Skocz do zawartości

pytanie dot systemów ogrzewania


kula

Recommended Posts

Szanowna Redakcjo,
Przede wszystkim duże gratulacje dot. październikowego wydania w dużej mierze poświęconego systemom ogrzewania. To bardzo na czasie temat.

Nowinek jest sporo i każdy myslący o budowie już główkuje nad oszczędnym i wydajnym systemem.

Ja również mam pytanie dotyczące tego tematu...

Bardzo interesuje mnie mechaniczny system ogrzewania (nadmuchowy) stanowiący jednocześnie nawiewowo-wywyiewny system wentylacji. Pytania:

1. czy używanie takiego systemu może funkjonować jako system mechanicznej wentylacji?
2. Czy ogrzewanie mechaniczne może współpracować z pompą ciepła woda-woda?
3. Czy ogrzewanie mechaniczne może dodatkowo współpracować solarami?
4. wreszcie - jakie są żródła energi cieplnej rozprowadzanej powietrzem w takim systemie ogrzewania? Gaz? energia elektryczna?

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Link do komentarza
W domu z ogrzewaniem nadmuchowym i mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną można wykorzystać tę samą sieć kanałów. Obie instalacje (grzewcza i wentylacyjna) powinny być od początku zaprojektowane wspólnie.

Źródłem ciepła dla ogrzewania nadmuchowego może być nagrzewnica zasilana energią elektryczną, nagrzewnica wodna współpracująca z typowym kotłem grzewczym lub specjalny (najczęściej gazowy lub olejowy) kocioł nadmuchowy z nagrzewnicą.

Nagrzewnica wodna może współpracować w zasadzie z każdą instalacją dającą gorącą wodę do celów grzewczych. Jednak w przypadku instalacji z kolektorami słonecznymi takie połączenie będzie kłopotliwe. Niezbędny będzie zbiornik buforowy na gorącą wodę, a ponadto nagrzewnica działa najefektywniej przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody zasilającej, wynoszącej np. 70°C, a taka temperatura oznacza niezbyt ekonomiczną pracę pompy ciepła (dla niej optymalna temperatura wynosi poniżej 40°C).

Jarosław Antkiewicz
Link do komentarza
To jak zmiksować zupę drugie i deser - niby wszystko jest - więc życzę smacznego.
Nie ma takiej możliwości by łączyć wentylację z ogrzewaniem!!

1) Wentylacja ma stały niewielki strumień dopasowany do ilości mieszkańców, niezależnie od temperatury w danym pomieszczeniu!
2) Powietrze wentylacyjne zimą to 20 m3/h na osobę (więcej przesuszy powietrze) – 100 m3/h podgrzane o 30stC to 1kW- rozdzielone na pokoje – może być za mało!
3) Jeżeli powietrze wentylacyjne będzie cieplejsze od temperatury w pokoju, nie będziemy mieli wentylacji – ciepłe „pójdzie” pod sufitem do kuchni i łazienek!
4) Do wentylacji używamy anemostatów, by chłodniejsze powietrze zostało rozproszone w strefie pod sufitem (http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/anemostat.jpg )
Do nadmuch z góry ciepłego powietrza służą dysze (http://www.forumbudowlane.pl/images/gallery/Tomasz_Brzeczkowski/nawiewnik.jpg )
Jak to połączyć???
5) Ogrzewanie jest sterowane wyłącznie parametrem temperatury, jak więc regulować temperaturą w poszczególnych pomieszczenia o różnych zyskach ciepła przy jednej nagrzewnicy i stałym strumieniu wentylacji
Link do komentarza
Wbrew temu co pisze Pan T.B jest taka możliwość aby połączyć wentylację z ogrzewaniem. W skrócie można to nazwać klimatyzacją.
Pomijając wszystkie inne aspekty, jest wiele budynków posiadających takowy system. Choćby biurowiec w Warszawie przy Al.Ujazdowskich 13.

Samoróbek nie polecam – zbyt skomplikowane zagadnienie, aczkolwiek dla średnio zaawansowanych technicznie, moim zdaniem wykonalne.

Ale istnieją gotowe systemy, np. http://www.polskikomfort.pl/art3.html

I na takim rozwiązaniem warto się zastanowić.
Link do komentarza
Patrz Pan, a jednak istnieje możliwość połączenia ogrzewania nadmuchowego z wentylacją mechaniczną (w opcji też z rekuperacją). I takie rozwiązania proponuje też, pokazany jako przykład, Polski Komfort, a to z ich strony:
Cytat

komfort i funkcjonalność: ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, filtrowanie i nawilżanie powietrza - takiej funkcjonalności nie zapewni żaden inny system grzewczy



A dlaczego ciepłe powietrze ma iść w dół, to przecież wbrew fizyce – nie wie Pan o tym. A mimo to działa.
Wystarczy wyjść z utartych schematów i EUREKA – to działa.
Link do komentarza
Cytat

W domu z ogrzewaniem nadmuchowym i mechaniczną wentylacją nawiewno-wywiewną można wykorzystać tę samą sieć kanałów. Obie instalacje (grzewcza i wentylacyjna) powinny być od początku zaprojektowane wspólnie.

