Skocz do zawartości

Budowa altanki


Recommended Posts

Generalnie jest droga, puszka 5l kosztuje 150zl, w porównaniu do innych produktów jest wiec ok 2x droższa ... pierwsza puszkę kupowałem do malowania huśtawek które robiłem na wiosnę, a że zależało mi żeby wszystko na podwórku było w tym samym kolorze wiec poszło mi w sumie 20 litrów na cała altankę, przy czym dach po wierzchu to dodatkowe 6 litrów już tańszego drewnochronu ....

Co do jakości wypowiem się po zimie, szczerze mówiąc nie wiem czy zauważyłbym różnice pomiędzy różnymi impregnatami gdyby położyć 3 pomalowane deski obok siebie.

Marcin
Link do komentarza
Kto się orientuje czy drewnochron np. orzechowy pokryje lekko posiwiałe drewno bo trochę mi za miękło paręnaście deseczek i zastanawiam się czy nie naszykować nowych? a tak na marginesie ja nie zrealizuje swojego projektu w tym roku nie dam rady z powodu rozpoczętej budowy domu ale wiosną postaram się rozpocząć budowę pozdro dla wszystkich budowniczych
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Kto się orientuje czy drewnochron np. orzechowy pokryje lekko posiwiałe drewno bo trochę mi za miękło paręnaście deseczek i zastanawiam się czy nie naszykować nowych? a tak na marginesie ja nie zrealizuje swojego projektu w tym roku nie dam rady z powodu rozpoczętej budowy domu ale wiosną postaram się rozpocząć budowę pozdro dla wszystkich budowniczych




Drewnochron jak najbardziej pokryje ale pod warunkiem ze zastosujesz się do zaleceń producenta.
Drewnochron bezbarwny + 2 razy kolor. Jeśli chodzi o mnie to hebluje drzewo przed samym malowaniem.
Link do komentarza
no to super długo czekałem na tą odpowiedź ale informacja bezcenna myślałem że będę musiał odrzucić sporo drzewa tak tak oczywiście podkład + dwie warstwy i ohebluje ale heblowanie nie zetnie siwizny dlatego chciałem się upewnić czy da rade to pokryć drewnochron dzięki za odpowiedź Bflip mała rzecz a cieszy he he pozdro
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ja malowałem ogrodzenie drewniane składnikiem posiadającym w skladzie rozpuszczalniki - Sadolinem i chyba Sidoluxem
Drewnochron odrzuciłem - bo na bazie wody był.
Nie kojarzę którą połowę ogrodzenia zrobiłem jednym i drugim - ale jedne są nie do ruszenia a na innych zaczyna płowieć.
Muszę sprawdzić faktury zakupu i na pewno jak będe poprawiał po latach (stoi już 6 lat) wezmę z magazynu ten lepszy...
Link do komentarza
koszty duże bo altana duża
4x4 m to
16m2 podłogi, 24m2 dachu, tak jak pisałem drzewo obrabiali mi w tartaku, frezowali, strugali, itp, tak więc koszt juz przygotowanego drzewa to 2400zł, sporo też pochłonęła impregnacja wybrałem niestety najdroższy impregnat na rynku, a poszło go makabrycznie dużo, 5 puszek po 150 zł każda, 25 m2 gontu w cenie 25 zł za m2 (może trochę więcej). wkręty kątowniki, śruby (których poza tym trochę mi zostało to też koszt ok 150 zł i tak się nabierało.
Moja uwaga, jeżeli ktoś ma frezarkę i strug, trzeba kupić surowe drzewo przeleżakować i samemu je obrobić, kosztów będzie 40% mniej jak nie więcej.

Zaznaczam że altana jest naprawdę spora, a wszystkie oferty na podobne budowle o tych rozmiarach które znalazłem w internecie zaczynały się od 6-7 tys. więc i tak jestem zadowolony, a satysfakcja z samodzielnej budowy oooogromna.

Teraz czekamy na zimę, zobaczymy jak przetrzyma.

Ławki i elektrykę rozwiązałeś po mistrzowsku, mnie czeka to w przyszłym roku. W tym sezonie prace budowlane zakończyłem icon_smile.gif

Pozdrawiam wszystkich budowlańców
Marcin
Link do komentarza
Bobiczek, masz racje sadolin jest podobno jedna z najlepszych farb. Nie zgodzę się jednak ze drewnochron jest na wodzie
bo tak nie jest, tu masz skład:
Benzyna ciężka hydroodsiarczona (ropa naftowa);
Niskowrząca, frakcja naftowa
obrabiana wodorem.
Używam go od lat i jestem zadowolony, już gdzieś pisałem o moich doświadczeniach z Drewnochronem.

