Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Uprawnienia projektanta

Recommended Posts

Gość
Proszę o odpowiedź czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?

Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?

Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Po wejściu Polski do unii europejskiej jest możliwość wykonywania prac przez osoby z unii.
Dotyczy to również prac projektowych.
Jednakże w Polsce wymagane jest przy złożeniu wniosku o zatwierdzenie pozwolenia na budowę dwa dokumenty:
v Kserokopia uprawnień projektanta ( w przypadku projektanta niemieckiego będzie to kserokopia jego nostryfikowanych przez stronę Polską uprawnień)
v Zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej (budowlana lub architektów)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Mam pytanie dokładniejsze, gdzie znajdę przepisy prawne zezwalające na takie postępowanie. W moim starostwie są mało zorientowani w tych sprawach (tak jak ja) i odsyłają mnie do wyższej instancji (wojewody).
Na czym miałaby polegać nostryfikacja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dodatkowo: czy uprawnienia projektanta nabyte w Polsce, zawód praktykowany, przepadły- czy trzeba nostryfikować? czy w takim wypadku wystarczy przedstawić polskie uprawnienia oraz zaświadczenie o przynależności do Niemieckiej Izby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze uzyskane w dowolnym roku zachowują swoją ważność i są ważne w przedmiotowym wypisanym w uprawnieniach zakresie
Nie trzeba ich nostryfikować
Odnosnie przynależnosci do izby do musi to być przynależność do polskiej izby zawodowej wraz z opłaceniem ubezpieczenia zawodowego (wszystko załatwia izba)

Starostwo kazało sie skontaktować z wojewodą, ponieważ to on do niedawna wydawał uprawnienia i ma odpowiednich ludzi do udzielenia informacji na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?
Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?
Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.To raczej pytanie do urzędników. Natomiast nie wnikając w zagadnienia formalne, praktycznie problem ten rozwiązuje się przez zlecenie wykonania planu zagospodarowania działki "polskiemu" projektantowi, który za zgodą projektanta z Niemiec dokona zatwierdzenia potrzebnego do uzyskania pozwolenia na budowę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podane przez Karola rozwiażanie jest najprostsze, ale ma jedną wadę - kwestię nieuregulowania praw autosrkich>
W takim przypadku nie wiadomo kto ma prawa do projektu.

I jeszcze jedno zagadnienie.
Cały projekt musi być wykobnany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i przynaleznoscią do izby zawodowej a nie tylko projekt zagospodarowania terenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Projektant musi mieć uprawnienia budowlane (obecnie może je uzyskać magister inżynier, który ukończył studia o specjalności budowlanej), musi należeć do izby budowlanej, mieć opłacone składki do tejże izby i wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obecnie uprawnienia budowlane może uzyskać zarówno magister inżynier ( w pełnym zakresie w swojej specjalności oraz w ograniczonym zakresie w specjalnościach pokrewnych) jak i inżynier (w ograniczonym zakresie)
Przynależność do izby osób sprawujących samodzielne funkcje w budownictwie jest obowiązkowa
Składki oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opłaca się bezpośrednio w izbie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A kto i w jaki sposób zdefiniował pojęcie  FRONT DZIAŁKI? Czy to aby na pewno jest bok działki równoległy do drogi??? A może to jest ten krótszy z równoległych boków trapezu...     Eeee... Znalazłem:   Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego   "Stosownie do  § 2 pkt 5 Rozporządzenia, front działki to część działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę"
  • Budynki stojące naprzeciwko były budowane 35 lat temu i naprawdę niewiele zgadza się z tym co było w planach, a co zostało wybudowane, nie wspominając już o kierunku kalenicy. Papiery związane z budową w tamtych latach to była tylko formalność, więc nie możemy się tym sugerować. Jeżeli chodzi o linie jest to linia nieprzekraczalna. Natomiast jeżeli chodzi o projektanta ten powiedział nam, że on wpisałby " kierunek kalenicy o kącie nachylenia około 27°". Kontaktowaliśmy się również z Panem, który pracuje w wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury (którego poleciła nam pani w gminie), on twierdzi, że zapis 27° będzie nieprawidłowy, bo prawidłowy zapis brzmi "prostopadły" lub "równoległy". Doradził nam, żeby wpisać "równolegle do frontu działki" bo kąt nachylenia nie przekracza 45°, gdy powiedzieliśmy o tym projektantowi, to stwierdził, żebyśmy zrobili jak uważamy, ale on nie określiłby tego jako równolegle, bo kiedyś mogą być z tego powodu problemy. I co teraz zrobić, żeby było dobrze? Każdy mówi nam co innego.
  • Czytam, czytam... i nie czaję gdzie ta trzecia strona ściany zewnętrznej łazienki....
  • Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele. Mogą wynikać z wad w dokumentacji projektowej oraz z niedoróbek i pomyłek wykonawczych. Te drugie przeważnie są efektem niewłaściwego dobrania materiałów lub niestosowania się do dotyczących ich montażu zaleceń producentów. Błędów należy unikać na każdym etapie budowy, bo ich naprawa na ogół będzie bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/budowa-krok-po-kroku/23920-top-20-najczesciej-popelnianych-bledow-na-budowie
 • Popularne tematy

×