W tym fragmencie tkwi problem, którego nie może pojąć TB - zaprojektowanie takiego systemu to coś, co go przerasta. Nigdy tego nie robił, więc skąd ma wiedzieć, że da się to zrobić.
W pełni zgadzam się z bajbagą - połączenie wentylacji z ogrzewanie, chłodzeniem, nawilżaniem i osuszaniem powietrza (oczywiście w zależności od potrzeby) to nic innego jak klimatyzacja.
Może być oczywiście mniej lub bardziej rozbudowana.
Link do komentarza
Witam, jestem wlasnie na etapie budowy domu w Polsce (Wiciokrzew G2 Archonu)-stad zainteresowanie forum budowlanym w kraju, jednoczesnie mieszkam w takim wlasnie wyzej wymienionym domu ogrzewanym, klimatyzowanym, nawilzanym i wentylowanym na uchodztwie, w USA.
I pomijajac lekki dyskomfort w postaci glosnosci podczas dzialania systemu nadmuchowego, musze przyznac, ze system sprawuje sie nalezycie. Profesjonalnie zajmuje sie takze tutaj w stanach instalacja takich systemow, i uwazam, ze naleza one do prostszych, a cale to skomplikowanie to tylko dorabianie filozofii do prostego, aczkolwiek malo znanego systemu. Tzw rekuperatory, czyli tutaj Energy Recovery Ventilators, mozna bez problemu podlaczyc do istniejacego systemu nadmuchowego, i dowolnie sterowac ich dzialaniem, jak i strumieniem powietrza za pomoca rozbudowanych termostatow np. Honeywell touch screen Pro 8000 series, ktory posiada odrebne programy dla pracy ogrzewania, ochladzania, nawilzania, odwilzania oraz wentylacji z ustawieniem obiegu powietrza wlacznie.
Uwazam, ze idealne rozplanowanie wlotow i wylotow powietrza nie jest az takie krytycznie wazne jak sie niektorym zdaje (10-letnia praktyka w branzy to potwierdza) wystarczy mniej wiecej rowne rozplanowanie kanalow nawiewnych i wywiewnych. Osobna rzecza jest to, iz tutaj w stanach obowiazkowo montuje sie mechaniczne wentylatory wywiewne w lazienkach, ktore wspomagaja wentylacje w tych pomieszczeniach.
System jest wydajny i prosty w budowie i rozbudowie, o wiele jednak latwiejszy w konstrukcji w domach o konstrukcji szkieletowej, niezbyt u nas popularnych.
Tak wiec ja zdecydowalem sie w Polsce na inne rozwiazanie: kociol Viessmann Vitodens 343-f z systemen regulacji Vitohome 300 (odrebna plynna regulacja temperatury w kazdym pomieszczeniu), oraz osobnej klimatyzacji typu split (pompa ciepla multiinverter LG oraz klimatyzatory kasetonowe w sufitach opuszczanych), oraz wlasnie rekuperator Honeywell ER200B2006- 350m.sz/godz(importowany z Usa, poniewaz ceny rodzimego sprzetu i jego jakosc budza moje watpliwosci)
Mysle, ze wykonanie sytemu nadmuchowego w domach o konstrukcji pustako-zelbetowej byloby trudne.
Dochodzi jeszcze do tego minus w postaci szybkieg oogrzewania ale i szybkiego ochladzania sie pomieszczen w moim systemie nadmuchowym (czeste wahania temperatur, odczuwane przeze mnie, mimo ze termostat utrzymuje prace pieca z dokladnoscia do 0.5 stopnia celsjusza.
Moja konifiguracja w usa to: ogrzewanie-piec gazowy kondensacyjny (variable speed blower motor), ochladzanie- klimatyzator (czynnik chlodzacy- R410A), nawilzanie- nawilzacz systemowy Aprilaire, wentylacja : Honeywell ER200B2006. Polecam. Dla porownania, cena calej konfiguracji nie przekracza w przeliczeniu na PLN 10.000 zl.
Ha, sam kociol viessmannnn w kraju kosztowal mnie 20 kawalkow, ceny po prostu nie z tej ziemi! nie wspomne o cenie klimatyzatorow (25.000) i rekuperatora (na szczescie sprowadzilem sobie mojego Honeywella, za ktorego dalem 1200USD)
Rozpacz i rozboj w bialy dzien w tym naszym kraju.
Link do komentarza
Witam. Pozwoliłem sobie na zmianę kolejności pytań. Odpowiedzi będą bardziej spójne.

1. czy używanie takiego systemu może funkcjonować jako system mechanicznej wentylacji?
Tak. System ogrzewania nawiewowego pełni również funkcję wentylacji nawiewnej. Świeże powietrze może być dostarczane poprzez GWC, wymiennik ciepła lub bezpośrednio z czerpni.
System należy rozbudować o instalację wywiewną zużytego powietrza.

2. jakie są źródła energii cieplnej rozprowadzanej powietrzem w takim systemie ogrzewania? Gaz? energia elektryczna?
Najczęściej źródłem energii cieplnej jest gaz ziemny GZ-50.
Alternatywą może być gaz płynny LPG lub energia elektryczna, ale wówczas zalecany jest system z pompą ciepła powietrze-powietrze.

3. Czy ogrzewanie mechaniczne może dodatkowo współpracować solarami?
Teoretycznie tak. Ale wówczas jako źródło ciepła należy zastosować nagrzewnicę wodną. Brak tu rozwiązań systemowych. Budowanie takiego systemu z urządzeń różnych producentów jest kosztowne, a korzyści ekonomiczne niewielkie.

4. Czy ogrzewanie mechaniczne może współpracować z pompą ciepła woda-woda?
Tu już zdecydowanie nie. Nawet zastosowanie nagrzewnicy wodnej nie przyniesie efektów. Do ogrzewania powietrznego z nagrzewnicą wodną należy zastosować czynnik o wyższych parametrach (cieplejsza woda), natomiast pompa ciepła woda-woda swoje znakomite sprawności uzyskuje przy niskich parametrach (do ogrzewania podłogowego).
Alternatywą są wspominane wcześniej pompy ciepła powietrze-powietrze lub pompy ciepła woda-powietrze.
Link do komentarza
pytanie było:
Bardzo interesuje mnie mechaniczny system ogrzewania (nadmuchowy) stanowiący jednocześnie nawiewowo-wywyiewny system wentylacji. Pytania:

1. czy używanie takiego systemu może funkjonować jako system mechanicznej wentylacji?


Zadałem to pytanie w Nadarzynie http://www.polskikomfort.pl/art3.html
Ograwanie to 1200m3/h wentylacja to 100m3/h.... dalej szkoda pisać

Link do komentarza
Cytat

Ograwanie to 1200m3/h wentylacja to 100m3/h.... dalej szkoda pisać



Odpowiedź jak to jest możliwe znajdzie Pan w podstawowych definicjach „ogrzewanie” i „wentylacja”, oraz we wspomianej wcześniej definicji "klimatyzacja".

Aby to zrozumieć i „dotknąć” działający od lat taki system, w którym ogrzewanie nadmuchowe jest połączone z wentylacją wystarczy przejść się do najbliższego budynku, który takowy system posiada. Jest Pan z Warszawy, a tam jest ich sporo, a jak nie chce się Panu szukać, to ma Pan gotowca – adres podałem wcześniej.
Link do komentarza
Wyjaśniliśmy już, że się nie da grzać wentylacją ale...

http://www.polskikomfort.pl/sterowniki.html
panie Henryku pomijają kwestię, że do odgrzewania trzeba 1200m3 a do wentylacji 100
pomijając kwestię szumów, suchości powietrza itp. Jak Pan widzi kwestię ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach północ/ południe/ kominek/zyski z TV, PC lub ich brak
przy jednym , jedynym termostacie umieszczonym na ścianie. Pewien jest pan komfortu?
Link do komentarza
Cytat

Wyjaśniliśmy już, że się nie da grzać wentylacją ale...

http://www.polskikomfort.pl/sterowniki.html
panie Henryku pomijają kwestię, że do odgrzewania trzeba 1200m3 a do wentylacji 100
pomijając kwestię szumów, suchości powietrza itp. Jak Pan widzi kwestię ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach północ/ południe/ kominek/zyski z TV, PC lub ich brak
przy jednym , jedynym termostacie umieszczonym na ścianie. Pewien jest pan komfortu?


