Skocz do zawartości

Dylematy W Budujemy Dom nr 06/05


Recommended Posts

Szanowni Państwo.
W najnowszym Budujemy Dom (nr 06/05) przeczytają Państwo m.in. artykuły z działu dylematy pt.:

Jak chłodzić dom latem?
Pytanie Czytelnika:
"Sporo i ciekawie piszecie o klimatyzacji domu jednorodzinnego. Do niedawna myślałam, że w polskich warunkach klimatyzatory to kwiatek do kożucha. Już tak nie myślę, bo zrozumiałam, że nie jest to tylko problem kilkunastu upalnych dni w roku. Ale gubię się w konkretach. Jakie rozwiązania wybrać w poszczególnych pomieszczeniach? A co z klimatyzacją, jeśli będzie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i czerpnią powietrza? No właśnie, co z tą klimatyzacją? Napiszcie o konkretnych rozwiązaniach dla konkretnych przypadków."
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/405/

Dom murowany czy szkieletowy?
Pytanie Czytelnika:
Niespodziewanie stałem się właścicielem działki budowlanej, na której w przyszłości zamierzam postawić dom, chcę się jednak do tego dobrze przygotować. Obecnie zastanawiam się nad technologią. Kusi mnie "kanadyjczyk", ale przyznam, że niewiele o tego typu budynkach wiem. Czy są ciepłe, ciche i - jak o nich mówią - niedrogie? Co z wykonawcami - czy bez trudu znajdę fachową ekipę budowlaną? A może jednak warto pomyśleć o starym dobrym pustaku? Poradźcie.
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/404/


Ocieplanie połaci dachowej
Pytanie Czytelnika:
Buduję dom z użytkowym poddaszem. Dach ma być kryty dachówką zakładkową. Niepokoi mnie to, że w projekcie nie przewidziano ułożenia papy, folii czy wiatroizolacji, która chroniłaby izolację termiczną przed zawilgoceniem. Poza tym grubość wełny mineralnej jest taka sama, jak wysokość krokwi i wynosi tylko 12 cm. Na znanych mi budowach są inne rozwiązania. Poradźcie, jakie warstwy powinny być zastosowane, żeby dach był szczelny i ciepły.Czy można zrobić dach lepiej? Tak, bo z mniejszym ryzykiem, że całość nie będzie dobrze funkcjonować np. na skutek błędów wykonawczych lub ekstremalnych warunków pogodowych. Jednak lepiej, zwykle oznacza drożej, ale chyba warto ponieść dodatkowe koszty materiałów i robocizny niż tylko mieć nadzieję, że w kolejnym roku nie będzie awarii dachu. Wątpliwości Czytelniczki są słuszne. My też radzilibyśmy dodatkowo zastosować folię wstępnego krycia, wentylowaną pustkę powietrzną oraz znacznie grubszą warstwę wełny mineralnej.
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/403/

Zapraszamy do czytania...
Link do komentarza
Odnośnie budowy domu szkieletowego to producenci konstrukcji zaraz to montują – inwestor otrzymuje gwarancje na materiał i na montaż.
Budowa jest tańsza, szybsza, ale nie wiem czy komfort życia jest lepszy
Nie mam doświadczenia w tym segmencie wyrobów

Ja polecam tradycyjną konstrukcję budynku – ściany z ceramiki porotyzowanej, stropy gęsto żebrowe.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...