Skocz do zawartości

POMPA CIEPŁA


GrażynaW

Recommended Posts

Cytat

Proponuję najpierw poczytać wątek na forum, artykuły w Budujemy Dom, a dopiero potem zadawać pytania. To jest zbyt ogólne, by coś z sensem odpisać.



No właśnie czytam forum od dłuższego czasu i nadal nic nie wiem. Kontaktowałam się z firmami sprzedającymi Alpha Innotel, Biawar, IVT, vaillant, vissmann. Przesyłają mi swoje oferty i początkowo pompa z montażem ma kosztować 45-50tys, po obliczenu wszystkiego wychodzi 70 tys + podłogówka. Chodzi mi o opinie osób, które mają takie pompy zamontowane i wypowiedzą się na temat konkretnej marki czy faktycznie jest dobra, nieawaryjna i nawet przy dużych mrozach ogrzeje dom. Tak naprawdę pompy są znane ale mało kto ma je zamontowane, więc trudno zdobyć opinie uzytkowników, a o takie właśnie mi chodzi
Link do komentarza
Cytat

No właśnie czytam forum od dłuższego czasu i nadal nic nie wiem. Kontaktowałam się z firmami sprzedającymi Alpha Innotel, Biawar, IVT, vaillant, vissmann. Przesyłają mi swoje oferty i początkowo pompa z montażem ma kosztować 45-50tys, po obliczenu wszystkiego wychodzi 70 tys + podłogówka. Chodzi mi o opinie osób, które mają takie pompy zamontowane i wypowiedzą się na temat konkretnej marki czy faktycznie jest dobra, nieawaryjna i nawet przy dużych mrozach ogrzeje dom. Tak naprawdę pompy są znane ale mało kto ma je zamontowane, więc trudno zdobyć opinie uzytkowników, a o takie właśnie mi chodzi



Kłopot z pompami polega na tym, że w jednym domu ta sama pompa się sprawwdzi a w innym nie. Właściwy dobór źródła ciepła, samej pompy oraz instalacji grzewczej w domu, to bardzo trudny problem. Markami też bym się bardzo nie sugerował - tempo rozwoju i wymiany modeli na tym rynku jest wyjątkowo szybkie.
Link do komentarza
Cytat

Kłopot z pompami polega na tym, że w jednym domu ta sama pompa się sprawwdzi a w innym nie. Właściwy dobór źródła ciepła, samej pompy oraz instalacji grzewczej w domu, to bardzo trudny problem. Markami też bym się bardzo nie sugerował - tempo rozwoju i wymiany modeli na tym rynku jest wyjątkowo szybkie.



Popieram w całej rozciągłości.

A ceny wyglądają tak:
Pompy ciepła gruntowe (glikolowe) o mocy 10kW, można kupić już od 10.000,- do 20.000,- + bojler do grzania CWU jeśli też ma CWU grzać.

Pompy ciepła „kombajn” do ogrzewania CO i CWU od 20.000,- do 35.000,-

Koszt wykonania 1mb odwiertu pionowego (wykonania kolektora pionowego) od 100,- do 130,- (na 1kW potrzeba około 20mb odwiertu, ale to zależy od warunków gruntowych).

Koszt wykonania podłogówki od 90,- do 120,- za 1m2.

Jak jest duża działka można pomyśleć o kolektorze poziomym, co zamknie się kwotą około 5.000,-.

Można też pokusić się o bezpośrednie parowanie (przy dużej działce) i mieć kompletną instalację CO i CWU (bez podłogówki) w cenie 35.000,-
Link do komentarza
Witam

też zastanawiałem się nad pompą ciepła ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej się od jej instalacji oddalałem. Poczytaj fora i wtedy zadecydujesz, ale jest wiele innych opcji ogrzewania domu i niekoniecznie wiele droższych. Dobór ogrzewania to temat na dłuuuugie pogawędki i zależny jest od wielu czynników. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się 3x icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

Witam
też zastanawiałem się nad pompą ciepła ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej się od jej instalacji oddalałem. Poczytaj fora i wtedy zadecydujesz,…...
Zanim podejmiesz decyzję zastanów się 3x icon_smile.gif.