Co do altanki ENZO to wymiary masz podobne do moich, tez mam 4m tylko ze 8 kątna.
Koszty drewna nie przekroczyły 1000zł ale obrabiałem wszystko sam.
Link do komentarza
Cytat

Teraz czekamy na zimę, zobaczymy jak przetrzyma.




Polecam owinięcie altany jakąś folią, ja kupiłem w markecie budowlanym folie stretch (rolka 1kg) w granicach 10 - 20zł
owinąłem altanę podwójnie, z góry do dołu i z powrotem. Po zrzuceniu, na wiosnę nie było widać żadnych oznak zimy,
takie owinięcie jest bardzo ważne szczególnie przy drewnianej podłodze żeby śnieg nie leżał na deskach.
W dodatku do środka można włożyć np meble ogrodowe, huśtawkę itp. Edytowano przez bflip (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Polecam owinięcie altany jakąś folią, ja kupiłem w markecie budowlanym folie stretch (rolka 1kg) w granicach 10 - 20zł
owinąłem altanę podwójnie, z góry do dołu i z powrotem. Po zrzuceniu, na wiosnę nie było widać żadnych oznak zimy,
takie owinięcie jest bardzo ważne szczególnie przy drewnianej podłodze żeby śnieg nie leżał na deskach.
W dodatku do środka można włożyć np meble ogrodowe, huśtawkę itp.



Patent z folia podpatrzyłem u Ciebie na zdjęciach i tak zrobie. Za surowe drzewo zapłaciłbym z tego co pamiętam tyle samo, ale tak jak mówię, ja nie miałem sprzętu do tego żeby frezować i heblować na miejscu. duży spadek dachu 30% zaowocował że i desek na dach poszło więcej a co za tym idzie gontu.
Ale efekt pracy wyszedł całkiem fajny, teraz tylko nowe ławki i stół , ale to już w przyszłym roku.

Pozdrawiam
Marcin
Link do komentarza
Witam jestem nowy na forum i od dawna szukałem takiego forum.Uwielbiam zabawę z drewnem robię różne wypoczynki huśtawki place zabaw itd.Ale teraz mam problem.Mama poprosiła mnie o altankę 8 kątną wszystko spoko tylko nie wiem jak mam zalać ceowniki (pod jakim kątem,a dodam altanka 8 kątna i w środku jakieś 5m.Podłoga będzie z kamienia robiona.Jak macie jakieś pomysły to proszę
Link do komentarza
Cytat

Witam jestem nowy na forum i od dawna szukałem takiego forum.Uwielbiam zabawę z drewnem robię różne wypoczynki huśtawki place zabaw itd.Ale teraz mam problem.Mama poprosiła mnie o altankę 8 kątną wszystko spoko tylko nie wiem jak mam zalać ceowniki (pod jakim kątem,a dodam altanka 8 kątna i w środku jakieś 5m.Podłoga będzie z kamienia robiona.Jak macie jakieś pomysły to proszę




Cześć
Wydaje mi się, że ten kąt to zadem problem, zaznaczasz środek robisz krzyż na nim drugi krzyż (np sznurkiem) lekko przesunięty i juz masz 8 kątów, reszty chyba nie trzeba tłumaczyć.
Jak chcesz zrobić mniejsze wejście to tylko zbliżysz do siebie 2 końce i wszystko gra! tylko, że wtedy stracisz symetrie.
Pozdrawiam.

Cytat

Witam jestem nowy na forum i od dawna szukałem takiego forum.Uwielbiam zabawę z drewnem robię różne wypoczynki huśtawki place zabaw itd.Ale teraz mam problem.Mama poprosiła mnie o altankę 8 kątną wszystko spoko tylko nie wiem jak mam zalać ceowniki (pod jakim kątem,a dodam altanka 8 kątna i w środku jakieś 5m.Podłoga będzie z kamienia robiona.Jak macie jakieś pomysły to proszę