Przy pomocy wentylacji rzeczywiście normalny dom trudno byłoby ogrzewać. W domach pasywnych jest to już możliwe.
Ale przy pomocy systemu ogrzewania powietrznego można zapewnić wentylację. Nie ma w tym nic dziwnego.
Wydatek 100m3 sieżego powietrza nadal może być zachowany, podobnie jak usuwanie powietrza zużytego, pozostałe 1100m3 to powietrze recykulacyjne.

O ile 100m3 powietrza przy różnicy temperatur 5K jest w stanie przenieść moc 170W, czyli zdecydowanie za mało, aby regulowac temperaturę w pomieszczeniach, to przy przepływie 1200m3/h mamy już do dyspozycji moc 2040W. Takie przepływy powietrza pomiędzy pomieszczeniami wyrównują temperatury. Jeżeli chcielibyśmy mieć możliwość niezależnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, to musielibyśmy system rozbudować o dodatkowe funkcje. Sterownik, do którego podał Pan link takich funkcji nie przewiduje.
Link do komentarza
Cytat

http://www.polskikomfort.pl/sterowniki.html
pomijając kwestię szumów, suchości powietrza itp. Jak Pan widzi kwestię ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach północ/ południe/ kominek/zyski z TV, PC lub ich brak
przy jednym , jedynym termostacie umieszczonym na ścianie. Pewien jest pan komfortu?



Ależ jest, ominął Pan to (z wklejonej strony):


Cytat

Cyfrowe sterowanie strefowe Carrier Infinity
Funkcje jak w sterowniku centralnym Carrier Infinity
Możliwość rozbudowy do 8 niezależnie programowanych stref temperaturowych

,

oraz:
Cytat

Analogowe sterowanie strefowe Carrier Comfort Zone II
Funkcje jak w sterowniku centralnym Carrier Thermidistat
Możliwość rozbudowy do 8 niezależnie programowanych stref temperaturowych

Link do komentarza
I zupełnie nie rozumiem tego:

Cytat

Wyjaśniliśmy już, że się nie da grzać wentylacją ale...



Bo pytanie było inne:

Cytat

pytanie było:
Bardzo interesuje mnie mechaniczny system ogrzewania (nadmuchowy) stanowiący jednocześnie nawiewowo-wywyiewny system wentylacji. Pytania:

1. czy używanie takiego systemu może funkjonować jako system mechanicznej wentylacji?



A odpowiedź na nie jest:

Tak, system ogrzewania nadmuchowego może być jednocześnie systemem wentylacji nawiewno-wywiewnym.

Takiej odpowiedzi udzielili wszyscy, oprócz Pana.

Cytat

To jak zmiksować zupę drugie i deser - niby wszystko jest - więc życzę smacznego.
Nie ma takiej możliwości by łączyć wentylację z ogrzewaniem!!



Pogrubienie - moje.
Link do komentarza
Może być ale nie jest!
Połączyć do reku nagrzewnicę można ale ogrzewania się z tego nie zrobi!!! Mało tego zlikwiduje się wentylację! Jeżeli świeże powietrze jest cieplejsze od temperatury pokojowej ( a przy ogrzewaniu musi być) nie będzie Pan miał wentylacji! To chyba ktoś wie.
Sterowniki - sterownik może mieć i 100 stref tylko czym steruje? Co w pokoju od południa czy z kominkiem gdy jest zadana temperatura - to będzie zamknięta wentylacja????

Dobrze zrobione ogrzewanie nadmuchowe na dom 200 m2 to koszt 5000zł brutto - łączenie tego z wentylacją by było drożej i gorzej to jakiś nonsens.
Link do komentarza
Wytłumaczę najprościej jak się da. (pogrubione, to ja) icon_biggrin.gif

Cytat

Może być ale nie jest!
Połączyć do reku nagrzewnicę można ale ogrzewania się z tego nie zrobi!!!

Nikt nie napisał, że „przerabia tradycyjną” wentylację mechaniczną, na ogrzewanie nadmuchowe – to wyłącznie Pana wymysł.


Mało tego zlikwiduje się wentylację! Jeżeli świeże powietrze jest cieplejsze od temperatury pokojowej ( a przy ogrzewaniu musi być) nie będzie Pan miał wentylacji! To chyba ktoś wie.

Wszyscy wiedzą icon_biggrin.gif Pana problemem jest to, że cały czas utożsamia Pan system ogrzewania nadmuchowego z wykonaniem i działaniem "tradycyjnej" wentylacji mechanicznej.
Tu nośnikiem świeżego powietrza (tego wentylacyjnego) jest nadmuch powietrza ogrzanego i ogrzewającego pomieszczenie, którego „kratki” są umieszczone przy lub w podłodze.


Sterowniki - sterownik może mieć i 100 stref tylko czym steruje? Co w pokoju od południa czy z kominkiem gdy jest zadana temperatura - to będzie zamknięta wentylacja????

Może sterować przepustnicami i wentylatorem (wentylatorami).
Jest możliwa funkcja „kominek” przy czym musi być kominek z zamkniętym paleniskiem i czerpnia powietrza dla kominka z zewnątrz. Ciepło z kominka jest odbierane i dostarczane do systemu grzewczego ogrzewania nadmuchowego


Dobrze zrobione ogrzewanie nadmuchowe na dom 200 m2 to koszt 5000zł brutto - łączenie tego z wentylacją by było drożej i gorzej to jakiś nonsens.

Nikt nie łączy tego z wentylacją odrębną, bo to jest wentylacja mechaniczna(ściślej mówiąc spełnia również rolę wentylacji): nawiewna, nawiewno-wywiewna lub z rekuperacją, w zależności od wykonania.

Sprawa kosztów nie była tematem, ale może to być interesującym zagadnieniem w porównaniu do innych systemów grzewczych + wentylacja mechaniczna.