Fakt, tyle, że fora na których piszą użytkownicy tego rodzaju ogrzewania, choćby po to aby się ustrzec błędów które popełnili (jeśli takowe były).

Natomiast prawdą jest, że pompa ciepła to jest swojego rodzaju filozofią. Trzeba się dużo „naumieć” aby zrozumieć. Nie jest to ani proste, ani łatwe. Ale jest to jedno z nielicznych rozwiązań sposobu ogrzewania, które instalujesz, regulujesz i zapominasz o ogrzewaniu cisząc się niskimi rachunkami za CO i CWU.

Decyzję o sposobie ogrzewania domu należy podjąć na etapie projektowania domu – jest to istotne zwłaszcza przy pompie ciepła. Można sporo zaoszczędzić na wydatkach.

Link do komentarza
Cytat

też zastanawiałem się nad pompą ciepła ale im bardziej zagłębiałem się w temat tym bardziej się od jej instalacji oddalałem. Poczytaj fora i wtedy zadecydujesz, ale jest wiele innych opcji ogrzewania domu i niekoniecznie wiele droższych. Dobór ogrzewania to temat na dłuuuugie pogawędki i zależny jest od wielu czynników. Zanim podejmiesz decyzję zastanów się 3x icon_smile.gif .

Może rozwiń temat. Co oddalało Cię od instalacji pompy ciepła?
Link do komentarza
Co przemawia za pompą ciepła:
- praktycznie bezobsługowość
- czystość
- niskie koszty ogrzewania

co przeciw wg mnie:
- koszt (i to chyba największy problem), kiedy nastąpi zwrot kosztów instalacji pompy? trudno jednoznacznie powiedzieć, bo trzeba do czegoś porównać, a i tu trzeba mieć na względzie, gdzie, w jakiej lokalizacji ta pompa będzie instalowana (np. N, S, W, E) Na NE Polski jej sprawnośc będzie inna niż na W Polski, jeszcze jaka pompa ...
- mi wyliczono koszt instyalacji na 56 000,00, ale ...trzeba doliczyć dodatowe koszty o których wykonawcy nie informują: pozwolenia, opłaty dodatkowe (nie pamiętam dokładnie już co dokładnie trzeba, jakie dokumenty aby wszystko było zgodnie z przepisami ale koszty około +10%)
- sa na tyle jeszcze rzadko u nas stosowane, że praktycznie nie wiadomo jak z ich awaryjnością. Podobno się nie psują
- jeszcze mało popularne i raczej trudno uzyskać dofinansowanie z gminy czy preferencyjny kredyt (zresztą na krótki okres czasu)
- trzeba doliczyć ogrzewanie podłogowe, bo na takim najlepiej pracuje i osiąga największą sprawność, zawsze można zastosować ogrzewanie mieszane podłogowo/ścienne i koszt będzie pewnie ciut mniejszy
- i wydaje mi się, że jako jedyne źródło ciepła w domu jendorodzinnym chyba bym nie zaryzykował.

ale jakbym posiadał odpowiednią ilość gotówki to myślę, że bym się skusił, przede wszystkim dla tego jednego plusa jakim jest wygoda.
Wszystko w sumie kręci się wokół kosztów instalacji. Myślę, że dobra izolacja i wybór ogrzewania spośród bardziej dostępnych i tańszych też jest dobrym wyborem. Zawsze w sumie można na początek zainstalować coś tańszego, a później jak świadomość ekologiczna naszych władz wzrośnie to będą pewnie tańsze, a może zostanie wymyślone jeszcze coś lepszego z większą sprawnością icon_smile.gif, jakieś perpetum mobile ogrzewania.

