Skocz do zawartości

Z piwnicą czy bez?


Recommended Posts

A co jeśli wykona się taka piwnicę bez projektu, właśnie jedno nieduże pomieszczenie np. na kotłownię, co wówczas? Czy trzeba taką samowole legalizować, jeśli tak to jak tego dokonać i jaki może być tego koszt?
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość bogusia
no to mam pytanie ja chce wybrać projekt bogusia tam jest na piec gazowy ja nie jestem w stanie postawić gaz a tym bardziej ten budynek podpiwniczyć bo to są koszta i jakie macie plany na ten mój problem dziękuję za każdy pomysł
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 3 lata temu...

Bo kosztuje a potem robi się z tego składzik rzeczy, z których nigdy się nie korzysta.

Oczywiście dla ludzi, którzy mają potrzebę majsterkowania (a tym samym potrzebują warsztatu), albo tych, którzy mają małą działkę i muszą powiększać powierzchnię domu w pionie to sensowne rozwiązanie.

Link do komentarza
54 minuty temu, Elfir napisał:

Bo kosztuje a potem robi się z tego składzik rzeczy, z których nigdy się nie korzysta.

Oczywiście dla ludzi, którzy mają potrzebę majsterkowania (a tym samym potrzebują warsztatu), albo tych, którzy mają małą działkę i muszą powiększać powierzchnię domu w pionie to sensowne rozwiązanie.

a nieprawda - może być kotłownia, składzik na zimę na jarzyny i przetwory, oczywiście a rzeczy niepotrzebne, a których szkoda i kiedyś nagle okazują sie potrzebne, na warsztacik, hobby, na pracownię "jakąś", na siłownię, na saunę, garaż, i na wszystko, do czego ci trzeba kilkudziesięciu metrów powierzchni zadaszonej suchej - i nagle nie masz!!! :wallbash: Brak!

A tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj! ...pod warunkiem...DOBRYCH WARUNKOW BUDOWY PIWNICY, a czasem nawet w pewien sposob zachęcających o tego - np spadek terenu zachęca do podpiwniczęnia przynajmniej części dla wyrownana poziomu parteru

Znajomy ma Piekiełko w piwnicy - II salon z winem, muzyką - np :12_slight_smile:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, zenek napisał:

 

A tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj! ...pod warunkiem...DOBRYCH WARUNKOW BUDOWY PIWNICY,

Nie masz nawet zielonego pojęcia pisząc takie głupoty, że piwnicę ma się w cenie stanu surowego. Wiesz jaki jest koszt piwnicy w stosunku do całego domu? I nie ma "zazwyczaj" bo dom z piwnicą ,był, jest i będzie zawsze droższy niż bez piwnicy.

3 godziny temu, zenek napisał:

np spadek terenu zachęca do podpiwniczęnia przynajmniej części dla wyrownana poziomu parteru

 

A bez podpiwniczenia na działce ze spadkiem parteru nie da się wyrównać?

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

piwnicę ma się w cenie stanu surowego.

Nie piszę tak!

Piszę:

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj

a to zasadnicza różnica.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

A bez podpiwniczenia na działce ze spadkiem parteru nie da się wyrównać?

Da się wyrównać - a mozna też zrobić np. 2 poziomy, itd.

Ale jeżeli wyrównamy poziom na spadku - to możemy otrzymać tak wysokie ściany fundamentowe z jednej strony spadku terenu, że wystarczy dodać strop i mamy piwnicę - i to jest ten dodatkowy zysk - wykorzystanie na powiększenie powierzchni użytkowej. Ale nie musimy tego robić - kwestia wyboru. 

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Nie masz nawet zielonego pojęcia pisząc takie głupoty, że piwnicę ma się w cenie stanu surowego. Wiesz jaki jest koszt piwnicy w stosunku do całego domu? I nie ma "zazwyczaj" bo dom z piwnicą ,był, jest i będzie zawsze droższy niż bez piwnicy.

A bez podpiwniczenia na działce ze spadkiem parteru nie da się wyrównać?

 

Gdzie ja pisałem w poście powyżej słowa "tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj"

45 minut temu, zenek napisał:
2 godziny temu, mhtyl napisał:

 piwnicę ma się w cenie stanu surowego.

Nie piszę tak!

Piszę:

2 godziny temu, mhtyl napisał:

tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj

a to zasadnicza różnica.

...............................................................

Apeluje po raz kolejny do Redakcji aby coś zrobiła z tą recydywą od wciskania komuś,w tym przypadku mi słów których nie napisałem bo mam już tego serdecznie dość. Tłumaczy się chamowi tyle razy a on dalej z premedytacją zmienia cytowane posty i wciska słowa nie napisane przez autora cytatu.

A pytanie do mistrza o jakiej powierzchni piszesz, że jest wliczona w stan surowy bo już mnie łeb napier... od twoich niejasności. Dyskusja dotyczy piwnicy i co? wg twojego zboczonego rozumowania koszt powierzchni piwnicy wliczony jest w stan surowy zamknięty, czyli co koszt z piwnica będzie w SSO czy SSZ taki sam jak dom bez piwnicy w SSO czy SSZ?

Dla jasności dyskusji bo może twój rozum tego nie odróżnia, mamy dwa stany SSO i SSZ no i jeszcze występuje taka definicja jak "pod klucz"  i w każdym przypadku czy z piwnica czy bez cena obejmuje owa piwnice lub przy jej braku nie obejmuje, czyli domek z piwnicą jest droższy niż bez piwnicy. A mistrz pisze

5 godzin temu, zenek napisał:

a nieprawda - może być kotłownia, składzik na zimę na jarzyny i przetwory, oczywiście a rzeczy niepotrzebne, a których szkoda i kiedyś nagle okazują sie potrzebne, na warsztacik, hobby, na pracownię "jakąś", na siłownię, na saunę, garaż, i na wszystko, do czego ci trzeba kilkudziesięciu metrów powierzchni zadaszonej suchej - i nagle nie masz!!! :wallbash: Brak!

A tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj! ...pod warunkiem...DOBRYCH WARUNKOW BUDOWY PIWNICY, a czasem nawet w pewien sposob zachęcających o tego - np spadek terenu zachęca do podpiwniczęnia przynajmniej części dla wyrownana poziomu parteru

Znajomy ma Piekiełko w piwnicy - II salon z winem, muzyką - np :12_slight_smile:

 Analizując całokształt wypowiedzi mistrza  odczytuje to jako dom czy z piwnica czy nie to koszt jest taki sam bo powierzchnia ta jest wliczona zazwyczaj w stan surowy domu oczywiście pod warunkiem dobrych warunków budowy piwnicy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Litości, czy ja już za długo z zenkiem dyskutuję? czy mi się chrzani interpretacja jego porady proszę  o wypowiedź innych niezależnych bo nie wiem czy jutro mam iść do lekarza czy ie.

Link do komentarza

To jeszcze raz:

7 godzin temu, zenek napisał:

tą powierzchnie masz w cenie stanu surowego zazwyczaj!

bo piwnica zazwyczaj nie jest wykończona ze standardem salonu, kuchni czy łazienki - więc jest to prawie surowy stan -  i jak policzysz koszty nazwijmy to podstawy domu bez i z piwnicą - to ta dodatkowa część stosunkowo niewiele kosztuje!

Jesli chodzi o dobre warunki budowy piwnicy pisałem już chyba wyżej - jeśli jest niski pozim wody gruntowej, to nie ma potrzeby ciężkiej izolacji, wanny, itd a więc budowa piwnicy nie niesie za sobą dodatkowych kosztów i niebezpieczeństw w przyszłości - to chyba jasne?

Warunki posadowienia budynku rzutują na sposób jego wykonania, koszty - to chyba jasne?

Więc stąd wychodzi wniosek - że jeżeli te warunki posadowienia są sprzyjające, to ta piwnica będzie stosunkowo tania.

I dom który będzie miał tą dodatkową powierzchnię, nie będzie wprost proporcjonalnie do przyrostu tej powierzchni droższy, tylko mniej. Czyli że ta powierzchnia piwnicy będzie stosunkowo tania!

Link do komentarza

tutaj wyjątkowo :P zgodzę się z zenkiem - w moim przypadku jest tak jak zenek pisze. spadek terenu to około 1,5-1,7m na 10m budynku. Dodatkowy koszt piwnicy to w moim przypadku - proszę mnie poprawić jeśli coś pominąłem

- strop nad piwnicą (odjąć koszt piasku którym musiałbym to zasypać, gdyby piwnicy nie było)
- ściana fundamentowa mogłaby być minimalnie niższa gdyby nie było piwnicy
- schody do piwnicy i dodatkowe schody z zewnątrz
- instalacja elektryczna,wod-kan w piwnicy,dodatkowy koszt tynków,wylewek, 3 pętle ogrzewania podłogowego,dodatkowy rozdzielacz,dodatkowa pompa obiegowa
- płytki IV gatunek na podłogę
- 5 małych okien
- dodatkowe drzwi zewnętrzne
- na razie dodatkowe drzwi najtańsze drzwi zewnętrzne(piwnica/klatka schodowa) które kiedyś były jako wejściowe na budowę - więcej drzwi wewnętrznych na razie nie ma, kiedyś może będą (4 szt.)
- koszt najtańszego WC i umywalki
 

dopiero teraz będę tę piwnicę wykańczać

w zamian mam:
- osobną pralnię i suszarnię
- "kotłownię" - gdzie stoi sobie PC,zasobnik CWU, rekuperator (docelowo ma być jeszcze odkurzacz centralny i zostanie jeszcze sporo miejsca)
- przez to że była piwnica dużo prościej było mi wprowadzić pętle DZ bezpośrednio do piwnicy i wyprowadzić kanalizację(ale to detal)
- pomieszczenie gdzie już wkrótce będzie tzw. kuchnia polowa
- pomieszczenie gdzie nie ma OP, gdzie są składowane przetwory
- w sumie mam około 75m2 powierzchni o wysokości 2,2m
- te dodatkowe wyjście na ogród z piwnicy właśnie, którym z założenia miał być wynoszony popiół :P to dla mnie duży plus, wychodząc na podwórze to tylko z niego praktycznie korzystamy
- jedno duże pomieszczenie które czeka na zagospodarowanie

 

Nie wyobrażam sobie mojego domu bez piwnicy, albo z jakimś małym pomieszczeniem gospodarczym. Rozmawiałem jakiś czas temu z bratem na temat budowania - stwierdził, że gdyby miał budować, to parterówkę, ale koniecznie z piwnicą :) (nawet na "normalnej" działce)

No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy

Link do komentarza
8 godzin temu, zenek napisał:

To jeszcze raz:

bo piwnica zazwyczaj nie jest wykończona ze standardem salonu, kuchni czy łazienki - więc jest to prawie surowy stan -  i jak policzysz koszty nazwijmy to podstawy domu bez i z piwnicą - to ta dodatkowa część stosunkowo niewiele kosztuje!

 

Chyba u Ciebie dom czy z piwnica czy bez to taka sama cena w staniu surowym. I co z tego że piwnica nie jest wykończona jak salon, bloczki na  ściany, strop, schody, okna  itp to za darmo są do piwnicy. Powiedziałem Ci nie masz pojęcia ile więcej kosztuje dom z piwnicą.

 

1 godzinę temu, aaaa napisał:

tutaj wyjątkowo :P zgodzę się z zenkiem - w moim przypadku jest tak jak zenek pisze. spadek terenu to około 1,5-1,7m na 10m budynku. Dodatkowy koszt piwnicy to w moim przypadku - proszę mnie poprawić jeśli coś pominąłem

 

Ale z czym się chcesz zgodzić jak zenek pisze raz tak a raz siak, a w innym temacie o działce z nachyleniem to już nawyyyyyyyyyyyyyyyyyyypisywał że cho cho.

Ale pomijając te zenka mądrości, to jakby nie patrzeć i sam to podkreśliłeś, to dodatkowy koszt domu z piwnicą.  Zresztą taki jest temat, dom z piwnicą czy bez,  a nie czy warunki gruntowe są dobre, złe czy takie sobie aby postawić dom z piwnicą.

