Skocz do zawartości

Mała archiektura


Recommended Posts

Witam
Sąsiad buduje przy samym ogrodzeniu bude albo wiatę o wymiarach 1.5x2m i 2.2 wysokości.
W związku z tym mam pytanie czy może to zrobić nie pytając się mnie o zgodę?

Dodam że jest to konstrukcja drewniana nie związana na stałe z podłożem (słupy osadzone na stalowych wspornikach wbitych w ziemię)
Jakie przepisy regulują takie konstrukcje?

Z góry dziękuję za porady
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam
Sąsiad buduje przy samym ogrodzeniu bude albo wiatę o wymiarach 1.5x2m i 2.2 wysokości.
W związku z tym mam pytanie czy może to zrobić nie pytając się mnie o zgodę?



Postawienie wiaty (bud. gospodarczego) wymaga zgłoszenia do starostwa. Inwestor, w przypadku stawiania bud. w granicy działki, musi do zgłoszenia dołączyć oświadczenie o niewnoszeniu sprzeciwu sąsiada co do zamierzonej 'budowy'.

Gdyby wiata była odsunięta 1,5m i więcej od granicy - oświadczenie nie byłoby wymagane, gdyż starostwo w takim przypadku samo informuje zainteresowane strony o zamierzeniach inwestora.

Jednak co starostwo to inne zwyczaje i interpretacja przepisów
Link do komentarza
Cytat

Przy zgłoszeniach nie informuje organ administracji architektoniczno - budowlanej o tym sąsiadów



znaczy się informuje sąsiadów...

Nawiasem pisząc tak by było w idealnym świecie. Dzwoniłem jakiś czas temu do starostwa przy okazji zgłoszenia garażu (jako bud. gospodarczego, bo wiadomo garaż wymaga pozwolenia na budowe) w granicy działki. Jak się dowiedziałem, bez tego oświadczenia - dostanę pismo by uzupełnić Zgłoszenie, a po chyba 7 dniach jeśli tego nie zrobię - sprzeciw.
Link do komentarza
Cytat

Jak się dowiedziałem, bez tego oświadczenia - dostanę pismo by uzupełnić Zgłoszenie, a po chyba 7 dniach jeśli tego nie zrobię - sprzeciw.




Jezeli wniosek jest niekompletny (braki formalne), to urząd informuje o koniecznosci uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni, jezeli braków formalnych sie nie usunie, to wniosek pozostaje bez rozpoznania (a nie sprzeciw).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Jezeli wniosek jest niekompletny (braki formalne), to urząd informuje o koniecznosci uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni, jezeli braków formalnych sie nie usunie, to wniosek pozostaje bez rozpoznania (a nie sprzeciw).

Pozdrawiam



z tego co pamiętam kobieta mówiła - sprzeciw, być może coś przekręciłem, co nie zmienia faktu, że uzyskuje tam często różne lub nawet czasem sprzeczne informacje
Link do komentarza
Cytat

w odwrotna strone...
czy sasiad nie moze zglosic sprzeciwu?
tak doradzal mi moj geodeta w przypadku spornego ogrodzenia - jezeli sasiad zacznie stawiac ogrodzenie (od nowa) wystarczy jak zglosze sprzeciw....



Zgłoszeniu podlega tylko ogrodzenie od strony drogi publicznej, w przypadku ogrodzenia od strony sąsiada nie jest wymagane zgłoszenie do starostwa.

Spor o ktorym piszesz moze dotyczyc tylko przebiegu granic.
(pomijam przypadki szczególne np. ogrodzenia powyzej 2.2m wys. itp.)
Link do komentarza
Organ administracji architektoniczno – budowlanej wnosi sprzeciw również w przypadku, gdy robota na która wystąpiono ze zgłoszeniem wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Sąsiad nie ma prawa wnieść sprzeciwu do zgłoszenia bo się o tym nie dowie.

Sąsiad może interweniować i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego po rozpoczęciu prac wnosząc o wstrzymanie prac a następnie o rozbiórkę
Link do komentarza
Cytat

nie mowilem o zgloszeniu budowy ogrodzenia, tylko o zgloszeniu sprzeciwu budowy.
spor dotyczy przebiegu granic

pytanie, czy takiej samej procedury nie mozna uzyc w przypadku budowy wiaty - 'budynku' ktory nie wymaga pozwolenia; czy nie mozna zlozyc sprzeciwu?




Spor graniczny, to spór graniczny, a nie budowlany!!
(chyba, ze sasiad chce postawic wiate na Twojej dzialce, bo uwaza, ze miesci sie w granicach swojej nieruchomosci)
Link do komentarza
Inwestor składając projekt do zatwierdzenia i udzielenia pozwolenia na budowę czy do zgłoszenia dołącza oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane
Oświadczenie to jest złożone pod odpowiedzialnością karną

Innym problemem jest faktyczna i teoretyczna granica działki.
Bez geodezyjnego wytyczenia nie da się tego określić.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...