Skocz do zawartości

koszty na energię dla domu


Recommended Posts

Witam,
mam prośbę do "Praktyków" nie zaś teoretyków!
Jeśli są takie osoby to proszę o podanie kosztów :
1. zużycia energii elektr. na cele bytowe /cwu, oświetlenie, agd itp./
2. zużycia gazu /w tym z butli P-B/
3. ogrzewania domu /proszę podać sposób ogrzewania domu/
dla warunków jak niżej:
Budynek nowy, ocieplony o pow. użytkowej 220 -250 m2, zamieszkały przez 4 dorosłe osoby.


Link do komentarza
swojego zużycia jeszcze nie podam bo mam narazie prognozy a nie realne rachunki - wiec za jakis czas.
Ale na przykladzie mojej bliskiej rodziny:
1. dom ok 150 m2 (wiec mniejszy) mieszkaja 4 osoby w tym 2 malych dzieci (wiec pralka codziennie)
- energia elektryczna - pralka, kuchenka, piekarnik, lodówka, zmywarka, pralka, oswietlenie 2 komputery, TV,- no caly standardowy sprzet w domu- ok 200-220 zl miesiecznie (sprzet agd nowy w dobrej klasie nergooszczednosci, żarówki maja w wiekszosci energooszczedne)

-ogrzanie- zeszly seozn- piec na eko gorszek ok 1300-1400 zl za zime plus chyba 4 kubiki drewna (120-150 zl/kubik )

2. dom okolo chyba 160-170 m2, mieszka 6 osób, podobne wyposazenie ale grzanie gazem i kominek raczej okazyjnie-
za prad podobnie, ok 220-250 zl
za gaz okolo 2000-25000 za zeszla zime

drewna zuzyli niewiele bo rzadko korzystaja z kominka
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

dodam jeszcze- u nas obliczone zużycie prądu- ok 160 zł miesiecznie.



Dzięki "Kropeczko" za odpowiedź, niestety nikt więcej nie chce się podzielić informacją.
Ja podliczyłem moje koszty i wygląda to tak:
1. ogrzewanie sezonowe + CWU - 3t ekogrochu x 740zł/t= 2220 zł
2. propan-butan butla - 6 szt. x 40 zł/b = 240 zł
3. energia elektr. /latem też cwu/ - 350 dni x 9kWh/doba x 0.5 zł/kWh = 1575 zł
R-m 4035 zł /4 dorosłe osoby, dom ok. 250 m2/
Link do komentarza
Myślę, że trochę optymistycznie założyłeś zużycie eko groszku. Bezpieczniej na dom tej wielkości założyć 4 - 5 ton. Ale mogę się mylić. Jeśli to jest Twoje realne zużycie (nie zakładane) to podaj proszę jaki masz kocioł (chętnie skorzystam).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Myślę, że trochę optymistycznie założyłeś zużycie eko groszku. Bezpieczniej na dom tej wielkości założyć 4 - 5 ton. Ale mogę się mylić. Jeśli to jest Twoje realne zużycie (nie zakładane) to podaj proszę jaki masz kocioł (chętnie skorzystam).
Pozdrawiam



Oczywiście te 3 tony to planowane zużycie /ociepliłem dom w tym roku/ a w zeszłym sezonie spaliłem 4 tony więc zakładam, że w tym sezonie spalę o 1 tonę mniej. Piec to Bio-wulkan ze Sławkowa 25 kW. W przyszłym roku planuję postawić jeszcze kominek więc skrócę czas pracy CO około 1 miesiąca/ sezon. No ale to plany a realia na dziś to rozruch kotła 30 września do dziś spaliłem 42 worki po 25 kg groszku.
Link do komentarza
Cytat

Witam,
mam prośbę do "Praktyków" nie zaś teoretyków!
Jeśli są takie osoby to proszę o podanie kosztów :
1. zużycia energii elektr. na cele bytowe /cwu, oświetlenie, agd itp./
2. zużycia gazu /w tym z butli P-B/
3. ogrzewania domu /proszę podać sposób ogrzewania domu/
dla warunków jak niżej:
Budynek nowy, ocieplony o pow. użytkowej 220 -250 m2, zamieszkały przez 4 dorosłe osoby.