Prawda jest też , że nie w  każdych warunkach opłaca się budować dom z piwnicą i tak samo jak nie każdy potrzebuje piwnicy i jeszcze aspekt finansowy, nie jeden chciałby mieć piwnice ale finanse nie pozwalają.

1 godzinę temu, aaaa napisał:

 

No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy

:zalamka: Chyba zenek ma duży wpływ na twoje myślenie. Licząc od SS po SSZ jest to dodatkowy koszt i nakład pracy.

Link do komentarza
Dnia 16.06.2017 o 09:36, bajbaga napisał:

Na płaskim terenie - i owszem.

W górach/na stokach - niekoniecznie.

Ja to rozumiem, że na działce ze spadkiem koszty będzie niższy niż wykonanie dziury w ziemi na płaskim, ale zawsze to będzie dodatkowy koszt. Koszta oscylują  z tego co pamiętam od 10 do 30 % kosztów budowy całego domu.

 

 

Link do komentarza

@mhtyl - małe porównanie, domy nawet trochę podobne

dom podpiwniczony 142,8m2 pow. użytkowej, 281,1m2 pow. netto
http://www.archeton.pl/projekt-domu-majarexgrota_1033_opisogolny

koszt SSZ 327330zł, czyli 1164,5/m2 netto

dom bez podpiwniczenia - 140,1m2 pow. użytkowej, 195,9m2 pow. netto
http://www.archeton.pl/projekt-domu-galalux_1008_opisogolny

koszt SSZ 239321zł, czyli 1221,6/m2 netto
 

kwoty wzięte z kosztorysu ze strony, bez weryfikacji

pamiętam, że jak byłem na etapie budowy, to ta różnica była dużo większa tzn cena 1m2 u mnie była dużo niższa, niż w przypadku domu bez piwnicy.
A to, że cena całościowa jest w przypadku domu podpiwniczonego wyższa(w normalnym terenie), to chyba oczywiste

39 minut temu, mhtyl napisał:

:zalamka: Chyba zenek ma duży wpływ na twoje myślenie.

i prośba - mógłbyś mnie nie obrażać?

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Częściowe podpiwniczenie nieraz więcej sprawia kłopotu aniżeli by się zrobiło całościowe. A wracając do owych kosztów to biorąc pod uwagę koszt piwnicy w SS jest mylący i  niedorzeczny bo przecież trzeba ją będzie prędzej czy później w jakiś sposób wykończyć, to tak samo jakbyśmy powiedzieli że różnica kosztu wybudowania domu 80 m2 a 120 m2 w SS jest nieduża.

Znam gościa co na "zwykłe" fundamenty wywalił ponad 60 tys kilka lat temu, a piwnicy nie chciał a mógł bo wykop miał taki że w pierwszej chwili myślałem że będzie robił piwnicę.

Link do komentarza
Dnia 16.06.2017 o 10:06, aaaa napisał:

@mhtyl - małe porównanie, domy nawet trochę podobne

dom podpiwniczony 142,8m2 pow. użytkowej, 281,1m2 pow. netto
http://www.archeton.pl/projekt-domu-majarexgrota_1033_opisogolny

koszt SSZ 327330zł, czyli 1164,5/m2 netto

dom bez podpiwniczenia - 140,1m2 pow. użytkowej, 195,9m2 pow. netto
http://www.archeton.pl/projekt-domu-galalux_1008_opisogolny

koszt SSZ 239321zł, czyli 1221,6/m2 netto
 

kwoty wzięte z kosztorysu ze strony, bez weryfikacji

pamiętam, że jak byłem na etapie budowy, to ta różnica była dużo większa tzn cena 1m2 u mnie była dużo niższa, niż w przypadku domu bez piwnicy.
A to, że cena całościowa jest w przypadku domu podpiwniczonego wyższa(w normalnym terenie), to chyba oczywiste

 

Ja tez chciałem stawiać dom z piwnica, ale jak widzisz już wcześniej co napisał Ryszardo i ja , postawienie piwnicy nie równe, ale nie zgodzę się ze dom z piwnica wyjdzie taniej. Jak pisałem koszt ogólny domu jest od 10 %do 30% większy.  Tak łopatologicznie rzucę przykład dla zobrazowania. Stawiasz dom bez podpiwniczenia ze ścianami fundamentowymi wysokości tak jak piwnica,ocieplasz izolujesz, zasypujesz je piachem, wylewasz chudziaka i finito a teraz te same ściany fundamentowe tylko będzie w nich piwnica, czyli ścianki działowe,izolacja zewnętrza z ociepleniem, posadzka z izolacją, strop, schody. Pomijam już koszt wykopania dziury w  ziemi pod piwnicę. Który etap będzie tańszy? Chyba dość jasno pokazałem o co mi chodzi.

Co do wycen katalogowych już dawno przestałem się nimi podniecać (bez urazy) bo są nie realne, w większości przypadków tak samo jak spis materiałów potrzebny do wybudowania domu.

Dnia 16.06.2017 o 10:06, aaaa napisał:

 

i prośba - mógłbyś mnie nie obrażać?

Nie miałem takiego zamiaru, sorki.

Link do komentarza

tak się składa, że też znam takiego gościa co budował dom podpiwniczony. właściwie, to częściowo podpiwniczony - bo pod garażem nie ma piwnicy. I ten gość, bardzo długo wpisywał każdą pierdołkę do excela. I dokładnie wie ile go kosztowało SSZ. Przestał skrupulatnie notować dopiero później.

