Skocz do zawartości

Co trzeba zrobić żeby się wprowadzić do nowego domu?


Recommended Posts

Cytat

Kropeczka
Co trzeba zrobić żeby się wprowadzić do nowego domu? Chodzi mi o formalności. Jak sie do tego zabrać? Od czego zacząć? Jeśli możesz to napisz o kosztach. Czy trzeba robić inwentaryzację powykonawczą?


Nie jestem Kropeczkę icon_smile.gif , ale postaram się odpowiedzieć, bo już mam budynek odebrany.

Musisz mieć:
Odbiór kominiarski - około 200 zł
Certyfikat energetyczny - od 500 do 1000 zł
Odbiór instalacji (jeżeli robił to u ciebie elektryk z uprawnieniami to nic nie płacisz) a jak nie to około 300 zł
Czasami jest potrzebna umowa z odbiorem śmieci - nie wiem ile to kosztuje.
Woda i kanalizacja - około 50 zł za wodomierz.
Geodeta i mapki - 700 zł
jak ktoś ma gaz to jeszcze potrzebne są mapki z instalacją gazową, ale to chyba jest włączone do pracy geodety. Tylko odbiór z gazowni pewnie coś kosztuje.

To chyba byłoby na tyle. Składasz papiery z gminy po wypełnieniu (otrzymasz odpowiednie) + dziennik budowy i czekasz 21 dni roboczych na informację, że nie wyrażają sprzeciwu. Jak ktoś może coś dodać to zapraszam.
Link do komentarza
Fakt, zapomniałem o numerze domu. Jak będziesz miała mapkę od geodety, to idziesz do urzędu gminy z mapką (wystarczy ksero) wypełniasz ichniejszy formularz i w ciągu dwóch dni jest do odebrania papier z numerem domu.

Z energetyki też trzeba papier, że podłączyli ci budynek do sieci energetycznej. Dajesz im też mapkę od geodety (wystarczy ksero) a oni od ręki dają taką informację na papierze.

Wszystkie dokumenty ostatecznie składasz do Wydziału architektury (tak u mnie było).
Link do komentarza
Cytat

Hej. A czy musze robić certyfikat? I kto taki cerftyfikat daje. Kto przygotowuje dokumnentację do certyfikacji?


Wymagania, jakie dokumenty musisz złożyć, by odebrać budynek są dostępne wydziale architektury w Twoim mieście. Prawo w Polsce mówi o tym, że certyfikat energetyczny musisz mieć przy oddawaniu budynku, więc zakładam, że w twoim przypadku będzie to wymagany dokument.
Cytat

Znowelizowana ustawa Prawo budowlane zakłada, że świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali będą mogły wystawiać osoby, które ukończyły studia magisterskie lub inżynierskie na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewnych i które posiadają uprawnienia budowlane projektowe lub wykonawcze lub złożą z wynikiem pozytywnym egzamin albo ukończą odpowiednie studia podyplomowe.
http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1786505-p_1.htm



A co do dokumentacji dla certyfikatora, to nie jest problem, bo musi mieć dostęp do projektu domu. Nie musisz się z nim nawet spotykać, byleby odpowiedzieć na jego pytania. Jakiego rodzaju masz ogrzewanie, jakie okna, z czego zbudowany jest dom, jak izolacja itp.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...