Skocz do zawartości

pelet - doświadczenia i problemu użytkowników.


Recommended Posts

Witam

Odpowiadając na pytanie dotyczące zapachu. Pellet to nic innego jak sprasowane trociny drewniane,
więc zapach owego, jest zapachem trocin drewnianych.

Co do pytania o big-bagi, to wszystko zależy od pomieszczenia którym owy się znajduje.
Pierwszy zaproponowany przez Pana big-bag z blachy ocynkowanej może być umiejscowiony
tuż obok pieca, dzięki czemu nasz pellet będzie dodatkowo osuszany.
Drugi z zaproponowanych - zbiornik poliestrowy również jest dobrym rozwiązaniem, gdyż jest
skonstruowany tak, by pellet oddychał. Jeśli zamkniemy szczelnie pellet, który zawiera
w sobie wilgoć, istnieje bardzo duże ryzyko jego zapleśnienia.
Jednakże tak jak pisałem na wstępie - jeśli materiał ma być składowany przez długi czas luzem,
musi być to pomieszczenie SUCHE! Każdy procent wilgoci więcej w materiale do spadek jego kaloryczności!


Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Kupiłeś ten piec bo Ci się kolor jego spodobał?
Kolego wybór pieca jest bardzo ważną sprawą i zanim dokona się zakupu to rozsądni zapoznają się z kilkoma ofertami ,rożnych producentów i analizują każdy kociołek z osobna co może i co posiada.
A Ty kupiłeś i nawet nie raczyłeś przeczytaj jego instrukcji obsługi bo zapewne w niej są takie informacje ujęte tylko najprościej napisać tu na forum pytanie bo tu każdy ma czarodziejska kulę i wie jaki piec kupiłeś i zaraz odpowie Ci na Twoje pytanie.
Link do komentarza
Cytat

Kupiłeś ten piec bo Ci się kolor jego spodobał?
Kolego wybór pieca jest bardzo ważną sprawą i zanim dokona się zakupu to rozsądni zapoznają się z kilkoma ofertami ,rożnych producentów i analizują każdy kociołek z osobna co może i co posiada.
A Ty kupiłeś i nawet nie raczyłeś przeczytaj jego instrukcji obsługi bo zapewne w niej są takie informacje ujęte tylko najprościej napisać tu na forum pytanie bo tu każdy ma czarodziejska kulę i wie jaki piec kupiłeś i zaraz odpowie Ci na Twoje pytanie.


zanim podjałem decyzje o zakupie przegladalem wiele ofert , jestem zadowolony jesli chodzi o parametry i wydajnosc .Jako ze opalałem wczesniej piecem zagazowujacym drewno mam pewne uprzedzenie do opalania drewnem ,gdyz trzeba bardzo przestrzegac parametrow opału co jest dosyc trudne , jedyna niedogodnoscia jest nieco pyłu weglowego , mimo ze jest o niebo lepiej niz poprzednio, potrzebuje informacji praktycznnej a nie wymadrzania sie jakegos pajaca, instrukcje czytałem sa tam informacje teoretyczne co czasami nijak sie ma do praktyki, pytam osob ktore ew praktycznie sprawdzily takie rozwiazanie, człowiek sie uczy na błedach ale te nie musza byc własne, napisane jest palnik ek-pal sterownik iryd piec 15kw miejsce na strazak jest Edytowano przez piotr6300 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

zanim podjałem decyzje o zakupie przegladalem wiele ofert , jestem zadowolony jesli chodzi o parametry i wydajnosc .Jako ze opalałem wczesniej piecem zagazowujacym drewno mam pewne uprzedzenie do opalania drewnem ,gdyz trzeba bardzo przestrzegac parametrow opału co jest dosyc trudne , jedyna niedogodnoscia jest nieco pyłu weglowego , mimo ze jest o niebo lepiej niz poprzednio, potrzebuje informacji praktycznnej a nie wymadrzania sie jakegos pajaca, instrukcje czytałem sa tam informacje teoretyczne co czasami nijak sie ma do praktyki, pytam osob ktore ew praktycznie sprawdzily takie rozwiazanie, człowiek sie uczy na błedach ale te nie musza byc własne, napisane jest palnik ek-pal sterownik iryd piec 15kw miejsce na strazak jest