Witam
Dom o powierzchni 300m2 zamieszkały przez 4 osoby (2 dorosłe+2 dzieci). Ogrzewane 220 m2, włącznie z garażem. Wykonane też dodatkowo ogrzewanie całościowe piwnicy 80 m2 (jednak nie ma potrzeby grzania, temperatura stałą 16 st.)
Sposób ogrzewania: pompa ciepła 10 kW Thermia Comfort z zasobnikiem CWU 180 l z pasywnym chłodzeniem w lecie.
Podłogi: całościowo podłogówka wyłożona terakotą.
Ściany: styropian 15 cm, sufit, poddasza 25 cm wełny.
Taryfa G12W w Energa Gdańsk. Wszystko na prąd. Kominek używany od wielkiego dzwonu. Bez gazu.

Zużycie energii całościowe:
-lato: 180 zł.
-sezon grzewczy: październik 300 zł, listopad 380 zł., grudzień styczeń luty 450, marzec 380.
Te wyniki w pierwszym sezonie grzewczym.

Procentowo zużycie: 75% w taryfie taniej

Pozdrawiam
Kadafi
Link do komentarza
Cytat

Kadafi ale czego Ty masz zuzycie te 300-400 zl miesiecznie przy pompie ciepla? To mialo byc tanio jak sie ma pompe.............. u mnie listopad wyszedl 150 (prad) + 240 (gaz) mniej wiecej czli niecale 400 zl. A nie mam pompy tylko normalny piec. To kiedy sie zwraca taka pompa....?




Witam
Normalnie
prąd standardowo 180 zł plus ogrzewanie 200 zł. Też prąd. Dom ogrzewany 220m2. W tym ciepła woda. To w listopadzie.
Pompa ani żadne ogrzewanie nie zwróci się nigdy, bo każda kwota wydana na ogrzewanie jest stracona. GZ nie mam możliwości mieć.

Pozdrawiam
Kadafi
Link do komentarza
Cytat

u mnie listopad wyszedl 240 (gaz) mniej wiecej


Chyba niezupełnie listopad o ile dobrze interpretuję Twoje poprzednie wypowiedzi:
Cytat

mam pierwszy rachunek za gaz- dom 180 m2 plus garaż- wyszło 240 zł miesiecznie


Cytat

jasne że ta kwota jest za wrzesień, październik i listopad z czego grzejemy gdzies pod chyba 10 października


oraz
Cytat

Palimy w kominku dosyć często popołudniami i wtedy ogrzewanie nie działa


icon_wink.gif
Ten pierwszy rachunek obejmował dość ciepły październik i zapewne pierwszy tydzień listopada.
Też palę pierwszy sezon gazem...
Link do komentarza
tylko że u nas w październiku leżal snieg przez tydzien:) Ale nie o to chodzi. Jaki byl calkowity koszt wykonania pompy ciepla? Taki prawdziwy, z kosztem tych odwiertów i ze wszystkim. Bo zawsze reklamuje sie pompe ciepla jako rozwiązanie które drogo kosztuje na wstepie ale potem jest bardzo tanio (czyli rozumialam ze się ma zwracac ta inwestycja) A Ty piszesz że sie nigdy nie zwraca.. i to mnie zaciekawilo. Bo jeśli nie ma sie gazu to np opcja z eko-groszkiem- koszt kotlowni powiedzmy do 10 tys, i potem za ogrzewanie 1500 powiedzmy za sezon na średni dom. Ja bym nidgy nie zainwestowala z drogie rozwiązanie które nigdy sie nie zwraca.
Link do komentarza
Cytat

tylko że u nas w październiku leżal snieg przez tydzien:) Ale nie o to chodzi. Jaki byl calkowity koszt wykonania pompy ciepla? Taki prawdziwy, z kosztem tych odwiertów i ze wszystkim. Bo zawsze reklamuje sie pompe ciepla jako rozwiązanie które drogo kosztuje na wstepie ale potem jest bardzo tanio (czyli rozumialam ze się ma zwracac ta inwestycja) A Ty piszesz że sie nigdy nie zwraca.. i to mnie zaciekawilo. Bo jeśli nie ma sie gazu to np opcja z eko-groszkiem- koszt kotlowni powiedzmy do 10 tys, i potem za ogrzewanie 1500 powiedzmy za sezon na średni dom. Ja bym nidgy nie zainwestowala z drogie rozwiązanie które nigdy sie nie zwraca.

