Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
agusia_x

Służebność przejazdu

Recommended Posts

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę, aby służebność gruntowa była naniesiona na mapki (w ewidencji).
Teoretycznie może to dotyczyć, tylko specyficznej służebności jaką jest droga konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę, aby służebność gruntowa była naniesiona na mapki (w ewidencji).
Teoretycznie może to dotyczyć, tylko specyficznej służebności jaką jest droga konieczna.No właśnie. Ja również nie mam naniesionej służebności przejazdu na mapie, jest to tylko wpisane w KW. I jakoś do tej pory nie zwracałam na to uwagi aż do dnia wczorajszego, gdy na mojej działce pojawiła się pani z energetyki w celach projektowych, bo podłączają mi prąd. Pani miała w ręce mapki, które otrzymała ode mnie. Bardzo dobrze się stało, że zadzwoniła do mnie z informacją, że właśnie tam jest, bo postawiła by mi słup w granicy działki, na samym środku służebności, bo na mapie nie jest zaznaczone, że przez całą długość mojej działki biegnie służebność przejazdu. I dlatego się zastawaniam czy właśnie chociażby w związku z takimi przypadkami nie powinno to być jakoś zaznaczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam.
Czy służebność przejazdu musi być naniesiona na mapki czy wystarczy wpis w księdze wieczystej?Głównym zadaniem ksiąg wieczystych jest oddanie rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości. Szereg przepisów służy temu, aby w przypadku zmiany stanu prawnego fakt ten został jak najszybciej odnotowany w księgach wieczystych.

W przypadku ustanowienia służebności gruntowej, do której powstania wymagane jest złożenie przez właściciela obciążanej nieruchomości oświadczenia w formie aktu notarialnego, notariusz sporządzający taki akt zamieści w nim stosowny wniosek o dokonanie wpisu służebności w księdze wieczystej, a także wyśle w ciągu 3 dni wypis tego aktu do właściwego Sądu Rejonowego ? Wydziału Ksiąg Wieczystych (do czego zobowiązują go przepisy prawa o notariacie).

Tak zatem w przestawionym przypadku służebność z całą pewnością znajdzie odzwierciedlenie w zapisach księgi wieczystej. Inną rolę pełni ewidencja gruntów i budynków (obejmująca również zbiór map) ? w niej gromadzone są głównie dane odnoszące się do stanu faktycznego nieruchomości np. położenie, granice, powierzchnia, rodzaje użytków i klas gleboznawczych.

Nie jest ona jednak miejscem przeznaczonym do odnotowywania faktu ustanowienia służebności (i jej ?przebiegu?). Przyznać należy, że w dużej części przypadków ustanawiania służebności przejazdu oprócz jej opisu ?słownego? stosuje się również oznaczenie graficzne ? poprzez zaznaczenie takiego ?przejazdu? na mapie dołączanej do dokumentu.

Pragniemy jednak podkreślić, że działanie takie nie jest spowodowane wymogami prawnymi, a mapa z naniesionym "przejazdem" nie staje się nowym dokumentem geodezyjnym, a ma stanowić jedynie pewne ułatwienie - wizualizację "drogi".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...