Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Redakcja

Kilka słów na początek

Recommended Posts

Szanowni Państwo!
Redakcja otrzymuje od Czytelników Budujemy Dom setki listów z dylematami inwestora, które dotyczą różnych etapów budowy domu. Nawiązując do ogromnego zainteresowania tematem postanowiliśmy otworzyć nowy dział, gdzie uczestnicy forum będą mogli pomagać sobie w podejmowaniu trudnych decyzji.

Przy okazji przypominamy, że w 2005 roku w dziale Dylematy miesięcznika Budujemy Dom pojawiły się natępujące tematy:
W BD 05/05 artykuł pt. "W co oprawić... szkło?"
Pytanie Czytelnika:
Zamierzamy wstawić okna do naszego nowobudowanego domu. Znajomi, którzy budowali wcześniej, namawiają nas na okna drewniane; takie też przewidział projektant naszego budynku. Jednak oboje z żoną skłaniamy się ku „plastikom”, które są naszym zdaniem łatwiejsze w utrzymaniu. Czy nie popełniamy błędu? Czy to prawda, że okna z PVC, w odróżnieniu od drewnianych, nie „oddychają” i gorzej chronią przed zimnem? Czym właściwie różnią się oba rozwiązania?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/363/

W BD 04/05 artykuł pt. "Rynny stalowe czy PVC?"
Pytanie Czytelnika:
Stoję przed koniecznością wyboru rynien do mojego domu. Właściwie rozważam dwie możliwości: rynny z tworzywa, ponieważ nie skorodują (jednak boję się, że po zimie mogą być kruche) lub rynny stalowe ocynkowane - te raczej z czasem mogą skorodować, ale za to są tanie. I są u nas stosowane od lat, więc chyba każdy wykonawca wie, jak je dobrać i montować. Co powinienem wybrać?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/343/

W BD 04/05 artykuł pt. "Z czego stan surowy?
Pytanie Czytelnika:
Zamierzam zbudować dom ciepły, energooszczędny i ładny. Planowałem ściany z cegły silikatowej (trójwarstwowe), bo nie trzeba ich tynkować, ale moje wątpliwości budzi ciepłochronność tego materiału. Jakiej grubości izolację zastosować? A może zrezygnować z silikatów i wybrać beton komórkowy?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/345/

W BD 03/05 artykuł pt. "Wełna czy styropian?"
Pytanie Czytelnika:
Jesienią zamknąłem stan surowy mojego nowego domu. Z nadejściem wiosny chcę kontynuować budowę. Ściany wzniesione są z bloczków keramzytobetonowych LB15. Czym ocieplić elewacje z tego materiału: wełną czy styropianem? Jaka izolacja będzie najodpowiedniejsza na poddaszu?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/313/

W BD 1-2/05 artykuł pt. "Blachodachówki czy dachówki bitumiczne?"
Pytanie Czytelnika:
W moim nowo budowanym domu chcę na dachu mieć tzw. pokrycie lekkie. Zresztą tak została zaprojektowana i wykonana więźba dachowa. Ważna jest dla mnie estetyka i chciałbym, żeby mój dach wyglądał jak z prawdziwych dachówek. Niestety, więźba już jest, a zresztą koszt zwykłych dachówek przekracza moje możliwości finansowe. Jakie materiały mogę wykorzystać do pokrycia dachu?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/263/

W BD 1-2/05 artykuł pt. "Czym ogrzać dom?"
Pytanie Czytelnika:
Na wiosnę przystąpię do budowy domu. Planuję instalację centralnego ogrzewania. Jednak mam wątpliwości dotyczące tego, jaki kocioł powinienem wybrać. W pobliżu jest gaz, ale znajomi uprzedzali mnie, że korzystanie z niego wcale nie jest takie tanie. Oni zresztą mają kocioł na węgiel i bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie. Ja z kolei na razie nie przewidywałem miejsca na przechowywanie opału, chociaż wygospodarowanie go jest, oczywiście, jeszcze na tym etapie możliwe. Co powinienem wziąć pod uwagę wybierając i opał, i kocioł?
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/265/

W BD 1-2/05 artykuł pt. "Dachówki ceramiczne czy cementowe?"
Pytanie Czytelnika:
W moim domu więźba dachowa jest przygotowana pod pokrycie ciężkie. Mogę więc wybierać między dachówkami ceramicznymi a cementowymi. Ale na co się zdecydować? Wiem, że dachówki cementowe są trochę tańsze. Ale na pewno są jeszcze istotne różnice. Specjalnie oglądałem domy i „na oko” nie widać różnicy między nimi a zwykłymi, ceramicznymi.
https://budujemydom.pl/bd/artykuly/264/

Zapraszamy do dyskusji
Redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Blachodachówki czy dachówki bitumiczne

Lekkie pokrycie dachu naśladujące wyglądem dachówkę to dach pokryty blachodachówką.
Jest to pokrycie lekkie, łatwe w montażu i trwałe i tanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dachówki ceramiczne czy cementowe

Zaletą dachówek cementowych jest cena niższa od dachówek ceramicznych
Dachówka cementowa barwiona jest w masie i malowana powierzchniowo farbami akrylowymi zmniejszającymi nasiąkliwość i zabezpieczającymi przed porastaniem mchem
Dachówki ceramiczne przed brudzeniem, nasiąkliwością i porastaniem mchem zabezpieczone są powierzchniowo tzw. Angobą lub glazurowaniem
Te zabezpieczania dają według mnie większa trwałość powłoki od malowania farbą akrylową w przypadku dachówek cementowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Co do gazu to mała uwaga, należy zorientować si ę jak jest jego "jakość", bo niektór z zakładów gazowych "wzbogacają" gaz niesamowitą ilością powietrza co obniż jego wartość i podwyższa koszty użytkowania - teoretycznie spalamy go więcej. Na pewno gaz "butlowy" w przypadku uczciwego dostawszy jest ow wiele bogatszy.