 

Dnia 8.04.2010 o 16:52, Gość adiqq napisał:

kolejne podsumowanie kosztów, ale uprzedzam, to jeszcze nie SSZ!
na dzisiaj koszt wynosi około 145500.
Zostało do zrobienia:
- daszek nad wejściem+podbitka(nie wiem czy zdążę w tym roku z tym daszkiem, mogę to zrobić dopiero jak mi murarze skończą podest przed wejsciem, a coś ostatnio nie są dyspozycyjni :icon_evil: a dodatkowo pogoda jaka jest każdy widzi) koszt? - drzewo zapłacone,dachówka też, zostaje robocizna...nie wiem ile wyjdzie strzelam 1500, podbitki nie licze, zrobi się razem z ociepleniem chyba dopiero
- brama garażowa - czekam...ale może do tego czasu zrobię elektrykę i otynkuję garaż - sam koszt około 5000
- robocizna do wypłacenia murarzom 3000
- drzwi balkonowe - ale te będę wprawiać w przyszłym roku(chcę bezprogowe, chyba że mi to ktoś z głowy wybije :icon_biggrin: ) koszt około 1500
czyli pi razy drzwi wychodzi ze do SSZ dojdzie 11000+1000 na koszty niespodziewane :icon_biggrin:
aha, zrobiłem wreszcie kilka korekt i ponad 2000 za zwroty materiałow dostałem :icon_surprised: ,sprzedałem czesc stempli - znowu 250 - porobiłem odpowiednie korekty w kosztorysie. Jakieś 1000 sie jeszcze dodatkowo uzbiera za pozostale pustaki,bloczki,stemple itp (mam juz kupca na czesc materiału)

sumarycznie SSZ powinien wyjść około 157000

12.10.2009

zakładam/zaokrąglam, że poszło w sumie 160000. W przybliżeniu - piwnica,parter i poddasze mają po 75m2 ,garaż 50m2. Czyli cena 1m2 wyszła 581,8
i chyba jak napisałem  "No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy" - to chyba jasno z tego wynika, że chodzi o cenę 1m2, a nie o cenę całości :icon_evil:

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Częściowe podpiwniczenie nieraz więcej sprawia kłopotu aniżeli by się zrobiło całościowe. A wracając do owych kosztów to biorąc pod uwagę koszt piwnicy w SS jest mylący i  niedorzeczny bo przecież trzeba ją będzie prędzej czy później w jakiś sposób wykończyć, to tak samo jakbyśmy powiedzieli że różnica kosztu wybudowania domu 80 m2 a 120 m2 w SS jest nieduża.

Znam gościa co na "zwykłe" fundamenty wywalił ponad 60 tys kilka lat temu, a piwnicy nie chciał a mógł bo wykop miał taki że w pierwszej chwili myślałem że będzie robił piwnicę.

Tu są  przykłady argumentów bez sensu, bo w zasadzie pustych ogólników.

1." nieraz więcej sprawia kłopotu" -  bes sensu - a jak nie sprawia, to też nie robić? Budynek projektuje się do określonych warunkow i celow - a termin "nieraz" potwierdza w jedną i wdrugą stronę - czasem sprawia, a czasem nie - i właśnie to pisałem.

2.  'jakbyśmy powiedzieli że różnica kosztu wybudowania domu 80 m2 a 120 m2 w SS jest nieduża."

- bez sensu, następne pustosłowie- bo różnica "kosztu nie duża" , czy duza - nic nie mówi. To jest całkowicie nieostr określenie. Chodzi o to, że jest pewne jedno - taki sam dom (z tych samych materiałów w tych samych warunkach o tym samym programie wnętrza i tym samym wykończeniu) będzie miał średni koszt 1m2  budowy mniejszy w wypadku domu większego. I to jest konkret!   

3. "Znam gościa co na "zwykłe" fundamenty wywalił ponad 60 tys kilka lat temu, a piwnicy nie chciał"

następny przykład płonej argumentacji - co z tego wynika, że nie chciał PIWNICY, że wywalił 60 tys na fundamenty - na jakie fundamenty, jaki gabaryt?, a może przepłacił? ten zestaw przypadkowych skojarzeń niby co ma udowodnić ???

A ja znam gościa, ktory w ogole nie chce nic budować - to co, to to ma być argument, zeby nie budować?

Uważam, że argumenty powinny być konkretne - a nie na zasadzie plecenia, co ślina na język przyniesie. KONKRETY !

 

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, zenek napisał:

 

2.  'jakbyśmy powiedzieli że różnica kosztu wybudowania domu 80 m2 a 120 m2 w SS jest nieduża."

- bez sensu, następne pustosłowie- bo różnica "kosztu nie duża" , czy duza - nic nie mówi. To jest całkowicie nieostr określenie. Chodzi o to, że jest pewne jedno - taki sam dom (z tych samych materiałów w tych samych warunkach o tym samym programie wnętrza i tym samym wykończeniu) będzie miał średni koszt 1m2  budowy mniejszy w wypadku domu większego. I to jest konkret!   

Uważam, że argumenty powinny być konkretne - a nie na zasadzie plecenia, co ślina na język przyniesie. KONKRETY !

:zalamka:Mistrzu drogi, koszt  1 m2 będzie taki sam, jedynie koszt ogólny będzie inny. naprawdę podałeś konkretne argumenty:wallbash:

1 godzinę temu, zenek napisał:

 

A ja znam gościa, ktory w ogole nie chce nic budować - to co, to to ma być argument, zeby nie budować?

 

Tak to jest argument aby iść na mieszkanie komunalne, bo to się opłaca (było o tym pisane w innym temacie).

Tak na marginesie, prosiłem i zwracałem uwagę abyś poprawiał swoje błędy, to nic nie kosztuje a świadczy tylko o twojej niechlujności jak w wypowiedziach tak i w pisowni. 

Link do komentarza
3 godziny temu, aaaa napisał:

 

zakładam/zaokrąglam, że poszło w sumie 160000. W przybliżeniu - piwnica,parter i poddasze mają po 75m2 ,garaż 50m2. Czyli cena 1m2 wyszła 581,8
i chyba jak napisałem  "No i przeliczając na etapie stanu surowego koszt 1m2 w przypadku domu z piwnicą wyjdzie taniej niż w przypadku domu bez piwnicy" - to chyba jasno z tego wynika, że chodzi o cenę 1m2, a nie o cenę całości :icon_evil:

 

Ok, można liczyć i pow domu na każdym etapie ile kosztuje 1m2 w ss, potem ssz i pod klucz. Mi chodzi i piszę o tym, o kosztach w domu wykończonym czyli o całości. Tak na szybkiego pierwszy lepszy artykuł (tylko fragment) z netu co mówi o kosztach piwnicy.