Tu możesz poczytać ile kosztowała moja instalacja : Mój Dziennik Budowy
Nie mam innego ogrzewania niż pompa ciepła.
Link do komentarza
Cytat

tylko że u nas w październiku leżal snieg przez tydzien:) Ale nie o to chodzi. Jaki byl calkowity koszt wykonania pompy ciepla? Taki prawdziwy, z kosztem tych odwiertów i ze wszystkim. Bo zawsze reklamuje sie pompe ciepla jako rozwiązanie które drogo kosztuje na wstepie ale potem jest bardzo tanio (czyli rozumialam ze się ma zwracac ta inwestycja) A Ty piszesz że sie nigdy nie zwraca.. i to mnie zaciekawilo. Bo jeśli nie ma sie gazu to np opcja z eko-groszkiem- koszt kotlowni powiedzmy do 10 tys, i potem za ogrzewanie 1500 powiedzmy za sezon na średni dom. Ja bym nidgy nie zainwestowala z drogie rozwiązanie które nigdy sie nie zwraca.





Co ma się zwrócić?
Czy piec lub pompa zarabia na siebie? Sprzedajesz to ciepło dalej, żeby koszty ci się zwróciły?
Czy kładąc b. drogą dachówkę zamiast taniej lub blachy zwróci C się kiedykolwiek koszt dachu ?
Zawsze jest to wyrzucony i stracony pieniądz na rzeczy "niematerialne". Zależy tylko ile chcesz co roku tracić na ciepło.

W przypadku gazu i pompy masz komfort i bezobsługowość. Ty masz gaz, ja nie.
Czy możesz oprócz paliw stałych polecić mi coś taniego i bezobsługowego w eksploatacji?
Ja nie miałem wyboru.

Ceny pomp zaczynają się od kilkunastu tys. (typu powietrze-woda) wzwyż.
Ja za swoją (glikol-woda) z kompletną instalacją (bez podłogówki) dałem 38 tys.

Pozdrawiam
Kadafi

PS Przy średnim koszcie budowy standardowego domu w standardzie średnim do zamieszkania licząc od 400 tys. wzwyż koszt istalacji CO wychodzi ok 10%.
Link do komentarza
Cytat

Bo jeśli nie ma sie gazu to np opcja z eko-groszkiem- koszt kotlowni powiedzmy do 10 tys, i potem za ogrzewanie 1500 powiedzmy za sezon na średni dom.


Załóżmy, że zamiast instalacji z pompą ciepła, która kosztowała mnie 32,5tys. zł zdecydowałbym się na ogrzewanie ekogroszkiem. Pomijając już sam fakt, że nie jest to bezobsługowy sposób ogrzewania musiałbym zainwestować w komin ok. 3tys. zł, dodatkową powierzchnię na kotłownię (na pompę ciepła wystarcza mi 1m2, na kocioł węglowy trzeba min. 4m2 + 2m2 na skład opału) 5m2 x 3000zł=15tys. zł.
Instalacja grzejnikowa kosztowała by pewnie mniej niż ogrzewanie podłogowe. W moim domu potrzeba 10 grzejników. Może zmieściłoby się to w 4 tys. zł. Kocioł to ok. min. 5tys. zł (z podajnikiem). Do tego podgrzewacz ciepłej wody 2 tys. zł.
Razem : 3+15+4+5+2=29tys. zł.
Moja instalacja grzewcza jest bezobsługowa. Ta z ekogroszkiem, to min. 1h pracy w tygodniu.
Koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody przy mojej instalacji szacuję na 1100-1200 zł na rok.
Przy kotle na ekogroszek może wyszłoby mniej (dom jest energooszczędny).
Jeżeli jednak doliczę koszt obsługi, np. 5zł/h, transport opału, czyszczenie komina, to już nie wygląda tak różowo.
Link do komentarza
no ale Ty nie masz odwiertów prawda? A w wielu przypadkach trzeba odwierty. Czemu tak drogo liczysz koszt metra powierzchni kotlowni:)? U mnie dom pod klucz super wykonczony wyszedl mniej niz 2500 za metr. Bo mojemu koeldze oszacowali pompę z odwiertami na okolo 50 tysiecy!
za zbiornik cieplej wody 150 l zaplacilam niecaly 1000 zl. Za grzejniki a mam ich 16 - niecale 4000. (wiec 10 to troche zawyżasz:) - 400 zl to kosztuje bardzo duzy grzejnik)
Jasne nie jest to bezobslugowe dlatego my mamy gaz:) taniej niz eko-gorszek w sensie inwestycji bo piec byl tanszy (5500 piec + zasobnik). Zobaczymy jaki koszt ogrzewania policze to napisze.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

