Skocz do zawartości

Budowa altanki


Recommended Posts

Cytat

Przesadzasz!!! Mam dach - płaski!!! - którego podstawą konstrukcji jest kantówka 50 x 70. [...]
Nie róbcie pancernych konstrukcji!!!


Zgodzę się z Tobą, że altankę o powierzchni 6m2 z płaskim dachem można zrobić nawet z bambusa icon_biggrin.gif
(ciekawe czy Adam_50 potwierdzi to wyliczeniami icon_smile.gif

Załączone przeze mnie zdjęcie prezentuje konstrukcję altany o powierzchni nakrytej dachem równej 30m2 i powierzchni dachu coś ok. 48m2. Dyletantowi może się ta konstrukcja wydawać pancerna icon_cool.gif

W każdym razie zdjęcie posłużyło raczej do zaprezentowania możliwych rozwiązań zarówno stężeń, połączenia w szczycie jak i oparcia krokwi na płatwi, umożliwiającego zbliżenie powierzchni dachu kształtem do powierzchni stożka, niż do przekonywania, że tyko "pancerna" konstrukcja sprosta zadaniu.

Jednak co do degustacji trunków jak najbardziej się zgadzam!
Ważna jest temperatura, rodzaj i towarzystwo w jakim się oddajemy... degustacji oczywiście icon_rolleyes.gif
Kielich szkarłatnego mniam-mniam wznoszę, za to aby nigdy nikomu się na głowę nic nie zwaliło - podczas degustacji!
Link do komentarza
Cytat

Kielich szkarłatnego mniam-mniam wznoszę, za to aby nigdy nikomu się na głowę nic nie zwaliło - podczas degustacji!



jak dla mnie jesteś jak wyrocznia!
Irbis za twoje rady podeślę Ci moje domowe piwka jeśli w ogóle piwo lubisz....
niedługo butelkuję pszeniczne dunkelweizena a za tydzień Belgian Pale Ale....
no chyba że lubisz wina domowe - mam głogowe w leżakowaniu a obecnie fermentuje ryżowo rodzynkowe .... Edytowano przez Amadeuss (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

jak dla mnie jesteś jak wyrocznia!


Zaraz tam wyrocznia - to tylko lata praktyki.
Moja pierwsza altana będzie niedługo obchodziła swoje 30 lecie, a nie jest wcale "pancerna" - użyłem do jej budowy właśnie kantówki 10x10, która została mi z podłóg (legary) i brukowego granitu z rozbiórki.

Cytat

Irbis za twoje rady podeślę Ci moje domowe piwka jeśli w ogóle piwo lubisz....
niedługo butelkuję pszeniczne dunkelweizena a za tydzień Belgian Pale Ale....


Chętnie pomagam kiedy mogę - jeśli ktoś czuje się na siłach we własnym zakresie coś sobie wystrugać, to dlaczego nie!
Bursztynowy trunek zażywam tylko latem - nie znam nic lepszego na pragnienie wywołane upałem icon_smile.gif

Cytat

no chyba że lubisz wina domowe - mam głogowe w leżakowaniu a obecnie fermentuje ryżowo rodzynkowe....


Degustacja przy grillu - dlaczego nie! Jeśli będziesz miał po drodze zapraszam! "Rzeźbię" właśnie w okolicach Kamienia Pomorskiego - jeszcze 10 dni takiego oddechu...


Link do komentarza
ma moze ktoś fotki albo opis jak zakańcza się gont heksagonalny na bokach i przed daszkiem chińskim chodzi mi np. czy wycina się ząb jeden na prosto i dokłada jeden na drugiego. Oraz jak ukryc papioki na ostatniej warstwie przed daszkiem aby były niewidoczne;/??
sory za strasznie skomplikowanie pytania ale jak ktoś kuma to będzie wiedział o co mi chodzi:)
Link do komentarza
Cytat

Ja robię 15 sierpnia oficjalne otwarcie altany. Wczoraj walczyliśmy z sąsiadem do 1 w nocy na nieoficjalnym otwarciu ;)



ja tez w tej dacie pierwsze oficjalne delegacje przyjmuje hihihih a tu jeszcze powijaki;/ icon_lol.gif icon_evil.gif icon_lol.gif icon_redface.gif /// dobzre ze ludzie wyrozumiałe:)))
Dizs jade kupić lampe bo po ciemku siedziec nie wypada;)))

