Skocz do zawartości

Piwnica - za, czy przeciw?


Gość

Recommended Posts

Cytat

Też mam działkę ze spadkiem i oczywiście piwnica była jedynym wyjsciem, szkoda byłoby zasypywać puste fundamenty.
Nie żałuję, a nawet teraz nie wyobrażam sobie mojego domu bez piwnicy.



miałem identycznie.
Podpiwniczyłem tylko 1/3 część - tę w najniższym miejscu budynku.
Wyszło 48m2 - koszty dodatkowe to schody (najdroższe, drewniane z salonu) ocieplenie, 3 grzejniki, płyty GK i stelaże , izolacja, posadzka + wykończenie, instalacja elektryczna, 3 okna piwniczne....
Doprowadziłem też wodę, chociaż na razie nie podłaczyłem niczego.
Tak że koszt jednak wyjdzie nie aż taki mały.
Ale moja piwnica miała robić za salę audio-tv i dodatkowy pokoik dla gości.
Wciąż czeka na dokończenie
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ja też myślałem o piwnicy by mieć w niej głównie kotłownię.. Ale zrezygnowałem na rzecz poddasza, a zamiast spiżarki domowej na słoiczki zrobię sobie ziemiankę.
Mnie przekonała wycena... 80.000 zł za piwnicę..
Piwnica fajna sprawa przy domku ze spadkiem.
Ale jak ma sięzagrożenie parciem wody gruntowej.. to jużtak fajnie nie jest, zwłascza że zazwyczaj piwnica ma 2,2m wysokości - a ja mam 1,9m wysokości i zmieść sie tu we framugi piwniczne..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

tylko uda się w miejscu gdzie nie ma wody gruntowej - i po zimie ta woda nie podnosi się



Czyli proponujesz by wynieść to nad poziom gruntu ? i przysypać ziemią ?
Bo oczko robię w miejscu podmokłego terenu - wykopałem tam dół - 40cm góra to ziemia - poniżej glina z iłem - i dlatego woda stoi po wiosennych roztopach i deszczu. Wg mapki mam tam 1m poniżej reszty terenu ( na odcinku ok 30m )
chciałem zrobić sobie 2 oczka połaczone strumykiem - jedno na skarpie drugie 90cm poniżej z przydomowym kąpieliskiem.
Mam jeden problem jeszcze - mianowicie woda która przesiąka przez grunt w tym miejscu jest brązowa. Czyżby była zbyt bogata w żelazo ?
Chciałem sobie kopać jeszcze studnię na potrzeby budowy a potem do podlewania ogródka ( ok 1ha icon_smile.gif )
Jak to widzicie ?
Tak troche zboczyłem z tematu piwnicy icon_smile.gif

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

my też o piwnicy myśleliśmy ale aczej nic z tego
po pierwsze koszty
budowy
ogrzewania
a po drugie
woda...koszmar...




koszmar to jest wtedy kiedy masz parterówkę i wodę pod posadzką
skoro ławy są na takiej głębokości że piwnica się zmieści - to nawet bym się nie zastanawiał
a woda ????
woda nie bywa problemem . o ile się wie jak z nią postępować
Link do komentarza
Cytat

a woda ????
woda nie bywa problemem . o ile się wie jak z nią postępować



i tutaj , słońce - jest pies pogrzebany ...... icon_wink.gif
bo - nie każdy wie jak z nią postępować tak, żeby nie była uciążliwa i piwnicy nie zalewała ... a nawet chyba nie skłamię jak powiem, ze sporo ekip budujących domy - nie wie ....
ja wolałam nie ryzykowac , choć piwnicę chciałabym .... sąsiad zaryzykował, piwnicę zrobił - a potem po en'tym zalaniu wk..... sie i zasypał piaskiem .....
teren mamy na torfach w których rzeką płynie woda .... a specjalistów którzy zrobiliby to jak należy - jak na lekarstwo .....
Link do komentarza
Cytat

i tutaj , słońce - jest pies pogrzebany ...... icon_wink.gif
bo - nie każdy wie jak z nią postępować tak, żeby nie była uciążliwa i piwnicy nie zalewała ... a nawet chyba nie skłamię jak powiem, ze sporo ekip budujących domy - nie wie ....
ja wolałam nie ryzykowac , choć piwnicę chciałabym .... sąsiad zaryzykował, piwnicę zrobił - a potem po en'tym zalaniu wk..... sie i zasypał piaskiem .....
teren mamy na torfach w których rzeką płynie woda .... a specjalistów którzy zrobiliby to jak należy - jak na lekarstwo .....