Sam jesteś pajac i do tego piszący jakby do szkoły miał za daleko albo pod górkę.
Napisałem Ci wskazówki na co należy zwrócić uwagę a Ty swoje wywody snujesz Panie Mądralo. A może byś tak napisał jaki to piec? że ma 15 kW to jeszcze nic nie mówi.
Jeżeli producent nie przewiduje tego pieca do opalania pelletem to NIE! jeżeli tak to spokojnie możesz nim palić. Czego się spodziewasz tutaj? że ktoś bardziej nawiedzony napisze Ci że przerobił palnik i pali pelletem? pewnie że wszytko można przerobić tylko po co kupować coś ,że by zaraz przerabiać czy udoskonalać domowymi sposobami.
Link do komentarza
Cytat

zanim podjałem decyzje o zakupie przegladalem wiele ofert , jestem zadowolony jesli chodzi o parametry i wydajnosc .Jako ze opalałem wczesniej piecem zagazowujacym drewno mam pewne uprzedzenie do opalania drewnem ,gdyz trzeba bardzo przestrzegac parametrow opału co jest dosyc trudne , jedyna niedogodnoscia jest nieco pyłu weglowego , mimo ze jest o niebo lepiej niz poprzednio, potrzebuje informacji praktycznnej, instrukcje czytałem sa tam informacje teoretyczne co czasami nijak sie ma do praktyki, napisane jest palnik ek-pal sterownik iryd piec 15kw miejsce na strazak jest


Podaj nazwę kotła lub producenta .
ek-pal nie istnieje w internecie.
sterownik iryd to trochę lepszy ster więc kocioł powinien nie być produktem garażowym ,chociaż w tych czasach wszystko możliwe. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak też myślałem icon_smile.gif i widziałeś aby w opisie było napisane ,że pelletem można palić?


dlatego pytam bo jest to dosc nie jasny opis , pisza o palniku ekoenergia i na nim idzie palic pelet , i wole praktyczne podejscie , kogos kto cos sprawdził , a to co producent pisze czasami wyglada troche inaczej

Cytat

Tak też myślałem icon_smile.gif i widziałeś aby w opisie było napisane ,że pelletem można palić?
Tylko z skąd wziąłeś te 15 kW jak Tauron zaczyna się od 20 kW.


robia i 15kw
Link do komentarza
Cytat

dlatego pytam bo jest to dosc nie jasny opis , pisza o palniku ekoenergia i na nim idzie palic pelet , i wole praktyczne podejscie , kogos kto cos sprawdził , a to co producent pisze czasami wyglada troche inaczej


Pisze jasno,że paliwo podstawowe to ekogroszek a paliwo zastępcze miał.
Pellet ze względu na swoją niską kaloryczność jest raczej nie opłacalnym paliwem.
A producent pisze dwu znacznie z prostego powodu - aby miał lepszą sprzedaż icon_smile.gif


Tak po mojemu to producent troch mało poważny, robiąc 15 kW kociołki a nie pisząc żadnych wzmianek na ten temat na swojej stronie. Czyżby to nie jakaś podróba czy prototyp.
Link do komentarza
Cytat

Pisze jasno,że paliwo podstawowe to ekogroszek a paliwo zastępcze miał.
Pellet ze względu na swoją niską kaloryczność jest raczej nie opłacalnym paliwem.
A producent pisze dwu znacznie z prostego powodu - aby miał lepszą sprzedaż icon_smile.gif


Tak po mojemu to producent troch mało poważny, robiąc 15 kW kociołki a nie pisząc żadnych wzmianek na ten temat na swojej stronie. Czyżby to nie jakaś podróba czy prototyp.

ja jestem zadowolony , nie mam na razie zadnych problemow , tylko tak mysle ze piec jak piec ale co w nim palic to kwestia palnika a palnik mam ekoenergia kwadratowy i w opisie palnika jest ze mozna peletem,
Link do komentarza
Cytat

ja jestem zadowolony , nie mam na razie zadnych problemow , tylko tak mysle ze piec jak piec ale co w nim palic to kwestia palnika a palnik mam ekoenergia kwadratowy i w opisie palnika jest ze mozna peletem,


Widzisz, nie będę eis prze mądrzał bo aż tak daleko nie siedzę w temacie ale uważam ,że palnik chociażby pozwalał na takie spalanie pelletu to konstrukcja pieca może wykluczać pellet ze względu na kaloryczność.
Wiesz jest tu gość dość kumaty w takich zagadnieniach ,jarecki o ile dobrze pamiętam jego nick , być może tu zajrzy to Ci dokładnie odpowie bo wszystkie dane potrzebne już ma.
Napisz jeszcze jaki dom ogrzewasz tym kociołkiem, ile m2?

