:

http://actabalneologica.resmedica.pl/pl/ar...ed_fakty_i_mity

Zapraszam do lektury.
PS- polecam bo warto icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Potwierdzam! Ciekawe urządzenie, ale chyba nie na moją kieszeń icon_sad.gif



Myślę że nie do końca...ceny saun kształtują się różnie w zależności od potrzeb, ceny dobrych saun zaczynają się od 5 tyś zł a jeżeli ktoś szuka czegoś naprawdę extra ....cena idzie w naście albo dziesiąt tyś. zł ale to już jest kwestia zasobności portfela icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Myślę że nie do końca...ceny saun kształtują się różnie w zależności od potrzeb, ceny dobrych saun zaczynają się od 5 tyś zł a jeżeli ktoś szuka czegoś naprawdę extra ....cena idzie w naście albo dziesiąt tyś. zł ale to już jest kwestia zasobności portfela icon_wink.gif


A co konkretnie (jaki model) można dostać za 5 tysięcy?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
Ja mam od jakiegoś czasu saune i jestem bardzo zadowolona. Miałam ogromny celluli, wstydzilam sie wychodzic w krotkich spodniczkach o ile w ogole w nich wychodzilam to juz takich do kostek. Z sauny korzystam tak jak zalecil mi lekrz 2 razy dziennie. I powiem szczerze ze cellulit sie duzo zmniejzył. Nie zniknął calkowicie ale dla mnie to juz jest ogromny postęp. Mniej się wstydze , czesciej pokazuje nogi, mam nadzieje ze w przyszlosci calkiem zniknie. Z tego co wiem ludzie sobie chwala sauny na podczewien tez przy inych chorobach.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam od jakiegoś czasu saune i jestem bardzo zadowolona. Miałam ogromny celluli, wstydzilam sie wychodzic w krotkich spodniczkach o ile w ogole w nich wychodzilam to juz takich do kostek. Z sauny korzystam tak jak zalecil mi lekrz 2 razy dziennie. I powiem szczerze ze cellulit sie duzo zmniejzył. Nie zniknął calkowicie ale dla mnie to juz jest ogromny postęp. Mniej się wstydze , czesciej pokazuje nogi, mam nadzieje ze w przyszlosci calkiem zniknie. Z tego co wiem ludzie sobie chwala sauny na podczewien tez przy inych chorobach.



Mnie osobiście zaciekawił ten opis na jednej ze stron poświęconych saunom infrared.

"Sesja w saunie odbywa się w temperaturze do 60°C - dzięki czemu możemy w niej przebywać nawet do 30 minut, promienie podczerwone nagrzewają nasze ciało do 4,5 cm w głąb, następuje intensywne pocenie się. Podczas jednej sesji spalamy do 900 kalorii (odpowiednik 10 km biegu)."

Sprytnie ujęte - zwłaszcza ostatnie zdanie.
Link do komentarza
Cytat

A ja bym jednak wolał posłuchać użytkownika i żeby to nie był jednocześnie sprzedawca. Czy to jest na 220v czy 380v?



icon_biggrin.gif

Jest na 230V – toto ma moc od 1 do 3kW, w zależności od ilości osób (pojemności kabiny).
Np. 2 osobowa ma 1,6kW.
W zasadzie można coś takiego samemu wykonać.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam od jakiegoś czasu saune i jestem bardzo zadowolona. Miałam ogromny celluli, wstydzilam sie wychodzic w krotkich spodniczkach o ile w ogole w nich wychodzilam to juz takich do kostek. Z sauny korzystam tak jak zalecil mi lekrz 2 razy dziennie. I powiem szczerze ze cellulit sie duzo zmniejzył. Nie zniknął calkowicie ale dla mnie to juz jest ogromny postęp. Mniej się wstydze , czesciej pokazuje nogi, mam nadzieje ze w przyszlosci calkiem zniknie. Z tego co wiem ludzie sobie chwala sauny na podczewien tez przy inych chorobach.


Sauny infrared to rodzaj urządzenia do odnowy biologicznej. Jest tu zupełnie inne urządzenie niż sauna tradycyjna, fińska.

Osobiście korzystam z sauny fińskiej dla relaksu, a z infrared dla poprawy samopoczucia, np. zmniejszenia bólu spowodowanego zbyt długim siedzeniem przy biurku. W saunie ogrzane powietrze nagrzewa powierzchniowo nasze ciało.

