Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
waldi

grzejniki co

Recommended Posts

Stare u większości lokatorów są grzejniki żeliwne. Ogrzewanie mamy z kotłowni gazowej własnej. Czy rodzaj materiału z jakiego są wykonane grzejniki ma wpływ na trwałość instalacji co i kotłów. Słyszałem negatywne opinie na temat grzejników z aluminium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzejniki aluminiowe nie wpływają negatywnie na trwałość instalacji grzewczej. Jedynie w obiegach z rurami miedzianymi może występować zjawisko tzw. korozji elektrochemicznej w miejscach styku obu tych materiałów. Przy wymianie starych grzejników żeliwnych właśnie grzejniki aluminiowe są najbardziej odpowiednie do zamontowania ze wzgledu na duze średnice przepływu wody grzewczej co chroni przed zamulaniem osadami jak i identyczny sposób podłączenia do starej instalacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jedynie w obiegach z rurami miedzianymi może występować zjawisko tzw. korozji elektrochemicznej w miejscach styku obu tych materiałów.


Rozumiem, że miejsce styku to np. miejsce połączenia grzejnika z instalacją miedzianą.
Czy podczas przepływu czynnika (wody) nie następuje połączenie cząstek aluminium i miedzi i pomimo dobrego zabezpieczenia miejsca styku nie następuje dalsza korozja instalacji, kotła, grzejników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na temat umieszczania w jednej instalacji c.o. grzejników aluminiowych i rur miedzianych , opinie różnych ośrodkó w badawczych są podzielone, ale w praktyce w szczelnych , zamkniętych obiegach grzewczych nie występuje zjawisko przyspieszonej korozji elementów. Decydujące znaczenie ma tu jakość wody i dodatek środków chemicznych - inhibitorów korozji z pewnością wpływa na poprawe trwałości instalacji. Dowodzą tego doświadczenia z krajów zachodnich gdzie dość powszechnie stosowane są takie zestawienia materiałowe. Utworzona na powierzchni metali warstewka tlenków chroni bowiem przed bezpośrednim kontaktem metalu z wodą obiegową i zapobiega zjawisku korozji elektrochemicznej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za udzielone odpowiedzi.
Okazuje się że wybór zależy od inwestora, a zdania naukowców podzielone. Niedawno dowiedziałem się o grzejnikach aluminiowych z 30% dodatkiem krzemu, które ponoć charakteryzują się dużą odpornością na tą korozję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Urszula Kozub
   Czyste powietrze Jak wiadomo, Unia nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenia zużycia węgla. W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, które wspomaga inwestowanie w tzw OZE czyli odnawialne źródła energii. Oprócz innych ulg i dopłat istnieje program dopłat do instalacji pomp ciepła, powietrznych czy tez ziemnych. Warunkiem otrzymania takiej dotacji do pompy, minimum 30% jej wartości, jest likwidacja posiadanego węglowego kotła C.O. I tu bardzo proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, po co istnieje taki warunek. Moim głupim zdaniem po to, żeby zniechęcić ludzi do instalacji takich pomp. Bo jakie może być inne wytłumaczenie? Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych. Czy twórcy takiego ograniczenia sądzą, że posiadacz sprawnej pompy ciepła będzie sobie kupował węgiel i palił w piecu tylko po to, żeby im zrobić na złość? Podobno ma to być gwarancja, że posiadacz takiego pieca nie będzie palił w nim śmieci. I tu moje zapytanie: Skąd on ma brać te śmieci, jeśli jest zmuszony ekonomicznie do dokonywania segregacji odpadów, wszystko oddaje do recyklingu bądź utylizacji. Czy ma może chodzić po lesie i zbierać porzucone butelki po wódce i piwie, puszki, potargane i pobrudzone ziemią reklamówki i rozkładające się papierki, żeby je spalić w swoim piecu na ekogroszek? Przecież w takim piecu nie ma możliwości nic palić, prócz ekogroszku właśnie! Ponadto bez przerwy latają nad nim drony i sprawdzają, co też wylatuje mu z komina. Pytam więc jeszcze raz: jaki jest cel robić z ludzi idiotów?
  • Nie no myślę że schody nie powinny przeszkadzać. Tylko jakie drzwi by tutaj pasowały? Takie żeby wygluszyc hałas z dolu i było też wejście pod te schody? 
  • Ja tam się cieszę, że na PV jest ostatnio moda  i masz rację, to dobra inwestycja! No i tak jak pisałeś, ludzie się też obawiają wzrostu cen prądu i chętniej inwestują w fotowoltaikę. Myślę też, że ta moda będzie wzrastać. Widać to po Moim Prądzie, po tym ile wniosków wpływa.   Notabene, warto napisać że od wczoraj można też składać e-wnioski. Minął dopiero jeden dzień a tu już 56 wniosków złożonych online.
  • Czy wiecie jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, pokazującego jak to zrobić! https://www.facebook.com/ViessmannPL/videos/2496437663725468/
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...