Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ławy fundamentowe


Recommended Posts

oj... (!)
technologia sprzed kilkudziesieciu lat.
aktualnie 90% (subiektywnie) opinii fachowcow teoretykow oraz inwestorow jest na NIE
wiem, ze jest to kuszace ekonomicznie, ale jest to (co najmniej) !niezgodne z twoim projektem!
Link to postu
Fundamenty kamienne są najbardziej zbliżone do ideału, nie podciągają kapilarnie wody w górę, ale zimą pozwalają wodzie , która może wykraplać ścianie w ścianie spłynąc poniżej stefy przemarzania. Podobną rolę teraz pełnią membrany kubełkowe. www.isola-platon.fi/misc/ProductGuide.pdf
Link to postu
Betonowanie fundamentu z użyciem kamienia polnego (Tzw. beton rodzynkowy) jest rozwiązaniem dopuszczalnym i nie wpływa na osłabienie posadowienia budynku. Kamienie należy wkładać w ciekłą mieszankę betonową rozmieszczając je równomiernie na całym obwodzie. Nie należy natomiast zalewać betonem lużno ułożonych kamieni, gdyż wtedy nie ma gwarancji dokładnego wypełnienia wolnych przestrzeni między nimi.
Link to postu
czy taki fundament nie wymaga zgody projektanta?
w moim przypadku jest wyraznie zaznaczone w projekcie:
ławy fundamentowe - beton żwirowy klasy B20.
jak rozumiem "beton rodzynkowy" nie jest betonem żwirowym (w 100%)

czy to jest odstepstwo od projektu?
interesuje mnie to rowniez na przyszlosc...
Link to postu
Ogólnie odpowiadając jest to około 200 zł na 1 m3 kamienia
Należy jednak pamiętać o odpowiednim otuleniu kamienia a przede wszystkim zbrojenia
Jest jeszcze problem zwiększonego nakładu pracy spowodowany ręcznym układaniem kamieni w ciekłą mieszankę betonową rozmieszczając je równomiernie na całym obwodzie.
Link to postu
Nie wiem jak w waszych okolicach ale u mnie daje się kamień do fundamentu ale tylko wtedy, gdy ławę robi się do poziomu terenu. Ja tak zrobiłem bo zalewałem przed zimą i zawaliłyby się wykopy (grząski teren). Unas jest tak, że zbrojenie zalewa się normalnie betonem B15 a dopiero nad zabetonowanym zbrojeniem wrzuca się nie za grube kamienie w beton. Łatwo policzyć: cena betonu z "gruszki: u nas to ok. 200,00 złbrutto/kubik czyli zaoszczędziłem 1000,00 zł bo weszło mi 6m3 kamienia, za który zapłaciłem 200,00 zł za jelcza.
Majster mówił mi, że nie powinno się dawać kamienia w zbrojenie bo osłabia fundament.
A tak w nawiasie: po co zmieniać projekt? wystarczy mieć mądrego kierownika budowy. Zabetonowanych kamieni nie widać icon_smile.gif i wcale nie osłabiają fundamentu pod warunkiem pprawidłowego rozkładania kamieni. Tak się robiło od wielu lat i do dzisiaj domy stoją i mają się dobrze.
Moim zdaniem należy jedynie zrobić porządne zbrojenie z wiązaniem "winkli" i dodać ew. jeden drucik dołem.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Poprzednik ma racje
- w części ławy gdzie jest zbrojenie nie należy wkładać kamieni
-natomiast w ścianie powyżej już jak najbardziej można. Nawet jak jest nie za wysoki domek to ścinę fundamentową można "wymurować" z kamieni - ale do tego potrzerbny odpowiedni fachowiec
Link to postu
 • 7 lata temu...
a ja mam pytanie z innej beczki ... bede robił ławę 90cm szeroka.. i 40 wysoka ... budynek piętrowy niepodpiwniczony, mam pytanie takie posiadam duże ilosci kraweznikow betonowych wysokich na 30 i szerokich na 20 myslalem by umiescic je w ławie po obu stronach zbrojenia i zalac .. czy bedzie to prawidlowe rozwiazanie czy istnieje taka mozliwosc? rozwiazanie przesylam w zalaczniku (te na czerwono to krawezniki. )