Cytat

Koszt budowy piwnicy - jak to wygląda? Spora cześć nowych domów nie posiada piwnicy, bo jej budowa komplikuje i zwiększa koszt prac fundamentowych. Ponadto, nie zawsze jest to niezbędny element w domu, zwłaszcza, jeśli mamy spiżarnie czy garaż. Samo pogłębianie fundamentów to dodatkowe koszty, jeśli doliczymy do tego koszy izolacji, cena za budowę domu może zwiększyć się o około 10-20% procent.

 

Link do komentarza
14 minut temu, mhtyl napisał:

:zalamka:Mistrzu drogi, koszt  1 m2 będzie taki sam, jedynie koszt ogólny będzie inny. naprawdę podałeś konkretne argumenty:wallbash:

niekoniecznie

w tym artykule
https://kb.pl/porady/dom-100-150-m2-porownanie-kosztow/
jest porównanie kosztów budowy do stanu deweloperskiego domów o powierzchni użytkowej 100m2 i 150m2. Ten 100m2 kosztuje 2100/1m2 pu, a ten 150m2 kosztuje 2000/1m2 pu. (oba domy parterowe bez piwnicy) Dane wzięte z kosztorysów.

Link do komentarza
2 minuty temu, aaaa napisał:

niekoniecznie

w tym artykule
https://kb.pl/porady/dom-100-150-m2-porownanie-kosztow/
jest porównanie kosztów budowy do stanu deweloperskiego domów o powierzchni użytkowej 100m2 i 150m2. Ten 100m2 kosztuje 2100/1m2 pu, a ten 150m2 kosztuje 2000/1m2 pu. (oba domy parterowe bez piwnicy) Dane wzięte z kosztorysów.

Tylko nie znamy jednego decydującego czynnika jakim jest standard wykończenia. zenek napisał wyraźnie że dwa domy, jeden większy, drugi mniejszy z takich samych materiałów i o takim samym standardzie wykończenia. Wiesz sam, że np łazienkę można zrobić za 15 tys i za 60 tys tak samo jak kuchnię. Co do kosztorysów z katalogów to ja się nimi nie sugeruję bo są niewiarygodne, naprawdę uwierz mi.

I z tego samego źródła cytat.

Cytat

Końcowa analiza wydatków

Z powyższego kosztorysu wynika, że koszt budowy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniósł niespełna 210 000 zł (tu znajdziesz szczegółowy kosztorys wszystkich prac). Za budowę znacznie większego domu o powierzchni użytkowej 150 m2przyszłoby nam zapłacić ok. 300 000 zł (tu znajdziesz szczegółowy kosztorys prac). Różnica cenowa wyniosła 90 000 zł, czyli po 1 800 zł na każdy kolejny m2.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie podane powyżej kwoty są wartościami orientacyjnymi. Dokładne obliczenia należy wykonać w oparciu o konkretne projekty budowlane. Indywidualny kosztorys inwestorski najlepiej zobrazuje skalę wydatków.

 

Link do komentarza

Napisałem o gościu, który nie chce nic budować.

a ty:

31 minut temu, mhtyl napisał:

Tak to jest argument aby iść na mieszkanie komunalne, bo to się opłaca (było o tym pisane w innym temacie).

Nie - kupił apartament 

To jest właśnie twój spoób rozumowanie - skrajnie subiektywny i niedopuszczający żadnych alternatyw

Zastanów się, z czego żyją deweloperzy? - Właśnie z takich, co nie chcą budować, ale gdzieś mieszkać muszą .

i niekoniecznie chcą mieszkac w komunalce - wolą np. apartament przy głównej ulicy, bo taką mają chęć i zapłacą za to kilka razy tyle, ile warta 2x większy domek jednorodznny z hektarem ogrodu za miastem. I zapłacą chętnie i jeszcze każdemu będą udowadniać, że domek to przeżytek, klopot i wiocha.  Rzecz gustu i tyle.

Zachęcam cię do myslenia alternatywnego i wczucia się choć trochę w inne niż swe własne wartości i zasady. Nawet, jeśli koś ma je gorsze - nawet - to ma swoje - i nie konieccznie mu się będzie dobrze żyło wg twoich, nawet lepszych.

  

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Tylko nie znamy jednego decydującego czynnika jakim jest standard wykończenia. zenek napisał wyraźnie że dwa domy, jeden większy, drugi mniejszy z takich samych materiałów i o takim samym standardzie wykończenia. Wiesz sam, że np łazienkę można zrobić za 15 tys i za 60 tys tak samo jak kuchnię. Co do kosztorysów z katalogów to ja się nimi nie sugeruję bo są niewiarygodne, naprawdę uwierz mi.

ale to przecież nie ma znaczenia, skoro zakładamy taki sam standard wykończenia w obu tych domach. Oba Kosztorysy są prawdopodobnie z tego samego katalogu tej samej firmy - więc dla celów porównawczych można je wykorzystać.
Gdyby wybrać z tego samego katalogu dom o powierzchni np. 230m2 - to koszt całościowy wzrośnie, a cena za 1m2 prawdopodobnie jeszcze się trochę obniży. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, aaaa napisał:

ale to przecież nie ma znaczenia, skoro zakładamy taki sam standard wykończenia w obu tych domach. Oba Kosztorysy są prawdopodobnie z tego samego katalogu tej samej firmy - więc dla celów porównawczych można je wykorzystać.
Gdyby wybrać z tego samego katalogu dom o powierzchni np. 230m2 - to koszt całościowy wzrośnie, a cena za 1m2 prawdopodobnie jeszcze się trochę obniży. 

Dobrze, ale w tym samym artykule pisze:

 

Cytat

Końcowa analiza wydatków

Z powyższego kosztorysu wynika, że koszt budowy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniósł niespełna 210 000 zł (tu znajdziesz szczegółowy kosztorys wszystkich prac). Za budowę znacznie większego domu o powierzchni użytkowej 150 m2przyszłoby nam zapłacić ok. 300 000 zł (tu znajdziesz szczegółowy kosztorys prac). Różnica cenowa wyniosła 90 000 zł, czyli po 1 800 zł na każdy kolejny m2.