no ale Ty nie masz odwiertów prawda? A w wielu przypadkach trzeba odwierty. Czemu tak drogo liczysz koszt metra powierzchni kotlowni:)? U mnie dom pod klucz super wykonczony wyszedl mniej niz 2500 za metr. Bo mojemu koeldze oszacowali pompę z odwiertami na okolo 50 tysiecy!
za zbiornik cieplej wody 150 l zaplacilam niecaly 1000 zl. Za grzejniki a mam ich 16 - niecale 4000. (wiec 10 to troche zawyżasz:) - 400 zl to kosztuje bardzo duzy grzejnik)
Jasne nie jest to bezobslugowe dlatego my mamy gaz:) taniej niz eko-gorszek w sensie inwestycji bo piec byl tanszy (5500 piec + zasobnik). Zobaczymy jaki koszt ogrzewania policze to napisze.




pompa ciepła tylko w folderach reklamowych kosztuje poniżej 30 tyś, a przy inwestycji spokojnie ponad 70 tyś icon_smile.gif także .. mało kto pozwoli sobie zainwestowac podczas budowy w "coś " czego nie widzii jak działa i musiałby zaufac sprzedawcy ,, ze TO DZIAŁA.
Link do komentarza
Cytat

pompa ciepła tylko w folderach reklamowych kosztuje poniżej 30 tyś, a przy inwestycji spokojnie ponad 70 tyś icon_smile.gif także .. mało kto pozwoli sobie zainwestowac podczas budowy w "coś " czego nie widzii jak działa i musiałby zaufac sprzedawcy ,, ze TO DZIAŁA.

Koszt wykonania instalacji grzewczej z pompa ciepła zależy od wielu czynników. To, że mi udało się taka instalacje wykonać za 32,5tys. zł nie oznacza, że w każdym domu instalację uda się za taka kwotę wykonać. Niekiedy nawet kwota 70tys. zł może być za mała.
Zawsze trzeba przeprowadzić analizę opłacalności zastosowanego źródła ciepła dla budynku.
Link do komentarza
Cytat

Załóżmy, że zamiast instalacji z pompą ciepła, która kosztowała mnie 32,5tys. zł zdecydowałbym się na ogrzewanie ekogroszkiem. Pomijając już sam fakt, że nie jest to bezobsługowy sposób ogrzewania musiałbym zainwestować w komin ok. 3tys. zł, dodatkową powierzchnię na kotłownię (na pompę ciepła wystarcza mi 1m2, na kocioł węglowy trzeba min. 4m2 + 2m2 na skład opału) 5m2 x 3000zł=15tys. zł.
Instalacja grzejnikowa kosztowała by pewnie mniej niż ogrzewanie podłogowe. W moim domu potrzeba 10 grzejników. Może zmieściłoby się to w 4 tys. zł. Kocioł to ok. min. 5tys. zł (z podajnikiem). Do tego podgrzewacz ciepłej wody 2 tys. zł.
Razem : 3+15+4+5+2=29tys. zł.
Moja instalacja grzewcza jest bezobsługowa. Ta z ekogroszkiem, to min. 1h pracy w tygodniu.
Koszt ogrzewania i przygotowania ciepłej wody przy mojej instalacji szacuję na 1100-1200 zł na rok.
Przy kotle na ekogroszek może wyszłoby mniej (dom jest energooszczędny).
Jeżeli jednak doliczę koszt obsługi, np. 5zł/h, transport opału, czyszczenie komina, to już nie wygląda tak różowo.


