Skocz do zawartości

Uprawnienia projektanta


Gość

Recommended Posts

Proszę o odpowiedź czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?

Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?

Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.
Link do komentarza
Po wejściu Polski do unii europejskiej jest możliwość wykonywania prac przez osoby z unii.
Dotyczy to również prac projektowych.
Jednakże w Polsce wymagane jest przy złożeniu wniosku o zatwierdzenie pozwolenia na budowę dwa dokumenty:
v Kserokopia uprawnień projektanta ( w przypadku projektanta niemieckiego będzie to kserokopia jego nostryfikowanych przez stronę Polską uprawnień)
v Zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej (budowlana lub architektów)
Link do komentarza
Mam pytanie dokładniejsze, gdzie znajdę przepisy prawne zezwalające na takie postępowanie. W moim starostwie są mało zorientowani w tych sprawach (tak jak ja) i odsyłają mnie do wyższej instancji (wojewody).
Na czym miałaby polegać nostryfikacja?
Link do komentarza
Dodatkowo: czy uprawnienia projektanta nabyte w Polsce, zawód praktykowany, przepadły- czy trzeba nostryfikować? czy w takim wypadku wystarczy przedstawić polskie uprawnienia oraz zaświadczenie o przynależności do Niemieckiej Izby?
Link do komentarza
Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze uzyskane w dowolnym roku zachowują swoją ważność i są ważne w przedmiotowym wypisanym w uprawnieniach zakresie
Nie trzeba ich nostryfikować
Odnosnie przynależnosci do izby do musi to być przynależność do polskiej izby zawodowej wraz z opłaceniem ubezpieczenia zawodowego (wszystko załatwia izba)

Starostwo kazało sie skontaktować z wojewodą, ponieważ to on do niedawna wydawał uprawnienia i ma odpowiednich ludzi do udzielenia informacji na ten temat
Link do komentarza
Cytat

czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?
Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?
Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.



To raczej pytanie do urzędników. Natomiast nie wnikając w zagadnienia formalne, praktycznie problem ten rozwiązuje się przez zlecenie wykonania planu zagospodarowania działki "polskiemu" projektantowi, który za zgodą projektanta z Niemiec dokona zatwierdzenia potrzebnego do uzyskania pozwolenia na budowę.
Link do komentarza
Podane przez Karola rozwiażanie jest najprostsze, ale ma jedną wadę - kwestię nieuregulowania praw autosrkich>
W takim przypadku nie wiadomo kto ma prawa do projektu.

I jeszcze jedno zagadnienie.
Cały projekt musi być wykobnany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i przynaleznoscią do izby zawodowej a nie tylko projekt zagospodarowania terenu.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Projektant musi mieć uprawnienia budowlane (obecnie może je uzyskać magister inżynier, który ukończył studia o specjalności budowlanej), musi należeć do izby budowlanej, mieć opłacone składki do tejże izby i wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Link do komentarza
Obecnie uprawnienia budowlane może uzyskać zarówno magister inżynier ( w pełnym zakresie w swojej specjalności oraz w ograniczonym zakresie w specjalnościach pokrewnych) jak i inżynier (w ograniczonym zakresie)
Przynależność do izby osób sprawujących samodzielne funkcje w budownictwie jest obowiązkowa
Składki oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opłaca się bezpośrednio w izbie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...