Nie jestem znawcą, wiem, że być może w pewnych punktach swojej opini nie mam racji ale po to jest forum aby wymieniać się poglądami nawet tymi błędnymi. To coś takiego jak "burza mózgów" icon_smile.gif.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Nie jestem znawcą, wiem, że być może w pewnych punktach swojej opini nie mam racji ale po to jest forum aby wymieniać się poglądami nawet tymi błędnymi. To coś takiego jak "burza mózgów" icon_smile.gif .

To co napisałeś to już jakieś konkrety.
Pompy ciepła to u nas ciągle "nowość". Mało jest firm potrafiących właściwie dobrać i zamontować pompę ciepła, stąd też ceny są zaporowe i zdarza się sporo "niewypałów".
Powoli jednak sytuacja się zmienia i rynek pomp ciepła się rozwija.
Link do komentarza
Cytat

Nowość? Chyba dla tych co 20 lat przespali.

Niestety to co wyżej napisałem o "niewypałach" dotyczy m.in. Pana. Kilkanaście lat temu zabrał się Pan za montaż pomp ciepła bez przygotowania fachowego w tej dziedzinie. Nic dziwnego, że to Panu nie wypaliło. Pytanie ilu Pana klientów z tego tytułu ucierpiało?
Rynek pompy ciepła wbrew temu Pan pisze ciągle się rozszerza.
Link do komentarza
Cytat

Niestety to co wyżej napisałem o "niewypałach" dotyczy m.in. Pana. Kilkanaście lat temu zabrał się Pan za montaż pomp ciepła bez przygotowania fachowego w tej dziedzinie. Nic dziwnego, że to Panu nie wypaliło. Pytanie ilu Pana klientów z tego tytułu ucierpiało?
Rynek pompy ciepła wbrew temu Pan pisze ciągle się rozszerza.


Z czystej ciekawości czy coś się w temacie zmieniło zakupiłem dzisiaj wraz z montażem pompę ciepła toshiby suzumi skv inwerter hybrydowy dc . W zeszłym roku zapłaciłem za prąd 1100 zł - zobaczymy Panie Henryku ile wyjdzie z pompą?
Dobrą kupiłem? - droższej nie znalazłem.
Link do komentarza
Cytat

W zeszłym roku zapłaciłem za prąd 1100 zł


Ale zapomniałem dopisać, że:
- czerpię powietrze do reku z korytarza, które w okresie grzewczym zawsze ma wyższą temperaturę niż na dworze,
- mieszkam w kamienicy, a więc z kilku stron „grzeją” mnie sąsiedzi,
- zużywam 20 litrów ciepłej wody dziennie,
- mam tylko 2 palniki w kuchence,
- ogrzewam 55m2 (albo i mniej)
- inne o których jeszcze nie powiedziałem.
Link do komentarza
Cytat

8800 zł z montażem.



to sama pompa, jeżeli ktoś chciałby zainstalowac pompę od A do Z łącznie z pracami ziemnymi to cena będzie wyglądała zupełnie inaczej. Z tego co przeczytałem na tym forum w tym temacie zajmuje się Pan instalacją pomp. Może napisze Pan jakie są rzeczywiste koszty instalacji (komplet) pompy i od czego cena jest uzależniona? Jaka jest awaryjność pomp? jak wygląda sprawa przeglądów powiedzmy po 10 latach, czy trzeba coś wymieniać, jak często? Chodzi mi głównie o koszty jakie generuje pompa w związku z jej użytkowaniem (nie mówię o zużyciu energii na ogrzewanie) ...nazwijmy to serwis/przeglądy itp.

Dziękuję
Link do komentarza
Cytat

Dom 150 m2 - wyłącznie elektryka - opisywany w Ładnym Domu - licznik spisywany przez red. Grzegorza Dudka- 1900 zł za rok z trzema osobami.
Chba 15 - 20kWh/m2 łatwo się liczy. 250kWh/rok na osobę woda użytkowa. a reszta... to sam Pan wie.



To się nazwa manipulacja!