Masz tu namiary na tego gościa od kociołków
https://forum.budujemydom.pl/Jarecki-79-m30986.html
Link do komentarza
Cytat

Widzisz, nie będę eis prze mądrzał bo aż tak daleko nie siedzę w temacie ale uważam ,że palnik chociażby pozwalał na takie spalanie pelletu to konstrukcja pieca może wykluczać pellet ze względu na kaloryczność.
Wiesz jest tu gość dość kumaty w takich zagadnieniach ,jarecki o ile dobrze pamiętam jego nick , być może tu zajrzy to Ci dokładnie odpowie bo wszystkie dane potrzebne już ma.
Napisz jeszcze jaki dom ogrzewasz tym kociołkiem, ile m2?


znam ten nick , mam ustawienia scigniete od niego wiele jego rad było mi pomocnych, tylko na innym forum i czekam własnie na rejstracje na tamtym forum
Link do komentarza
Cytat

znam ten nick , mam ustawienia scigniete od niego wiele jego rad było mi pomocnych, tylko na innym forum i czekam własnie na rejstracje na tamtym forum


Jak tam se uważasz ,ale możesz i tu do niego na priv napisać.
Link do komentarza
Cytat

dzieki to mi wiele wyjasniło,

Miłego ogrzewania icon_smile.gif
W czasie spalania, pellet ulega zgazowaniu.
Oznacza to, że nad paleniskiem unosi się drogocenny gaz, który jest nośnikiem energii. Aby ten gaz uległ całkowitemu spaleniu potrzebna jest mu dodatkowa porcja powietrza. Dlatego też, dobre kotły na pellety posiadają specjalne kanały z tzw powietrzem wtórnym.

Więc lepiej pozostać przy węglu ,albo dorobić dopalacze . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

ten drogocenny gaz zwiększa kaloryczność czy to jest podstawowy produkt podczas spalania??

No oczywiście że zwiększa ,na dzień dobry możesz spalać domieszki biopaliwa w stosunku 60% -40%, a jak założysz strażaka to możesz palić samym pelletem, ponieważ kotły na ekogroszek zazwyczaj mogą spalać pelety, ale nie oznacza to, że jest to spalanie optymalne, a więc tanie.
Sam dojdziesz do wniosku po kilku spalonych zasobnikach pelletu że wychodzi to b.drogo i zrezygnujesz.
Kanały napowietrzające w kotłach na ekogroszek są zazwyczaj znacznie większe i pełnią tylko funkcję doprowadzania powietrza pierwotnego. Pellet to drewno dlatego kocioł na pellety posiada dysze powietrza wtórnego!
Jeśli ich nie ma, to pelletami należy palić tylko awaryjnie.
Bardzo często są stosowane takie praktyki że kotłach z podajnikiem w ,których producent w opisie reklamuje spalanie dużej gamy paliw ,chcąc przyciągnąć większą liczbę klientów, informuje tylko że można je spalać na jednym palniku, ale nie informuje że robią to b.nieekonomicznie .
Żeby wytwarzać tanią energię trzeba kupić kocioł wyspecjalizowany w spalaniu jednego paliwa ,wtedy sprawność takiego kotła w trakcie prawidłowego spalania przekracza 90%. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

i ile to Cię kosztuje rocznie?? nie myślałeś nad innym sposobem ogrzewania??

4,5 tony 400m2
Na pewno nie pellet w Polsce ceny pelletu są wywindowane przynajmniej na razie jest drogi .Pelletu musiał bym spalić około 7 ton ,a przy kotle kondensacyjnym gazowym wyszło by z 8000 tyś zł.
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe gdzie ja tyle pelletu naraz włożę .


proponowałbym zmagazynować go na strychu icon_biggrin.gif poprowadzić rurę z góry do pieca ,a że siła grawitacji jest jaka jest ,pellet samoczynnie będzie spadał do pieca i nawet zasobnika by nie trzeba montować. Zobacz same korzyści icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

proponowałbym zmagazynować go na strychu icon_biggrin.gif poprowadzić rurę z góry do pieca ,a że siła grawitacji jest jaka jest ,pellet samoczynnie będzie spadał do pieca i nawet zasobnika by nie trzeba montować. Zobacz same korzyści icon_lol.gif

pamietaj ze 7 ton nie jest obojetne dla konstrukcji budynku szczególnie stropów icon_rolleyes.gif Edytowano przez piotr6300 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

pellet jest w workach hermetycznych. animus a teraz gdzie składasz swój opał??

W kotłowni .


Cytat

pellet można kupić w workach, ale można też i bez worków (bigbag)- ma to znaczące przełożenie w cenie

np
870,00zł brutto za 1t w workach 15kg; 830,00zł brutto 1t Big Bag


830,00zł x 7ton = 5810zł -3060 = 2750 zł to prawie następny sezon grzewczy icon_mad.gif icon_evil.gif mówiłem że w Polsce jest drogi . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

można też i bez worków (bigbag)- ma to znaczące przełożenie w cenie



Witam

Ma to też niestety najczęściej znaczące przełożenie na kaloryczność i jakość pelletu.
Pellet składowany w bigbagu narażony jest na czynniki zewnętrzne, takie jak absorpcja
wilgoci z powietrza.
Przy zakupie pelletu w bigbagu trzeba w 100% upewnić się co do jego faktycznych wartości opałowych.

Pozdrawiam
Andrzej Wysocki
___________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...