Skocz do zawartości

chcę zamieszkać w domku holenderskim


Recommended Posts

Witam! Chcę kupić działkę budowlaną i postawić na niej domek holenderski w którym zamieszkam. Decyzję podjęłam już na 100%, więc potrzebuję kilku informacji na ten temat. (1)- gdzie zgłosić posiadanie takiego domku i jak prawnie zostanie on sklasyfikowany, jako dom mieszkalny czy jakaś inna konstrukcja... (2)- jakich pozwoleń potrzeba na taki domek? (bo nie chcę później płacić jakichś kar icon_sad.gif Na razie tylko te dwa pytania, bo w sumie to nie wiem o co jeszcze trzeba zapytać icon_redface.gif Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Holenderski - to znaczy jaki? Postawienie każdego budynku mieszkalnego wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, chyba, że będzie to wóz Drzymały na kołach i wtedy nie podlega przepisom budowlanym. Inna sprawa, że władze lokalne mogą skutecznie uniemożliwić jego użytkowanie nie zezwalając na budowę studni, szamba itd

Domek holenderski, to właśnie taki współczesny wóz Drzymały icon_wink.gif .
Brak obrazka
Link do komentarza
Domek holenderski, czyli coś takiego na ramie i na kołach

DSC01446.jpg


Skoro na to nie trzeba żadnego pozwolenia, to znaczy że mogę sobie to postawić i od razu mieszkać, nic nie zgłaszając w żadnym urzędzie?
A jeżeli chodzi o studnię, szambo itp. to działka jest uzbrojona i posiada kanalizację, więc chyba z podłączeniem nie będą mi robić problemów.
Link do komentarza
Cytat

.... chyba, że będzie to wóz Drzymały na kołach i wtedy nie podlega przepisom budowlanym. ..




Nie do końca, bo moim zdaniem, będą tu miały zastosowanie przepisy Prawa Budowlanego – zwłaszcza na działce budowlanej.

Cytat

Art. 3.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
5) tymczasowym obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć obiekt budowlany
przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego
trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub
rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak:
strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia
namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy,
obiekty kontenerowe
;



Również z innych przepisów wynika, że nie jest to budynek, a więc formalnie nie może „to-to” być uznane jako „budownictwo mieszkaniowe”. Tak więc wydaje się mało prawdopodobne, aby „legalnie” była możliwość mieszkania w takim „domku”.

Natomiast, przy odrobinie dobrej woli urzędniczej, oraz spełnieniu warunków MPZP lub WZ (np. dotyczących dachu) można z tego „zrobić” budynek stawiając domek na fundamentach – przy czym spełnione muszą być inne warunki np. izolacyjności ścian.

Konkludując – przy odrobinie szczęścia można w czymś takim zamieszkać, spełniając w/w warunki.
Ale tylko z pozwoleniem na budowę.
Link do komentarza
Cytat

Witam! Chcę kupić działkę budowlaną i postawić na niej domek holenderski w którym zamieszkam. Decyzję podjęłam już na 100%, więc potrzebuję kilku informacji na ten temat. (1)- gdzie zgłosić posiadanie takiego domku i jak prawnie zostanie on sklasyfikowany, jako dom mieszkalny czy jakaś inna konstrukcja... (2)- jakich pozwoleń potrzeba na taki domek? (bo nie chcę później płacić jakichś kar icon_sad.gif Na razie tylko te dwa pytania, bo w sumie to nie wiem o co jeszcze trzeba zapytać icon_redface.gif Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Trzeba zacząć od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypisu i wyrysu z MPZP.
Link do komentarza
bajbaga mówisz, że będę musiała spełnić warunki WZ (np. dotyczących dachu) ale domek holenderski, który chcę kupić nie będzie jakimś tam starym, rozwalającym się barakiem, zagrażającym życiu...
Chcę kupić prawie nowy, taki z 2008, ewentualnie 2007 roku, który na pewno został wyprodukowany w unii europejskiej z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dodatkowo chcę go przystosować do naszych warunków pogodowych, mniej więcej tak http://www.auriva.pl/index.php/pageid/610
Link do komentarza
Cytat