Dane pochodzą najprawdopodobniej (może być, że wcześniej) z 2002/2003, a 1kWh kosztował wtedy 0,19zł.
Czyli zużył około 10.000kWh, co na dzisiaj daje kwotę 5.700zł

Po drugie opisywany dom miał 144m2 i „zużycie” 40kWh/m2 – tak przynajmniej opisywał w lipcu 2005r. Pan T.B

Czyli biorąc to pod uwagę dom na ogrzewanie zużył 5.760 kWh i dzisiaj kosztuje to 3.283zł – co nie nastraja optymistycznie.

A przy pompie ciepła rachunek do zapłaty wyniósł by trochę ponad 900zł.
Link do komentarza
Cytat

tak ...ale jets Pan w stanie odpowiedzieć na moje pytanie?


Nie proszę Szanownego Pana, nie umiem odpowiedzieć . Zajmuję się od 20 lat budownictwem energooszczędnym a w domach dobrze izolowanych nie montuje się centralnego ogrzewania - pompa ciepła jest elementem centralnego ogrzewania więc jako taka z energooszczędnością ma niewiele wspólnego. Wysoki koszt montażu, eksploatacji i dość niski komfort.
Link do komentarza
Cytat

Z czystej ciekawości czy coś się w temacie zmieniło zakupiłem dzisiaj wraz z montażem pompę ciepła toshiby suzumi skv inwerter hybrydowy dc . W zeszłym roku zapłaciłem za prąd 1100 zł - zobaczymy Panie Henryku ile wyjdzie z pompą?
Dobrą kupiłem? - droższej nie znalazłem.

Kupił Pan pompę ciepła powietrze-powietrze http://www.klim-spaw.com.pl/pliki/k28.pdf , czyli klimatyzator z funkcją grzania.
Nic jej nie można zarzucić. Klasa energetyczna A w zakresie grzania i chłodzenia.
Tylko, ze względu na specyfikę dolnego źródła grzanie będzie działo w przy temperaturze zewnętrznej wyższej niż -10 - -15st. C (nie wiem jaka moc ma ta PC) i przy niskich temperaturach zewnętrznych spadnie znacznie COP.
Rachunki za energię elektryczną na ogrzewanie spadną min. 2 krotnie.
Przy okazji jest chłodzenie latem - w domu wybudowanego wg Pana koncepcji jak znalazł icon_wink.gif.
Link do komentarza
Cytat

Oj ostrożnie. Bo jak lato będzie upalne, to rachunek może być wyższy.


Nic nie pisałem o rachunkach za chłodzenie icon_wink.gif . Tak jak pisałem wcześniej to idealne rozwiązanie do domu wg koncepcji TB. Są wersje z nawet czterema jednostkami wewnętrznymi, więc można spokojnie obsłużyć kilka pomieszczeń. Powietrzne ogrzewanie działa szybko i skutecznie. Może zabraknie trochę komfortu, ale jego i tak w tych domach nie było.
Link do komentarza
Cytat

Ale zapomniałem dopisać, że:
- czerpię powietrze do reku z korytarza, które w okresie grzewczym zawsze ma wyższą temperaturę niż na dworze,
- mieszkam w kamienicy, a więc z kilku stron „grzeją” mnie sąsiedzi,
- zużywam 20 litrów ciepłej wody dziennie,
- mam tylko 2 palniki w kuchence,
- ogrzewam 55m2 (albo i mniej)
- inne o których jeszcze nie powiedziałem.



