Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

jeszcze o kominkach:)


kropeczka_ns

Recommended Posts

Sama pamietam jak pisałam tu w trakcie budowy że kominek u nas to raczej tak bardziej rekreacyjnie, bo my przeciez ciągle jestesmy w pracy i większość wieczorów jestem sama:) a tymczasem jest inaczej. Przekonaliśmy się jak proste i niekłopotliwe jest palenie w kominku i jak od dwóch kostek podpałki w kilka minut bucha ogień- teraz już wiemy też że nie są dobre do palenia małe kawałki drewna i drugą porcję kupiliśmy takich 50-60 cm sporych klocków. Trzy takie klocki utrzymują mi ogień i ciepło w całym domu od 16-17 do 22-23 czy nawet później. Nie wierzyłam że bede palić kiedy jestem sama- a palę i stało się to codziennym rytuałem:) Zajmuje mi to naparwde 5-10 minut. Więc nie zawsze w praktyce jest tak jak się pierwotnie myślało:) Z kolei mam koleżankę która zainwestowała duże pieniądze w przeróbkę kominka i zrobienie płaszcza wodnego- i teraz wogóle nie pala no bo.... komu by się chciało chodzić po drewno, nosić (tak powiedziała..) - dla mnie to szok bo taka inwestycja zupełnie bezsensowna jakoś mi się nie mieści w głowie:) ale ja taki trochę centuś jestem:)
Więc my palimy w kominku. Kominek jest the best i daje niepowtarzalny klimat i pewnie jak to poczujecie i złapiecie bakcyla, będziecie palićicon_smile.gif
Link to postu
 • 5 miesiące temu...
Jak chodzi o czyszczenie kominka to polecam odkurzacze do kominków (lepiej dołożyć parę złotych i wybrać ten z własnym silnikiem zamiast samej "nakładki" na zwykły odkurzacz domowy).

Co do malowania to i tak nie wyobrażam sobie aby co 2-3 lata nie odmalowywać wnętrz, więc to chyba nie jest takie straszne. Natomiast istnieje proste rozwiązanie polegające na wykonaniu "ramy" pod sufitem w odległości ok 30-40 cm od obrysu czopucha, dzięki czemu ten kurz będzie zatrzymywany wewnątrz ramy a brudzenie sufitu będzie niemal niezauważalne. Prosty trik a skuteczny - z tym, że nie w każdym wnętrzu takie rozwiązanie pasuje.

Chociaż ja i tak stoję na stanowisku, że takie okopcenia nadają wnętrzu charakter, a klimat palącego się kominka na pewno jest lepszy od klimatu sterylnie czystego i zimnego pomieszczenia.
Link to postu
 • 8 miesiące temu...
Cytat

A jak z czyszczeniem kominka i kurzzeniem ja mam mało pozytywne doświadczenia.
Pozaty tam gdzie wychodzi powiersze z czopucha nad kominkiem zawsze trzeba co sezon malowaćPalę w kominku już drugi rok i nie mam żadnych śladów użytkowania. Ktoś polecił mi dawno założenie filtra powietrza opływającego kominek i wydostającego się na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi kurz nie dostaje się do kominka i nie spala się na nim - czyniąc potrzebę odnowienia. Przy DGP także założony filtr i wszystko jest ok, a palimy codziennie.

pozdro
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Palę w kominku już drugi rok i nie mam żadnych śladów użytkowania. Ktoś polecił mi dawno założenie filtra powietrza opływającego kominek i wydostającego się na zewnątrz. Dzięki temu zabiegowi kurz nie dostaje się do kominka i nie spala się na nim - czyniąc potrzebę odnowienia. Przy DGP także założony filtr i wszystko jest ok, a palimy codziennie.

pozdro
Możesz coś wiecej powiedzieć o tym filtrze powietrza zasysanego do kominka, może jakiś rysunek, schemat
Link to postu
 • 4 tygodnie temu...
Cytat