Chcę kupić prawie nowy, taki z 2008, ewentualnie 2007 roku, który na pewno został wyprodukowany w unii europejskiej z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dodatkowo chcę go przystosować do naszych warunków pogodowych, mniej więcej tak http://www.auriva.pl/index.php/pageid/610

To co widzisz na tej stronie, to właśnie taka adaptacja domku holenderskiego do miejscowych warunków. Tak czy inaczej potrzebny jest projekt i pozwolenie na budowę.
W WZ nie określą Ci konstrukcji budynku, tylko jego formę archotektoniczną : kąt pochylenia dachu, kierunek kalenicy, odległości od granic, itp. Reszta, to już sprawa projektanta, żeby w te WZ lub MPZP wpasować ten domek holenderski.
Link do komentarza
Na działce budowlanej w zasadzie nic nie można stawiać bez zgłoszenia albo pozwolenia na budowę.

Bez pozwolenia na budowę, na postawienie takiego domku jako mieszkalnego całorocznego, nie ma co liczyć - tu przepisy są jednoznaczne.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa na działkach, które nie są przeznaczone (przez MPZP lub WZ) pod zabudowę.
Jeśli domek pozostaje mobilny (można go przemieszczać), to przy uporze i determinacji właściciela (domku i działki) „numer” postawienia domku bez „formalności” jest bardzo możliwy.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Witam.
A ja mam takie pytanie. Mam zamiar postawić sobie taki domek holenderski. Tyle że będzie on stał na terenie mojego wuja który ma tam dom, a ja w celu spędzania tam wolnego czasu chcę mieć gdzie spokojnie odpocząć/spać. Domek nie będzie miał przyłącza wody ani szamba. Jedynie ogrzewanie i kuchenkę z butli gazowych oraz ewentualnie prąd do światła.
Czy w tym przypadku są potrzebne jakieś pozwolenia?
Link do komentarza
Cytat

Na działce budowlanej w zasadzie nic nie można stawiać bez zgłoszenia albo pozwolenia na budowę.

Bez pozwolenia na budowę, na postawienie takiego domku jako mieszkalnego całorocznego, nie ma co liczyć - tu przepisy są jednoznaczne.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa na działkach, które nie są przeznaczone (przez MPZP lub WZ) pod zabudowę.
Jeśli domek pozostaje mobilny (można go przemieszczać), to przy uporze i determinacji właściciela (domku i działki) „numer” postawienia domku bez „formalności” jest bardzo możliwy.


Czyli w przypadku takiego domku na działce budowlanej... zgłoszenie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ale tutaj jest mowa przecież o większych przyczepach kempingowych ,które w każdej chwili można przemieścić w dowolne inne miejsce.
Takimi przyczepami przecież podróżuje sie po europie po drodze zwiedzając różne kraje...

To przepraszam bardzo,nie mogę sobie takiej przyczepy postawić gdziekolwiek,pomiędzy powiedzmy wyjazdami ?

Tak gdziekolwiek to z pewnością nie (są miejsca, gdzie jest to zabronione). Poza tym, jeżeli nie jest to budynek, tylko pojazd, to podlega także pod przepisy, tylko inne (prawo ruchu drogowego).
Nawet jeżeli postawisz taką przyczepę, czy kamper, to prędzej czy później będziesz go chciał podłączyć do energii elektrycznej, przyłącza wody czy kanalizacji sanitarnej, a tu już obowiązują przepisy prawa budowlanego.
Link do komentarza
Cytat

Nawet jeżeli postawisz taką przyczepę, czy kamper, to prędzej czy później będziesz go chciał podłączyć do energii elektrycznej, przyłącza wody czy kanalizacji sanitarnej, a tu już obowiązują przepisy prawa budowlanego.



Tzn...
energię można czerpać z agregatu ....

Przyłącz wody - jeżeli mam własną wodę na działce,to niby czemu nie mogłabym sie podpiąć
albo
duży zbiornik na wodę..

