Skocz do zawartości

Ławy fundamentowe


Recommended Posts

Fundamenty kamienne są najbardziej zbliżone do ideału, nie podciągają kapilarnie wody w górę, ale zimą pozwalają wodzie , która może wykraplać ścianie w ścianie spłynąc poniżej stefy przemarzania. Podobną rolę teraz pełnią membrany kubełkowe. www.isola-platon.fi/misc/ProductGuide.pdf
Link do komentarza
Betonowanie fundamentu z użyciem kamienia polnego (Tzw. beton rodzynkowy) jest rozwiązaniem dopuszczalnym i nie wpływa na osłabienie posadowienia budynku. Kamienie należy wkładać w ciekłą mieszankę betonową rozmieszczając je równomiernie na całym obwodzie. Nie należy natomiast zalewać betonem lużno ułożonych kamieni, gdyż wtedy nie ma gwarancji dokładnego wypełnienia wolnych przestrzeni między nimi.
Link do komentarza
czy taki fundament nie wymaga zgody projektanta?
w moim przypadku jest wyraznie zaznaczone w projekcie:
ławy fundamentowe - beton żwirowy klasy B20.
jak rozumiem "beton rodzynkowy" nie jest betonem żwirowym (w 100%)

czy to jest odstepstwo od projektu?
interesuje mnie to rowniez na przyszlosc...
Link do komentarza
Ogólnie odpowiadając jest to około 200 zł na 1 m3 kamienia
Należy jednak pamiętać o odpowiednim otuleniu kamienia a przede wszystkim zbrojenia
Jest jeszcze problem zwiększonego nakładu pracy spowodowany ręcznym układaniem kamieni w ciekłą mieszankę betonową rozmieszczając je równomiernie na całym obwodzie.
Link do komentarza
Nie wiem jak w waszych okolicach ale u mnie daje się kamień do fundamentu ale tylko wtedy, gdy ławę robi się do poziomu terenu. Ja tak zrobiłem bo zalewałem przed zimą i zawaliłyby się wykopy (grząski teren). Unas jest tak, że zbrojenie zalewa się normalnie betonem B15 a dopiero nad zabetonowanym zbrojeniem wrzuca się nie za grube kamienie w beton. Łatwo policzyć: cena betonu z "gruszki: u nas to ok. 200,00 złbrutto/kubik czyli zaoszczędziłem 1000,00 zł bo weszło mi 6m3 kamienia, za który zapłaciłem 200,00 zł za jelcza.
Majster mówił mi, że nie powinno się dawać kamienia w zbrojenie bo osłabia fundament.
A tak w nawiasie: po co zmieniać projekt? wystarczy mieć mądrego kierownika budowy. Zabetonowanych kamieni nie widać icon_smile.gif i wcale nie osłabiają fundamentu pod warunkiem pprawidłowego rozkładania kamieni. Tak się robiło od wielu lat i do dzisiaj domy stoją i mają się dobrze.
Moim zdaniem należy jedynie zrobić porządne zbrojenie z wiązaniem "winkli" i dodać ew. jeden drucik dołem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 lata temu...
a ja mam pytanie z innej beczki ... bede robił ławę 90cm szeroka.. i 40 wysoka ... budynek piętrowy niepodpiwniczony, mam pytanie takie posiadam duże ilosci kraweznikow betonowych wysokich na 30 i szerokich na 20 myslalem by umiescic je w ławie po obu stronach zbrojenia i zalac .. czy bedzie to prawidlowe rozwiazanie czy istnieje taka mozliwosc? rozwiazanie przesylam w zalaczniku (te na czerwono to krawezniki. )

DSC01446.jpg

Link do komentarza
To powrzucaj jeszcze trochę gruzu betonowego to zmniejszysz koszty o 1/2.
Ława ma być monolitem a to co będzie jak dasz? Zresztą masz chyba Kierbuda to pytaj jego bo to On się pod tym będzie podpisywał i to On odpowiada za Twoje i Twojej rodziny bezpieczeństwo.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...