Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

adaptacja budynku gospodarczego


Recommended Posts

Witam, posiadam budynek gospodarczy na działce 50ar, na której znajduje się również już jeden budynek mieszkalny (dom jednorodzinny). budynek gospodarczy jest na granicy działki i łączy się ścianą z drugim budynkiem gospodarczym na sąsiedniej działce. chciałbym się dowiedzie czy mam szanse na adaptacje takiego budynku na dom mieszkalny.Budynki na granicy działki (ten który chcę adaptowa i ten na działce obok) są praktycznie swoim odbiciem lustrzanym, sytuacja na rysunku:

72b87a2ff5938493m.jpg

Link to postu
Jeśli w gminie jest MPZP to trzeba dokładnie sprawdzić jakie warunki musi spełniać zabudowa. Może być problem z minimalną powierzchnią pod zabudowę - działka ma 50 arów i jest już na niej budynek mieszkalny, zatem postawienie (modernizacja) drugiego wymagała powierzchni 2x 30 arów, ale interpretacja zależy od gminy. Jeśli projekt modernizacji będzie zgodny z MPZP i wymogom technicznym dla tego rodzaju obiektu to starostwo powinno wydać pozwolenie na budowę.
Link to postu
Jeśli pod pojęciem „działka siedliskowa” rozumie się „zabudowa zagrodowa” to:

Jeśli osoba posiadająca tą działkę nadal jest rolnikiem, to nie ma przeszkód prawnych aby rozbudować istniejącą zabudową zagrodową, także poprzez zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego.

Jeśli jednak, ta działka nie jest użytkowana przez rolnika (ustawowego), a działka jest objęta MPZP z terenem przeznaczonym pod zabudowę zagrodową, to mogą być (uzasadnione) trudności z uzyskaniem pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania, a co za tym idzie, może być decyzja odmowna w sprawie PnB.
Link to postu
działka wraz z budynkami jest obecnie własnością ojca - rolnika z prawnego punktu widzenia, więc czy można by było zaadoptować budynek gospodarczy na mieszkalny i po zakończeniu prac dopiero przepisać akt własności samego budynku - już mieszkalnego na mnie -czyli nie rolnika ?i czy mógłbym w takiej sytuacji załatwiać wszystkie formalności za ojca , np posiadając upoważnienie ? mieliśmy przepisać akt własnoći na mnie w tym tygodniu ale po waszych opiniach jeszcze sie wstrzymam
Link to postu
Cytat

działka wraz z budynkami jest obecnie własnością ojca - rolnika z prawnego punktu widzenia, więc czy można by było zaadoptować budynek gospodarczy na mieszkalny i po zakończeniu prac dopiero przepisać akt własności samego budynku - już mieszkalnego na mnie -czyli nie rolnika ?i czy mógłbym w takiej sytuacji załatwiać wszystkie formalności za ojca , np posiadając upoważnienie ? mieliśmy przepisać akt własnoći na mnie w tym tygodniu ale po waszych opiniach jeszcze sie wstrzymam

,

i jeszcze pytanie jakie wymogi techniczne musi spełnia ten budynek?
budynek zbudowany z cegły z podwójną izolacją, strop drewniany na bardzo grubych belkach drewnianych co najważniejsze suchych, podłoga na poddaszu zrobiona z desek - oczywiście do wymiany, dach to więźba drewniana pokryta dachówką ceramiczną ale to również do wymiany. w budynku jest postawiony komin z szamotówki , czy taki budynek ma możliwość akceptacji przez starostwo powiatowe, mury są zdrowe (podwojna izolacja) i otynkowane, trzeba by zrobi przyłącze prądu i wody, ociepli elewacje od nowa otynkować zrobi otwory na okna i drzwi, zmieni dach oraz podłoge drewnianą na poddaszu.
Link to postu
 • 3 tygodnie temu...
w MPZP jest zapis że na granicy działki może być tylko wybudowany budynek gospodarczy, mam pytanie czy można to jakoś obejść, lub zmieni zrobić wyjątek tak aby przekształcić ten budynek gospodarczy w mieszkalna, i jeżeli tak, to jak i gdzie mógłbym takie pozwolenie na budowę\zmianę co do MPZP uzyskać?

bardzo proszę o pomoc
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Odświeżę temat uziemienia. Mam domek jednorodzinny całkowicie podpiwniczony. W części tej znajduje się garaż. W garażu jest wykopany kanał ale jeszcze nie wymurowany. Pomyślałem sobie, czy dobrym pomysłem przed wylaniem podłogi w kanale zakopać tam bednarkę i dodatkowo wbić pręt. Wtedy od tego miejsca pociągnąć kabel do skrzynki elektrycznej znajdującej się w domu (ganek). Na pewno plusem, jest ,że bednarka będzie głęboko i dużo poniżej poziomu przemarzania. Myślę, że im głębiej tym lepiej. Już sam garaż jest poniżej poziomu "0" i jeszcze sam kanał. Potem bym zasypał bednarkę, zrobił izolację np. papa i wylał podłogę kanału i wymurował ścianki. Czy to będzie dobre rozwiązanie? I jeszcze drugi pytanie. Wyczytałem , że żywotności bednarki to ok. 15lat (Jak wykonać dobre uziemienie domu? Pierwsza część poradnika dobrze wykonanej instalacji | Eleserwis - Bezpieczne i funkcjonalne instalacje elektryczne). Jeżeli to prawda , to po tym czasie instalacja by nie spełniała parametrów ochronnych. Myślałem, że kupię ok. 12m bednarki 30x4 zakpię pod kanałem wbiję dodatkowo pręt uziemiający ok. 3m , połączę z bednarką i dalej już kablem 16mm do tablicy z zabezpieczeniem. Budynek już jest postawiony wiele lat temu ,jest odebrany ale nigdy nie był zamieszkany. Kupiłem i jedną z wielu rzeczy , to wymieniam całą instalację elektryczną. Skrzynka licznikowa i z zabezpieczeniami jest nowa, ciągnę nowe kable w pokojach i zrobię uziemienie, którego dotychczas nie był.  Zależy mi na bezpieczeństwie , a nie na papierze, którego nie potrzebuję. Co radzicie w moim przypadku? 
  • Gość Dominik
   Jak obniżyć temperaturę podłogi nie obniżając temperatury w pokoju? Zmniejszyć temperaturę wody na kotle obecie min 18 max 40 czy może regulować na rozdzielacze?
  • Powierzchnia podłogi, która przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego powinna dawać nam komfort cieplny. Pozostaje tylko pytanie czy posadzka powinna być wyczuwalnie ciepła i jaka jest maksymalna rozsądna temperatura jaką może osiągnąć? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12912-jaka-temperature-powinna-miec-posadzka
  • Niestety nie ma półsrodków. Albo konstrukcja z łat i kontrałt, albo PROBLEM w przyszłości.
  • Czy teraz ogrzewać dom żeby nie płacić bajońskich kwot? Stoję przez sporym remontem instalacji grzewczej  - wszystko do wymiany - i w zasadzie mogę wszystko, ale w ograniczonym budżecie. Co według waszych przewidywań ma sens w nadchodzących latach jeśli chodzi o ogrzewanie i grzanie wody?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...