Jeszcze jedno, mam nadzieje że zdajesz sobie sprawę jaka duża będzie altana 5-o metrowa??
Zużyjesz 50% więcej materiału niż ja użyłem na 4 metrową
Link do komentarza
witam wszystkich---mam kilka pytań ponieważ widzę że coraz więcej osób decyduje się na altankę 8-kątną--też będę robił taką wpisaną w koło o średnicy 4m więc bok od słupa do słupa wynosi 160cm.
słupy mam 10 cm--długości 280cm--narazie leżą i się suszą---na wiosnę będą szły do obróbki--i teraz proszę doświadczonych o poradę-jakiej długości powinny być słupy, podpory i z jkie wymiary dać na krokwie i belkę nośną---chodzi o tą belkę na której wspieraką się krokwie--tz murłata. I jeszcze jedno--czy ktoś ma może jakieś fotki w dobrym zbliżeniu jak przymocować podpory do słupa i tej murłaty--myślałem żeby je pozacinać ale nie barszo wiem jak---pozdrawiem.
PS-na dach będę kładł deskę boazeryjną, uszczelnię ją bitgumem a na to gont bitumiczny----czy ktoś może się i na ten temat wypowiedzieć?
Link do komentarza
Cytat

witam wszystkich---mam kilka pytań ponieważ widzę że coraz więcej osób decyduje się na altankę 8-kątną--też będę robił taką wpisaną w koło o średnicy 4m więc bok od słupa do słupa wynosi 160cm.
słupy mam 10 cm--długości 280cm--narazie leżą i się suszą---na wiosnę będą szły do obróbki--i teraz proszę doświadczonych o poradę-jakiej długości powinny być słupy, podpory i z jkie wymiary dać na krokwie i belkę nośną---chodzi o tą belkę na której wspieraką się krokwie--tz murłata. I jeszcze jedno--czy ktoś ma może jakieś fotki w dobrym zbliżeniu jak przymocować podpory do słupa i tej murłaty--myślałem żeby je pozacinać ale nie barszo wiem jak---pozdrawiem.
PS-na dach będę kładł deskę boazeryjną, uszczelnię ją bitgumem a na to gont bitumiczny----czy ktoś może się i na ten temat wypowiedzieć?



długość słupa to ok. 2,20m więcej niema sensu to nie stodoła krokwie na podłogę 10cm + deska podłogowa ok 3cm to na czysto zostaje 2,07m a nad słup to też daj 10cm wysokość a szerokość pewnie ze 7cm wyjdzie można obliczyć szybciutko i na krokwie to spokojnie 10x5 cm oczywiście to moje zdanie!!! i ja tak robię! o n tej fotce dużo widać może pomoże hehe

DSC01446.jpg



już wiem że te podpory nad słupkiem będą miały 9cm szerokości a rozstaw między słupkami będzie 151cm po wewnętrznych a po zewnętrznych 170cm słup będzie miał kąt 112,5 stopnia oczywiście jeśli przekątna wewnątrz będzie mila 4m czyli od słupa do słupa. Jak będziesz chciał w wolnej chwili narysuję ci taki rzucik i z wymiaruję . Edytowano przez kapx1984 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Patryk Tob tak dla ścisłości altana 4 metrowa może pomieścić 16 osób.

maniutek07 jak byś dobrze przeczytał ten temat to znalazł byś odpowiedzi na każde Twoje pytanie
a pod gont musisz dać papę podkładową i nic więcej nie trzeba. I jak dobrze pamiętam to odległość od słupa do słupa to chyba ok 150 bo sam słup ma 10cm.
Pozdrawiam

Cytat

długość słupa to ok. 2,20m więcej niema sensu to nie stodoła krokwie na podłogę 10cm + deska podłogowa ok 3cm to na czysto zostaje 2,07m a nad słup to też daj 10cm wysokość a szerokość pewnie ze 7cm wyjdzie można obliczyć szybciutko i na krokwie to spokojnie 10x5 cm oczywiście to moje zdanie!!! i ja tak robię! o n tej fotce dużo widać może pomoże hehe [attachment=7864:DSC06213.JPG]



Super konstrukcja, ale czy odrobinę nie przesadzasz? będziesz na tym dachu lądował helikopterem?
Takie konstrukcje robi się w dużych domach.
Ps. te belki są impregnowane?
Link do komentarza
Cytat

Patryk Tob tak dla ścisłości altana 4 metrowa może pomieścić 16 osób.

maniutek07 jak byś dobrze przeczytał ten temat to znalazł byś odpowiedzi na każde Twoje pytanie
a pod gont musisz dać papę podkładową i nic więcej nie trzeba. I jak dobrze pamiętam to odległość od słupa do słupa to chyba ok 150 bo sam słup ma 10cm.
Pozdrawiam