W przypadku saun na podczerwień istotą ich działania są promienie podczerwone w paśmieniewidzialnym, które jest bardziej przenikliwe niż w saunach fińskich. Dlatego też nagrzewają one nasze ciało do 4 cm w głąb pobudzając przy tym intensywnie układ mięśniowy i limfatyczny. To dużo intensywniejsze działaniesprawia, że są one zalecane dla sportowców, wspomagająmasażystów i gabinety odnowy. Sauna na podczerwień najlepiej żeby była jednoosobowa.

Działanie promienników powinno być maksymalnie skupione na naszym ciele, a tak będzie zawsze w kabinach jednoosobowych. Budowanie samemu zdecydowanie odradzam. Produkując kabiny korzystamy z niemieckich promienników. Ich producent przygotowuje dla nas odpowiednie zalecenia co do wielkości kabiny, oddalenia promiennika od człowieka, mocy promiennika i miejsca jego położenia. Bada także jak w saunie promienniki nagrzewają człowieka - czy nie za mało lub zbyt mocno. "

Zabawa" w samodzielne budowanie tego typu urządzenia jest moim zdaniem lekko ryzykowna i piszę to na podstawie szkoleń na jakich byłem a nie z tego powodu, że jesteśmy producentem saun. Moc kabiny dwuosobowej 1,6 kW z mojej wiedzy jest trochę za niska, ale oczywiście zależy to też od odległości promienników od człowieka i od zakresu emitowanego przez nie promieniowania.

Proszę mieć świadomość, że jest to ogólny opis wstępny. Oczywiście na naszej stronie można znaleźć więcej informacji.
Link do komentarza
Witajcie,

Sauny na podczerwień łączą w sobie zalety innowacyjnej technologii leczenia promieniami IR oraz głębokiego ciepła.
Jest to fenomen i nowość na rynku saun na podczerwień.
Najnowszym produktem na rynku polskim są sauny B-intense, producent jest austriacki, ale dystrybutorem na Polskę jest firma BWT Polska Sp. z o.o. link poniżej:

http://www.bwt.pl/PL/Produkty/kabiny_infra...kabin-infrared/

Poczytajcie sobie jak to działa.
Promieniowanie podczerwone emitowane przez promienniki VITAE Philips'a (gwarancja producenta 10 lat) wnika głęboko w skórę, aż do tkanki podskórnej, gdzie zlokalizowane są toksyny i komórki tłuszczowe. Efektem działania tych promieni jest wypocenie toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej.

Promieniowanie działa dogłębnie, rozgrzewa cały organizm od wewnątrz, poprawia krążenie krwi, wywołuje skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych przez co uelastycznia je.
Jak wiemy hemoglobina we krwi transportuje tlen do każdej komórki naszego ciała, tak więc poprawa krążenia wspomaga transport tlenu do każdej komórki ciała, co powoduje usuwanie wolnych rodników z organizmu.

Dodatkowo promieniowanie podczerwone działa leczniczo na stawy, likwiduje reumatyzm podczas wygrzewania w saunie i leczy bóle kręgosłupa. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdyż likwiduje napięcie mięśni i przygotowuje ciało do masażu. Masaż jest bardziej efektywny gdy ciało jest zrelaksowane, a rozgrzana skóra lepiej wchłania kosmetyki i odżywki.

To tylko niektóre zalety promieniowania podczerwonego, ale pamiętajcie promienniki IR muszą emitować 3 zakresy promieniowania IR, żeby uzyskać takie efekty:



DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Poczytajcie sobie jak to działa.
Promieniowanie podczerwone emitowane przez promienniki VITAE Philips'a (gwarancja producenta 10 lat) wnika głęboko w skórę, aż do tkanki podskórnej, gdzie zlokalizowane są toksyny i komórki tłuszczowe. Efektem działania tych promieni jest wypocenie toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej.

Promieniowanie działa dogłębnie, rozgrzewa cały organizm od wewnątrz, poprawia krążenie krwi, wywołuje skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych przez co uelastycznia je.
Jak wiemy hemoglobina we krwi transportuje tlen do każdej komórki naszego ciała, tak więc poprawa krążenia wspomaga transport tlenu do każdej komórki ciała, co powoduje usuwanie wolnych rodników z organizmu.