Nieczystości ...
Wozy mają zbiorniki na nieczystości,a po odbiór można zadzwonić po np. jakiś szambobus ( czy jak tak to sie nazywa )
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

bajbaga mówisz, że będę musiała spełnić warunki WZ (np. dotyczących dachu) ale domek holenderski, który chcę kupić nie będzie jakimś tam starym, rozwalającym się barakiem, zagrażającym życiu...
Chcę kupić prawie nowy, taki z 2008, ewentualnie 2007 roku, który na pewno został wyprodukowany w unii europejskiej z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Dodatkowo chcę go przystosować do naszych warunków pogodowych, mniej więcej tak http://www.auriva.pl/index.php/pageid/610



Niezłe koszty docieplenia. Czy nie lepiej postawić ekonomiczny domek ?

Wątek mi się bardzo podoba.... szczególnie dyskusja co i jak można postawić.
Wychodzi na to że jest źle, bardzo źle ...
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam! Przeczytałam uważnie wszystkie opinie i sugestie.. Lecz z tego co wiem to gdy chce się postawić taki domek na swojej działce i mieszkać w nim to wystarczy tylko zgłosić do elektrowni aby założyli licznik..(lepiej zrobić to na końcu gdyż jeżeli się tam jeszcze by nie mieszkało to i tak trzeba zapłacić za prąd z którego w sumie nie korzystamy) icon_surprised.gif no i jeżeli w ogóle mamy przełącza prądu. Rzecz jasna że trzeba założyć kanalizę i także zgłosić tym razem do wodociągów... Żadnych pozwoleń nie trzeba jak już mówiłam, bo co to kogo obchodzi co ja robię na swojej działce. No co innego gdybyśmy chcieli budować dom..ale to nie o tym mowa icon_smile.gif pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jeżeli na działce stoją zabudowania z przyłączonym prądem (licznikiem) i wodą to czy nadal są wymagane jakieś pozwolenia? Przecież domek holenderski mogę podłączyć pod istniejące instalacje tak wodną jak i elektryczną co nie jest problemem. Jedyny problem może być z szambem bo przypuszczam że te domki mają małe zbiorniki i musiałabym mieć pozwolenie na szambo.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Witam.Własnie stalam sie posiadaczka dzialki budowlanej :-) niestety zadna rewelacja ...dluga na 30 metrow a szeroka na cale 7...!!( bo jest to tylko polowa calej dzialki -druga ma sasiadka -rownie duuza)i wlasciwie nic tam pewnie nie zbuduje ..ale myslalam o takim holenderskim domku-za 90 tys mozna kupic juz nowy z wnetrzem jak z bajki....Jak bylam w urzedzie miejskim w moim duzym miescie :-)(Wrocław) okazalo sie panie nie maja pojecia o czym mowie i ze mam pisac jakis wniosek i oni go rozpatrza.Tylko teraz zgłupialam czytajac wypowiedzi , czy w koncu jest to pozwolenie potrzebne czy nie - a jesli nie, to co zrobic zeby tam zamieszkac na stale.Obok stoi dom mojej mamy i wszystkie podlaczenia sa.Nie chce nic robic bez papierow bo potem moze okazac sie ze bedzie mnie to slono kosztowac albo co gorsza kaza mi sie wynosic stamtad i co ja zrobie z taka "przyczepka":(.Bardzo prosze o jakies wskazowki najlepiej od kogos kto mial lub ma z tym do czynienia.
dziekuje
Link do komentarza
nie pomogę , bo nie wiem ....
ale bardzo chętnie poczytam kogoś, kto znajdzie rozwiązanie ....
niedawno dyskutowaliśmy w innym wątku rozważając temat "co można wybudować bez pozwolenia" , okazuje się że przepisy są nieubłagane i surowe i że w zasadzie nie można nic ...
taki mobilny domek to jest jakaś alternatywa ... tylko - czy się da? czy można?
mam nadzieję, że ktoś Ci tu odpowie na Twoje wątpliwości ...
ostatecznie pisz do Urzędu Miejskiego , opisz o co Ci chodzi i czekaj co odpiszą .... natomiast taka sugestia - na pewno pisząc na Twoim miejscu położyłabym duży nacisk na "mobilny" ... może wtedy jakoś inaczej na to spojrzą...
powodzenia icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam.Własnie stalam sie posiadaczka dzialki budowlanej :-) niestety zadna rewelacja ...dluga na 30 metrow a szeroka na cale 7...!!( bo jest to tylko polowa calej dzialki -druga ma sasiadka -rownie duuza)i wlasciwie nic tam pewnie nie zbuduje ..ale myslalam o takim holenderskim domku-za 90 tys mozna kupic juz nowy z wnetrzem jak z bajki....Jak bylam w urzedzie miejskim w moim duzym miescie :-)(Wrocław) okazalo sie panie nie maja pojecia o czym mowie i ze mam pisac jakis wniosek i oni go rozpatrza.Tylko teraz zgłupialam czytajac wypowiedzi , czy w koncu jest to pozwolenie potrzebne czy nie - a jesli nie, to co zrobic zeby tam zamieszkac na stale.Obok stoi dom mojej mamy i wszystkie podlaczenia sa.Nie chce nic robic bez papierow bo potem moze okazac sie ze bedzie mnie to slono kosztowac albo co gorsza kaza mi sie wynosic stamtad i co ja zrobie z taka "przyczepka":(.Bardzo prosze o jakies wskazowki najlepiej od kogos kto mial lub ma z tym do czynienia.
dziekuje