" i tutaj , słońce - jest pies pogrzebany "
ekip budowlanych tych firmowych i nie firmowych jest w tys.
firm które zajmują się tematami wodnymi jest kilkaset na terenie całej Polski .
moje doświadczenia na dzień dzisiejszy są takie - zamiast zamówić se usługę gdy jest ona w rozsądnych cenach - ludziska wydają fortuny by zrobić se to sami
potem jeszcze fortunę by to wywalić icon_smile.gif
efekt
fortuny brak a wody wręcz przeciwnie .
właśnie wywalam parę cm izolacji różnej maści z pomieszczonka 2x2m
i szok po wywaleniu wszystkiego - śladowe ilości wody wcześniej dzień w dzień po co najmniej 10 wiader (wywalała pompa więc dokładnie nie podam )

innymi słowy inwestorzy zrobili wszystko by utrudnić mi robotę .
czyli woda to nie jest problem - problem jest w zdaje mi się icon_biggrin.gif że se poradzę
porównując koszty
to co mają teraz wydać na zabezpieczenie w porównaniu z utopieniem gotówki w wodę - koszty odtworzenia wykończenia i preparaty których używali wcześniej - to pikuś
a w to że kiedyś trafię na budowę bez śladów - se poradzę - bo w oświadczeniach inwestorów nigdy nic nie robili icon_biggrin.gif -
już przestałem wierzyć
Link do komentarza
Cytat

ekip budowlanych tych firmowych i nie firmowych jest w tys.
firm które zajmują się tematami wodnymi jest kilkaset na terenie całej Polski .



ha ...to ja Ci coś powiem .....
na swoim przykładzie .....
w życiu nie przyszłoby mi do głowy , że są takie firmy jak Twoja - do których trzeba "uderzyć" zanim powstanie problem ...... a dlaczego?
dlatego, że dotąd mi się wydawało (i nie wiem czy tylko mnie) , że to firma budująca mi dom powinna zająć się tym problemem ..... bo skoro budują mi piwnicę- to chyba według wszelakich prawideł to oni powinni zadbać o izolację tej piwnicy , co zresztą w większości robią tylko nieumiejętnie i potem są problemy takie a nie inne .....
zresztą .... co tu dużo mówić .... firma która mnie dom budowała zajmuje się izolacją budując piwnicę .... z tym, że mnie od razu uczciwie powiedzieli że znają ten teren i nie podejmą się budowy piwnicy ....


Link do komentarza
Cytat

ha ...to ja Ci coś powiem .....
na swoim przykładzie .....
w życiu nie przyszłoby mi do głowy , że są takie firmy jak Twoja - do których trzeba "uderzyć" zanim powstanie problem ...... a dlaczego?
dlatego, że dotąd mi się wydawało (i nie wiem czy tylko mnie) , że to firma budująca mi dom powinna zająć się tym problemem ..... bo skoro budują mi piwnicę- to chyba według wszelakich prawideł to oni powinni zadbać o izolację tej piwnicy , co zresztą w większości robią tylko nieumiejętnie i potem są problemy takie a nie inne .....
zresztą .... co tu dużo mówić .... firma która mnie dom budowała zajmuje się izolacją budując piwnicę .... z tym, że mnie od razu uczciwie powiedzieli że znają ten teren i nie podejmą się budowy piwnicy ....




i chwała im za to - inna sprawa jak się przegląda reklamówki systemów izolacji - wszystko jest banalnie proste - a gdy w grę wchodzi woda to tak do końca nic prostym nie jest .
typowa firma budowlana i owszem na poziomie przeciwwilgociowym jest dobra
zdarza się że i w cięższych warunkach sobie radzą , ale w bagnie niejeden już utonął i nie jeden utonie , dlaczego ?
bo to inwestor siedzi na forach i się dokształca potem - wymusza na wykonawcach takie a nie inne materiały , a potem są takie a nie inne problemy albo wykonawca popłynie po rutynie i efekt ten sam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

czyli reasumując ..... jeśli grunt poprawny , bezproblemowy - a ekipa konkretna , fachowa .... to dać im się wykazać ....
jeśli grunt trudny , wysoko wody gruntowe , torfy i inne badziewia - niech ekipa zrobi piwnicę i jej nie izoluje , a izolacją ma się zająć fachowa firma od razu ... tak?



