Skocz do zawartości

Służebność przejazdu


agusia_x

Recommended Posts

Cytat

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę, aby służebność gruntowa była naniesiona na mapki (w ewidencji).
Teoretycznie może to dotyczyć, tylko specyficznej służebności jaką jest droga konieczna.



No właśnie. Ja również nie mam naniesionej służebności przejazdu na mapie, jest to tylko wpisane w KW. I jakoś do tej pory nie zwracałam na to uwagi aż do dnia wczorajszego, gdy na mojej działce pojawiła się pani z energetyki w celach projektowych, bo podłączają mi prąd. Pani miała w ręce mapki, które otrzymała ode mnie. Bardzo dobrze się stało, że zadzwoniła do mnie z informacją, że właśnie tam jest, bo postawiła by mi słup w granicy działki, na samym środku służebności, bo na mapie nie jest zaznaczone, że przez całą długość mojej działki biegnie służebność przejazdu. I dlatego się zastawaniam czy właśnie chociażby w związku z takimi przypadkami nie powinno to być jakoś zaznaczone.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Witam.
Czy służebność przejazdu musi być naniesiona na mapki czy wystarczy wpis w księdze wieczystej?



Głównym zadaniem ksiąg wieczystych jest oddanie rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości. Szereg przepisów służy temu, aby w przypadku zmiany stanu prawnego fakt ten został jak najszybciej odnotowany w księgach wieczystych.

W przypadku ustanowienia służebności gruntowej, do której powstania wymagane jest złożenie przez właściciela obciążanej nieruchomości oświadczenia w formie aktu notarialnego, notariusz sporządzający taki akt zamieści w nim stosowny wniosek o dokonanie wpisu służebności w księdze wieczystej, a także wyśle w ciągu 3 dni wypis tego aktu do właściwego Sądu Rejonowego ? Wydziału Ksiąg Wieczystych (do czego zobowiązują go przepisy prawa o notariacie).

Tak zatem w przestawionym przypadku służebność z całą pewnością znajdzie odzwierciedlenie w zapisach księgi wieczystej. Inną rolę pełni ewidencja gruntów i budynków (obejmująca również zbiór map) ? w niej gromadzone są głównie dane odnoszące się do stanu faktycznego nieruchomości np. położenie, granice, powierzchnia, rodzaje użytków i klas gleboznawczych.

Nie jest ona jednak miejscem przeznaczonym do odnotowywania faktu ustanowienia służebności (i jej ?przebiegu?). Przyznać należy, że w dużej części przypadków ustanawiania służebności przejazdu oprócz jej opisu ?słownego? stosuje się również oznaczenie graficzne ? poprzez zaznaczenie takiego ?przejazdu? na mapie dołączanej do dokumentu.

Pragniemy jednak podkreślić, że działanie takie nie jest spowodowane wymogami prawnymi, a mapa z naniesionym "przejazdem" nie staje się nowym dokumentem geodezyjnym, a ma stanowić jedynie pewne ułatwienie - wizualizację "drogi".
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez Daniel: Prosze o radę, czy moge wyłożyć kaflami ściane starej piwnicy (kamień wapienny) tak jak robi sie to w łazience i korzystać z pomieszczenia jako łazni parowej?
    • Domykamy temat drzwi wewnętrznych - kotwienie ościeżnic     https://youtu.be/fV9lmSrYHXk  
    • Witam. Jestem w trakcie realizacji przyłącza elektrycznego do domu i Stoen Operator wymaga podpisania u Notariusza służebności przesyłu. Zastanawiam się, czy nie jest to zbyt duży kaliber jak na naszą inwestycję, ponieważ byłaby to nieodpłatna i na czas nieoznaczony służebność przesyłu polegająca na: wybudowaniu  złącza kablowo-pomiarowego o powierzchni 0,19 m2 (skrzynka w ogrodzeniu od ulicy); wstępu i korzystania z tych urządzeń, a także swobodnym całodobowym prawie wstępu , przechodu, przejazdu, oraz dostępu do urządzeń linii - (nadal skrzynka z dostępem od ulicy) (...) rozbudowy i przyłączania nowych odbiorców - w obrębie pasa gruntu wzdłuż przebiegu złącza kablowego i złącza pomiarowego.  Pytanie czy oni nie za dużo jednak chcą od nas ? Czy przy takich założeniach taka służebność powinna być nieodpłatna ? Nie chcielibyśmy pewnie dawać im odrazu możliwości rozbudowy i przyłączania nowych użytkowników do skrzynki na naszej działce, nie mówiąc o tym żeby powalczyć o możliwość podpisania oświadczenia woli zamiast służebności - choć tutaj możemy pewnie być pod ścianą (jeśli chcemy przyłącze). Może ktoś z Was mógłby podpowiedzieć na co zwrócić tutaj uwagę i czy to są normalne praktyki, czy jednak za dużo chcą ugrać przy tej okazji?   Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi  
    • Witam Państwa , posiadam działkę na której już praktycznie kończę budowę dwóch domów jednorodzinnych. Przez działkę przebiega linia średniego napięcia 15KV W pierwszym etapie budowy energetyka zarządała zrobienie ogrodzenia w odległości 5m od środka linii aby nikt tam nie przebywał. Liczyłem się że będę musiał wrócić do tematu ponieważ tamto ogrodzenie uniemożliwia wjazd do garaży i funkcjonowaniu działki.   Wystąpiłem o warunki przebudowy sieci , po spotkaniu z projektantem ustaliliśmy że jest to teren pod drugi stopień obostrzeń i musimy zrobić nowe słupy. Nie daje mi to spokoju ponieważ w tabeli poziomów obostrzeń można by było przyjąć pozycje nr 9 jako ( budynki gospodarcze , szklarnie , garaże i podwórka ) lub pozycja nr 3 jako drogi dojazdowe  W obu przypadkach jest stopień nr 1 i możliwe by było tylko zastosowanie izolatorów na słupach. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć? 
×
×
  • Utwórz nowe...