A najlepiej gdybyśmy używali określenia (w tym przypadku) klimatyzacji, bo to przy omawianym systemie jest jak najbardziej uzasadnione.
Link do komentarza
Myśli Pan, że jak pogrubiona czcionka i krzyk to mądrzej Pan pisze.
Tu nośnikiem świeżego powietrza (tego wentylacyjnego) jest nadmuch powietrza ogrzanego i ogrzewającego pomieszczenie, którego „kratki” są umieszczone przy lub w podłodze. Czyli jak termostat wyłączy nagrzewnicę to po nogach leci chłodne powietrze? Nie Szanowny Panie - nie podaje się świeżego powietrza z reku przy podłodze. Jeżeli już to jest to oddzielna instalacja!
Rozmawiałem z Nadarzynem (PK) właściwie wszystkie realizacje to nagrzewnica i jeden termostat – (oglądając zdjęcia – firmy flesz)
Nie da się zrobić dobrze i komfortowo ogrzewania nadmuchowego na dom 200m2 za więcej niż 5000 zł. Piszę to zupełnie poważnie i bez żartu ! Do 5000 można – drożej nie ! Mam 20 lat doświadczenia.
Link do komentarza
Cytat

A najlepiej gdybyśmy używali określenia (w tym przypadku) klimatyzacji, bo to przy omawianym systemie jest jak najbardziej uzasadnione.

Klimatyzacja to już pełna kontrola wszystkich parametrów powietrza, czyli oprócz temperatury także jego wilgotności. W razie potrzeby powinna także schładzać i osuszać powietrze.
Bardzo rozbudowana wersja ogrzewania nadmuchowego może być tak nazwana, skromniejsza raczej nie.
Link do komentarza
Odpowiadam (pogrubione , to ja icon_biggrin.gif ):

Cytat

Myśli Pan, że jak pogrubiona czcionka i krzyk to mądrzej Pan pisze.

Ależ skąd. Myślę, że jak napiszę pogrubioną i dużą czcionką (rozmiarowo), to Pan zauważy – nawet bez okularów., to po pierwsze, a po drugie piszę na Pana cytacie więc dla rozróżnienia co kto napisał.

Czyli jak termostat wyłączy nagrzewnicę to po nogach leci chłodne powietrze?

A dlaczego ma wyłączyć nagrzewnicę – wystarczy, że ją lekko „ograniczy”. Natomiast przy regulacji temperatury w strefach (jeśli taki system posiadamy) to przymyka przepustnicę powietrza lub (i) ogranicza prędkość wentylatora, lub wszystkie te czynności na raz.

Nie Szanowny Panie - nie podaje się świeżego powietrza z reku przy podłodze. Jeżeli już to jest to oddzielna instalacja!

Z jakiego reku! icon_sad.gif Z nagrzewnicy. Jeśli zainstalowano rekuperator (bo taka opcja jest możliwa), to przed wlotem świeżego lub (i) recyrkulacyjnego powietrza do nagrzewnicy.
Inaczej - bez sensu.


Mam 20 lat doświadczenia.

No i co z tego.

Link do komentarza
A to osobno, bo to perełka nad perełkami

Cytat

Nie da się zrobić dobrze i komfortowo ogrzewania nadmuchowego na dom 200m2 za więcej niż 5000 zł. Piszę to zupełnie poważnie i bez żartu ! Do 5000 można – drożej nie ! Mam 20 lat doświadczenia.



Pogrubiłem to do czego sie odnoszę bezpośrednio icon_biggrin.gif .

Ja nie mam 20 lat doświadczenia w tym zakresie i nie zajmuję się tym zawodowo, ale mimo to będę na tyle bezczelny, że zakwestionuję to twierdzenie, ba powiem, że za 5.000zł nie da się zrobić dobrze i komfortowo ogrzewania nadmuchowego, dla domu 200m2.

Powiem więcej.
Publicznie składam zamówienie do Pana Tomasza na wykonanie ogrzewania nadmuchowego dla domu o powierzchni 200m2 w łącznej cenie (materiały + urządzenia + robocizna) nie przekraczającej 10.000,- (taki jestem łaskawca, oferuję 2 x większą kwotę) + zapewniam transport materiałów, i kwaterunek dla ekipy + pokrywam koszt centrali rekuperacyjnej.

Dane:
- dom parterowy z poddaszem użytkowym o powierzchni 200m2,
- moc obliczeniowa (max) 55W/m2,
- instalacja oparta o pompę ciepła (bez modułu chłodzącego, jeśli inna niż powietrze/powietrze, to koszt wykonania DZ własny), bądź (opcjonalnie) o piec nadmuchowy kondensacyjny na gaz płynny,
- 4 strefy temperaturowe,
- nawilżanie i oczyszczanie powietrza,
- współpraca z kominkiem,
- rekuperacja powietrza wentylacyjnego, w systemie recyrkulacji powietrza ogrzewającego pomieszczenia,
- wentylacja nawiewna poza sezonem grzewczym,
- sterownik dla wszystkich wymienionych wyżej funkcji.

W cenę wchodzi również wykonanie projektu instalacji ogrzewania nadmuchowego, bo pod pojęciem "wykonanie" rozumiem całość prac z tym związanych.

Czekam na kalkulację – najlepiej w oparciu o cenniki urządzeń z firmy Polski Komfort, bo ta firma się tu „przewija”.

A to ze strony PK, jako ciekawostka dotycząca kosztów i tego co w tym temacie wypisuje Pan T.B: icon_biggrin.gif http://www.polskikomfort.pl/koszty.html
Link do komentarza
Na jakiej podstawie?. Idę o każdy zakład ! Materiał + robocizna na dom 200m2 ogrzewanie nadmuchowe - powyżej 5000zł wiąże się z mniejszym komfortem i większymi rachunkami. My to wykonujemy, więc trzeba być naprawdę bezczelnym by pisać, że to nie jest prawdą bez wiedzy i doświadczenia.

Nie stosujemy przestarzałych i drogich technologii o małym komforcie i dużym zużyciu enegii.
Link do komentarza
Cytat

Na jakiej podstawie?. Idę o każdy zakład ! Materiał + robocizna na dom 200m2 ogrzewanie nadmuchowe - powyżej 5000zł wiąże się z mniejszym komfortem i większymi rachunkami. My to wykonujemy, więc trzeba być naprawdę bezczelnym by pisać, że to nie jest prawdą bez wiedzy i doświadczenia.