mam pytanie przez grunta pociagnelem kabel YkY 3x2,5^2 czym pociagnac juz w altance z elektryki to słaby jestem choc gniazdka czy lampy sobie podłącze ale z materiałoznawstwem cienko:))
Link do komentarza
witam serdecznie! Planuje zrobienie altany sześciokątnej o wymiarach boków 3m czyli srednicy 6m i kącie nachylenia dachu 25 stopni , powoli zaczałem zbierac materiał i jak zaczałem czytac forum doszedłem do wniosku ze chyba walnąłem gafe. Mianowicie kupiłem metalowe podstawy pod słupy na wymiar 90x90, pod to kupiłem tez słupy i połacie 90x90, Moje pytanie czy te 10 mm robi wielką różnice? Bo tu wszyscy sugeruja 100x100 Ewentualnie jakie drewno powinienem uzyc na zbudowanie takie duzej altany. Z gory dziekuje wszystkim za pomoc
Link do komentarza
Cytat

witam serdecznie! Planuje zrobienie altany sześciokątnej o wymiarach boków 3m czyli srednicy 6m i kącie nachylenia dachu (...)
Mianowicie kupiłem metalowe podstawy pod słupy na wymiar 90x90, pod to kupiłem tez słupy i połacie 90x90, Moje pytanie czy te 10 mm robi wielką różnice?



Robię też altankę sześciokątną - nieco mniejszą (bok 189 cm) słupy i płatwie mam 10x10 cm krokwie 6x12 cm.
Po ustawieniu słupów i przymocowaniu płatwi stwierdzam, że gdybym w przyszłości robił jeszcze jakąś altanę o tej konstrukcji i rozmiarach użyłbym np. słupów 14x14 cm. Tyl ci mogę powiedzieć z mojego doświadczenia
Link do komentarza
No wlasnie tak zaczalem przegladac oferty sklepow w necie i powiem szczerze ze slupy w tak duzych altanach sa rozne od 90 do nawet 175 mm. I na kim tu teraz polegac? Czy jeden sprzedaawca probuje sprzedać bubel czy może drugi probuje naciagac cene? Chcialbym zrobic solidna altane ale nie jak ktos napisal wcześniej "lądowisko fla helikoptera"
Link do komentarza
Cytat

Dużo więcej świeżego powietrza .
Jak zacina , leje deszcz ,to nikt i tak nie siedzi w odkrytej w altanie.


Polecam górne świetliki, wizualnie trochę lepiej wyglądaaltana ( chociaż to sprawa gustu) , jestem posiadaczem altany pokazanej na zdjęciu, i nie narzekam , jak leje spokojny deszcz to nic się góra nie dostaje , jak zacina to oczywiście z wszystkich stron pada deszcz ale wtedy nikt nie siedzi w altanie ( chociaż raz mi się zdarzyło icon_smile.gif )


Cytat

witam serdecznie! Planuje zrobienie altany sześciokątnej o wymiarach boków 3m czyli srednicy 6m i kącie nachylenia dachu 25 stopni , powoli zaczałem zbierac materiał i jak zaczałem czytac forum doszedłem do wniosku ze chyba walnąłem gafe. Mianowicie kupiłem metalowe podstawy pod słupy na wymiar 90x90, pod to kupiłem tez słupy i połacie 90x90, Moje pytanie czy te 10 mm robi wielką różnice? Bo tu wszyscy sugeruja 100x100 Ewentualnie jakie drewno powinienem uzyc na zbudowanie takie duzej altany. Z gory dziekuje wszystkim za pomoc


Słupy 90x90 wydają mi się za małe wkazane byłoby 120x120 ( ja mam takie przy średnicy 4m ) lub 140x140 jak któryś z kolegów napisał , byłaby lepsza sztywność no i efekt wizualny lepszy , kąt nachylenia wydaje misię że powinien być 30 stopni Edytowano przez rob7320 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

co do prądu - zadzwoniłem do znajomego elektryka i on polecił już w środku altanki w korytku puścić kabel OW z uwagi ze to linka i łatwiej się formuje i kształtuje w korytkach. Chyba sie na taki zdecyduje:)3x2,5mm, bo do altanki mam pociagniety YkY 3x2,5mm


ja puscilem do gniazdka 2.5mm a do lampy 1.5mm kabelek, ale można wszędzie 2.5mm koszta niewielkie

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
poprawiłem swoją konstrukcję, przyciąłem płatwie jak należy, w międzyczasie dociąłem i złożyłem na ziemi konstrukcję dachu. Mam jednak kolejny problem natury technicznej.

Nie myślałem że docięcie mieczy do altany sześciokątnej może przysporzyć mi tyle trudności. O ile od strony płatwi to pryszcz to od strony słupa - jakaś makabra! Kąt cięcia w dwóch płaszczyznach. Najpierw trzeba uwzględnić kąt między słupem i płatwią a potem jeszcze kąt odwrócenia słupa.