Czyli wynika, że dom o pow 150 m2 jest droższy w budowie przy tym samym jak domniemywam standardzie wykończenia. Czyli jak dobrze odczytałem informacje z tego artykułu to dom o pow 100 m2 wyniósł niecałe 210 tys zł a dom o pow 150 m2 wyniósł około 300 tys zł a m2 pow wynosi 1800 zł.

 

 

Link do komentarza

litości.....:zalamka:

źle odczytałeś....a pisze wyraźnie
dom 100m2 - całkowity koszt=210tys. zł, czyli koszt 1m2=210/100=2,1tys. zł
dom 150m2 - całkowity koszt=300tys. zł, czyli koszt 1m2=300/150=2,0tys. zł

różnica pomiędzy oboma wariantami, to 50m2 i 90tys zł, czyli ten każdy dodatkowy 1m2 kosztuje 90/50=1,8tys. zł

Link do komentarza
Dnia 15.06.2017 o 17:05, zenek napisał:

a nieprawda -

I napisałeś dokładnie to samo co ja :)

ze piwnica to składzik-śmietnisko "przydasiów" lub do majsterkowania :)

Albo alternatywa rozbudowy domu w pionie, jak nie ma miejsca na działce.

Przecież gdyby była i kasa i miejsce, to lepiej mieć warsztat/kotłownię/pralnię z suszarnią/schowek na przydasie na jednym poziomie, a nie z takim praniem biegać po trzech kondygnacjach (z poddasza gdzie są sypialnie i szafy do piwnicy po pranie)

 

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
3 godziny temu, aaaa napisał:

litości.....:zalamka:

 

Widocznie udzieliło mi się od zenka.

Ok:)

7 minut temu, Elfir napisał:

I napisałeś dokładnie to samo co ja :)

ze piwnica to składzik-śmietnisko "przydasiów" lub do majsterkowania :)

 

 

 

Dziwisz się? Co może napisać ciekawego forumowy lamer?

Link do komentarza
1 godzinę temu, Elfir napisał:

I napisałeś dokładnie to samo co ja :)

ze piwnica to składzik-śmietnisko "przydasiów" lub do majsterkowania :)

nie - napisałem:

Dnia 15.06.2017 o 17:05, zenek napisał:

a nieprawda - może być kotłownia, składzik na zimę na jarzyny i przetwory, oczywiście a rzeczy niepotrzebne, a których szkoda i kiedyś nagle okazują sie potrzebne, na warsztacik, hobby, na pracownię "jakąś", na siłownię, na saunę, garaż, i na wszystko, do czego ci trzeba kilkudziesięciu metrów powierzchni zadaszonej suchej - i nagle nie masz!!! :wallbash: Brak!

I zobacz co napisał aaaa

I nie dawaj argumentu - gdybyś miał pieniądze - to bez sensu

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
9 godzin temu, Elfir napisał:

Albo alternatywa rozbudowy domu w pionie, jak nie ma miejsca na działce.

Przecież gdyby była i kasa i miejsce, to lepiej mieć warsztat/kotłownię/pralnię z suszarnią/schowek na przydasie na jednym poziomie, a nie z takim praniem biegać po trzech kondygnacjach (z poddasza gdzie są sypialnie i szafy do piwnicy po pranie)

Właśnie. Kiedyś rozmawiałem z doświadczonym architektem na taki temat. I gość stwierdził wyraźnie, że sens budowy piwnicy występuje w dwóch przypadkach. Pierwszy, kiedy inwestor chce piwnicy i nie zwraca uwagi na koszty, a drugi kiedy rozbudowa obiektu w poziomie jest niemożliwa albo zbyt droga, czyli przy wysokim koszcie jednostkowym działki. Jeśli natomiast cena metra kwadratowego działki jest niewielka, to pchanie się w głąb ziemi jest drogie i bezsensowne.

Omawialiśmy wtedy projekt domu mojego szefa, który wymyślił sobie domek dwupiętrowy z podpiwniczeniem na działce 100 x 45 metrów, a więc nie stawiającej budynkowi żadnych ograniczeń. Architekt stwierdził, że koszt piwnic wyniesie jedna czwarta kosztów ogólnych, czyli koszt każdej kondygnacji jest porównywalny, więc inwestor winien przed podjęciem decyzji winien brać pod uwagę kwestie eksploatacyjne typu czy opłaca mu się biegać po schodach, zamiast poruszać się po płaskim.

Szef w piwnicy wymyślił sobie pralnię z suszarnią, oraz bilard. Kiedy architekt określił mu o ile wzrośnie koszt budowy domu, to przy założeniu, że będzie grywał tak często jak dotychczas (przy charakterze szefa zajęć inaczej nie wychodziło), wyszło na to, że ten bilard będzie go kosztował więcej niż grywanie w warszawskim Sheratonie, wraz z noclegiem, o szampanie nawet nie wspominając.

To taka mała dygresja na temat piwniczny.

PS. Jak ktoś ma kasę, to nie ma "przydasiów" i odwrotnie.

Link do komentarza
6 godzin temu, retrofood napisał:

Szef w piwnicy wymyślił sobie pralnię z suszarnią, oraz bilard. Kiedy architekt określił mu o ile wzrośnie koszt budowy domu, to przy założeniu, że będzie grywał tak często jak dotychczas (przy charakterze szefa zajęć inaczej nie wychodziło), wyszło na to, że ten bilard będzie go kosztował więcej niż grywanie w warszawskim Sheratonie, wraz z noclegiem, o szampanie nawet nie wspominając.

Tzn jak zbudował salę bilardową z pralnią i suszarnią na parterze, to go tanio kosztowało, a jak w piwnicy, to by go kosztowało w Sheratonie razem z szampanem i noclegiem? Znowu jakies durne porównania. Za jeden dzień, za tydzień, za mc , za jaki szampan - jak to liczyleś, czy twój szef z doświadczonym architektem?

Co ma ilość grania w bilard do kosztu piwnicy ? - stek bzdur.  