Panie Heniok trochę Pan przesadził.. przy budowie systemem gospodarczym to 1m2 wychodzi< 1500 zł!
w tej cenie15-16 tyś, zł to mam 2 pomieszczenia po ok 13m2 /kotłownia parter i suszarnia (p. gospodarcze) na półpiętrze zadaszone a dach pokryty dachówką angobowaną Braas. Koszt pieca z VATem 7% 6800 zł. z podajnikiem szufladowym. Groszek firma dowozi i rozładowuje gratis.! Cena grzejników 14 kaloryferów po 10 segmentów + roboty instalacyjne + materiał : 12000 zł. No i w tym zbiornik CWU elektryczny + wężownica 140l 1300 zł. R-m ok. 36000 zł ale w tym kotłownia i pom. gospodarcze na półpiętrze.
Link do komentarza
Cytat

Panie Heniok trochę Pan przesadził.. przy budowie systemem gospodarczym to 1m2 wychodzi< 1500 zł!
w tej cenie15-16 tyś, zł to mam 2 pomieszczenia po ok 13m2 /kotłownia parter i suszarnia (p. gospodarcze) na półpiętrze zadaszone a dach pokryty dachówką angobowaną Braas. Koszt pieca z VATem 7% 6800 zł. z podajnikiem szufladowym. Groszek firma dowozi i rozładowuje gratis.! Cena grzejników 14 kaloryferów po 10 segmentów + roboty instalacyjne + materiał : 12000 zł. No i w tym zbiornik CWU elektryczny + wężownica 140l 1300 zł. R-m ok. 36000 zł ale w tym kotłownia i pom. gospodarcze na półpiętrze.

Jak na szybki rachunek to i tak dobrze. Po odliczeniu tego jednego pomieszczenia (8tys. zł) wyszło Tobie 28tys. zł, chociaż nie liczyłeś np. komina, a mi 29tys. zł.
Nadal uważam, że dokonałem dobrego wyboru icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Cytat

Jak na szybki rachunek to i tak dobrze. Po odliczeniu tego jednego pomieszczenia (8tys. zł) wyszło Tobie 28tys. zł, chociaż nie liczyłeś np. komina, a mi 29tys. zł.
Nadal uważam, że dokonałem dobrego wyboru icon_biggrin.gif .


Witam HenoK!
Znowu coś mącisz:
1. jak podałem swoje koszty kotłowni i pom. gospodarczego to oczywiście z kominem a właściwie 5 kominami /w tym 4 wentylacyjne i 1 dymny/ oraz koszt całej instalacji CO i CWU.
2. Te 29 tyś. zł to podałeś jako koszt PC a nie całej instalacji CO i CWU /nie wspomnę o kolektorach słonecznych/.
3. Nie było moim celem przekonywanie Ciebie jako inwestora, że zrobiłeś źle! Chcę tylko aby zgodnie z ideą wątku podawać prawdziwe koszty instalacji i utrzymania PC /dla instalacji pionowych też/ no i dla domów o powierzchni użytkowej 170-250 m2 bo takich zdaje się powstaje relatywnie najwięcej. Inwestorów budujących domy do 100m2 i decydujących się na ogrzewanie PC jest ile 0.5 - 1% ogółu budujących. A tym co budują domy 170 - 250 m2, którzy wpisują się w lokalną zabudowę należy uzmysłowić, że większość z nich musi mieć kolektory pionowe, pompę o odpowiedniej mocy, analizę gruntu, określone koszty serwisu + ewentualne koszty kredytu pod tę inwestycję a wtedy może okazać się, że koszt PC + instalacji CO i CWU dla domu to 90 -120 tyś zł, do kosztów energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania ok. 350-450 zł/m-c należy dodać 100,200 ...a może i 500 zł raty. Potem drobnym drukiem powiedzieć, że jest to komfortowe i bezobsługowe ogrzewanie - co jest akurat prawdą.
Link do komentarza
Cytat

Witam HenoK!
Znowu coś mącisz:
1. jak podałem swoje koszty kotłowni i pom. gospodarczego to oczywiście z kominem a właściwie 5 kominami /w tym 4 wentylacyjne -osługują suszarnię i 3 łazienki i 1 dymny / oraz koszt całej instalacji CO i CWU.
2. Te 29 tyś. zł to podałeś jako koszt PC a nie całej instalacji CO i CWU /nie wspomnę o kolektorach słonecznych/.
3. Nie było moim celem przekonywanie Ciebie jako inwestora, że zrobiłeś źle! Chcę tylko aby zgodnie z ideą wątku podawać prawdziwe koszty instalacji i utrzymania PC /dla instalacji pionowych też/ no i dla domów o powierzchni użytkowej 170-250 m2 bo takich zdaje się powstaje relatywnie najwięcej. Inwestorów budujących domy do 100m2 i decydujących się na ogrzewanie PC jest ile 0.5 - 1% ogółu budujących. A tym co budują domy 170 - 250 m2, którzy wpisują się w lokalną zabudowę należy uzmysłowić, że większość z nich musi mieć kolektory pionowe, pompę o odpowiedniej mocy, analizę gruntu, określone koszty serwisu + ewentualne koszty kredytu pod tę inwestycję a wtedy może okazać się, że koszt PC + instalacji CO i CWU dla domu to 90 -120 tyś zł, do kosztów energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania ok. 350-450 zł/m-c należy dodać 100,200 ...a może i 500 zł raty. Potem drobnym drukiem powiedzieć, że jest to komfortowe i bezobsługowe ogrzewanie - co jest akurat prawdą.


