Skocz do zawartości

odległóść domu do wody, gazu, kanalizacji


kasienka1

Recommended Posts

przez moja dzialkę o szerokosci 20 m biegną "nitki" wody, kanalizacji x 2 w odleglosci 5 m od granicy, co znacznie skraca mi dzialke. nie wiem jaka powin na byc odleglosc od wody. raz mowią ze strefa wynosi 1,5 m a nastepnym razem 3 m .czy ktos moglby mi to wyjasnic. oprocz tego gmina ma w planach ciagnac na osiedle gaz przez nasza dzialke gdyz jest ona narozna , a to juz w odleglosci 6,5 m od granicy (na co nie zamierzam sie zgadzac) ale chcialabym wiedziec jaka powinna byc ta odleglosc od domu w przypadku gazu. bardzo prosze o konkretna odp co do tych odleglosci icon_sad.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Niestety nie znam przepisowych odległości, ale faktyczne.

Na działkach w mojej okolicy odległość wody od kanalizacji to 1m, czasem mniej. Kabel elektryczny mam 0,5 m od granicy działki. Ponieważ nie mam jeszcze gazu (czekam na rozbudowę sieci), pytałam w gazowni - może być ok. 0,5 m od kabla.

U mnie woda i kanalizacja jest z jednej strony, a prąd i gaz z drugiej strony działki.
Link do komentarza
Dom i Garaż wolnostojący. Zasadniczo należy zachować odległość 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ściana z otworami) od granicy działki sąsiedniej. Zbliżenie budynku do granicy jest możliwe wtedy, gdy sąsiad już wybudował budynek przy granicy albo usytuował go w odległości mniejszej niż 3 m. Wtedy można się dobudować do budynku sąsiada lub zbliżyć na taką samą odległość, ale nie mniej niż 1,5 m. Szczególne przypadki określa:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
DZIAŁ II
Zabudowa i zagospodarowanie działki budowlanej
Rozdział 1
Usytuowanie budynku

Altana lub wiata. Obiekty te zaliczamy do budowli. Jeśli mają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Minimalna odległość od granicy takiego obiektu to 4 m (albo 3 m, jeśli w ścianie zwróconej ku granicy nie ma okien ani drzwi). Można go postawić bezpośrednio przy granicy na podobnych warunkach jak garaż. Jeżeli wiata czy altana nie mają ścian, to nie ma podstaw do stosowania przepisów dotyczących odległości budynków od granicy działki.

Śmietnik. Przepisy rozporządzenia wskazują, gdzie można zaplanować miejsce na pojemniki i kontenery na odpady (osłonę, wiatę, utwardzony plac do stawiania pojemników lub kontenerów). Dozwolone to jest:

* co najmniej 2 m od granicy działki sąsiedniej lub
* na granicy działek, jeżeli śmietnik styka się z podobnym urządzeniem na działce sąsiedniej;
* przy linii rozgraniczającej od strony ulicy;
* nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi.


Studnia.Zgodnie z przepisami odległość studni dostarczającej wodę do spożycia przez ludzi powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

* 5 m do granicy działki lub
* mniej niż 5 m do granicy - pod warunkiem zachowania na obydwu sąsiednich działkach pozostałych przepisowych odległości od niżej wymienionych obiektów (możliwa jest też budowa wspólnej studni na granicy dwóch działek);
* 7,5 m do osi rowu przydrożnego;
* 15 m do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń;
* 30 m do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód;
* 70 m do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego.


Szambo i kompostownik. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej urządzenia sanitarno-gospodarcze (takie jak zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż cztery i podobne urządzenia o pojemności do 10 m3, w tym kompostowniki) mogą być sytuowane:

* 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej;
* 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego albo
* mniej niż 2 m od granicy działek, a nawet przy samej granicy - pod warunkiem że kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe lub doły ustępowe sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce obok i zachowano odpowiednie odległości od okien i drzwi budynku oraz od studni. Powyżej określone odległości wyznacza się dla pokryw i wylotów wentylacji szamba czy dołów ustępowych.


Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane:

* w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach;
* co najmniej 2 m od granicy działki sąsiada lub ulicy (odległość tę należy mierzyć od krawędzi zbiornika);
* co najmniej 30 m od studni musi wynosić odległość przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód.


Podstawa prawna:

* ustawa z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118),
* rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.),
* Kodeks cywilny.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...