Sama pamietam jak pisałam tu w trakcie budowa kominków że kominek u nas to raczej tak bardziej rekreacyjnie, bo my przeciez ciągle jestesmy w pracy i większość wieczorów jestem sama:) a tymczasem jest inaczej. Przekonaliśmy się jak proste i niekłopotliwe jest palenie w kominku i jak od dwóch kostek podpałki w kilka minut bucha ogień- teraz już wiemy też że nie są dobre do palenia małe kawałki drewna i drugą porcję kupiliśmy takich 50-60 cm sporych klocków. Trzy takie klocki utrzymują mi ogień i ciepło w całym domu od 16-17 do 22-23 czy nawet później. Nie wierzyłam że bede palić kiedy jestem sama- a palę i stało się to codziennym rytuałem:) Zajmuje mi to naparwde 5-10 minut. Więc nie zawsze w praktyce jest tak jak się pierwotnie myślało:) Z kolei mam koleżankę która zainwestowała duże pieniądze w przeróbkę kominka i zrobienie płaszcza wodnego- i teraz wogóle nie pala no bo.... komu by się chciało chodzić po drewno, nosić (tak powiedziała..) - dla mnie to szok bo taka inwestycja zupełnie bezsensowna jakoś mi się nie mieści w głowie:) ale ja taki trochę centuś jestem:)
Więc my palimy w kominku. Kominek jest the best i daje niepowtarzalny klimat i pewnie jak to poczujecie i złapiecie bakcyla, będziecie palićicon_smile.gifjesteś w takim razie w gronie nie licznych osób, które nie mają problemy ze swoim kominkiem, ja jakoś się nie mogę przekonać do palenia - samo rozpalenie już mnie doprowadza do nerwicy a później potrafi zgasnąć po 30 minutach i od nowa, dlatego palenie w kominku to tylko dla mnie estetyczny dodatek do salonu
Link to postu
Ten tzw filtr to tak na prawdę rozciągnięta pończocha na ramce pod kominkiem, gdzie znajdują się wloty powietrza. Nie przepuszczająca warstwa, która zatrzymuje wszystkie nieczystości. Jeśli chodzi o dgp to jest założony normalny filtr systemowy.Palimy codziennie, nauczyliśmy się rozpalać suchym drewnem, które leży w domu. Do tego fajne długie zapałki, które akurat dostaliśmy w gratisie przy okazji zakupów na www.kratki.pl Ogromna oszczędność oleju, wieczorem napalone i piec nie załącza się do rana, a nawet dłużej. Dgp doskonale rozprowadza ciepłe powietrze mimo, że nawiewniki są w suficie.
Turbina (400m3) bardzo fajnie nadmuchuje. W salonie zamontowany nawiewnik powietrza z zewnątrz, dostarcza powietrze do salonu, a tym samym całej instalacji dgp.

Mimo wszystko polecam palenie w kominku.


Pozdrawiam i życzę zdecydowania.
Link to postu
Janek musisz się nauczyć palićicon_smile.gif to umiejętnośc jak kazda inna. A w kominku palimy tak:
1. trzeba usunąć do zera popiół z wkładu i z tej szufladki (ja mam specjalny odkurzacz do kominków bardzo głośny ale robi to w minutę)
2. teraz ja układam 3-4 kostki podpałki w rządku i podpalam je.
3. Jak juz się wyraźnie "chwycą" kładziesz drewno- ja normalne, grube, trzymane na zewnątrz domu pod okapem- z tym że kupujemy wysuszonego, dwuletniego buka
4. kluczowe jest układanie drewna- układasz wzdłuż, na dole 3 obok siebie, na nich 2 na nich jedna- taki stosik uprządkowany w piramidkę. Wszystkie wzdłuż. (teraz już rozpalam kładąć 2 a na nich 1 zwłaszcza jak są większe). Układasz tak żeby kostki podpałki które już się palą znalazły się pomiędzy dolnymi kawałkami wzdłuż, równolegle do szczapek.
5. oczywiście żeby rozpalic otwierasz na maxa dopływ powietrza z zewnątrz i szyber!
6. w 90% przypadków po takim ułożeniu buchnie za chwilę ogieńicon_smile.gif Trzymasz otwarte szybry tak długo aż te pierwsze szczapy się prawie spalą, masz mieć sporą ilość żaru, takich rozżarzonych kawałków. Wtedy dokładasz grube kawałki już po jednym i przymykasz- dopływ i szyber. Jeśli tak zrobisz będzisz mógł zaglądanąc i dołożyć jedno może raz na godzinę. Ja zaraz bede palić to może zrobię jakąs fotkę w wkleje:) Jak się nauczysz rozpalanie będzie bardzo proste i szybkie, zobaczysz, ja tez kiedyś nie umiałam.
Link to postu
Najlepiej jeszcze na etapie projektowania (znając własne przyzwyczajenia i zwyczaje) odpowiedzieć sobie na pytanie:
- Jak i czy w ogóle będę korzystać z kominka?
Odpowiednie zaplanowanie przeznaczenia tego źródła ciepła (lub rekreacji) pozwoli uniknąć kosztownych przeróbek. Wiedząc odpowiednio wcześnie, że kominek ma być jednym z głównych źródeł ciepła możemy wybrać system – DGP, płaszcz wodny, akumulację itd. Gdy dom już jest wybudowany i wykończony o przeróbki ciężko – bez kucia i dodatkowych nakładów się nie obejdzie.
Piszesz, że jednak zamiast rekreacji Wasz kominek jest używany stale. To ja zapytam, jaki macie wkład? Bo wbrew pozorom producent wkładu jest bardzo istotny. Ważne, by była to firma z doświadczeniem, jak choćby Systemy Kominkowe Waligóra. Tanie wkłady rekreacyjne nie są raczej odpowiednie do tak intensywnej eksploatacji.
Link to postu
racer było to niedawno poruszane, zajrzyj do działu do moderatorów- dlatego napisałam "nas". Pojawia się nowy facet i w pierwszym i często ostatnim poście pisze "kupujcie coś tylko tej firmy bo tylko to jest dobre". Standard, wszystkie te posty są podobne. Zobacz temat "bezczelna reklama na forum".
Link to postu
O widzę, że mój post wywołał nie do końca poprawną reakcję.
Wiem, że jako forumowicz z małą ilością postów jestem średnio wiarygodny więc jutro postaram się umieścić tutaj zdjęcia dokumentujące nasz kominek, muszę odszukać je na komputerze icon_smile.gif