Przeczytał Pan chociaż jak ta instalacja ogrzewania ma wyglądać? Za 5000zł zainstaluje Pan piec kondensacyjny lub pompę ciepła + całą instalację ogrzewania ?
Najprostsza instalacja z nagrzewnicami elektrycznymi rzeczywiście więcej nie będzie kosztowała, ale jej koszty eksploatacyjne będą wielokrotnie wyższe.
Jak można nazwać pisanie, że czegoś nie da się wykonać drożej niż za 5000zł ?
Zawsze można wykonać to drożej. Chociażby dając osobne nagrzewnice do poszczególnych pomieszczeń z indywidualnym sterowaniem, chłodzenie, nawilżanie lub osuszanie powietrza, dodatkową filtrację, zdalne sterowanie, itp.
Link do komentarza
Po co Pan te dyrdymały powtarza. Przecież jest XXI wiek! Gdzie Pan się 20 lat chował? Nigdy Pan nie robił tych rzeczy, jest Pan w temacie zupełnie zielony.
-ogrzewanie nadmuchowe
100% recyrkulacji
mikroprocesor w każdym pomieszczeniu dopasowujący strumień do temperatury z dokładnością do 0.1 st
pełna gwarancja ciszy
programowanie temperatura / czas stref i pomieszczeń
moc minimum 100W/m2 dla komfortu i oszczędności
Koszt całości na 200m2 do 5000zł!!
Zużycie energii zależne od izolacji , ale gdy zaizolujemy dom a nie ocieplimy będzie sporo ale to sporo niższe niż przy pompie ciepła COP 4 – mniejsze potrzeby, brak zasobnika i transportu ciepła.

Wentylacja w 100% niezależna – też dla komfortu!!
Link do komentarza
Cytat

Po co Pan te dyrdymały powtarza. Przecież jest XXI wiek! Gdzie Pan się 20 lat chował? Nigdy Pan nie robił tych rzeczy, jest Pan w temacie zupełnie zielony.



No właśnie. Podałem dane. Może Pan jako fachowiec w tym zakresie wyceni koszt ogrzewania nadmuchowego dla wskazanego domu biorąc pod uwagę wymagania jakie stawiam w tym zakresie – bo to ja płacę i ja stawiam wymagania.

Dla mnie komfort to, regulowana temperatura w 4 strefach, powietrze „nadmuchowe” oczyszczone mechanicznie i biologicznie, nawilżone, współpraca z kominkiem, w pełnej recyrkulacji, a wszystkie te funkcje sterowane jednym sterownikiem z możliwością programowania każdej z tych funkcji + możliwość programowania tygodniowego – wszak mamy XXI wiek.

Cytat

-ogrzewanie nadmuchowe
100% recyrkulacji
mikroprocesor w każdym pomieszczeniu dopasowujący strumień do temperatury z dokładnością do 0.1 st
pełna gwarancja ciszy
programowanie temperatura / czas stref i pomieszczeń
moc minimum 100W/m2 dla komfortu i oszczędności
Koszt całości na 200m2 do 5000zł!!



Pan publicznie oświadczył, że wykona ogrzewanie nadmuchowe w cenie nie wyższej niż 5.000,- autorytatywnie twierdząc, że koszt powyżej 5.000,- związany jest automatycznie z niższym komfortem użytkowania.
Nie jestem idiotą, chcę mieć większy komfort (taki jak ja określiłem) za mniejsze pieniądze, wobec tego cofam ofertę cenową w wysokości 10.000,- i chcę mieć komfort zawierający się w przedstawionych wyżej wymaganiach i w określonej przez Pana kwocie.
Nie interesuje mnie wykonanie wentylacji, ani ocieplenia czy też izolacji przez Pana. Oferta dotyczy tylko i wyłącznie wykonania ogrzewania nadmuchowego.

Ze swojej strony zapewniam, że w przypadku przyjęcia i wykonania tego zlecenia przez Pana, ze swojej strony zabezpieczę Panu front robót na wiele lat – oczywiście pod warunkiem zachowania ceny, no może + inflacja w tym zakresie.

Ps. Tak czytając, to w przeciągu kilkunastu godzin, możliwa jest już regulacja temperatury i to w zakresie 0,1 stopnia, niezależne strefy temperaturowe, i fakt, że Pan takie instalacje wykonuje i to w rewelacyjnie niskiej cenie.
Cytat

Jak Pan widzi kwestię ustawienia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach północ/ południe/ kominek/zyski z TV, PC lub ich brak
przy jednym , jedynym termostacie umieszczonym na ścianie. Pewien jest pan komfortu?

Rozmawiałem z Nadarzynem (PK) właściwie wszystkie realizacje to nagrzewnica i jeden termostat – (oglądając zdjęcia – firmy flesz)


Link do komentarza
Cytat

Po co Pan te dyrdymały powtarza. Przecież jest XXI wiek! Gdzie Pan się 20 lat chował? Nigdy Pan nie robił tych rzeczy, jest Pan w temacie zupełnie zielony.
-ogrzewanie nadmuchowe
100% recyrkulacji
mikroprocesor w każdym pomieszczeniu dopasowujący strumień do temperatury z dokładnością do 0.1 st
pełna gwarancja ciszy
programowanie temperatura / czas stref i pomieszczeń
moc minimum 100W/m2 dla komfortu i oszczędności
Koszt całości na 200m2 do 5000zł!!
Zużycie energii zależne od izolacji , ale gdy zaizolujemy dom a nie ocieplimy będzie sporo ale to sporo niższe niż przy pompie ciepła COP 4 ? mniejsze potrzeby, brak zasobnika i transportu ciepła.

Wentylacja w 100% niezależna ? też dla komfortu!!

Widzę, że piszemy o dwóch zupełnie różnych ogrzewaniach.
Ja piszę o ogrzewaniu zbliżonym np. do tego :
http://www.int-clima.pl/ogrzewanie.htm

a Pan ?
Zapewne będzie to system "niecentralny" oparty np. na takich elementach :
http://www.allegro.pl/item773495800_konwek...ilot_od_ss.html
Faktycznie wszystko to o czym Pan pisze to urządzenie ma :
- ogrzewanie nadmuchowe
- 100% recyrkulacji
- mikroprocesor w każdym pomieszczeniu dopasowujący strumień do temperatury z dokładnością do 0.1 st
- pełna gwarancja ciszy (z tym może być trochę gorzej),
- programowanie temperatura / czas stref i pomieszczeń
- moc minimum 100W/m2 dla komfortu i oszczędności
- koszt całości na 200m2 do 5000zł!! (nawet z dużym zapasem)

Ma tylko jeden minus : wysokie koszty ogrzewania icon_sad.gif.
Link do komentarza
Cytat

…ale to sporo niższe niż przy pompie ciepła COP 4 – mniejsze potrzeby, brak zasobnika i transportu ciepła.



