Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

• 1 miesiąc temu...
By uzyskać jednolity efekt-dekoracyjny zarówno latem jak i zimą, można posadzić na skarpie płożące jałowce np. j. pospolity `Repanda`, j. łuskowaty `Blue Carpet` czy j.płożący `Blue Chip`, albo wykorzystać krajową kosodrzewiną, a chcąc dodać odrobinę kolorytu można dodać obok niej pnący się powojnik górski.Należy jednak pamiętać, by krzewy sadzić w wiosną lub w okresie jesiennym, a nie w środku lata, gdyż w pzreciwnym razie mogą sie nam nie przyjąć.
Można też pokusić się o założenie na skarpie niewielkiego skalniaka. Do jego obsadzenia należy wykorzystać rośliny przeznaczone na takie warunki siedliskowe tzn. rośliny niewysokie, mające małe wymagania glebowe- jak: rojnik murowy, rozchodnik kaukaski, skalnica Arendsa, rozchodnik ostry, kostrzewa popielata czy smagliczka górska.
  • 6 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Jak zagospodarować skarpę ziemi przy tarasie? Skarpa ma wysokość 1,50 metra, spadek 45 stopni,szerokość w szczycie 1 metr,otacza 3 ściany tarasu.

Cze.Przy takim spadku wystarczy posiać trawę.Można też pobawić się w komponowanie skarpy na skalniak z wodospadami /jest spadek terenu/Pozdro
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mało informacji podajesz o twojej skarpie, ale optymalnie byłoby usypać z niej stopnie np. co pół metra. Można w necie znaleźć przepisy na umacnianie skarp. Po pierwsze na stromej skarpie niewiele roślin będzie dobrze rosło, po drugie rośliny posadzone piętrowo prezentują się lepiej. Ciekawe ile jest w stanie znieść taka włóknina i co z nią zrobi napór osuwającej się skarpy.
Skarpa wysoko0ści prawie 6 metrówe, nachylenie jakieś 60%, głownie słaba ziemia i skała... planuje u jej stóp dać trawę z rolki ale spływająca ziemia spędza mi sen z powiek... Skała w miare stabilna, ale woda robi swoje - wiadomo a najbardziej własnie chodzi mi o wymywanie gliny i ziemi.

A może ktoś słyszał o geokracie?

Wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o zabezpieczenie, cena nie mała, nawwt 15zl za m2... ale chyba zabezpieczenie lepsze niż geosiatka czy włóknina? Nie wiem jak zachowuje się geowłknina podczas opadów deszczu, przepuszcza całą wodę? Jeśli tak - ziemia i rak będzie wypłókiwana. Geokrata poowinna o wiele więceje jej zatrzymać...
  • 8 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Jeśli skarpa ma 1,5 m wysokości nachylenie 45 stopni, to jest to krótka, mała skarpa nadająca się jedynie na skalniak a nie na gabiony.

Witaj

gabiony w przypadku takiej niskiej skarpy można wykorzystać jako oryginalny element ogrodu, niekoniecznie myśląc o typowym umocnieniu skarpy.

Zerknij tutaj:
http://www.google.pl/search?q=gabiony&...366&bih=575

może coś Cię zainspiruje icon_smile.gif

pozdrawiam
Krzysztof Krysiński
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witaj

gabiony w przypadku takiej niskiej skarpy można wykorzystać jako oryginalny element ogrodu, niekoniecznie myśląc o typowym umocnieniu skarpy.

Zerknij tutaj:

może coś Cię zainspiruje :-)

pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

Witam

interesuje mnie własnie umocnienie skarpy. Słyszałam o wykorzystaniu w tym celu gabionów.
Czy możecie napisac cos więcej?

pozdr.
MB
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witaj

Zerknij tutaj:

może coś Cię zainspiruje :-)

pozdrawiam
Krzysztof Krysiński

fajna sprawa i wygodna ... szkoda, że wcześniej nie słyszałam o tym rozwiązaniu ...
mam skarpę przy tarasie , taras ma wielkość 5m/3m i z trzech boków ma skarpę wysokości około 1m o spadku bliżej nie określonym procentowo icon_biggrin.gif
wykonałam tradycyjnie : wymurował mąż skrzynię z cegieł pozostałych po budowie , wsypał do środka piasek , ubił , na to przyszły płyty , dookoła skrzyni ziemia tworząca skarpę ...
gabiony to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie ...
  • 2 lata temu...
wierzby - wiekszośc gatunków- potrzebują dużo wilgoci a na zboczach jest dość sucho.
Najlepsze są gatunki z rozłogami korzeniowymi, bo doskonale stabilizują skarpę - takie jak róża pomarszczona, rokitnik (np. karłowa odmiana Hikul). Albo gatunki o głębokim systemie korzeniowym - jałowce, sosny kosodrzewiny.

