Skocz do zawartości

Kłopoty z piecem


Recommended Posts

Z całą rodziną zastanawiam się, jakie ma być ogrzewanie domu. Wymagania były proste: ma być tanie, bez zbędnego doglądania, z programatorem temperatury co do pory dnia i tygodnia, bez dodatkowej pracy przy piecu.
Na kolektory słoneczne jest za mała powierzchnia dachu z południa. Czerpanie ciepła z głębi ziemi kilka lat temu „kosmicznym” rozwiązaniem. Nie mam gazociągu, a gaz gromadzony w zbiorniku musiałby być wkopany w ziemię, gdyż kotłownia jest w piwnicy.
W rezultacie zdecydowaliśmy się na ogrzewanie centralne i wody olejem grzewczym. Jest to dość tanie rozwiązanie a w kotłowni jest czysto, nic się nie dymi, serwis zajmuje się konserwacją, praca przebiega bez zarzutu.
Jednak tej zimy powstał problem, ponieważ piec nie pracuje bez prądu. Pewnego dnia przy temperaturze –15°C nie było prądu przeszło 12 h. Elektrycy specjalnie nie kwapili się z naprawą.
Wizja dłuższego braku okazała straszna, dlatego obecnie modernizuję moją nowoczesną kotłownię. Będzie podłączony piec na pelety, brykiety itp., który może pracować bez prądu z grawitacyjnym obiegiem. Gdy przytrafi się taka historia jeszcze raz, to już nie będę się zamartwiać.
Nowoczesność też ma swoje wady.
Link do komentarza
może taniej i szybciej będzie zrobić zasilanie awaryjne, coś w rodzaju UPSa do komputera, tyle że z dużym akumulatorem samochodowym (albo dwoma bo typowo UPSy chodzą na 24 V). Zakładając, że "przechodzonego" (bez akumulatorów) UPSa o mocy ok. 500W można kupic za ok. 150 zł + 2 akumulatory 45Ah po ok. 80 zł to za ok. 400zł masz swięty spokój na ok. 4 godziny ciągłej pracy kotła (przy założeniu poboru mocy 200W). Biorąc poprawkę, że kocioł chodzi cyklicznie pół na pół to już jest ok. 8 godzin, a to powinno całkowicie wystarczyć. Zamierzam sobie coś takiego zrobić, ale jak zwykle nie ma czasu.
Link do komentarza
Pomysł z UPS jest bardzo dobry, ja dodatkowo w przypadku braku prądu zamierzam dogrzac dom kominkiem, mimo braku systemu rozprowadzenia. Zakładam i mam nadzieję, że przerwy w dostawie energii elektrycznej nie beda trwały dłużej niż 24h.
Znajomy, oprócz pieca gazowego, ma piec na paliwo stałe oraz piec na prąd, tak też można, rgds KK
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...