Skocz do zawartości

OCIEPLANIE BUDYNKU


Recommended Posts

Czy ktoś może mi doradzić kiedy powinienem ocieplić budynek. Ściany domu wykonane są z betonu komórkowego 24 i na to ma przyjść ocieplenie, styropian 10cm. Mamy już listopad a ściany są przemoknięte, jak to suporex, a pogoda nie pozwala na wyschnięcie murów. Nie wiem czy z ociepleniem budynku poczekać do wiosny czy ocieplać teraz. Obawiam się że w skutek ocieplenia budynku w chwili obecnej przez zimę pojawi się pleśń. Przez okres zimowy budynek będzie ocieplany kominkiem z systemem DGP.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.[attachment=3490:NASZ_DOMEK.rtf]
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś może mi doradzić kiedy powinienem ocieplić budynek. Ściany domu wykonane są z betonu komórkowego 24 i na to ma przyjść ocieplenie, styropian 10cm. Mamy już listopad a ściany są przemoknięte, jak to suporex, a pogoda nie pozwala na wyschnięcie murów. Nie wiem czy z ociepleniem budynku poczekać do wiosny czy ocieplać teraz. Obawiam się że w skutek ocieplenia budynku w chwili obecnej przez zimę pojawi się pleśń. Przez okres zimowy budynek będzie ocieplany kominkiem z systemem DGP.

Za mało informacji.
Jeżeli ściany budynku były murowane kilka miesięcy temu i zaraz potem były zabezpieczone przed namakaniem poprzez wykonanie zadaszenia, to obecne zawilgocenie ma tylko charakter powierzchniowy i nie jest groźne.
Bardziej jednak prawdopodobna jest wersja taka - ściany zostały wymurowane niedawno i zdążyły namoknąć solidnie. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest poczekać z ociepleniem do wiosny, a nawet początku lata. Przez zimę ściany wyschną i ocieplenie będzie dużo bardziej bezpieczne.
Oprócz ogrzewania kominkiem (a nie ocieplenie) ważna jest także dobra wentylacja świeżo postawionego domu.
Link do komentarza
Kiedy został wybudowany dom, jak jest usytuułowany, jak bardzo masz "wypuszczony" dach ? Ja wybudowałam w ubiegłym roku, nie ocieplałam, ale robiłam tynki i mokre roboty w domu i grzałam, mam bardzo dobrą wentylację w pomieszczeniach mokrych, w innych wiało z innego powodu. Bałam się ociepac i robic w środku, choć większość ludzi tak robi. Teraz w październiku ciepliłami grzałam żeby gdzies ta wilgoć ze scian od środka wyszła.
Jeśłi masz świeżo wybudowany dom , który nie zdążył ci przeschnąc i zamokły ci ściany, to nie ocieplaj.
Takie jest moje zdanie, ale ja się nie znam.
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś może mi doradzić kiedy powinienem ocieplić budynek. Ściany domu wykonane są z betonu komórkowego 24 i na to ma przyjść ocieplenie, styropian 10cm. Mamy już listopad a ściany są przemoknięte, jak to suporex, a pogoda nie pozwala na wyschnięcie murów. Nie wiem czy z ociepleniem budynku poczekać do wiosny czy ocieplać teraz. Obawiam się że w skutek ocieplenia budynku w chwili obecnej przez zimę pojawi się pleśń. Przez okres zimowy budynek będzie ocieplany kominkiem z systemem DGP.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.[attachment=3490:NASZ_DOMEK.rtf]





Śmiało można ocieplić budynek styropianem czemu tylko 10 a nie 12 cm ale odradzam robienie elewacji w takich niskich temperaturach
klej za styropianem jest bezpieczny nie zamarznie a w trakcie ocieplania można już przepalać w kominku

Jeżeli nie ocieplisz budynku odradzam ogrzewanie go w zimie ,jeszcze bardziej ściany ci zawilgotnieją (punkt rosy)

Kominek z systemem DGP jest jak pijawka dobrze osuszy ci ściany aż do styropianu nie ma znaczenia czy to wilgoć technologiczna czy atmosferyczna .

Nie rób przypadkiem tynków gipsowych wewnątrz przed osuszeniem

Nawiew powietrza do spalania paliwa w kominku ma pobierać z wnętrza mieszkania aż do efektu końcowego.
Link do komentarza
Cytat

Czy ktoś może mi doradzić kiedy powinienem ocieplić budynek. Ściany domu wykonane są z betonu komórkowego 24 i na to ma przyjść ocieplenie, styropian 10cm. Mamy już listopad a ściany są przemoknięte, jak to suporex, a pogoda nie pozwala na wyschnięcie murów. Nie wiem czy z ociepleniem budynku poczekać do wiosny czy ocieplać teraz. Obawiam się że w skutek ocieplenia budynku w chwili obecnej przez zimę pojawi się pleśń. Przez okres zimowy budynek będzie ocieplany kominkiem z systemem DGP.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.[attachment=3490:NASZ_DOMEK.rtf]


Budynek z tego samego materiału ocieplałem w tym samym roku co postawiłem .Mieszkam już 5 lat ani śladu wilgoci.Ocieplać należy przy dodatniej temperaturze ,klej do zaciągania siatki szybko schnie więc temperatura do 5 stopni na plusie nic nie zaszkodzi.Gorzej jak ocieplać w upały bo wtedy klej za szybko schnie i pęka.
Link do komentarza
"stara" zasada jest taka, że jednego roku buduje się stan surowy, drugiego (lub później) wykańcza. Chałupa przez ten czas osiada (najwięcej osiada w ciągu pierwszych 3 lat) i wysycha. Jest to optymalne rozwiązanie, ale z różnych powodów ludzie robią różnie. Jeśli położysz styropian teraz, to oczywiście nie odpadnie, ale:
a) po położeniu styropianu trzeba go zaciągnąć klejem i siatką, tu jest potrzebna dodatnia temp i bezdeszczowa pogoda, - biorąc pod uwagę, że mamy listopad liczenie na takie warunki jest ryzykowne
b) jeśli nie położysz od razu tynku, to w przyszłym roku stary klej będziesz musiał zaciągnąć nowym klejem ponownie = większy koszt (zgodnie ze sztuką budowlaną nie kładzie się tynku na stary klej, oczywiście różni ludzie robią różnie)
c) najlepiej wykończyć na wiosnę chałupę (elektryka, tynki, wylewki itd, latem to wszystko wysycha) a w jesieni położyć tynk (np. we wrześniu, żeby uniknąć upałów).

Pozdrawiam,

jarek
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...