DSC01446.jpg

Link to postu
To powrzucaj jeszcze trochę gruzu betonowego to zmniejszysz koszty o 1/2.
Ława ma być monolitem a to co będzie jak dasz? Zresztą masz chyba Kierbuda to pytaj jego bo to On się pod tym będzie podpisywał i to On odpowiada za Twoje i Twojej rodziny bezpieczeństwo.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • My mamy w domu kominek z https://hajduk.eu/ i powiem szczerze, że jest piękny. No i fajnie dogrzeewa :) 
  • Podstawą jest ocieplenie ściany domu graniczącej z garażem, tak aby ciepło nie uciekało do garażu. Ocieplany garaż to samo zło dla samochodu zimą 😂  
  • Likwiduj okna w bocznej garażu i dosuń garaż maksymalnie do północnej granicy.  Za to zrób okno i drzwi od strony ogrodu.  oczywiście salon na południe.  Warto też zamienić miejscami kuchnię z miejscem wypoczynkowym. pralnia pod schodami wymusza kombinowanie z fundamentem.
  • Uziom otokowy ma tworzyć pętlę, dlaczego więc cokolwiek ciąć? Potrzebne będą złącza do uziomów.  Na początek proponuję przeczytać ten tekst: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/23314-rodzaje-uziomow-uziom-otokowy-uziomy-pionowe
  • SZYBKOWIĄŻĄCA WYLEWKA SAMOPOZIOMUJĄCA 417 to uniwersalna podłogowa warstwa wyrównawcza. Jest świetnym rozwiązaniem do wyrównania powierzchni podkładów cementowych, betonów i jastrychów. Bardzo dobrze sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Zawiera dużą ilość włókien zbrojących. Produkt docenią wszyscy wykonawcy oraz domowi majsterkowicze dzięki bardzo dobrym cechom użytkowym, takim jak możliwość wchodzenia po 3 godzinach, układanie płytek po 18 godzinach i zakres grubości, który wynosi od 2 do 50 mm. KROK PO KROKU 1. Przygotowanie podłoża Wszystkie podłoża powinny być nośne, stabilne, oczyszczone. 2. Gruntowanie Następnie należy przystąpić do gruntowania, wybór gruntu zależy od stanu i rodzaju podłoża. Tradycyjne wylewki cementowe zagruntować środkiem EXPERT 6 lub GRUNTOLITEM-W 301. W przypadku gładkich betonów zaleca się je pokryć środkiem GRUNT KONTAKTOWY 307. Grunt ten zawiera kruszywo kwarcowe i stanowi idealny podkład pod wylewkę. Każdy grunt należy pozostawić do wyschnięcia i związania: ok 24 godzin. 3. Dylatacje Nie zapomnijmy o dylatacjach, które należy wykonać przed wylewaniem 4. Wyznaczenie poziomów. Ważne jest określenie poziomu, do którego ma być wylana wylewka. Można to wykonać za pomocą kołków rozprężnych z wkrętami, których główki wyznaczają poziom wykonywanej warstwy. 5. Mieszanie Suchą mieszankę należy zarobić z odpowiednią ilością czystej wody na 25 kg masy, mieszając mieszarką. Czas mieszania mechanicznego powinien wynosić 2-3 minuty. Po krótkim dojrzewaniu wylewki należy ją ponownie wymieszać. Produkt musi mieć jednolitą konsystencję. 6. Wylewanie Prace zaleca się rozpoczynać przy ścianie najbardziej oddalonej od wejścia do pomieszczenia i prowadzić pasami o szerokości ok. 40 cm. W przypadku cienkich warstw zaleca się wylewkę rozciągnąć pacą. 7. Odpowietrzanie i poziomowanie Wylewkę należy odpowietrzyć za pomocą wałka kolczastego. Dzięki tej czynności nadmiar powietrza zostanie z wylewki usunięty, a jej struktura będzie mocniejsza\ 8. Dalsze prace Prace należy prowadzić bez przerwy, aż do pokrycia całej powierzchni podłogi w pomieszczeniu. W optymalnych warunkach na 417 można wejść po 3 godzinach od wylania. Przyklejanie płytek można wykonywać po 18 godzinach schnięcia. 9. Pielęgnacja Świeżo ułożoną masę należy chronić przed przedwczesnym wysychaniem poprzez ograniczenie ogrzewania, zabezpieczenie przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przeciągami, itp.    
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...