Dodatkowo promieniowanie podczerwone działa leczniczo na stawy, likwiduje reumatyzm podczas wygrzewania w saunie i leczy bóle kręgosłupa. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdyż likwiduje napięcie mięśni i przygotowuje ciało do masażu. Masaż jest bardziej efektywny gdy ciało jest zrelaksowane, a rozgrzana skóra lepiej wchłania kosmetyki i odżywki.




Z tym reumatyzmem to chyba lekka przasada. Ja rozumiem, że ogrzewanie ciała nie zaszkodzi, ale nie zapędzajmy się w tych "cudownych" opiniach o własciwościach leczniczych, bo wyjdzie na to, że posiedzimy troche w nasłonecznionym pokoju, nagrzejemy się przez szybę i po bólach stawów ani śladu.

Tu by się przydały badania kliniczne a nie słowo "leczy" Powinno być "wspomaga leczenie" i relaksuje.
Fragment o spalaniu tłuszczu jest przydatny dla celów reklamowych przy otwarciu salonu odnowy. Wtedy nie będziemy już musieli nikogo zapraszać na fitness bo cały ten wysiłek i wylany pot zastąpimy seansem w saunie.

Nawet jak na treści marketingowe, to lekka przesada:)

Widzę jednak, że treść zawarta na końcu strony z linka pozostawia pewne widełki w interpretacji.

"Uwaga: informacje zawarte na stronie internetowej nie zastąpią porady medycznej. Przed rozpoczęciem terapii promieniami infrared prosimy zasięgnąć porady lekarza."

I o to chodzi, o to chodzi.
Link do komentarza
Cytat

... ale nie zapędzajmy się w tych "cudownych" opiniach o własciwościach leczniczych, bo wyjdzie na to, że posiedzimy troche w nasłonecznionym pokoju, nagrzejemy się przez szybę i po bólach stawów ani śladu.

Tu by się przydały badania kliniczne a nie słowo "leczy" Powinno być "wspomaga leczenie" i relaksuje.

Nawet jak na treści marketingowe, to lekka przesada:)


Nie byłbym aż tak rygorystycznie nastawiony do tego zagadnienia.
O tym że promienie (promieniowanie) IR leczy (posiada właściwości lecznicze) stwierdzono już bardzo dawno. Wiele procedur medycznych (także w Polsce) opiera się na IR – zarówno w leczeniu, jak i rehabilitacji.

Trochę informacji na temat takich saun: http://actabalneologica.pl/pl/articles/ite...ed_fakty_i_mity


Link do komentarza
Cytat

Nie byłbym aż tak rygorystycznie nastawiony do tego zagadnienia.
O tym że promienie (promieniowanie) IR leczy (posiada właściwości lecznicze) stwierdzono już bardzo dawno. Wiele procedur medycznych (także w Polsce) opiera się na IR – zarówno w leczeniu, jak i rehabilitacji.

Trochę informacji na temat takich saun: http://actabalneologica.pl/pl/articles/ite...ed_fakty_i_mity



Nie jestem rygorystycznie nastawiony a jedynie podchodzę sceptycznie. Przeczytałem Twój link od deski do deski i taka forma przekazu bardzo mi odpowiada. Przyznasz, że różni się znacznie od poprzedniej:).

Zgadzam się z tym, ze sauna IR pomoże w pewnych przypadkach, ale jest tylko jednym z czynników, które mogą pomóc w złożonym procesie terapii. Mówię np. o reumatyźmie, bólach stawów etc.

Cytując fragment z Twojego linka
"Terapia w saunie IR może znaleźć zastosowanie w leczeniu przewlekłego bólu zwłaszcza w chorobach reumatycznych".
Wszystko się zgadza i z pewnością pacjent poczuje ulgę i będzie czuł się lepiej w saunie niż poza nią. Po pewnym czasie ból z pewnością będzie mniejszy, ale na 99% bez farmakologii i innych zabiegów się tu nie obejdzie.

I to, o czym wspominałem wcześniej.
"W literaturze ciągle brak jest klinicznych badań kontrolowanych dotyczących ekspozycji w kabinach IR. Trudno jest więc w chwili obecnej dokładnie ocenić korzyści zdrowotne czy potencjalne zagrożenia."