Link to postu
No to wrzucam obiecane zdjęcie.
Tak się prezentował nasz kominek krótko po jego montażu:

Brak obrazka

Palimy w nim już od jakiegoś czasu, nie kopci się przesadnie, nie sprawia żadnych kłopotów.
Uważamy zakup za bardzo udany icon_smile.gif


Link to postu
 • 5 tygodnie temu...
Cytat

invicta ma opinię zabawki, supra to wysoka półka.
Zastanawia mnie fakt- jak firma (supra) rozwiązała problem wykonania kominka do palenia ciągłego produkując kominki ze zwykłej stali i w wielu modelach bez czopucha ?
Tylko w wybranych modelach zastosowano żeliwo w połączeniu ze zwykłą stalą lub kotłową.
Dlaczego ich wkłady nie mają żeberek oddających ciepło?
(A tak swoją drogą to co Francuzi mogą widzieć o prawdziwej zimie ?)
Link to postu
Cytat

Bardzo ciekawie prezentują się kominki ścienne np. http://www.domplusdom.pl/rozwiazanie/kominki-scienne.
Według mnie wyglądają bardzo nowocześnie i designersko. W dodatku nie ma dymu i osmolonych ścian. Czy ktoś z Was miał taki kominek? Polecilibyście?Nie posiadam kominka z wyboru ..... ale gdybym miała , to nie zdecydowałabym się na to cudo gazowe.
Kominek ma dawać klimat - dlatego ludzie się decydują (wyłączając tych którzy mają kominek zamiast kotłowni). Ludziska żeby klimat był lubią dołożyć drewienko, najchętniej jakieś z żywicznym zapachem ..... lubią patrzeć w nierównomierny trzaskający płomień ..... kominek ma dawać klimat. Zamiast tego z linka można równie dobrze na ścianie obraz powiesić z serii "martwa natura" - bo to określenie najbardziej tu na miejscu.
Jestem na "nie" - dla mnie to podróba , a zarazem przeciwieństwo klimatycznego kominka icon_rolleyes.gif .
Link to postu
Cytat

Bardzo ciekawie prezentują się kominki ścienne


Raczej ciekawie niż bardzo icon_smile.gif
Według mnie to bardziej wizualizacja ognia niż kominek tworzący atmosferę.
A atmosfera się tworzy jak ogień jest żywy.
A tu?
Płomienie trochę lepiej widać niż w piekarniku
Link to postu
Cytat

Bardzo ciekawie prezentują się kominki ścienne np. .... W dodatku nie ma dymu i osmolonych ścian. Czy ktoś z Was miał taki kominek? Polecilibyście?Dym musi być! - osmolone ściany niekoniecznie icon_smile.gif
Czy kominek w ścianie - moze być - pod warunkiem że opalany drewnem, takie gazowe to mi się z hutą albo co gorsza ... kojarzą. Ale pod tym kątem nie dyskutuję bo to kwestia gustu. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link to postu
Cytat