Link do komentarza
Cytat

2. Te 29 tyś. zł to podałeś jako koszt PC a nie całej instalacji CO i CWU /nie wspomnę o kolektorach słonecznych/.

29tys. zł to koszt wykonania instalacji grzewczej na ekogroszek policzony szacunkowo dla mojego domu.
Za instalację z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi spełniającej tą samą rolę zapłaciłem 32,5tys. zł.
Cytat

3. Nie było moim celem przekonywanie Ciebie jako inwestora, że zrobiłeś źle! Chcę tylko aby zgodnie z ideą wątku podawać prawdziwe koszty instalacji i utrzymania PC /dla instalacji pionowych też/ no i dla domów o powierzchni użytkowej 170-250 m2 bo takich zdaje się powstaje relatywnie najwięcej. Inwestorów budujących domy do 100m2 i decydujących się na ogrzewanie PC jest ile 0.5 - 1% ogółu budujących. A tym co budują domy 170 - 250 m2, którzy wpisują się w lokalną zabudowę należy uzmysłowić, że większość z nich musi mieć kolektory pionowe, pompę o odpowiedniej mocy, analizę gruntu, określone koszty serwisu + ewentualne koszty kredytu pod tę inwestycję a wtedy może okazać się, że koszt PC + instalacji CO i CWU dla domu to 90 -120 tyś zł, do kosztów energii elektrycznej na potrzeby ogrzewania ok. 350-450 zł/m-c należy dodać 100,200 ...a może i 500 zł raty. Potem drobnym drukiem powiedzieć, że jest to komfortowe i bezobsługowe ogrzewanie - co jest akurat prawdą.

W większym domu koszt instalacji z pompą ciepła nie rosną proporcjonalnie do wielkości. Np. moja pompa ciepła kosztowała ok. 10tys. zł, zaś pompa ciepła o mocy 2-krotnie większej kosztowałaby ok. 16tys. zł. Podobnie jest z pozostałymi kosztami. Jeżeli tylko działka jest odpowiednio duża (mało kto buduje duży dom na mikroskopijnej działce) i nie jest ona jeszcze zagospodarowana, to można zazwyczaj wykonać tańszy wymiennik poziomy.

Jeżeli koszty eksploatacji przy prawidłowo dobranej i zainstalowanej pompie ciepła będą równe 350-450zł/miesiąc, to w takim samym domu koszty ekogroszku z pewnością nie będą mniejsze (raczej należy się spodziewać 10-20% większych).

Zgodnie z życzeniem:
No i oczywiście jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe.
Mniejszej czcionki nie dało się już ustawić icon_lol.gif .
Link do komentarza
Cytat

"Tedi1" pisałeś, że masz kocioł Bio-wulkan - jak on się sprawuje i czy można w nim palić peletami? czy tylko ekogroszek?


Witam,
piec nadaje się do spalania ekogroszku oraz MI (miał I o uziarnieniu 0-31,5 mm) bo podajnik jest szufladowy . Cena miału <50% ceny ekogroszku!. Ale miał to miał - dużo pyłu. Ja paliłem sporadycznie max 30% miału reszta ekogroszek i było ok!. Do spalania peletów chyba się nie nadaje. Generalnie Biowulkan to dobry produkt.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

29tys. zł to koszt wykonania instalacji grzewczej na ekogroszek policzony szacunkowo dla mojego domu.
Za instalację z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi spełniającej tą samą rolę zapłaciłem 32,5tys. zł.
W większym domu koszt instalacji z pompą ciepła nie rosną proporcjonalnie do wielkości. Np. moja pompa ciepła kosztowała ok. 10tys. zł, zaś pompa ciepła o mocy 2-krotnie większej kosztowałaby ok. 16tys. zł. Podobnie jest z pozostałymi kosztami. Jeżeli tylko działka jest odpowiednio duża (mało kto buduje duży dom na mikroskopijnej działce) i nie jest ona jeszcze zagospodarowana, to można zazwyczaj wykonać tańszy wymiennik poziomy.

