Skocz do zawartości

adaptacja budynku gospodarczego


Recommended Posts

Witam, posiadam budynek gospodarczy na działce 50ar, na której znajduje się również już jeden budynek mieszkalny (dom jednorodzinny). budynek gospodarczy jest na granicy działki i łączy się ścianą z drugim budynkiem gospodarczym na sąsiedniej działce. chciałbym się dowiedzie czy mam szanse na adaptacje takiego budynku na dom mieszkalny.Budynki na granicy działki (ten który chcę adaptowa i ten na działce obok) są praktycznie swoim odbiciem lustrzanym, sytuacja na rysunku:

72b87a2ff5938493m.jpg

Link do komentarza
Jeśli w gminie jest MPZP to trzeba dokładnie sprawdzić jakie warunki musi spełniać zabudowa. Może być problem z minimalną powierzchnią pod zabudowę - działka ma 50 arów i jest już na niej budynek mieszkalny, zatem postawienie (modernizacja) drugiego wymagała powierzchni 2x 30 arów, ale interpretacja zależy od gminy. Jeśli projekt modernizacji będzie zgodny z MPZP i wymogom technicznym dla tego rodzaju obiektu to starostwo powinno wydać pozwolenie na budowę.
Link do komentarza
Jeśli pod pojęciem „działka siedliskowa” rozumie się „zabudowa zagrodowa” to:

Jeśli osoba posiadająca tą działkę nadal jest rolnikiem, to nie ma przeszkód prawnych aby rozbudować istniejącą zabudową zagrodową, także poprzez zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku gospodarczego.

Jeśli jednak, ta działka nie jest użytkowana przez rolnika (ustawowego), a działka jest objęta MPZP z terenem przeznaczonym pod zabudowę zagrodową, to mogą być (uzasadnione) trudności z uzyskaniem pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania, a co za tym idzie, może być decyzja odmowna w sprawie PnB.
Link do komentarza
działka wraz z budynkami jest obecnie własnością ojca - rolnika z prawnego punktu widzenia, więc czy można by było zaadoptować budynek gospodarczy na mieszkalny i po zakończeniu prac dopiero przepisać akt własności samego budynku - już mieszkalnego na mnie -czyli nie rolnika ?i czy mógłbym w takiej sytuacji załatwiać wszystkie formalności za ojca , np posiadając upoważnienie ? mieliśmy przepisać akt własnoći na mnie w tym tygodniu ale po waszych opiniach jeszcze sie wstrzymam
Link do komentarza
Cytat

działka wraz z budynkami jest obecnie własnością ojca - rolnika z prawnego punktu widzenia, więc czy można by było zaadoptować budynek gospodarczy na mieszkalny i po zakończeniu prac dopiero przepisać akt własności samego budynku - już mieszkalnego na mnie -czyli nie rolnika ?i czy mógłbym w takiej sytuacji załatwiać wszystkie formalności za ojca , np posiadając upoważnienie ? mieliśmy przepisać akt własnoći na mnie w tym tygodniu ale po waszych opiniach jeszcze sie wstrzymam

,

i jeszcze pytanie jakie wymogi techniczne musi spełnia ten budynek?
budynek zbudowany z cegły z podwójną izolacją, strop drewniany na bardzo grubych belkach drewnianych co najważniejsze suchych, podłoga na poddaszu zrobiona z desek - oczywiście do wymiany, dach to więźba drewniana pokryta dachówką ceramiczną ale to również do wymiany. w budynku jest postawiony komin z szamotówki , czy taki budynek ma możliwość akceptacji przez starostwo powiatowe, mury są zdrowe (podwojna izolacja) i otynkowane, trzeba by zrobi przyłącze prądu i wody, ociepli elewacje od nowa otynkować zrobi otwory na okna i drzwi, zmieni dach oraz podłoge drewnianą na poddaszu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
w MPZP jest zapis że na granicy działki może być tylko wybudowany budynek gospodarczy, mam pytanie czy można to jakoś obejść, lub zmieni zrobić wyjątek tak aby przekształcić ten budynek gospodarczy w mieszkalna, i jeżeli tak, to jak i gdzie mógłbym takie pozwolenie na budowę\zmianę co do MPZP uzyskać?

bardzo proszę o pomoc
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...