Z traw dobrze stabilizuje wydmuchrzyca i piaskownica - ale sa ekspansywne.
  • Lubię to 2
Cytat

wierzby - wiekszośc gatunków- potrzebują dużo wilgoci a na zboczach jest dość sucho.
Najlepsze są gatunki z rozłogami korzeniowymi, bo doskonale stabilizują skarpę - takie jak róża pomarszczona, rokitnik (np. karłowa odmiana Hikul). Albo gatunki o głębokim systemie korzeniowym - jałowce, sosny kosodrzewiny.

Z traw dobrze stabilizuje wydmuchrzyca i piaskownica - ale sa ekspansywne.

Elfir, dziękuję bardzo icon_smile.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Gość Znam się
      Ja mam rozdzielacze z mosiądzu cały zestwaw z puszką odpowietrznikiem kosztuje ok 400zł nie jest to wygórowana cena za lata bezawaryjnej pracy. Na trójnikach będzie więcej połączeń na których osadzi się kamień i zmniejszy prześwit nie polecam
    • Dzień dobry, Po położeniu mozaiki w łazience (producent paradyż, materiał : gres szkliwiony) oraz zafugowaniu i wyczyszczeniu przez wykonawcę, na płytkach (prawie na każdej) powstały rysy. Są one zróżnicowane - od niewielkich, po bardzo długie i głębokie (przykłady najgorszych w załączeniu). Wykorzystywana fuga to Sopro DF 10 (drobnoziarnista, nadaje się do fugowania mozaik), która była dodatkowo wzbogacona brokatem, również producenta SOPRO, który jest przeznaczony m.in do właśnie tej fugi. Wykonawca twierdzi, że przyczyną rys jest właśnie brokat. Chciałbym spytać, czy ktoś miał do czynienia czynienia z podobnym przypadkiem i/lub orientuje się czy ten brokat faktycznie może powodować takie grube rysy przy odpowiednim fugowaniu? Od infolinii technicznej producenta otrzymałem informację (zgodną z moimi odczuciami), że brokat posiada miękką strukturę i jest praktycznie pyłem. Próbowalem samodzielnie wykonać test na jednym kawałku mozaiki (szorowanie brokatem na sucho, mokro, przyciskajać gąbką oraz pacą gumianą) i podobnych rys nie udało mi się uzyskać, pomimo kilkuminotowego, mocnego tarcia. Podobną rysę udało mi się uzyskać przy pomocy noża, gdzie musiałem włożyć sporo siły, żeby taką rysę zrobić... Zupełnie inna sprawa, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę materiał, z jakiego mozaika jest wykonana,wykonawca powinien wykonać najpierw jakieś testowe fugowanie w jednym miejscu, szczególnie gdy dodawany był brokat. Niestety efekt prac zobaczyłem już sam, bo położeniu i zafugowaniu całej powierzchni (niecałe 3m x 3m)... Pozdrawiam i dziękuję za każdą opinię.
    • Jak szarpniesz za tą framugę to dobrze siedzi na miejscu? Może być tak, że zaciapiesz i za chwilę się rozleci, chyba że spartaczone od początku. Na pierwszej focie pęknięcie dosyć spore. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
    • Gość B.62
      Bzdura jeśli chodzi o to że kominek może być jako dodatkowe źródło ciepła. Od 13 lat ogrzewamy dom piętrowy o powierzchni 160 m2 oraz dodatkowo zbiornik wody o pojemności 300 l. W domu utrzymuje temp 24-26 *C jest tanio i pięknie. Oczywiście jest to kominek z płaszczem wodnym. Jeśli ktoś ma zamiar zainstalować takie ogrzewanie to polecam.
    • Gość Grzegorz
      Budowa sauny jest banalnie prosta. Nie rozumiem po co to zlecac :)
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...