Zupełnie nie rozumiem jak za ogrzewanie domu można zapłacić 1100zł. za całą zimę, chyba faktycznie dom ma 55m2. Ja buduję 176m2 + antresola i mimo dobrej izolacji i rekuperatora liczę, że za gaz w miesiącach zimowych będe płacić 1200zł. Moja koleżanka, z kolei, ma dom 240m2 i za ogrzewanie pompą ciepła w miesiącach zimowych zapłaciła około 300zł, a koszt roczny energii za pompę wyniósł 2000zł. Wynika z tego, że pompa się opłaca. Dodam, że koleżanka ma kolektor gruntowy pionowy i niczym nie musiała dogrzewać. Myślę więc, że warto zainwestowac w to urządzenie, chciałabym tylko aby ktoś polecił mi dobra firmę albo instalatora z okolic Poznania, bo koleżanka mieszka na drugim końcu Polski, więc raczej nie ściągnę jej fachowca, tym bardziej, że był drogi.
Link do komentarza
ja napisze juz niedługo. Mój dom ma realnej powierzchni około 180 m2. Ale z doświadczen znajomych- kolezanka dom ok 150 m2 zeszłej zimy- w kominku palą tylko okazyjnie- grzeje gazem do ok 20 st- zeszły sezon od października do marca ok 2400 zł.
Znajomi- eko groszek- w kominku pala często- dom ok 140 m2- zeszła zima w granicach 1500 zł plus za drewno ok 400 zł
Moja siostra- 160 m2- w kominku prawie kazdego wieczora- plus gaz- za gaz za zeszła zime w graniach ok 1800-2000 zł
Link do komentarza
Cytat

Zupełnie nie rozumiem jak za ogrzewanie domu można zapłacić 1100zł. za całą zimę, chyba faktycznie dom ma 55m2. Ja buduję 176m2 + antresola i mimo dobrej izolacji i rekuperatora liczę, że za gaz w miesiącach zimowych będe płacić 1200zł. Moja koleżanka, z kolei, ma dom 240m2 i za ogrzewanie pompą ciepła w miesiącach zimowych zapłaciła około 300zł, a koszt roczny energii za pompę wyniósł 2000zł. Wynika z tego, że pompa się opłaca. Dodam, że koleżanka ma kolektor gruntowy pionowy i niczym nie musiała dogrzewać. Myślę więc, że warto zainwestowac w to urządzenie, chciałabym tylko aby ktoś polecił mi dobra firmę albo instalatora z okolic Poznania, bo koleżanka mieszka na drugim końcu Polski, więc raczej nie ściągnę jej fachowca, tym bardziej, że był drogi.

To nie jest tylko sprawa zainstalowania pompy ciepła zamiast kotła gazowego, ale zadbania o wszystkie elementy domu. Nie musi to wcale oznaczać wyższych kosztów całej inwestycji, tylko przerzucenie pewnych kosztów na inne cele.
Na jakim etapie jest budowa Twojego domu?
Im mniej dotychczas zrobiłaś tym większe szanse na jego poprawę w kierunku niskich rachunków za energię.
Link do komentarza
Cytat

To nie jest tylko sprawa zainstalowania pompy ciepła zamiast kotła gazowego, ale zadbania o wszystkie elementy domu. Nie musi to wcale oznaczać wyższych kosztów całej inwestycji, tylko przerzucenie pewnych kosztów na inne cele.
Na jakim etapie jest budowa Twojego domu?
Im mniej dotychczas zrobiłaś tym większe szanse na jego poprawę w kierunku niskich rachunków za energię.



Dziś fundamenty są wypełniane piaskiem czyli kończymy etap "0". W przyszłym tygodniu będą stawiane mury. Niektórzy "doświadczeni" mowią mi, że jednal przy dobrej izolacji i rekuperatorze powinnam płacić niższe kwoty za gaz. Czy mogłabym prosić o podanie kwot jakie płacicie za gaz i oczywiście metraże domów ( jeśli to nie tajemnica)? Muszę dość szybko podjąć decyzję co do wyboru ogrzewania. Może faktycznie ta pompa to żaden rewelacyjny interes?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

chyba brak tu rzeczowej rozmowy
Panie TB ile kosztowała Pana pompa?



Polecam pompy ciepła firmy VAILLANT, zamontowaliśmy juz ich kilka świetnie się sprawdzają w naszej szerokości geograficznej nawet przy dużych mrozach jakie były w tym roku. Mam kontakt z moimi klientami są bardzo zaskoczeni i zadowoleni. Pompę mają jako jedyne źródło ciepła.
Jeśli chciałaby Pani dowiedzieć się czegoś na ten temat proszę o kontakt www.ekoemiter.com.pl działamy na mazowszu.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Naprawdę są tak dobre? Zawsze sądziłem, że Vaillant ma zbyt małe doświadczenie jeśli chodzi o pc, bo firma późno weszła w produkcję tych urządzeń. A tu proszę... Niespodzianka.