skoro można we wrocku wybudować dom na wodzie
to i z zamieszkaniem w domku holenderskim nie powinno być problemu
jak się dowiadywałem o domki holenderskie
to one są stawiane na słupy,ale to jest zaliczane jako fundament
może by się dało go postawić jako domek letniskowy

Link do komentarza
Cytat

skoro można we wrocku wybudować dom na wodzie
to i z zamieszkaniem w domku holenderskim nie powinno być problemu
jak się dowiadywałem o domki holenderskie
to one są stawiane na słupy,ale to jest zaliczane jako fundament
może by się dało go postawić jako domek letniskowy



wiem jak to zabrzmi .... ale mam laickie pytanie : a nie da się faktycznie na kołach? na wielu kołach jeśli jest taka potrzeba ... tak, żeby faktycznie robił za mobilny? jak by to się wtedy odnosiło do przepisów?
Link do komentarza
Wiesz... nie znam się, ale jeżeli nie jest na stale powiązany z gruntem (brak fundamentów) np. stoi na trylinkach... to czy tu nie można szukać analogii do reklam wymalowanych na zaparkowanych samochodach.
W ostateczności wystarczy przemieścić taki domek o pół metra i już status mobilnego. icon_biggrin.gif

Brak obrazka
Link do komentarza
Cytat

hmm ,czyli wyglada na to ze jeszcze nikt nie probowal zalatwiac tego w urzedzie ,ale nie chce mi sie wierzyc ofert tych domkow sa setki w necie i sprzedaja sie wiec gdzie stoja???????



poszukaj w necie ... może jest jakieś forum ludzi budujących domki holenderskie?


edit:
patrz , co znalazłam ... icon_biggrin.gif
http://www.google.pl/url?sa=t&source=w...-uQ&cad=rja

http://forum.karawaning.pl/
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam, mieszkam w takim domku, z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami zasilanym z pieca CO na węgiel. Zimą sprawuje się bardzo dobrze, i jest suchy. Stoi przed starym domem na siedlisku, wiec sprawy urzędowe odpadają.Jak ktoś jest zainteresowany kupnem, to go tanio odsprzedam.



Witam , aktualna oferta jest jeszcze , jesli tak to gdzie i jaki metraż jego jest?
Link do komentarza
Długo biegalam po urzędach zanim dowedziałam sie dosłownie czegokolwiek. Urzędnicy tak naprawde sami nie wiedzą jak ugryźć ten "problem" ...każdy mówił mi coś innego. Któregos dnia zostałam skierowana do pana z nadzoru budowlanego od ktorego usłyszałam, że: domek postawiony na ceglach, palikach czy czymkolwiek innym jest juz domkiem na fundamencie. Tak więc podlega prawu budowlanemu. Nogi mi se ugięly w momencie, w którym pan poinformował mnie, że: jedną ze spraw, które nalezy załatwic przed postawieniem tego domku, jest zrobienie PROJEKTU (!) ...tak, wyobraźcie sobie, że kupujecie gotowy, kilkuletni domek za powiedzmy 10.000 ...a za plany i projekty i pozwolenia wydajecie kolejne tyle...
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

hm ... jest to jakaś myśl ....
przydałby się nam ktoś, kto wie to na pewno ... icon_biggrin.gif