Raczej ciekawie niż bardzo icon_smile.gif
Według mnie to bardziej wizualizacja ognia niż kominek tworzący atmosferę.
A atmosfera się tworzy jak ogień jest żywy.
A tu?
Płomienie trochę lepiej widać niż w piekarniku


dla leniwych: zawsze można wstawić coś takiego jak tu icon_lol.gif
Link to postu
Witam, Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania to sprawdzone rozwiązanie zapewniające jednocześnie piękno naturalnego ognia jak i ekonomiczne i wydajne ogrzewanie. W naszej ofercie są znajdują się wkłady następujących producentów: EdilKamin, Spartherm, Sparke, Blanzek, Tarnawa, KFD, Arysto. Każda z tych firm oferuje produkty wysokiej jakości objęte co najmniej 5 letnią gwarancją.
Link to postu
Cytat

Witam, Wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania to sprawdzone rozwiązanie zapewniające jednocześnie piękno naturalnego ognia jak i ekonomiczne i wydajne ogrzewanie. W naszej ofercie są znajdują się wkłady następujących producentów: EdilKamin, Spartherm, Sparke, Blanzek, Tarnawa, KFD, Arysto. Każda z tych firm oferuje produkty wysokiej jakości objęte co najmniej 5 letnią gwarancją.a jaką firmę reprezentujesz?
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tiaaaa... jedna maszyna... parę dni temu widziałem tę NOWINĘ!!!   NAWET 5 KM DZIENNIE Może jeszcze da się kupić i drugą... to będzie 10 km!!! DZIENNIE!!!  rocznie ze 3000 km... A co z sobotami i niedzielami?   Także, ten... tego... SPOKO LUZIK   Ciekawe ile takich maszyn dałoby się kupić za kasę otrzymaną za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, na przykład za 1% za rok 2021 ( 5,6 mld euro ), czyli za 56 mln euro...     I będzie postępować... ocieplenie Ziemi następuje, bo cyklicznie od zawsze zmieniają się ery ciepłe i zlodowacenia... akurat teraz ociepla się, a za paręset lat znowu nastąpi oziębienie... Działania cywilizacyjne homosapiensów tylko przyśpieszają tempo ocieplenia... Zaraz walnie kryzys energetyczny, zabraknie internetu, żarcia, ciepła do przetrwania homosapiensów i Ziemia wróci do swoich NORMALNYCH działań... odetchnie jak po dinozaurach... coś tam przetrwa...
  • Przecież możesz termomodernizację robić etapami i właśnie jest szansa na ocieplenie ganku.    Chyba nie do końca.  Wolisz płacić ciągle za gaz znośnie, a możesz zmniejszyć na stałe  te rachunki przerzucając pieniądze w ocieplenie. Ocieplenie od wewnątrz nić nie da,  zafiksowałeś się i tyle.
  • A wiesz, że dotację w programie "czyste powietrze", można dostać tylko raz? Na przykład na wymianę pieca, okien i fotowoltaikę? I nie każdego stać, na to żeby do tego, jeszcze wpakować 40 klocków w ocieplenie domu?   Możemy tak sobie odbijać piłeczkę, ale naprawdę to przemyślałem i wiem że najlepiej by było wpakować 20 cm styropianu na cały dom, ocieplić fundament i dach, a potem wymienić piec gazowy na pompę ciepła, skoro mam fotowoltaikę... Ale jakoś nie mogę tych numerków lotka trafić, więc uznaję, że skoro zimno w domu nie mam,  rachunki za gaz są znośne, a ganek i tak będę wybebeszał z boazerii, to mogę przy tej okazji zainwestować parę groszy więcej, w ocieplenie, żeby mi buty nie zamarzały. I dlatego pytałem o ocieplenie ganka, a nie "ile dać styropianu od zewnątrz" Ale i tak, dziękuję za zainteresowanie  
  • A wiesz, że są dotacje do ociepleń?  Ze względu na drogi opal koszty izolacji budynku bardzo szybko się odzyskuje.   Powstało założenie energetyczne, że trzeba nas kroić, buduje się na naszych oczach wielki monopol, więc przy spalaniu każdego z paliw zacznie się  sztucznie utrzymywane ceny na podobnym poziomie, może przeciwdziałać temu jedynie ograniczając zużycie porządną termomodernizacją, to jest kluczowe do płacenia mniejszego haraczu.     
  • Spoko. Podać Ci numer konta? Gdyby miało mnie być stać na ocieplenie całego domu w najbliższym dziesięcioleciu, to nawet bym nie pytał o ocieplanie od środka. Więc tak. Jestem zdrowy.... Tylko biedny
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...