Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
agusia_x

Służebność przejazdu

Recommended Posts

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę, aby służebność gruntowa była naniesiona na mapki (w ewidencji).
Teoretycznie może to dotyczyć, tylko specyficznej służebności jaką jest droga konieczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Prawdę powiedziawszy pierwszy raz słyszę, aby służebność gruntowa była naniesiona na mapki (w ewidencji).
Teoretycznie może to dotyczyć, tylko specyficznej służebności jaką jest droga konieczna.No właśnie. Ja również nie mam naniesionej służebności przejazdu na mapie, jest to tylko wpisane w KW. I jakoś do tej pory nie zwracałam na to uwagi aż do dnia wczorajszego, gdy na mojej działce pojawiła się pani z energetyki w celach projektowych, bo podłączają mi prąd. Pani miała w ręce mapki, które otrzymała ode mnie. Bardzo dobrze się stało, że zadzwoniła do mnie z informacją, że właśnie tam jest, bo postawiła by mi słup w granicy działki, na samym środku służebności, bo na mapie nie jest zaznaczone, że przez całą długość mojej działki biegnie służebność przejazdu. I dlatego się zastawaniam czy właśnie chociażby w związku z takimi przypadkami nie powinno to być jakoś zaznaczone.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam.
Czy służebność przejazdu musi być naniesiona na mapki czy wystarczy wpis w księdze wieczystej?Głównym zadaniem ksiąg wieczystych jest oddanie rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości. Szereg przepisów służy temu, aby w przypadku zmiany stanu prawnego fakt ten został jak najszybciej odnotowany w księgach wieczystych.

W przypadku ustanowienia służebności gruntowej, do której powstania wymagane jest złożenie przez właściciela obciążanej nieruchomości oświadczenia w formie aktu notarialnego, notariusz sporządzający taki akt zamieści w nim stosowny wniosek o dokonanie wpisu służebności w księdze wieczystej, a także wyśle w ciągu 3 dni wypis tego aktu do właściwego Sądu Rejonowego ? Wydziału Ksiąg Wieczystych (do czego zobowiązują go przepisy prawa o notariacie).

Tak zatem w przestawionym przypadku służebność z całą pewnością znajdzie odzwierciedlenie w zapisach księgi wieczystej. Inną rolę pełni ewidencja gruntów i budynków (obejmująca również zbiór map) ? w niej gromadzone są głównie dane odnoszące się do stanu faktycznego nieruchomości np. położenie, granice, powierzchnia, rodzaje użytków i klas gleboznawczych.

Nie jest ona jednak miejscem przeznaczonym do odnotowywania faktu ustanowienia służebności (i jej ?przebiegu?). Przyznać należy, że w dużej części przypadków ustanawiania służebności przejazdu oprócz jej opisu ?słownego? stosuje się również oznaczenie graficzne ? poprzez zaznaczenie takiego ?przejazdu? na mapie dołączanej do dokumentu.

Pragniemy jednak podkreślić, że działanie takie nie jest spowodowane wymogami prawnymi, a mapa z naniesionym "przejazdem" nie staje się nowym dokumentem geodezyjnym, a ma stanowić jedynie pewne ułatwienie - wizualizację "drogi".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Podczytywacz głównie chodzi o kuchnie to najbardziej nierówne pomieszczenie w mieszkaniu. Zeszlifowanie szlifierką nie da rady bo jest to bardzo twarda płyta. Posadzka samopoziomująca nie wchodzi w grę bo wyleje 10 worków wszystko zbierze mi się w drzwiach, następnie wyleje kolejne 10 i zostanę z progiem 5cm. Zero korzyści cena powyżej 1000zł i próg którego nie da się zniwelować. Myślałem nad zwykłą wylewką np. ten atlas postar 60 co wyżej został polecony, ale ten czas 100% wyschnięcia 28 dni... No i żeby ustawić poziom to nadal zostaję z progiem między kuchnią a przedpokojem. Wpadłem na pomysł z tym klejem, położę poczekam kilka dni aż wyschnie ułożę panele z podkładem. Czołgiem po tym jeździć nie będę i uważam że nic nie powinno się z tym stać. A co do tego Atlasa postar 60 "Podkład podłogowy o grubości 10-100 mm" gdzieniegdzie w mieszkaniu jest poniżej 10mm  "Średnio: 20 kg zaprawy na 1 m²/10 mm grubości warstwy." bardzo duże zużycie 
  • Ocena styropianu pod względem "twardości" miękkości" jest subiektywna i tzw. odczuć będzie tyle ilu badających... W praktyce parametr "twardości" (chociaż trzeba podkreślić, że  takiej cechy nie mają styropiany budowlane - nie ma takiego parametru w normie europejskiej) jest dość często przypisywany do płyt styropianowych. Przytoczony wcześniej typ produktu (choć rzadko spotykany) może być stosowany  do ocieplenia podłóg, jeśli został zaprojektowany lub inwestor wraz z osobami nadzorującymi i wykonującymi podjęli taką decyzję. Najczęściej do ocieplenia podłóg stosuje się styropian np. EPS 100 TERMONIUM PLUS dach-podłoga , chociaż dopuszczalne są również płyty styropianowe EPS 60 DALMATYŃCZYK dach-podłoga  jest obawa inwestora "styropian zbyt miękki", która może być zasadna jeśli styropian faktycznie nie spełnia deklarowanych przez producenta cechy wytrzymałości na ściskanie CS(10). Wówczas  odczucie tzw. "twardości" styropianu będzie sprawiało wrażenie, że coś jest nie tak. Przed zakupem warto sprawdzić producenta jakie ma dodatkowe rekomendacje, certyfikat czy też jaka jest jego historia wyników w ramach kontroli Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. W przypadku produktów Termo Organika, wyniki kontroli są podawane na stronie firmy wyniki kontroli lub na stronach GUNB. 
  • Witam forumowiczów,    Posiadam dom z starszą instalacją (lata 90 - te, ocieplony styropian 10, kaloryfery żeliwne, piec dwufunkcyjny gazowy - Junkersa). Do tej pory ogrzewane było gazem cały sezon, na tą chwilę nikt nie będzie mieszkał w tym domu i mam dylemat czy spuszczać wodę z instalacji na zimę (wolałbym nie, ze względu na wilgoć w pomieszczeniach),  czy ustawić piec na minimalną temperaturę i tak zostawić tylko co jakiś czas doglądnie to znajomy ??   Dziękuję z góry za pomoc Pozdrawiam Tomasz
  • 2020 r. właśnie ,a,u. Można wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Ale najpewniej będą zwlekać z jej wydaniem, skoro opracowują plan. A decyzja straci moc po jego przyjęciu. 
  • No tak - ale jak wcześniej ocieplisz scianę - to jak sie dostaniesz do muru? Poza tym metal przewodzi ciepło. Poza tym zależy jaki balkon, jak szeroki i na jakiej scianie. Możesz tam zostawić jakieś stalowe łaczniki, albo nagwintowane trzpienie stalowe do ktorych potem  przymocujesz śrobami gniazdo filarków. Albo zabetonujesz jakieś łączniki w ktorych osadzisz zamocowanie zbrojenia filarkow. Nie ma potrzeby bok, jesli te trzpienie ścianki kolankowej będą mocowane w wieńcu dolnym i górnym scianki kolankowej. Te dobudowane będą kontynuacja.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...