Jeżeli ktoś chce postawić domek holenderski na swojej działce to proponuję wystąpić o warunki zabudowy danej działki- i w zależności od przeznaczenia tam zawartego będzie dokładnie opisane jakie obiekty można tam zlokalizować.Do 25m2 (na określonym rodzaju działek) wymagane jest tylko zgłoszenie Niestety mam smutną wiadomość. W świetle ostatnich orzeczeń sądowych domek holenderski i każdy inny obiekt na kołach ( z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów lub przyczep) jest OBIEKTEM BUDOWLANYM http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9651F05697 i tym samym podlega prawie budowlanemu. W/w orzeczenie jest niekorzystne nie tylko dla osób zamierzających postawić takowe domki, ale w szczególności dla osób już je posiadających- którzy wcześniej nie dokonali zgłoszenia. Mają dwa wyjścia: albo zgłosić legalizację samowoli budowlanej i zapłacić w najlepszym wypadku średnio 4 tys. opłat http://www.eu-go.gov.pl/pl/dla-przedsiebio...edura/590/6120/, lub w przypadku kontroli inspekcji nadzoru budowlanego otrzymać nakaz rozbiórki. Proszę nie wierzyć sprzedawcom domków że nie jest potrzebne "żadne pozwolenie" , przepisy zmieniają się szybko- a ich interpretacja tym bardziej. Ostatnia jest taka jak wyżej.
W razie pytań piszcie na priv
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli ktoś chce postawić domek holenderski na swojej działce to proponuję wystąpić o warunki zabudowy danej działki- i w zależności od przeznaczenia tam zawartego będzie dokładnie opisane jakie obiekty można tam zlokalizować.Do 25m2 (na określonym rodzaju działek) wymagane jest tylko zgłoszenie Niestety mam smutną wiadomość. W świetle ostatnich orzeczeń sądowych domek holenderski i każdy inny obiekt na kołach ( z wyjątkiem zarejestrowanych pojazdów lub przyczep) jest OBIEKTEM BUDOWLANYM http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/9651F05697 i tym samym podlega prawie budowlanemu. W/w orzeczenie jest niekorzystne nie tylko dla osób zamierzających postawić takowe domki, ale w szczególności dla osób już je posiadających- którzy wcześniej nie dokonali zgłoszenia. Mają dwa wyjścia: albo zgłosić legalizację samowoli budowlanej i zapłacić w najlepszym wypadku średnio 4 tys. opłat http://www.eu-go.gov.pl/pl/dla-przedsiebio...edura/590/6120/, lub w przypadku kontroli inspekcji nadzoru budowlanego otrzymać nakaz rozbiórki. Proszę nie wierzyć sprzedawcom domków że nie jest potrzebne "żadne pozwolenie" , przepisy zmieniają się szybko- a ich interpretacja tym bardziej. Ostatnia jest taka jak wyżej.
W razie pytań piszcie na priv



dag holender,ik wil je vragen of je self woon in zo stacaravan?of heb je daar geen erwaring mee?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

dag holender,ik wil je vragen of je self woon in zo stacaravan?of heb je daar geen erwaring mee?



Tak, mam doświadczenie. Mam taki domek który stoi nad jeziorem w strefie ochronnej |gdzie normalnie nie można pobudować niczego wg PZP| Adaptacja takiego domku kosztowała ok. 4 tys zł. Jeżeli potrzebujesz szczegółów eibogdan{@}wp.pl
ps. ervaring piszemy przez V
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Witam! Chcę kupić działkę budowlaną i postawić na niej domek holenderski w którym zamieszkam. Decyzję podjęłam już na 100%, więc potrzebuję kilku informacji na ten temat. (1)- gdzie zgłosić posiadanie takiego domku i jak prawnie zostanie on sklasyfikowany, jako dom mieszkalny czy jakaś inna konstrukcja... (2)- jakich pozwoleń potrzeba na taki domek? (bo nie chcę później płacić jakichś kar :sad: Na razie tylko te dwa pytania, bo w sumie to nie wiem o co jeszcze trzeba zapytać icon_redface.gif Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.