A tego to już nie rozumiem, jaki zasobnik i jaki transport ciepła?

W opisywanym przypadku (przy ogrzewaniu nadmuchowym) pompa ciepła stanowi takie samo źródło ciepła i na identycznych zasadach jak piec elektryczny, gazowy, olejowy, a nawet, piec na paliwo stałe.
Link do komentarza
Heniu, przecież nie jest możliwe aby Pan T.B czytając przykładową stronę o ogrzewaniu nadmuchowym – a czytał, bo sam dla podbudowania swoich teorii sam podawał do niej linki (np. sterowniki), teraz upadł aż tak nisko stosując taki unik.
Jakoś w to nie wierzę – zresztą poczekajmy na odzew na moja ofertę, która jest bardzo poważna (z mojej strony).
Link do komentarza
Cytat

Heniu, przecież nie jest możliwe aby Pan T.B czytając przykładową stronę o ogrzewaniu nadmuchowym – a czytał, bo sam dla podbudowania swoich teorii sam podawał do niej linki (np. sterowniki), teraz upadł aż tak nisko stosując taki unik.

Niestety to jest możliwe. T.B. może i to czytał, ale to trzeba jeszcze przeczytać ze zrozumieniem icon_sad.gif.
Link do komentarza
Zawsze twierdziłem, że Pan nie rozumie. Pisze Pan o technologiach sprzed 20 lat. Można się z nimi zapoznać na stronach PK. Tylko że teraz 200m2 dom powinien się zmieścić w 3000-4000kWh na ogrzewanie - takie czasy
Więcej za kilka lat znacznie zuboży portfel. A pisanie, że archaiczną pompą ciepła można taniej (1500zł za rok) to marketing.
!
Link do komentarza
Cytat

Zawsze twierdziłem, że Pan nie rozumie. Pisze Pan o technologiach sprzed 20 lat. Można się z nimi zapoznać na stronach PK. Tylko że teraz 200m2 dom powinien się zmieścić w 3000-4000kWh na ogrzewanie - takie czasy
Więcej za kilka lat znacznie zuboży portfel. A pisanie, że archaiczną pompą ciepła można taniej (1500zł za rok) to marketing.
!

Nie wiem teraz kto nie rozumie? Ja, czy bajbaga?
Czy dobrze zrozumiałem ideę Pan systemu nadmuchowego ogrzewania?
No może trochę wyższa cena "urządzeń nadmuchowych", w końcu z czegoś trzeba żyć.

Co do grzania pompą ciepłą za 1500 zł, to widzę, że nawiązuje Pan do mojej wypowiedzi :
http://forum.muratordom.pl/post3717566.htm#3717566 .
Tylko, że znowu nie przeczytał Pan tego ze zrozumieniem icon_sad.gif.
Pisałem, że ogrzewanie elektryczne w II taryfie będzie kosztowało 1500zł rocznie.
Przy ogrzewaniu pompą ciepła powietrze woda koszt będzie równy ok. 600zł + 450-500zł ciepła woda.
Czy to jest marketing? Z firmą, której pompę ciepła powietrze-woda pokazałem nie mam nic wspólnego.
Link do komentarza
Szanowny Panie by zapewnić komfort !!! oraz małe zużycie system musi być precyzyjny. (coś jak w silnikach spalinowych wielopunktowy wtrysk i gaźnik) . Ponieważ ogrzewanie ma uzupełnić straty przez izolację i wentylację, więc nie ma energooszczędnego ogrzewania - energooszczędny może być dom. Dysponując określoną kasą na budowę domu, jeżeli ogrzewanie nadmuchowe nas wyniesie więcej jak 5000 zł to musimy te pieniądze zabrać z izolacji!
W domach energooszczędnych dystrybucja ciepła pochłania więcej energii niż potrzeba do ogrzewania. Dlatego od 20 lat nie stosuje się centralnego (gaźników) w energooszczędnym budownictwie. Trochę Panowie przespali!!!!!
Link do komentarza
Napiszę tak: To już 3 (trzeci) raz jak dałem Panu konkretną propozycję. I po raz kolejny zamiast merytorycznie odpowiedzieć, zasłania się Pan stwierdzeniem, że w domach energooszczędnych….

Pan prowadzi dyskusję jako wybitny fachowiec (wg. Pana mniemania), ze stażem 20 lat w zawodzie, co rusz używając tego stwierdzenia jako argumentu, a innym wytykając brak wykształcenia w tym zakresie, choć to co wypisywał Pan wyżej o ogrzewaniu nadmuchowym, raczej dowodzi czegoś innego.

Tylko, tak się składa, że nie chodziło o dom energooszczędny – w pojęciu Pańskiej definicji - tylko taki normalny, czyli jak 99,99% jest budowanych nie tylko u nas, ale i na świecie, w tym kilka lub kilkanaście procent odpowiadających ogólnie przyjętej definicji domów energooszczędnych.
Nie było także pytania o energooszczędność takiego rozwiązania (ogrzewanie nadmuchowe).
Więc po co się Pan wcina ze swoimi „mądrościami”?

Nie dociera do Pana, że można budować i buduje się inaczej niż Pan proponuje – z różnych względów, także z innego niż u Pana, poczucia i definicji komfortu.

Nie chcę mieszkać w takim domu jak w Pana obsesji. Mam do tego prawo. Inni widać też nie chcą i też mają do tego prawo. To są nasze pieniądze, to my płacimy za takie rozwiązania jakie są dla nas wygodne, a wykonawca ma się do nich dostosować, a nie wpierać mi, że system przez niego oferowany, mimo, że nie spełnia moich wymagań, to jednak spełnia. Paranoja ! icon_surprised.gif

To nie wojsko, a Pan o tym zapomina – to było dawno temu, a jednak dalej wychodzi z Pana dusza mazola – niestety.

Link do komentarza
W zasadzie, to pytanie, to chyba zadał Pan sam sobie. icon_biggrin.gif

A ja faktycznie nie rozumiem, jak można napisać, że czegoś nie da się zrobić drożej, bo jak się zrobi drożej, to będzie gorzej. icon_sad.gif

Pisze się tu o ogrzewaniu nadmuchowym, z funkcją wentylacji, regulacji wilgotności powietrza, oczyszczaniem powietrza, strefami różnej temperatury, sterowane jednym sterownikiem.