Dlaczego ma biega po schodach - jak nie ma ograniczeń, może sobie robić windę. Poza tym po co w takim razie robi 3 kondygnacje - piszesz :

6 godzin temu, retrofood napisał:

wymyślił sobie domek dwupiętrowy

tzn parter, piętro i II piętro. Z drugiej strony jak robi 3 kondygnacje, to winda w sam raz i piwnica też - a po schodach czy windą i tak sie będzie poruszał (np. z parteru na II piętro).

No i powiedział architekt, że koszt bedzie 1/4 kosztów - no jeżeli zrobi pokój bilardowy z prawdziwego zdarzenia - to tak jak by wykończył salon - to co się dziwisz.

Poza tym wygląda że szef ma płaską działkę, więc te piwnice nie są tak korzystne finansowo.

Ale  - jak szef sobie rozciągnie te 3 konygnacje rozciągnie w poziomie, to i odległość mu się zwiększy do pomieszczeń, pod względem ocieplenia taki budyek jest gorszy, bedzie miał olbrzymi dach (a dach to ciągła konserwacja), odśnierzanie itp,,, mnóstwo wody opadowej, ileś węcej pionów kanalizacyjnych, dalekie rozprowadzeni ciepła,trudność w doświetleniu pomieszczeń od południa, mnóstwo powierzcni utwardzonej wokół.

6 godzin temu, retrofood napisał:

Kiedyś rozmawiałem z doświadczonym architektem na taki temat. I gość stwierdził wyraźnie, że sens budowy piwnicy występuje w dwóch przypadkach. Pierwszy, kiedy inwestor chce piwnicy i nie zwraca uwagi na koszty

o znaczy - doświadczony architekt stwiedził, że piwnica niesie za sobą takie koszty, że stac na nią tylko tych,którzy nie liczą sie z kosztami! To ciekawe - mamy BOGATĄ WIEŚ - nie liczą się chłopy z kosztami (za PRLu też) - bo prawie każdy dom ma piwnice. Jednym słowem za PRLu były same krezusy w Polsce -teraz same bidoki i nie stać ich na piwnicę. 

Wiesz - jest takie powiedzenie: można na g... mówić papu - ale nic to nie zmieni!

Link do komentarza
16 godzin temu, Elfir napisał:

Przecież gdyby była i kasa i miejsce, to lepiej mieć warsztat/kotłownię/pralnię z suszarnią/schowek na przydasie na jednym poziomie, a nie z takim praniem biegać po trzech kondygnacjach (z poddasza gdzie są sypialnie i szafy do piwnicy po pranie)

Jeszcze raz sie odniosę - bo nie wytłumaczyłem, dlaczego kwestia kasy (i nie tylko) jest bez sensu - a z tobą lubię się spierać (zgadzać też), bo piszesz racjonalnie :12_slight_smile:  .

Rzeczywiście kwestia miejsca na działce jest ważna - ale przecież tak czy inaczej żal działki jako zieleni. Do pewnego stopnia oczywiscie - ale jeżeli masz poziom o pow np. 110 m2, to jeśli masz program parter + poddasze = 220 m2. Jesli 3 kndygnacje (z piwnicą) - to 360 m2. Teraz policz powierzchnię dachu (konserwacja) (kształt - zwykła rozpiętość będzie trudna), policz wokół powierzchnie utwardzone (konserwacja, sprzątanie), rozprowadzenie ciepła, wody, doświetlenie zwartej bryły. Oczywiście da się, ale nie łatwo. Termomodernizacja też jest większa (strop lub dach).

Nie chcę się tu spierać - ale koszt budowy będzie większy, niż w pionie - a komunikacje w pionie (klatkę) musisz zastąpić komunikacją poziomą (będzie spora). Przy okazji - winda jest dobrym uzupełnienie domu teraz - staniała :14_relaxed:

Koszt ogrzewania bedzie większy - wiadmo, najlepsza bryła to kula (półkula) :12_slight_smile: , zaraz potem sześcian. A tu mamy plasterek  - tym większy, im większy program. Oczywiscie możesz to zastąpić odpowiednio droższą termiką.

Na koniec argument kasy - dlaczego bez sensu? - jak mam kasę, to mnie strzyka mała działka - kupuję jaką chcę i gdzie chcę, buduję na niej, co chcę, nie zwracając uwagi na koszty, na koszty również utrzymania posiadłości, nie mam kłopotów w zmianie w razie czego programu posiadlości - mam ochotę na bilard (wide szef z ww postu) - dobuduje pawilonik, trzeba mi kortu - wybuduję hale, trzeba warsztatu (???) np do tiuningowania masserati - zbuduję warsztat, albo np gołębnik (jak jeden z naszych słynnych kiedyś fryzjerów i tam sobie spał bo lubił)

Koniec konców - jak masz kasę  - to nie masz granic w budowie, robisz coo chcesz i niekoniecznie jakiś sens cię musi prowadzić  

Jak tu, kaprys ruskiego oligarchy (najwyższy domdrewniany na świecie - chyba bez piwnicy... i windy! :yahoo:):

2.jpg.d7edb4652698e5262114bcfbdbbcf4d2.jpg

1.jpg.4592b026e14279a39ea294ca27411379.jpg

Link do komentarza
Gość Stefan
Z artykułu wynika, że budowa piwnicy to wielkie ryzyko i jest trudne technicznie. No ale przecież za PRL wszyscy budowali piwnice, na wsi też - a i teraz też budują, choć mniej. To jak jest z tymi piwnicami - czy rodzą one jakieś trudności, czy nie?
Link do komentarza
17 godzin temu, Gość Stefan napisał:

To jak jest z tymi piwnicami - czy rodzą one jakieś trudności, czy nie?

Poczytaj wyżej dyskusję - w skrócie - jesli są odpowiednie warunki na działce - to warto wybudować piwnicę i nie ma kłopotów - a jak są zle, to lepiej bez piwnic. Szczegóły wyżej :14_relaxed:

Link do komentarza

Ten kaprys oligarchy wygląda jak rudera budowana po pijaku z kradzionych sztachet płotowych. 

zenek - winda potrzebuje też miejsca, podobnie jak klatka schodowa - dodatkowe 6-7 m2 w których można mieć pralnię :)

A nikt mi nie wmówi, że pralnia dwie kondygnacje poniżej sypialni i łazienki w której zdejmuje się ubrania to luksus i wygoda. Chyba, że ktoś ma służbę. To wtedy faktycznie pom. gospodarcze i pomocnicze domu robi się poza obszarem mieszkalnym (na strychach i w piwnicach, jak w pałacach). 