Jeśli chodzi o rodzaj paliwa i kotła to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie na ile chcesz zautomatyzować sam proces ogrzewania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Co do gazu to mała uwaga, należy zorientować si ę jak jest jego "jakość", bo niektór z zakładów gazowych "wzbogacają" gaz niesamowitą ilością powietrza co obniż jego wartość i podwyższa koszty użytkowania - teoretycznie spalamy go więcej. Na pewno gaz "butlowy" w przypadku uczciwego dostawszy jest ow wiele bogatszy.

Jeśli chodzi o rodzaj paliwa i kotła to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie na ile chcesz zautomatyzować sam proces ogrzewania.Czy możesz podać sposób na zorientowanie się co do jakości gazu? icon_confused.gif
Albo które zakłady wzbogacają gaz? icon_confused.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli chcesz podjąć decyzję, czym ogrzewać przyszły dom zrób analizę i zestawienie kosztów. Jaki piec i koszt jego zakupu oraz zużycie paliwa, którym ma być zasilany.
Z mojego doświadczenia wynika, że gaz ziemny jest najtańszym paliwem, dając duży komfort użytkowania.
Czy ogrzewając węglem, gotować będziesz na kuchni węglowej?
Przepalałem w okresach przejściowych drewnem w kominku, które podobno jest najtańsze a okazało się, że koszt drewna był porównywalny z kosztem gazu ziemnego. W roku 2004/2005 na ogrzewanie domu wydałem miesięcznie 270 zł. Dom o powierzchni ponad 150m2, zbudowany jest w systemie PRAEFA na fundamencie grzewczym Legalett, kocioł Saunie Duval Isotwin F24.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gdybyś przeczytał następne zdanie: nie musiałbyś się odnosić... Wilgoć, resztki obumarłych roślinek, rozwój następnych pokoleń roślinek, wrastanie roślinek, penetracja w pokrycie dachowe... Faktycznie, jesteś obiektem, na którym warto się skupić
  • Gaweł potwierdza:) A mam pytanie o ile te PV poprawiają wymagane parametry budowlane/techniczne o których wspomniałeś?
  • A dlaczego za małe? Skąd takie twierdzenie? BTW U mnie wychodzi 40% dofinansowania 5k+ulga termo od pozostałości , jak Olek powyżej pisał podobnie. Czas zwrotu spokojnie 3,5 roku przy niezmiennych cenach prądu lub szybciej jak zdrożeje  
  • Witam, posiadam kocioł kondensacyjny, dwufunkcyjny ZWB 28-5C. Dom 100m, z cegły, ocieplony styropianem 10cm. Regulator pogodowy CW400 z regulacją wg temperatury zewnętrznej. Ustawienia kotła: Ogrzewanie 7:00 - 21:00 (ustawione na 21C), obniżenie 21:00-7:00 (ustawione na 20C), Krzyzwa grzewcza (bez punktu początkowego): Temp. projektowa: 55C, maks temp. zasilania: 55C, wpływ pomieszczenia 8K, Korekta pomieszczenia 1K. Temp. zewnętrzna: +10C (+/-5C) Pytania: 1) podczas trybu grzania (7:00-21:00) palnik w kotle pracuje bardzo rzadko, ale kocioł pracuje prawie cały czas bez przerwy, pali się niebieska lampka na kotle, wyświetla się symbol kaloryfera, czyli grzania. Czy to normalne, że mimo to, że palnik nie jest załączony kocioł cały czas pracuje? 2) problem z przygotowaniem CWU. Temp ustawiona na 43C: Gdy kocioł pracuje w trybie obniżenia, lub w trybie letnim, gdy ogrzewanie jest wyłączone, ciepła woda w kranie pojawia się prawie natychmiast i temp. wody jest stabilna cały czas. Natomiast gdy kocioł znajduje się w trybie grzania,  na ciepłą wodę w kranie trzeba długo czekać, trzeba odlać ok 10l zimnej wody, zanim popłynie ciepła woda. Po zakręceniu kurka i odczekaniu ok 1minuty w kranie ponownie leci zimna woda i znów trzeba odlać sporo zimnej wody. Czy to normalne?
  • Witam was. Mam problem a zarazem pytanie do znawców tematu Potrzebuje poszerzyć i podnieść otwór na drzwi wejściowe i to nawet nie w domu tylko murowanym wiatrolapie. Przejdźmy do konkretów obecnie są drzwi 80 tki a chce wstawić 90, potrzebuję poszerzyć otwór po 6 cm z każdej strony i od góry o 5 cm bo jest 205 a drziw nowe maja 207 cm. Moje pytanie jak wykonać nadproze oraz z czego (ceownik?,jaki?) nie mam pojęcia jakie jest obecnie na pewno z cegieł wykonane. Wiatrołap jest przyklejony do domu zrobiony z cegły max 19 cme na nim jest strop który pełnił rolę dachu w tej chwili jest zrobiony jednospadowy dach na nim. Od strony owych drzwi strop wypuszczony jest 80 cm a między drzwiami a domem jest jakieś 70 cm ściany potem drzwi nad którymi jest jeden rząd cegły, jak mocne zrobić w tym nadproze? W załączniku zdjęcie jak to wygląda.  Prosze o pomoc i dzięki za odpowiedzi
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...