To może tyle z mojej strony, zaznaczam jeszcze raz - niczego do końca nie neguję a jedynie analizuję.

Twój link jest źródełm bardzo ciekawej lektury.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Zamierzam w najbliższym czasie zainwestować w saunę na podczerwień. Poczytałem trochę i mam nieco wniosków icon_wink.gif
Sauny z promiennikami ceramicznymi są dużo gorsze od saun z promiennikami węglowymi... Żywotność sauny jest znacznie dłuższa, nie jest podatna na korozję i wilgoć. Takie informacje wyczytałem tutaj - http://www.irmsauna.pl/sauny-infrared Czy to jest prawdą?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Hmmm, przypomina to mikrofalówkę do podgrzewania ludzi.



HA HA, dobre, faktycznie, przypomina.
Różnicą jest tylko zakres promieniowania: wychodząc poza widzialne pasmo " swiatła" (promieniowania), wchodzimy w podczerwień, przez bliską i środkową do dalekiej podczerwieni, a następnie wchodzimy w promieniowanie mikrofalowe icon_smile.gif

na szczęście promienniki najlepszych firm są skonstruowane tak, aby generować najlepszy zakres niewidzialnego promieniowania podczerwonego ("głębokiego" ciepła) bez niebezpiecznego zbliżania się do zakresu mikrofal.

polecam w miarę rzetelne artykuły na temat najlepszych kabin i bezpiecznych, a jednocześnie wydajnych promienników. mają też gdzieś link do strony po angielsku. polecam - sporo informacji.

Cytat

Zamierzam w najbliższym czasie zainwestować w saunę na podczerwień. Poczytałem trochę i mam nieco wniosków icon_wink.gif
Sauny z promiennikami ceramicznymi są dużo gorsze od saun z promiennikami węglowymi... Żywotność sauny jest znacznie dłuższa, nie jest podatna na korozję i wilgoć. Takie informacje wyczytałem tutaj - http://www.irmsauna.pl/sauny-infrared Czy to jest prawdą?




najlepiej zainwestować w promienniki magnezowe M, ważne,żeby promiennik miał równomierną temperaturę i generował odpowiednie promieniowanie (właściwy zakres) - polecam artykuły Edytowano przez hbf (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witajcie,

Sauny na podczerwień łączą w sobie zalety innowacyjnej technologii leczenia promieniami IR oraz głębokiego ciepła.
Jest to fenomen i nowość na rynku saun na podczerwień.
Najnowszym produktem na rynku polskim są sauny B-intense, producent jest austriacki, ale dystrybutorem na Polskę jest firma BWT Polska Sp. z o.o. link poniżej:

http://www.bwt.pl/PL/Produkty/kabiny_infra...kabin-infrared/

Poczytajcie sobie jak to działa.
Promieniowanie podczerwone emitowane przez promienniki VITAE Philips'a (gwarancja producenta 10 lat) wnika głęboko w skórę, aż do tkanki podskórnej, gdzie zlokalizowane są toksyny i komórki tłuszczowe. Efektem działania tych promieni jest wypocenie toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej.

Promieniowanie działa dogłębnie, rozgrzewa cały organizm od wewnątrz, poprawia krążenie krwi, wywołuje skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych przez co uelastycznia je.
Jak wiemy hemoglobina we krwi transportuje tlen do każdej komórki naszego ciała, tak więc poprawa krążenia wspomaga transport tlenu do każdej komórki ciała, co powoduje usuwanie wolnych rodników z organizmu.

Dodatkowo promieniowanie podczerwone działa leczniczo na stawy, likwiduje reumatyzm podczas wygrzewania w saunie i leczy bóle kręgosłupa. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, gdyż likwiduje napięcie mięśni i przygotowuje ciało do masażu. Masaż jest bardziej efektywny gdy ciało jest zrelaksowane, a rozgrzana skóra lepiej wchłania kosmetyki i odżywki.