Super konstrukcja, ale czy odrobinę nie przesadzasz? będziesz na tym dachu lądował helikopterem?
Takie konstrukcje robi się w dużych domach.
Ps. te belki są impregnowane?



to było przykładowe zdjęcie pewnego cieśli miało pokazać jak można połączyć te podpory nad słupkiem i tyle, też uważam że ta konstrukcja to przesada ale z tego co wiem to jest ogromna ma jakieś 6metrów przekątnej i słupy 12x12 o a tak wygląda cała ta altaneczka może komuś się przyda fotka

DSC01446.jpg

Edytowano przez kapx1984 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja tak planuję zrobić altankę mianowicie słupy 12/12 wysokość 2m (nie robię podłogi drewnianej tylko będę brukował póżniej )Między słupami 1,80m.Krokwie 10/8 tylko nie wiem jeszcze jaki wysoki dach od szczytu doo mur łaty zrobić nie chcę żeby był za bardzo stromy ten dach a na około altanki to takie kantówki na krzyż zaciosane.Jak macie jakieś jeszcze porady to bardzo proszę i dziękuję już za tamte porady.A tak na marginesie to jeśli do 4m wchodzi 16 osób no musi być ok 5 m bo moi rodzice mają nas 5 i 6 wnuków i oczywiście 3 synowe i 2 zienciów i oczywiście babcia i dziadek
Link do komentarza
Cytat

Ja tak planuję zrobić altankę mianowicie słupy 12/12 wysokość 2m (nie robię podłogi drewnianej tylko będę brukował póżniej )Między słupami 1,80m.Krokwie 10/8 tylko nie wiem jeszcze jaki wysoki dach od szczytu doo mur łaty zrobić nie chcę żeby był za bardzo stromy ten dach a na około altanki to takie kantówki na krzyż zaciosane.Jak macie jakieś jeszcze porady to bardzo proszę i dziękuję już za tamte porady.A tak na marginesie to jeśli do 4m wchodzi 16 osób no musi być ok 5 m bo moi rodzice mają nas 5 i 6 wnuków i oczywiście 3 synowe i 2 zienciów i oczywiście babcia i dziadek



od murłaty do szczytu tylko (wewnątrz) 131,5 cm wtedy uzyskasz dokładnie 30 stopni kąt dachu najbardziej optymalny dla altanki.
male sprostowanie ta wysokość jest podana do średnicy altanki 4,5 metra natomiast przy altance średnicy 5metrów wysokość będzie wynosiła 144 cm Edytowano przez kapx1984 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja tak planuję zrobić altankę mianowicie słupy 12/12 wysokość 2m (nie robię podłogi drewnianej tylko będę brukował póżniej )Między słupami 1,80m.Krokwie 10/8 tylko nie wiem jeszcze jaki wysoki dach od szczytu doo mur łaty zrobić nie chcę żeby był za bardzo stromy ten dach a na około altanki to takie kantówki na krzyż zaciosane.Jak macie jakieś jeszcze porady to bardzo proszę i dziękuję już za tamte porady.A tak na marginesie to jeśli do 4m wchodzi 16 osób no musi być ok 5 m bo moi rodzice mają nas 5 i 6 wnuków i oczywiście 3 synowe i 2 zienciów i oczywiście babcia i dziadek




Proponował bym słupy zrobić odrobinę dłuższe ja robiłem troszkę ponad 2m chyba 2,10.
Jak zrobisz 5cio metrową altanę to wyższe będą ładniej wyglądać, ale to tylko moje zdanie a ty zrobisz jak chcesz.
Link do komentarza
Cytat

To jaką proponujesz wysokość słupów może jak bym dał słupy 14/14 i na 2,20m może to takie masywniejsze bedzie fajnie że są ludzie co mogą doradzić i powiedzieć swoją opinię




Musisz spojrzeć na to ze strony praktycznej, jeśli dasz 2 metrowe słupy i doliczysz wystający dach to w świetle zrobi ci się 190 a nawet 180cm i wysoka osoba może mieć problem i odruchowo będzie pochylać głowę, poza tym przy 5 metrowej altanie i niskim dachu budowla będzie przypominać placek.
Myślę ze 220cm to dobra wysokość , słupy 14x14 będą na pewno fajne, ale tez sporo droższe chyba ze masz dostęp do drzewa albo do kasy:)
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Ps jak zbudujesz to wrzuć fotki.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie też o tym myślałem a jeszcze chce wypuścić dach nawet 30 cm.Już sie nie mogę doczekać wiosny i na pewno wrzucę kilka fotek



