Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazowe


maciek_rog

Recommended Posts

Witam. Mam pytanie odnosnie ogrzewania gazowego. Od tego roku mieszkam na mieszkaniu w kamienicy mieszkanie ma ok 110 m^2 jest dość wysokie ok 3 m jak nie wiecej. Mam pytanie jak najlepiej ustawić godziny ogrzewania na programatorze zeby w mieszkaniu bylo ciepło. Czy w kratke godzine grzeje godzine nie i tak przez cały dzień czy w zbitym bloku. Dodam ze piec ma 23,5 kw rok produkcji 1998 firma TERMET no i znalazlem w szafie rachunki za gaz za wzeszły rok i wynoszą one w okresie grzewczym po 1300 zl za 2 miesiace. I jeszcze jedno pytanie czy jak narazie grzejąc po 3 godz dziennie plus ugotowanie obiadu i kapiel 5,5 m^3 gazu na 24 godz to duzo czy mało. Z góry dziękuje za wszelką pomoc, Maciej.
Link do komentarza
Kotłem gazowym grzeje się przez cały czas, gdyż kilkugodzinne przerwy nie dają oszczędności - po uruchomieniu kocioł musi nagrzać wyziębione pomieszczenia i pracuje pełną mocą a w mieszkaniu długo jest zimno.

Do regulacji kotła używa się termostatu pokojowego nastawionego na pożądaną temperaturę. Może on być wyposażony w programator zegarowy, co umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 3 - 5 st. C, gdy długo nikogo nie ma w domu.

Co do zużycia gazu - zależy ono od różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, izolacyjności cieplnej ścian, okien, sprawności energetycznej kotła. Jako normę można przyjąć zużycie 15 m3 gazu GZ 50 na 1 m2 ogrzewanej powierzchni w ciągu sezonu grzewczego (bez uwzględnienia zużycia gazu na gotowanie i c.w.u)
Link do komentarza
Cytat

Kotłem gazowym grzeje się przez cały czas, gdyż kilkugodzinne przerwy nie dają oszczędności - po uruchomieniu kocioł musi nagrzać wyziębione pomieszczenia i pracuje pełną mocą a w mieszkaniu długo jest zimno.

Sposób grzania kotłem powinien być dostosowany do akumulacyjności cieplnej mieszkania.
Dobrze, gdy pojemność cieplna mieszkania jest dostosowana do sposobu jego użytkowania.
Utrzymywanie stałej temperatury (grzanie ciągłe) jest korzystne, w domu o dużej akumulacyjności.
Mała akumulacyjność pomieszczeń (np. ocieplonych od wewnątrz) i użytkowanie mieszkania tylko w określonych godzinach pozwala na obniżenie temperatury, a tym samym uzyskanie znacznych oszczędności (nawet 20-30%).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...