Jeżeli koszty eksploatacji przy prawidłowo dobranej i zainstalowanej pompie ciepła będą równe 350-450zł/miesiąc, to w takim samym domu koszty ekogroszku z pewnością nie będą mniejsze (raczej należy się spodziewać 10-20% większych).

Zgodnie z życzeniem:
No i oczywiście jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe.
Mniejszej czcionki nie dało się już ustawić icon_lol.gif .


Witam,
ja budowałem na działce o powierzchni 2450m2 a mimo to wymiennik poziomy "nie wchodziłby w rachubę", napisz coś o kosztach instalacji z wymiennikiem pionowym... w artykule z "Budujemy dom" dla domu 170m koszt instalacji z PC wynosił coś około 80 000 zł. Proszę do eksploatacji doliczyć ok 1000 zł raty... no chyba że ma się kasę to wtedy cena nie gra roli!!! ale sądzę że 1 na 100 buduje z oszczędności a 99 na kredyt no a komfotr kosztuje...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

29tys. zł to koszt wykonania instalacji grzewczej na ekogroszek policzony szacunkowo dla mojego domu.
Za instalację z pompą ciepła i kolektorami słonecznymi spełniającej tą samą rolę zapłaciłem 32,5tys. zł.
W większym domu koszt instalacji z pompą ciepła nie rosną proporcjonalnie do wielkości. Np. moja pompa ciepła kosztowała ok. 10tys. zł, zaś pompa ciepła o mocy 2-krotnie większej kosztowałaby ok. 16tys. zł. Podobnie jest z pozostałymi kosztami. Jeżeli tylko działka jest odpowiednio duża (mało kto buduje duży dom na mikroskopijnej działce) i nie jest ona jeszcze zagospodarowana, to można zazwyczaj wykonać tańszy wymiennik poziomy.

Jeżeli koszty eksploatacji przy prawidłowo dobranej i zainstalowanej pompie ciepła będą równe 350-450zł/miesiąc, to w takim samym domu koszty ekogroszku z pewnością nie będą mniejsze (raczej należy się spodziewać 10-20% większych).

Zgodnie z życzeniem:
No i oczywiście jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe.
Mniejszej czcionki nie dało się już ustawić icon_lol.gif .


Witam, mała poprawka co do kosztu PC:

Koszt: kolektor pionowy (dwa odwierty po 100 metrów) – 24,4 tys. zł, połączenie kolektora z pompą ciepła (wprowadzenie do budynku) – 2,1 tys. zł, pompa ciepła Nibe Fighter 1150 z możliwością regulacji mocy od 4–16 KW – 34,3 tys. zł, zbiornik ciepłej wody użytkowej Nibe VPA 300/200 i zawór trójdrogowy – 8,5 tys. zł, usługa instalacyjna wraz z materiałami – 4,2 tys. zł, ogrzewanie podłogowe (rozstaw co 10 cm) – 32 tys. zł = 105,5 tys. zł brutto (wykonanie kolektora pionowego 22% VAT, pozostałe ceny z VATem 7%). W przypadku kolektora pionowego można podatek VAT zmniejszyć, jeśli wykona się odwierty w obrysie budynku np. w miejscu planowanego garażu.
Piętrowy dom o powierzchni 200 m&sup2; zbudowany jest w okolicach Poznania, w gminie Kleszczewo. Wzniesiono go z Porothermu 25 i ocieplono 12-centymetrową warstwą styropianu. W całym budynku zamontowane jest ogrzewanie podłogowe. Z pompą ciepła Nibe Fighter 1150 (o zmiennej regulacji mocy 4–16 kW) współpracuje kolektor pionowy (2 odwierty po 100 metrów) wykonany z rury polietylenowej o średnicy 40 mm (do wykonania kolektorów pionowych stosowana jest jeszcze rura o średnicy 32 mm – ale Nibe wymaga φ 40).
Czyli 100 tyś. zł się ma albo bierze się kredyt a ratę dolicz do miesięcznych kosztów na 10, 20.. 30 lat! I to ma być tanie grzanie....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...