postawienie domku holenderskiego wymaga pozwolenia na budowę - sprawdzone w 100% w powiecie wejherowskim.
Jesli ktoś potrzebuje pomocy w załatwieniu formalności - przygotowaniu dokumentacji - służę pomocą: arido@wp.pl
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

postawienie domku holenderskiego wymaga pozwolenia na budowę - sprawdzone w 100% w powiecie wejherowskim.
Jesli ktoś potrzebuje pomocy w załatwieniu formalności - przygotowaniu dokumentacji - służę pomocą: arido@wp.pl


Witam icon_redface.gif
Mieszkam w Warszawie. Znalazłam działkę budowlaną w okolicach ( mieszkanie muszę sprzedać;( ), konkretny domek holenderski, a tu okazuje się, że - same kłopoty..
Już wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie na budowę, ale jak tu projekt przygotować?!
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam icon_redface.gif
Mieszkam w Warszawie. Znalazłam działkę budowlaną w okolicach ( mieszkanie muszę sprzedać;( ), konkretny domek holenderski, a tu okazuje się, że - same kłopoty..
Już wiem, że muszę wystąpić o pozwolenie na budowę, ale jak tu projekt przygotować?!



No właśnie ciężko jest zrobić projekt do czegoś co jest tak naprawdę plastikowym baraczkiem. Proponuję więc zainteresować się takim domkiem do powierzchni 25m2, bo na taką powierzchnię zgodnie z 29 art. ust. 2 prawa budowlanego:
"Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych (...) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki"

Przy składaniu zawiadomienia (nie pozwolenia) trzeba pamiętać, żeby zaznaczyć, że jest to domek gospodarczy... Co już się z nim będzie robiło, to już inna sprawa.
Link do komentarza
Cytat

Długo biegalam po urzędach zanim dowedziałam sie dosłownie czegokolwiek. Urzędnicy tak naprawde sami nie wiedzą jak ugryźć ten "problem" ...każdy mówił mi coś innego. Któregos dnia zostałam skierowana do pana z nadzoru budowlanego od ktorego usłyszałam, że: domek postawiony na ceglach, palikach czy czymkolwiek innym jest juz domkiem na fundamencie. Tak więc podlega prawu budowlanemu. Nogi mi se ugięly w momencie, w którym pan poinformował mnie, że: jedną ze spraw, które nalezy załatwic przed postawieniem tego domku, jest zrobienie PROJEKTU (!) ...tak, wyobraźcie sobie, że kupujecie gotowy, kilkuletni domek za powiedzmy 10.000 ...a za plany i projekty i pozwolenia wydajecie kolejne tyle...



Owszem, żeby uzyskać PnB projekt trzeba mieć, natomiast w tym wypadku zakres takiego projektu jest nieporównywalny z zakresem "normalnego" projektu budowlanego dla jakiegokolwiek domku. W zasadzie sprowadza się on do Projektu Zagospodarowania i bardziej można go porównać do adaptacji gotowego projektu, w zależności od tego co już mamy na działce. Za wykonanie takiego projektu oczywiście nikt sobie 10000 nie zażyczy. Sam domek w takim wypadku traktuje się jako systemowy element gotowy. Zacząć oczywiście wypada od Planu Miejscowego lub warunków zabudowy.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Przykład rodziny ze Staniszewa, zmuszonej do "rozbiórki" domku holenderskiego skłonił mnie do drążenia tematu, jako że w najbliższym czasie również planuję podobny domek zakupić, obudować i zamieszkać w nim.

http://www.rprojekt.com.pl/tag/domek-holenderski/

Tutaj wyjaśnione są wszelkie mity o braku konieczności pozwoleń jak i mit o "zgłoszeniu" na budynki poniżej 25 m2

Zgłoszenie jest wystarczające dla budynków gospodarskich, jako taki przepis ten nie stosuje się do domków w których chcemy mieszkać/mieć możliwość zameldowania się.

Co powinien zawierać projekt również wyjaśnione jest w linkowanym artykule.

Dostosowanie DH do naszych warunków zimowych to z pewnością docieplenie ścian i stropodachu, w warunkach miejscowości górskich dojdzie dodatkowo spadek dachu umożliwiający zsuwanie się śniegu.

koszt wykonania obudowania DH to ok 15000 - 20000 co oznacza w niektórych przypadkach podbicie ceny domku o 100% ale nie zrujnuje finansowo w zimie...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...