To tylko niektóre zalety promieniowania podczerwonego, ale pamiętajcie promienniki IR muszą emitować 3 zakresy promieniowania IR, żeby uzyskać takie efekty:



tak sobie patrzę na te promienniki i widzę, jak pięknie się żarzą i myślę sobie, że w sumie bardziej mi chodzi w kabinie IR o daleką podczerwień, a ta nie jest dla oka widzialna i rozgrzewa ciało poprzez konwersję.
a jeśli promiennik widocznie się żarzy, to znaczy, że rozgrzewa głównie powietrze, czyli, że niewiele go różni od zwykłej grzałki, a te można kupić za grosze icon_smile.gif

najlepsze bezpieczne (certyfikat UL) promienniki, to promienniki magnezowe (typu M), są też najdroższe, ale jakąś tam gwarancję nam dają icon_smile.gif, pozostałe, to albo podróby promienników PLH, albo promienniki lakiernicze, albo piękne maty, które nie grzeją.

wypróbowałem już takich kabin wiele i dopiero to porównanie pomogło mi wyrobić sobie zdanie i choć wiele z nich wyglądało cudownie, nowocześnie, "kosmicznie" i do tego były tańsze, to właściwie żadna sauna IR nie była w stanie zaoferować mi takich parametrów kąpieli cieplnej, jak właśnie Health Mate (PLH Products USA, taaak, mnie też się skojarzyło z hokejem icon_smile.gif)
pozdrawiam i polecam sauny IR


Cytat

A ja bym jednak wolał posłuchać użytkownika i żeby to nie był jednocześnie sprzedawca. Czy to jest na 220v czy 380v?



kabinka IR?
jak typowy zasilacz, to na 240V/50Hz
średnie zużycie na poziomie 1750W - 2300W
a tu więcej szczegółów do poszukania
najlepiej ocenić samemu icon_smile.gif

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Czy ten rodzaj sauny się sprawdza?



No wiesz co powiem Ci szczerze, ze ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczona działaniem takiej sauny. Wczesniej chodzialam tylko do saun finskich, az w koncu dowiedzialam sie ze sa sauny suche na podczerwien, poszlam raz drugi, trzeci, poszukałam tego i tamtego w necie i w koncu kupilam sobie takie cudo. Ze 2 razy w tygodniu siedze sobie w mojej Bryzie po 30 minut. Ogólnie zauwazylam duzapoprawę w wyglądzie skóry ,jest taka bardziej promienna i ogolnie czuje sie duzo zdrowsza, samopoczucie bardzo dobre, jak ktoś juz wczesniej pisałCellulit sie zmniejszył. Ogólnie same zalety. Wadą jest to, że wziełam sobie jednoosobową Bryze , a wniej niestety dwie osoby przy mojej posturze sie juz nie zmieszczą. ;/
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

No wiesz co powiem Ci szczerze, ze ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczona działaniem takiej sauny. Wczesniej chodzialam tylko do saun finskich, az w koncu dowiedzialam sie ze sa sauny suche na podczerwien, poszlam raz drugi, trzeci, poszukałam tego i tamtego w necie i w koncu kupilam sobie takie cudo. Ze 2 razy w tygodniu siedze sobie w mojej Bryzie po 30 minut. Ogólnie zauwazylam duzapoprawę w wyglądzie skóry ,jest taka bardziej promienna i ogolnie czuje sie duzo zdrowsza, samopoczucie bardzo dobre, jak ktoś juz wczesniej pisałCellulit sie zmniejszył. Ogólnie same zalety. Wadą jest to, że wziełam sobie jednoosobową Bryze , a wniej niestety dwie osoby przy mojej posturze sie juz nie zmieszczą. ;/


Wreszcie wypowiedź osoby korzystającej z sałny, a nie teoretyka!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja tak Jak Anitka skusiłam się na zakup takiej sauny na podczerwień. Razem z moją nastoletnią córką korzystamy z niej kilka razy w tygodniu tzn oczywiscie osobno, bo sauna jest jednoosobowa, choc od wielkej biedy można by bylo spokojnie we dwie wejść :p Córka mówi , że wszystkie wągry, zaskórniki itd jej się zmniejszyły , ja zauważyłam ogólną poprawę skóry i zmniejszenie tak jak poprzedniczka cellulitisu. Jakis negatywow racze nie zauwazylam , wiadomo co sauna parowa to parowa co sucha to sucha, ale ja juz raczej z parowych korzystać nie mam zamiaru bo przy mojej cerze naczyńkowej bardziej mi szkodzila niż pomagała.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...