Wyciąganie mebli ogrodowych czy kosiarki z piwnicy jest mniej wygodne niż z pom. technicznego na parterze. 

 

Dlaczego na wsiach budowano piwnice? Bo palono węglem. Bo przechowywano ziemniaki na zimę. Bo potrzebna była brudna kuchnia do parowania ziemniaków dla świń i skubania kurczaka. 

Inne realia niż dla podmiejskiego domu jednorodzinnego.

Link do komentarza
9 godzin temu, Elfir napisał:

Ten kaprys oligarchy wygląda jak rudera budowana po pijaku z kradzionych sztachet płotowych

Majątki oligarchów, jak swiat swiatem - zazwyczaj w większości są szemrane :12_slight_smile:

 

9 godzin temu, Elfir napisał:

winda potrzebuje też miejsca, podobnie jak klatka schodowa - dodatkowe 6-7 m2

wystarczy ok. 4 - a jaka wygoda.

9 godzin temu, Elfir napisał:

pom. gospodarcze i pomocnicze domu

Widzę te pomieszczenia gospodarcze - 5, 10 m2 - na to nie ma sensu budować piwnicę czy strych

Ale warsztat 30m2, pracownię twórczą, studio muzyczne, siłownię, może basen - przyznasz, że to zabierze troche miejsca w poziomie

9 godzin temu, Elfir napisał:

Wyciąganie mebli ogrodowych czy kosiarki z piwnicy jest mniej wygodne niż z pom. technicznego

na to starczy pakamaera 2 x 3 

9 godzin temu, Elfir napisał:

pralnia dwie kondygnacje poniżej sypialni i łazienki

dlaczego dwie - mówilaś o domu parterowym

To tak z grubsza .... przy założeniu dobrych warunków dla piwnicy, poddasza :12_slight_smile:

Link do komentarza

4 m2 - nie zmieścisz razem z klatka schodową.

 

Pracownia twórcza, warsztat - bez oświetlenia naturalnego czy wysoki parter, słabo połączony z ogrodem (bo wysokie schody na taras i taras jak scena)? A może świetliki zalewane deszczem, które trzeba czyścić z liści i wpadającego piachu? 

Ma sens tylko jak działka mała, co prowadzi do konkluzji z pierwszego mojego wpisu - lepiej rozbudowywać w poziomie niż w pionie. 

 

Basen - to rozwiązanie raczej dla zamożnych, którzy z reguły i tak budują jednak ten basen na poziomie ogrodu. Bo to wygodniejsze w korzystaniu i przyjemniejsze.

Chyba, że mają małą działkę (takie baseny w piwnicach czasem robi się w starych kamienicach przy hotelach butikowych) - czyli znów wracamy do konkluzji z pierwszego posta.

Link do komentarza
Dnia 30.06.2017 o 11:21, Elfir napisał:

winda potrzebuje też miejsca, podobnie jak klatka schodowa

napisałaś "podobnie" - to myślałem że liczysz osobno - ale winda przy schodach to też mniej zajmuje niż sama, jesli się ją odpowiednio ustawi.

 

1 godzinę temu, Elfir napisał:

Basen - to rozwiązanie raczej dla zamożnych

Popatrz na rezydencje bogaczy - skoro już - ile wśród nich jest wielopoziomowych? (z piwnicami :12_slight_smile: + przy okazji schron - ale nie tylko

 

1 godzinę temu, Elfir napisał:

Pracownia twórcza, warsztat - bez oświetlenia naturalnego

mówimy o sprzyjających warunkach terenowych - więc np. z jednej str. stoku masz sufit piwnicy 1m pod poz. terenu a z drugiej np. 0.8m nad poz. sufitu piwnicy.   A więc masz 50 cm pas doświetlenia pod sufitem.

Nie wszędzie okna są pożądane - np. studio muzyczne - pół na pół ze wskazaniem bez. Składzik, archiwum, lamus, pomieszczenia techniczne, komunikacja - bez okien - garaz też np.

1 godzinę temu, Elfir napisał:

Basen - to rozwiązanie raczej dla zamożnych, którzy z reguły i tak budują jednak ten basen na poziomie ogrodu. Bo to wygodniejsze w korzystaniu i przyjemniejsze.

tak - używają go tylko w lecie - mam takich dalszych sąsiadów kilku i wszyscy tak mają 

i jeszcze raz - jesli masz program na np. 120m2 - tyle masz potrzeb! - i ustawisz go w parterze - no to zajmiesz 150 m razem z dodatkami - taras, wejście, utwardzenia wokół, itp

Jeśli masz program na 360 m2  - tyle masz potrzeb! - i ustawisz go w parterze - zajmiesz 360 m + taras (tylko jeden?), wejscie, utwardzenia wokół 360 m2  - chyba razem więcej niż powyższe 30m3  - razem pewnie ze 450.

Przy małym ogrodzie większy ból - np z 10 a tracisz połowę - i w zasadzie nic ci nie zostanie oprócz tych 4m do płotu (a może mniej). Przy większym trochę żal ogrodu jednak - 2.5 ara więcej bierzesz na budynek.

Nie liczę tu kwestii murów fundamentowych i ław, potrzeby jedak płaskiego terenu, zrzutu wody opadowej, kwestii ciepła - wielki strop ostatni i olbrzymi dach do konserwacji. Ileś pionów.

reasumując - sa plusy i minusy - nie ma zerojedynkowo :12_slight_smile:

Znaczy w tej kwesti - bo jeśli idzie o np. moją tzw. "reputację" kształtowaną przez mhtyla, aaaa i spółkę, którzy gonią po moich postach jak pijane króliki - to rośnie mi minus. Tu nie ma + i -. Jest tylko MINUS -  I Dobrze.

W tej dyscyplinie :               Bad is cool   :takaemotka:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...