Ma ktoś na to jakiś patent?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

poprawiłem swoją konstrukcję, przyciąłem płatwie jak należy, w międzyczasie dociąłem i złożyłem na ziemi konstrukcję dachu. Mam jednak kolejny problem natury technicznej.

Nie myślałem że docięcie mieczy do altany sześciokątnej może przysporzyć mi tyle trudności. O ile od strony płatwi to pryszcz to od strony słupa - jakaś makabra! Kąt cięcia w dwóch płaszczyznach. Najpierw trzeba uwzględnić kąt między słupem i płatwią a potem jeszcze kąt odwrócenia słupa.

Ma ktoś na to jakiś patent?



dlatego zdecydowałem się na altanke w kształcie kwadratu icon_biggrin.gif , choc tez mialem mała zagwozdkę z środkowym górnym wieńcem (roboczo nazwanym TRUMNA) tez jakieś dziwne kąty i przekręcenie z przycieciem. W końcu pomogły ściągi matematyczne i duzy karton. Jak kartonem przyłożysz to mozna fajnie odrysowac na nim i poprawić juz poziomica czy linijką potem i odwzorować na drzewie. Powodzenia .

a tu jak to podobno się robi


Oczywiście można dodać po kawałku na zakładke z jednego i drugiego, wtedy będzie lepiej trzymało konstrukcyjne

o jak tu:
Edytowano przez klimekpl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nie chodzi mi o docięcie płatwi bo to poszło bez problemu tylko mieczy


Skorzystaj z nastawnego przymiaru kątowego - tzw. "śmigi"!
Mówisz, że wycięcie miecza do sześciokąta jest skomplikowane? Spróbuj jeszcze na tej płaszczyźnie wyciąć czopy - to dopiero jest zabawa icon_cool.gif
Poniżej kilka zdjęć jak to się robi z użyciem przymiaru kątowego nastawnego i deski:






Link do komentarza
Cytat

Skorzystaj z nastawnego przymiaru kątowego - tzw. "śmigi"!



Dzięki za posta. Musiałem sobie wczoraj jakoś poradzić bez śmigi. Metodą prób i błędów udało mi się wykonać pierwszy miecz. Szlifierka z tarczą lamelową okazała się nieoceniona!

Potem miałem kolejną zagwozdkę jak to teraz powielić - ale szybko zorientowałem się że łatwo odrysować "prawy" od "lewego" i na odwrót icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

No i jeszcze cięcie ... ale jakoś poszło ...

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg




w przyszłym życiu chciałbym być stolarzem ...... Edytowano przez Amadeuss (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

w przyszłym życiu chciałbym być stolarzem ......


super mi tez się podoba dłubanie w drzewie chyba sobie pinokia wystrugam hihihih
a tak na poważnie to właśnie robie boczne konstrukcje (balustrady), potem w te otwory przyjdzie boazeria a na koniec jeszcze deska pod podpitke dookoła altany i koniec OPIJANIE!!!!!!!!
Edytowano przez klimekpl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam!

Jestem nowy na forum, ale śledziłem temat budowy altanki od dłuższego czasu. W ciągu miesiąca wykonałem cała altankę wraz z przygotowaniem podłoża. Altanka jest na znacznej pochyłości terenu (różnica około 1 m) i musiałem wykonać głębokie fundamenty pod słupy. Wymiary altanki to 4x4 m. Elementy drewniane mają przekroje 10x10 cm i 5x10 cm. Wypełnienie ścian zostało wykonane z kratek z Leroy Merlin. Ciekaw jestem Waszych opinii.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Witam!

Jestem nowy na forum, ale śledziłem temat budowy altanki od dłuższego czasu. W ciągu miesiąca wykonałem cała altankę wraz z przygotowaniem podłoża. Altanka jest na znacznej pochyłości terenu (różnica około 1 m) i musiałem wykonać głębokie fundamenty pod słupy. Wymiary altanki to 4x4 m. Elementy drewniane mają przekroje 10x10 cm i 5x10 cm. Wypełnienie ścian zostało wykonane z kratek z Leroy Merlin. Ciekaw jestem Waszych opinii.




super extra - gratuacje

jsteś EXpres ja moją męczyłem w bólach kilka miesiecy hihihih
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Zabezpieczenie altanki na zime.