Raz Pan twierdzi, że nie ma takiej możliwości, aby taka instalacja działała - podając różniste argumenty, a potem, że za 5.000,- może Pan wykonać ogrzewanie nadmuchowe, a jak składam zamówienie na wykonanie takiej instalacji i w cenie Przez Pana zaproponowanej, to Pan ni z gruszki, ni z pietruszki wyskakuje z domem enenrgooszczędnym w.g Pana definicji.

To tego faktycznie nie rozumiem, ale pocieszam się myślą, że oprócz Pana, nikt nie jest w stanie tego zrozumieć.
Link do komentarza
Cytat

A gdzie tu ASIC? zdalne sterowanie ? dopasowanie strumienia do temperatury? Pełna gwarancia ciszy?


Dlatego napisałem:
Cytat

Czy dobrze zrozumiałem ideę Pan systemu nadmuchowego ogrzewania?
No może trochę wyższa cena "urządzeń nadmuchowych", w końcu z czegoś trzeba żyć.

Nie za 142zł a np. za 300zł, czy 500zł. Ale reszta chyba się zgadza ?
Link do komentarza
Czy ja dobrze rozumiem.

Z salonu o wymiarach 6 x 6 = 36m2, pozostało mi po ociepleniu ścian 40cm wełny na ścianach zewnętrznych i 20cm na ścianach wewnętrznych, co daje „nowy” salon o powierzchni 32m2, a ja jeszcze mam wstawić tam 2 lub 3 takie lub podobne urządzenia nadmuchowe? Czyli z wybudowanego salonu 36m2 zostaje mi tylko około 30m2 do dyspozycji?
I to ma być tańsze rozwiązanie – wliczając koszt powierzchni wybudowanej do użytkowej? Toć w sumie powierzchnia zajęta przez izolację pomieszczenia + grzejnik + powierzchnia zajęta przez grzejnik kosztuje mnie minimum 8.000zł + różnica kosztów miedzy ociepleniem zewnętrznym a izolacją wewnętrzną (nikt ich nie zna, bo Pan T.B chroni tą informację lepiej niż CBA swoich pracowników).

A i komfort wątpliwy, bo będę się potykał o te „urządzenia”, nie wspomnę już o tym „przypiekanym” kurzu – zwłaszcza na początku okresu grzewczego.

Pomyliłem się gdzieś?

Ps. Już nie liczę innych pomieszczeń


Link do komentarza
Cytat

Główne cele to komfort (tu chyba przy niecentralnym minimum 100W/m2 i ASIC-u nie ma kontrowersji) energooszczędność czyli kasa na izolację i reku nie na ogrzewanie.- a dalej "z czegoś trzeba żyć" Przy centralnych systemach ogrzewania jest zupełnie odwrotnie.

Zaletą ogrzewania nadmuchowego jest łatwość z jaką można rozbudować system o kolejne funkcje : filtrację, chłodzenie, nawilżanie, osuszanie, przewietrzanie (wentylacja). Łatwo w tym systemie można też zmienić źródło ciepła.

Pan swoją propozycją praktycznie pozbawił ten system wszystkich tych zalet. Pozostawił Pan jedną funkcję - ogrzewanie najdroższą z możliwych form energii.
Link do komentarza
Naukowo i praktycznie jest dowiedzione, że im mniej potrzeba ciepła tym tańsze w eksploatacji są "najdroższe jego formy. Zamek - węgiel, dom Szanownego HenoKa gaz, pompa ciepła, dom energooszczędny - niecentralne - To mi wpoił twórca KAPE prof K. Żmijeswki.
Zaletą niecentralnego nadmuchowego jest jeszcze łatwiejsza rozbudowa systemu, brak konieczności filtracji i nawilżania - bo to rola wentylacji, kompletny brak sensu zmiany nośnika, bo ten wychodzi najtaniej, i naprawdę dużo kasy na zrobienie skutecznej izolacji termicznej. Stosowanie technologii sprzed 20 lat to doprawdy skrajna niewiedza i brak wyobraźni.
Czy 15-20 kWh/m2 na ogrzewanie przy cenie 50gr/kWh – to dużo. Najdroższa jest niewiedza, by nie powiedzie głupota. Można poczytać Murator zrobić drogo, ale za to potem więcej płacimy przy niższym komforcie – to są fakty. Proszę popatrzyć na rachunek i koszt budowy
Link do komentarza
Cytat

….Stosowanie technologii sprzed 20 lat to doprawdy skrajna niewiedza i brak wyobraźni.
Czy 15-20 kWh/m2 na ogrzewanie przy cenie 50gr/kWh – to dużo. Najdroższa jest niewiedza, by nie powiedzie głupota. Można poczytać Murator zrobić drogo, ale za to potem więcej płacimy przy niższym komforcie – to są fakty. Proszę popatrzyć na rachunek i koszt budowy



Zamiast demagogii, proponuję czystą matematykę w oparciu o konkretny przykład domu np. http://www.dominanta.pl/oferta/Gucio_II.html

Powierzchnia użytkowa 135m2, koszt wybudowania około 200.000zł stan surowy zamknięty- bez ocieplenia i ogrzewania, co daje koszt około 1.481zł/m2

Wariant I „tradycyjny”;
Zawyżając
- dom ocieplamy z zewnątrz 20cm styropianu w koszcie około 12.000zł,
- instalujemy pompę ciepła do CO i CWU np. ZIRIUS M2-7 w całkowitym koszcie (z instalacją i DZ) 35.000zł (brutto),
- instalujemy ogrzewanie podłogowe (wszędzie) co daje koszt około 14.000zł .
Razem koszty wyniosą 61.000zł

Czyli koszt domu wynosi 261.000zł co daje 1.933zł/m2 za 1m2 powierzchni użytkowej.

Przyjęcie przy takim ociepleniu (20cm styropianu) założenia, że na 1m2 będzie potrzeba 50kWh/m2 jest wiarygodne, ale moim zdaniem przesadzone (realnie między 30 a 40kWh/m2, ale nie chcę znów wchodzić w jałową dyskusję z Panem T.B)

Czyli dom zużyje 135m2 x 50kWh = 6.750kWh, ale my zapłacimy tylko 1.930kWh przy COP 3,5. Czyli realne koszty za ogrzewanie 1m2 wyniosą tylko za 14,3kWh.