w zasadzie
to już powinno być w trakcie
najwięcej problemów jest na wysokości 1 izolacji poziomej
i posadzki

Link do komentarza
Cytat

Dobrze, moze sie nie znam.. Ale jak sie ma wtedy taki koszt postawienia piwnicy w stosunku do metrażu ?
Rozumiem, że na małej działce każdy metr wykorzystany jest cenny, ale nie lepiej czasem iść w "górę" ?
Chyba, że warunki zabudowy nie pozwalają... ehh głowa boli icon_biggrin.gif



kilka postów temu
opisałem czemu lepiej tą piwnicę jednak mieć icon_smile.gif
choć nikt cię nie zmusza , jednak - problem zaczyna się wtedy kiedy rozpierduchę trzeba zrobić na parterze niepodpiwniczonego bo masz w środku wodę
a na podłodze:
masz tekowe drewno
zabudowy meblowe ze sprzętami , podłogowe ogrzewanie etc. etc.
na starcie masz 100 w plecy aby to odtworzyć
a w piwnicy hmmmm na razie pooglądam jak schnie bo już nie wierzę , a za rok czy 2 se wykończę jak mnie najdzie ochota
pozdrawiam
Link do komentarza
Kurczę, tak sobie poczytałam Wasze posty i zdałam sobie sprawę że posiadanie piwnicy wcale nie jest tak oczywiste jak mi się wydawało. Wybierajac projekt szukalismy takiego z piwnica i taki dom budujemy. Na szczescie ekipa fachowa, działka na wzniesieniu, teren piaszczysty:) A w piwnicy - troche "pomieszczeń technicznych" /kotłownia, skład opału, pralnia, kuchnia letnia na większe gotowanie - coby mi się smrody domu nie rozchodziły/ oraz "zabawowych" - sauna i pom. rekreacyjne. Moze jestem zacofana ale nie wyobrazam sobie domu bez piwnicy....
Link do komentarza
Gość adiqq
ja też nie wyobrażam sobie domu bez piwnicy....ale jak patrze teraz na to, to jedną rzecz bym zmienił - posadowiłbym budynek 30-40cm niżej kosztem pomniejszenia/likwidacji okien od strony północnej - nie musiałbym nadsypywać tyle od południa, mniej schodów przy wejściu(działka jest ze spadkiem)
Link do komentarza
Za kilka dni dokładnie wam napiszę ile kosztuje piwnica /stan surowy zerowy/. Póki co wydalismy ok 40 000 /łącznie z wykopami, płytami na strop i częściowo robocizną. Fundamenty i tak trzeba robić, więc piwnica wyniesie nas mysle ok 25000 zł. Chyba warto. Co do wykończenia - przeciez nie musi to byuć pałac. Terakotę można kupić już za 20 - 25 zł/m, a ściany się po prostu pomaluje. Instalacje mężu zrobi sam /z pomocą fachowca - kolegi/. Kable i rury też nie są jakoś masakrycznie drogie.
Link do komentarza
ławy+piwnice+strop + fundament pod garaż, z izolacjami i ociepleniem styropianem "15" piwnicy + styropian pod piwnice - całość około 45tys. Instalacje - prad,woda,kanaliza-w sumie około 1tys. podłogówka w piwnicy - 1,5tys. . Tynki c-w - około 5tys za piwnice. Wylewki w piwnicy-2,2tys, dodatkowe rurki z wentylacji mechanicznej do piwnicy - 500zł, kafelki 4gatunek 8,5zł/m2(tylko trzeba kupic cała palete) - do piwnicy kafelki+klej 1tys.
Czyli sumujac 56200 zł - bez gniazdek,lamp i pomalowanych ścian (piwnica 75m2)
Link do komentarza
dla mnie przeciw piwnicy jest cena
dom parterowy, jak robić to pod całym domem
podobno wysoki poziom wód gruntowych
nie widzi mi się wchodzenie do domu jak na 1 piętro w bloku, aby zrobić podłogę piwnicy na poziomie zero
jaki poziom uznaje się za wysoki
u sąsiada widziałem wykopany dół, dość głęboki
ja widziałem około 1m poniżej ziemi, dół za ogrodzeniem, więc nie dało się podejść bliżej
i wody w nim jeszcze nie było widać
niestety nie było sąsiada
to było po paru dniach opadów, więc za sucho nie było
Link do komentarza
Nasza piwnica bardziej przypomina bunkier niż piwnice. Praktycznie cala pod ziemia. Do domu beda chyba 2 schodki... I suchutko w tym dole nawet po ulewach. Mam duza dzialkę i moglismy sobie pozwolic na rozłozysty dom, jednak co piwnica to piwnica... Pomijam nizsze koszty wykonczenia niz pietro. Ale pomyslcie sobie kto by potem te dodatkowe 100 m co tydzien pucował? I mebla byle jakiego nie postawisz... A co ja słoiki z ogórami w salunie mam trzymac? Piwnica - zdecydowanie tak!