Witam w zwiążku, ze wielkimi krokami zbiża sie zima czas pomyśleć o zabezpieczeniu altanki na ten oto okres. Mam pytanie o wasze z tym doświadczenia czy owijacie np streczem czy jakąś plandeką, czy idziecie na żywca i nic nie robicie:)
Czy przy dawaniu strzecza nalezy dac jakies np kartony na belki rogowe aby sie na słońcu nie zwulkanizowalo.

Czekam na napewno interesujące odpowiedzi:)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Witam.
Zadam swoje pytanie tutaj. Z góry dziekuję wszystkim za radę.
W jaki sposób zakotwić słupy z okrąglaków do betonowej podstawy?
Robić specjalne kotwy, nawiercić słup i osadzić na wbetonowany pręt zbrojeniowy. Na zdjęciach w tym wątku nie widzę żadnych mocowań, ale to chyba nie znaczy ze ich niema.
@Autorus czy ta altana stoi może na Mazowszu lub można porozmawiać z konstruktorem?
Link do komentarza
Cytat

Zadam swoje pytanie tutaj. Z góry dziekuję wszystkim za radę.
W jaki sposób zakotwić słupy z okrąglaków do betonowej podstawy?
Robić specjalne kotwy, nawiercić słup i osadzić na wbetonowany pręt zbrojeniowy. Na zdjęciach w tym wątku nie widzę żadnych mocowań, ale to chyba nie znaczy ze ich niema.


Gdzieś w tym wątku zamieszczałem szkic kotwy jakiej zwykle używam...
Link do komentarza
Cytat

Ok, dzięki znalazłem. Rozumiem ze jak zrobię literę "u" zamiast odwróconej "t" to stracę jedynie na estetyce? Teraz inne pytanie. Docelowo ma być dachówka. Czy wystarczy je spiąć po obwodzie żeby się nie rozjechaly czy zrobić coś jeszcze. I czy zbroic betonowe podstawy.


"U" dokładnie tak jak piszesz! Stopy nie muszą być chyba (?) zbrojone... (co to za obiekt, jaka konstrukcja?)
Co do konstrukcji drewnianej dachu - też w zasadzie nie wiem o niej nic - za mało aby się wypowiedzieć.
Link do komentarza
Cytat

Pokrycie drewno lub dachówka. Konstrukcja dwu spadowa lub koperta. Altana 5x4m. Więźba kantówka 14x7 lub okrąglaki ciosane z jednej strony. Wieniec z okrąglaków 20 / 30 cm średnicy. Chyba wszystko co wiem na dziś.

P. S.
Jakie grubości blachy użyć na kotwy? Słupy ok. 30cm średnicy, h ok. 250 cm.


Przy takim wieńcu, dobrze połączonym i stojącym na stabilnej konstrukcji (miecze!) chyba można sobie darować stężenie
Tu raczej większe znaczenie ma siła jaka będzie działała na te kotwy - myślę, że 6-8 mm w zupełności wystarczy.

I o moich konstrukcjach mówią, że buduję lądowiska dla helikopterów! icon_cool.gif
Link do komentarza
Cytat

I o moich konstrukcjach mówią, że buduję lądowiska dla helikopterów! icon_cool.gif



Bo trzeba być rozwojowym, nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebne. icon_cool.gif

Tak na poważnie, to nie bardzo podobają mi się altany na "zapałkach".

Troszkę mnie przestraszyłeś tą grubościa blachy. Trzeba chyba zrobic kotwy na zamówienie. icon_cry.gif

Napisz co stoi na przeszkodzie żeby nie zrobic tak.

Pręt 20mm osadzony w betonie i na nim osadzony słup, który i tak by stał sam.
Link do komentarza
Cytat

Bo trzeba być rozwojowym, nigdy nie wiadomo kiedy będzie potrzebne. icon_cool.gif


Dobre - he, he..

Cytat

Tak na poważnie, to nie bardzo podobają mi się altany na "zapałkach".


Też tak mam

Cytat

Troszkę mnie przestraszyłeś tą grubościa blachy. Trzeba chyba zrobic kotwy na zamówienie. icon_cry.gif
Napisz co stoi na przeszkodzie żeby nie zrobic tak.
Pręt 20mm osadzony w betonie i na nim osadzony słup, który i tak by stał sam.


Zapomniałeś o jednej z podstawowych funkcji kotwy - ma zapobiec stykaniu się słupa z betonem czy ziemią.
Nawet przy dobrze zrobionych kotwach (tak z 5cm wyżej niż stopa betonowa) trzeba zwrócić uwagę na nawiewane liście itp.
a zabezpieczenie chemiczne jak elementu stykającego się z gruntem swoją drogą!

Słup stojący na betonie/ziemi, to słup niedługo stojący!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...