Wariant II „system T.B”

- dom izolujemy od wewnątrz 40cm wełny + dodatkowo 20cm w dachu, w koszcie około 38.000,-
- instalujemy ogrzewanie + CWU w koszcie podanym przez Pana T.B 5.000zł
Razem koszty wynoszą 43.000zł

Czyli koszt domu to 243.000zł, ale przy zmniejszonej powierzchni użytkowej, bo wynoszącej obecnie 108m2, co daje koszt wybudowania 1m2 powierzchni użytkowej w wysokości 2.250zł, czyli o 317zł za m2 drożej.

Co daje koszt domu o powierzchni 135m2:
- dla "tradycyjnego" Wariant I (z pompą ciepła) koszt całkowity wynosi 261.000zł
- dla „system T.B” Wariant II koszt wyniesie minimum 303.750zł
Czyli taki sam dom o takiej samej powierzchni, ale w „system T.B” jest (minimum) o 42.750zł droższy, od domu ocieplonego z zewnątrz 20cm styropianu i z pompą ciepła

Dom ten zużyje na ogrzewanie, tak jak podaje Pan T.B, około 15kWh/m2, czyli dokładnie tyle samo zapłacimy co w domu z pompą ciepła.

A jak doliczymy koszty CWU np. dla 4 osób, nawet zakładając brak wanny i zużycie tylko 20l/osobę dziennie (w moim pzrypadku dochodzi do 50l/osobę), co daje około 30m3 CWU, co przedkłada się na około 1350kWh

Wariant I "tradycyjny" z PCi: zapłacimy za 450kWh (zakładając COP 3)
Wariant II "system T.B): zapłacimy za 1.350kWh

Czyli sumując. Koszt budowy domu w "systemie T.B" (Wariant II) jest w tym przypadku droższy o 42.750zł, koszty eksploatacyjne domu z pompą ciepła są w przypadku samego ogrzewania co najmniej takie same, choć moim zdaniem liczyć przy takim ociepleniu (20cm styropianu) 50kWh to lekka przesada, bo realnie wyjdzie między 30 a 40kWh,a co za tym idzie bądą niższe.
A jak doliczay się realne zużycie CWU, to i tak dom z pompą ciepła jest w eksploatacji tańszy niż "system T.B".

Jest gdzieś błąd w założeniach lub liczeniu?

Ps. Ciekawe jak by takie porównanie wyglądało przy "klasycznym" ogrzewaniu nadmuchowym w oparciu o różne źródła "zasilania".
Link do komentarza
To po co demagogia? Pan chce udowodnić,że centralne ogrzewanie potrzebuje mniej kWh niż niecentralne, że izolacja termiczna cieńsza i z mostkami termicznymi jest skuteczniejsza od grubszej, suchszej i bez mostków. To idiotyzm ! Trudno z idiotyzmem dyskutować. Naprawdę wszystko jest do sprawdzania. Ludzie z centralnym ogrzewaniem mogą płacić nawet 300 zł miesięcznie za wszelkie energie w domu!!!!!!!!!!!!
Link do komentarza
widze ze temat sie ciągnie wiec dodam pare groszy
co do izolacji to musze sie zgodzic z panem TB ale trzeba znależc złoty środek i czy warto nam i czy ekonomia na to pozwala anby tyle budynku przeznaczyć na izolacje
co do niecentralnego ogrzewania to moge sie zgodzic tylko w jednej rzeczy ze w przypadku grzania grzejnikami eleltrycznymi moze wyjsc taniej wgledem innego systemu ale niestty centralizacja powoduje obnizenie kosztów i centralne zawsze bedzie tańsze od niecentralnego ,nawet jesli wezmiemy te grzejniki elektryczne ze sprawnościa sił arzeczy 100% to i tak raczej przegrają z instalacja centralną gazową chocby ze wzgledu na samą cene nośnika
tak więc jesli ktos sobie obliczy ze opłaca sie zaizolowac sciany na poł metra sufity podobnie i w przestrzeni 20lat wyjdzie ze zyskamy kilka złotych to niech tak buduje tylko sensu ekonomicznego niestey nie widze a o komforcie juz nie wspomne
Link do komentarza
Cytat

To po co demagogia? Pan chce udowodnić,że centralne ogrzewanie potrzebuje mniej kWh niż niecentralne, że izolacja termiczna cieńsza i z mostkami termicznymi jest skuteczniejsza od grubszej, suchszej i bez mostków.



Gdzie tak napisałem i z czego co napisałem można wysnuć taki wniosek. Wręcz przeciwnie – pokazałem, dość istotne różnice na korzyść „systemu T.B” w zakresie „zużycia” energii.

To nie jest demagogia, tylko fakt, poparty matematycznym wyliczeniem.
Ja tylko wyliczyłem, na konkretnym przykładzie – w zgodzie z tym:

Cytat

Można poczytać Murator zrobić drogo, ale za to potem więcej płacimy przy niższym komforcie – to są fakty. Proszę popatrzyć na rachunek i koszt budowy



I wyliczyłem koszt budowy i późniejszej eksploatacji, dla dwóch różnych i skrajnych systemów, zarówno budowy jak i ogrzewania. Wyszło to co wyszło, a Pan zamiast dokładnie przeczytać, widzi to co chce widzieć.

Można wyliczyć dla pozostałych źródeł energii i różnych sposobów ogrzewania.

Chciałem pokazać i chyba skutecznie, że jest alternatywa dla Pańskiego sposobu na niskie rachunki za eksploatację – co więcej, inwestycyjnie (biorąc pod uwagę wszystkie koszty budowy domu) jest ona tańsza i to sporo ( w tym konkretnym przypadku).

W przeciwieństwie do Pana nie wyciągam z tego faktu wniosku, że wszyscy, którzy stosują „system T.B” są bezrozumnymi, niedouczonymi debilami, tak jak Pan raczy insynuować w stosunku do tych, którzy nie stosują Pana „systemu”.

Moim zdaniem każdy ma prawo do własnego wyboru, ma swoje potrzeby i oczekiwania.

Jedni mają satysfakcje z tego, że mieszkają wygodnie, w takim jak sobie wymarzyli domku, kąpiąc się w wannie codziennie, płacąc przy tym rachunki za energię w rozsądniej wielkości - w zasadzie porównywalnej jeśli chodzi o ogrzewanie i CWU.

Inni mają satysfakcję z tego, że ich rachunki za łączną energię są najniższe „w świecie”, bo właśnie taki był ich priorytet, bo budując dom taki im właśnie cel przyświecał.

Jedni i drudzy mają rację, bo to ich pieniądze, ich spełnione marzenia i wymagania.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...