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Witam. Przeczytaliśmy z żoną wiele wątków na temat piwnicy i zazwyczaj wychodzi, że Wszyscy by chcieli ale są dwa problemy woda i koszty. My nie wiemy jeszcze czy woda na naszej działce jest wysoka, a co do kosztów to tak jak adiqq napisał po odliczeniu za ławy wychodzi, przy kosztach całej budowy nie aż tak dużo, no ale jednak koszty i nie wszyscy mogą sobie pozwolić. I jeszcze adiqq nie napisał ile w kosztach jest za robociznę, bo może ktoś robić samemu i koszty będą mniejsze. Ale wracając do sedna, sami mamy problem czy z piwnicą czy bez, chociaż skłaniamy się do domku z piwnicą w której powstanie kotłownai, skład opału, pralni, suszarnia i takie tam.
A jeśli ktoś ma teren odpowiedni pod budowę to chyba warto, najlepiej popytać znajomych którzy mieszkająw domach bez piwnic i z piwnicami. Ale sie rozpisałem.
Pozdrawiam
Link do komentarza
ja mieszkam w domu półtora roku i ciesze się że nie mam piwnicy. Musiałabym ją sprzatać, dom kosztowałby więcej niż kosztował ( a i tak jak kazdy dom kosztował za dużo:) . Wychowałam się w domu z tradycyjną duża piwnica ale rodzice mieli w piwnicy garaż (ja mam garaż normalnie na poziomie domu), mieli duża kotłownię z tradycyjnym piecem węglowym i węglem, cała duża piwniczkę na przetwory... ja jeszcze żadnego przetworu nie zrobiłam sama...
Jedna z osób budujących mój dom- gracjana- zrobiła maleńką piwniczkę 17 m2 i tam kotłownię a w kotłowni pralnię. Gdyby takie rozwiązanie było niedrogie, myślę że w przypadku mojego projektu który nie ma pralni, jest sensowne jak najbardziej. Ale kotłownie we wspólczesnych domach to czyste łazieneczko- pralnie, z maleńkimi piecami kondensacyjnymi zawieszonymi na ścianie:) . Nasz garaż ma 32 m2. Jest wielki i jakby posprzatać panujący tam bajzel (zrobimy to napewno:) ) wstawię tam sobie regał na jakieś słoiki itp (może zacznę robić ogórki?) bo w garażu jest chłodno. A za 3-4 tys można zrobić drewniany domeczek w ogrodzie z weranda na składowanie drewna, i trzymac tam kosiarkę i narzędzia. Koszt nieporównywalnie niższy niż piwnica. Mnie jedyne czego w tej chwili brakuje to ewentualnie osobnej pralni z miejscem na suszenie prania. Poza tym nie odczuwam żadnej potrzeby miec dodatkowej powierzchni.
Link do komentarza
szwagier ma piec na eko groszek, i ma to rozwiązane w ten sposób że ma sporą kotłownię na tyłach garażu od razu ze składem opału. Mieszczą im się tam worki na całą zimę. Trzeba dobrze rozważyć swoje potrzeby, bo każdy dodatkowy koszt bardzo odczuwamy przy budowie, niby wykończyć można piwnicę najtańszym kosztem ale jednak jakoś trzeba, trzeba ja zbudować, i bez kilkudziesięciu tys ani rusz.. a to dużo...
Link do komentarza
To wszystko zależy od okoliczności np w moim przypadku piwnica mnie kosztowała tylko ok. 10 tys więcej niż gdybym tej piwnicy nie miała, a to dlatego, że i tak musiałabym postawić mury i zasypać je piaskiem, dodatkowo musiałabym kombinować z miejscem na parterze, a przy moim i tak niedużym domku byłaby to masakra, a tak mam wszystko w piwnicy 80 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni za 10 tysięcy to niedużo, ale tak jak piszę to tylko w przypadku takim jak mój.
Link do komentarza
Jak już pisałem piwnica fajna sprawa icon_smile.gif
Sam chciałem mieć... i chwała że za drogo u mnie wychodziło bo mimo że na górce i piaszczysty teren.. to wody mam w bród icon_smile.gif
U Aci to aż się prosi dom z piwnicą - inaczej by trzeba było masę ziemi nawieźć by teren wyrównać.
Więc takie moje spostrzeżenia:

Za:
- mała powierzchnia terenu pod budowę domu
- niski stan wód gruntowych
- piwnica pod całym domem
- teren ze spadkiem ( skarpa )

Przeciw:
- wysoki stan wód gruntowych
- koszty budowy ( dodatkowy strop i izolacje )

Ja bym piwnicę zrobił jeszcze bez względu na wszystko w domu z bali lub kanadyjskim - by odseparować kotłownię na paliwo stałe od łatwopalnych materiałów. Chyba że ktoś woli pompy ciepła lub piece kondensacyjne czy elektryczne nawet icon_smile.gif


Link do komentarza
Cytat

To wszystko zależy od okoliczności np w moim przypadku piwnica mnie kosztowała tylko ok. 10 tys więcej



słabej wiary jestem to i ciężko uwierzyć.
Schody do piwnicy kosztowały mnie więcej.
Pewnie że wychodzą z salonu i musiałem zrobić estetycznie (czytaj - nie tanio) ale i izolacja i płyty GK na ściany i ocieplenie i okna 3 i kaloryfery 3 i wodę doprowadzić i CO i drzwi kupić i choćby najtaniej podłogę wykończyć i intalację elektryczną wraz z osprzętem i profile na ścianki działowe i i i i i uzbiera się jeszcze, sufity agregatem zagipsowane.....nie,nie, coś mi trudno będzie uwierzyć.....
Link do komentarza
Cytat

słabej wiary jestem to i ciężko uwierzyć.
Schody do piwnicy kosztowały mnie więcej.
Pewnie że wychodzą z salonu i musiałem zrobić estetycznie (czytaj - nie tanio) ale i izolacja i płyty GK na ściany i ocieplenie i okna 3 i kaloryfery 3 i wodę doprowadzić i CO i drzwi kupić i choćby najtaniej podłogę wykończyć i intalację elektryczną wraz z osprzętem i profile na ścianki działowe i i i i i uzbiera się jeszcze, sufity agregatem zagipsowane.....nie,nie, coś mi trudno będzie uwierzyć.....


No widzisz schody 3 tys. nie mam płyt gk bo po co, ocieplić i tak bym musiała (no może nie, ale chciałam), kaloryferów nie mam tylko podłogówkę w dwóch pomieszczeniach - (rurki brane hurtowo na dwa domy) okna dostałam w gratisie (za zamówienie również na dwa domy), woda i tak musiałaby tamtędy przechodzić, drzwi nie mam tylko do kotłowni, instalacja tylko materiał, profili na ścianki też nie mam bo wszystkie ściany są fundamentowe - nośne. Płytki na podłogę i część ścian po 5zł za metr (mieliśmy mieć po 14 ale w ostatniej chwili szef ekipy znalazł wyprzedaż magazynową), tynki mamy wszystkie agregatem zrobione. I ja nie pisałam, że moja piwnica kosztowała mnie 10 000 tylko 10 000 więcej niż musiałabym wydać jakbym tą całą przestrzeń musiała zasypać (piasek też kosztuje)
Link do komentarza
Cytat

I ja nie pisałam, że moja piwnica kosztowała mnie 10 000 tylko 10 000 więcej niż musiałabym wydać jakbym tą całą przestrzeń musiała zasypać (piasek też kosztuje)



aa, mój błąd w czytaniu - przepraszam
I ja miałem podobnie.
Zasypanie kosztowne tak mocno na spadku że zdecydowałem podpiwniczyć.
Ale tylko 1/3
I tak wyszło48m2
Link do komentarza
Cytat

aa, mój błąd w czytaniu - przepraszam
I ja miałem podobnie.
Zasypanie kosztowne tak mocno na spadku że zdecydowałem podpiwniczyć.
Ale tylko 1/3
I tak wyszło48m2