Miałem okazję uczestniczyć w kilku szkoleniach odnośnie pomp ciepła, doboru, montażu itp generalnie dla firm instalacyjnych.Szkolenie w firmie Vaillant wyglądało następująco.Na wstępie pokazano nam porównanie większości sprzedawanych na rynku Niemieckim pomp ciepła. Z tego zestawienia wynikało jasno że pompy Vaillanta są najlepsze na świecie,przy jednoczesnym głośnym i dobitnym wytykaniu wad i błędów innych producentów. Co mi się nie spodobało gdyż konkurencja tego nie robi. A tak na marginesie to z kąd takie dziwne dane mają.Prowadzący stwarzał wrażenie jak by wiedzę o pompach nabył z katalogu reklamowego, nie popartą żadną głębszą wiedzą ani doświadczeniem.Na trudniejsze pytania zadawane przez bardziej doświadczonych instalatorów padały odpowiedzi typu TO WAS NIE BĘDZIE INTERESOWAĆ lub całkiem fajne PROWADZĘ TAKIE SZKOLENIA W NIEMCZECH I WIE PAN CO NIEMIEC BY NAWET TAKIEGO PYTANIA NIE ZADAŁ. Generalnie lipa.
Panowie z Vaillanta stwarzali wrażenie jak by chcieli powiedzieć, mamy taką pompę ciepła jak by ktoś zapragną takową kupić, tylko nie wiemy po co przecież mamy najlepsze na świecie kotły gazowe. Podobne szkolenia w firmach Dimplex,Danfos czy Nibe wypadają znacznie lepiej. Widać tam profesjomalizm i rozległą wiedzę osób zajmujących się pompami ciepła. Nie oznacza to że produkt Vaillanta jest zły tylko . . .mają takie coś w ofercie bo wypada mieć.
Link do komentarza
Cytat

Miałem okazję uczestniczyć w kilku szkoleniach odnośnie pomp ciepła, doboru, montażu itp generalnie dla firm instalacyjnych.Szkolenie w firmie Vaillant wyglądało następująco.Na wstępie pokazano nam porównanie większości sprzedawanych na rynku Niemieckim pomp ciepła. Z tego zestawienia wynikało jasno że pompy Vaillanta są najlepsze na świecie,przy jednoczesnym głośnym i dobitnym wytykaniu wad i błędów innych producentów. Co mi się nie spodobało gdyż konkurencja tego nie robi. A tak na marginesie to z kąd takie dziwne dane mają.Prowadzący stwarzał wrażenie jak by wiedzę o pompach nabył z katalogu reklamowego, nie popartą żadną głębszą wiedzą ani doświadczeniem.Na trudniejsze pytania zadawane przez bardziej doświadczonych instalatorów padały odpowiedzi typu TO WAS NIE BĘDZIE INTERESOWAĆ lub całkiem fajne PROWADZĘ TAKIE SZKOLENIA W NIEMCZECH I WIE PAN CO NIEMIEC BY NAWET TAKIEGO PYTANIA NIE ZADAŁ. Generalnie lipa.
Panowie z Vaillanta stwarzali wrażenie jak by chcieli powiedzieć, mamy taką pompę ciepła jak by ktoś zapragną takową kupić, tylko nie wiemy po co przecież mamy najlepsze na świecie kotły gazowe. Podobne szkolenia w firmach Dimplex,Danfos czy Nibe wypadają znacznie lepiej. Widać tam profesjomalizm i rozległą wiedzę osób zajmujących się pompami ciepła. Nie oznacza to że produkt Vaillanta jest zły tylko . . .mają takie coś w ofercie bo wypada mieć.


Szkolenie rzeczywiście mało eleganckie (delikatnie pisząc), ale ich pompy są naprawdę OK!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...