Ja na całości bo w najniższym punkcie spadek do ulicy był 2,20 m, a w najwyższym 1,6m, także jakbym to zasypywała to po prostu masakra, a tak mam kotłownię, suszarnię, skład opału pom. rekreacyjne i jeszcze jedno na warsztacik i spiżarkę, a do tego to wszystko oddzielone od reszty domu bo wejście jest z garażu icon_biggrin.gif . Kocham swoją piwnicę.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Jeśli warunki gruntowe są korzystne - na działce mamy niski poziom wody gruntowej, to jestem jak najbardziej za piwnicą.
Na początku miałem dylemat - budować piwnicę czy nie, ale po rozmowie z ludzmi, którzy wybudowali domy bez piwnicy z ich strony słyszałem stwierdzenie, ze piwnica by się przydała. Natomiast nie słyszałem nikogo, kto by narzekał, ze ma piwnicę. Pomijam tu osoby, którym woda zalewa piwnicę - to wtedy duzy problem ale jeśli ktoś od początku, świadomie buduje piwnicę w podmokłym terenie, to są sposoby na pozbycie się wody i wcale nie takie drogie i pracochłonne. Zawsze taniej i lepiej budować coś dobrze od podstaw, jak pózniej poprawiać fuszerkę.

Cena mojej piwnicy z fundamentami - ok. 50 m2 w stanie surowym z izolacją i ociepleniem scian z zewnątrz, to ok. 40 tyś zł. Edytowano przez ZiPi (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Piwnica zdecydowanie tak!!!!Jeśli tylko wody gruntowe pozwalają to warto!!!Piwnica to nie tylko składnica rupieci,zapas ziemniaków na zimę czy kotłownia(współczuję palącym czymkolwiek innym niż gaz czy olej w kotłowni na poziomie parteru bez osobnego wyjścia z niej na zewnątrz-syf w domu nawet przy piecu na ekogroszek z podajnikiem a nie każdy ma gaz na działce)Piwnica to również dodatkowa pełnowartościowa powierzchnia na której można urządzić sobie np.siłownię,pralnię z suszarnią,warsztacik,salkę kinową,pokój hobby ze stołem bilardowym czy wyklejanymi modelami samolotów,fan club Elwisa lub choćby największą w europie kolekcję prezerwatyw truskawkowych-co by w niej nie zrobić i tak podnosi o niebo funkcjonalność domu i odróżnia dom od mieszkania z nartami na meblościance,rowerkiem z tv marketu za zasłoną zastępującym siłownie,sznurkiem w łazience robiącym za suszarnie czy szafkę pod zlewozmywakiem jako warsztat itp.Koszt domu z piwnicą jest oczywiście większy lecz za każdą powierzchnię dodatkową trzeba płacić......budynek gospodarczy obok domu też nikt Wam gratis nie zbuduje a jeśli już to i tak nigdy nie dorówna on piwnicy-łatwiej ją ogrzać niż puszczać rurę od domu pod ziemią do tego budynku-chyba że ma on robić tylko za komórkę i ogrzewanie mu nie potrzebne,nie szpeci działki i nie trzeba wybiegać do niej w kapciach po śniegu a urządzenie w/w pomieszczeń na parterze czy poddaszu ograniczy powierzchnię do mieszkania lub będzie wymagać budowy większego domu,o większym obrysie itp. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam jestem kosztorysantem.
Piwnice wyłącznie na pochyłych działkach.
Oczywiście tylko żelbety i np. system szalunkowy "TEKKO-LEGO" wykorzystywany do budowy fundamentów, piwnic, garaży podziemnych, murów oporowych w technologi monolitycznej. System pozwala na zaoszczędzenie betonu o 40% w porównaniu do fundamenów lanych w ziemie, zachowanie proporcji - odwrócona litera T(szeroka ława lub stopa i wysoka ścianka fundamentowa) oraz szybsze wykonanie co skutkuje niższą ceną od technologi deskowanej dechami szalunkowymi o 30 %.
Nadmienie jeszcze że ten typ fundamentów uznawany jest przez wszystkich konstruktorów jako jedyny - i pozwalający prawidłowo wykonać hydro-termo-izolacje
Nie polecam wykonywać fundamentów samemu, gdyż nie dysponując sprzętem specjalistycznym typu (niwelator, szalunki systemowe, buława wibracyjna, łata wibracyjna) można co najwyżej zepsuć najważniejszy etap budowy i narazić swój portwel i psychike na załamanie.


Ps. Wynajęcie szalunków kosztuje prawie tyle samo co koszt wykonanej przez nich usługi - wpadło 6 chłopa z szalunkami i całym sprzętem i w tydzień miałem gotowe - IGŁA !!!

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...