30 cm wypustu to minimum bo deszcz by zaciekał i wygląd by był do bani!!! kolego szarpnie cię po kieszeni drewno ale przy przekątnej 5 metrów niema co oszczędzać moim zdaniem zrób słupy 12x12 to już będą zajebiste, a kolego czy wiesz że krokowy na dach przy przekątnej 5m i kącie nachylenia dachu 30 stopni no i oczywiście wypuście 30 cm wyniesie ok. 323cm (zależy czym, jak połączysz w kalenicy)
Link do komentarza
Cytat

Teraz rozumie, altana fajna, ale potężna konstrukcja.



tak, tylko że ja kiedyś robiłem drewutnię i pożałowałem.
Nie wytrzymała naporu śniegu zimą.
Musiałem nie tyle poprawiać, ile nową kmstrukcję stawiać całkowicie.
Licho zrobisz - 2 x zrobisz
Lepiej tak niż sie rozczarować.
Gratuluję odwagi , pomysłu i wykonania - ogólnie super dla mnie
Link do komentarza
Cytat

tak, tylko że ja kiedyś robiłem drewutnię i pożałowałem.
Nie wytrzymała naporu śniegu zimą.
Musiałem nie tyle poprawiać, ile nową kmstrukcję stawiać całkowicie.
Licho zrobisz - 2 x zrobisz
Lepiej tak niż sie rozczarować.
Gratuluję odwagi , pomysłu i wykonania - ogólnie super dla mnie




sęk w tym żeby zrobić dobrze, tanio i solidnie
Jeśli twoja drewutnia się zawaliła to chyba postawiłeś tylko na "tanio"
Moja altana przetrwała 40cm warstwę mokrego śniegu i potężną wichurę i w całości była robiona z głowy.
Czasem projekty, obliczenia i komputery są nic nie warte w porównaniu do własnej głowy.
Link do komentarza
Cytat

sęk w tym żeby zrobić dobrze, tanio i solidnie
Jeśli twoja drewutnia się zawaliła to chyba postawiłeś tylko na "tanio"
Moja altana przetrwała 40cm warstwę mokrego śniegu i potężną wichurę i w całości była robiona z głowy.
Czasem projekty, obliczenia i komputery są nic nie warte w porównaniu do własnej głowy.



ależ ja życzę najlepiej!!!!!
Moja nie była tania - źle była wymiarowana pod względem grubości i podparcia.
Dlatego - doświadczony poprawianiem - proponuję dobrać czasem przewymiarowane - będą lepsze i pewniejsze niż te dobrane na "STYK"
Link do komentarza
już wiem że te podpory nad słupkiem będą miały 9cm szerokości a rozstaw między słupkami będzie 151cm po wewnętrznych a po zewnętrznych 170cm słup będzie miał kąt 112,5 stopnia oczywiście jeśli przekątna wewnątrz będzie mila 4m czyli od słupa do słupa. Jak będziesz chciał w wolnej chwili narysuję ci taki rzucik i z wymiaruję

Dziękuję kapx1984 za odpowiedź--fakt co do rozstawu to się wszystko zgadza bo podałem odległości między kotwami--też wzorując się na Twoich pomysłach betonuję kotwy--a altankę będę stawiał na kostce więc nie będzie podłogi drewnianej.
potrzebuję jeszcze podpowiedzi czy jest potrzebne mocowanie podpory między słupem a murłątą-=jakiej długości mają być i jak je dobrze zamontować--zaraz pewnie znów mnie zjedzie kolega bflip ale znam dokładnie już ten wątek i było w nim tylko opisane że te podpory-odkosy montowane są na wkręty--ktoś mi doradził żeby zrobić czopowanie-tylko że niewiele o tym wiem i boję się że jak ponacinam słupy to osłabię ich nośność. to samo tyczy się łączenia słupa z murłątą-myślę że dobrze nazywam ten element-jeśli mylę pojęcia to z góry przepraszam--czy połączenie ich ze sobą wkrętami wystarczy--nie chcę stosować żadnych metalowych kątowników.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

już wiem że te podpory nad słupkiem będą miały 9cm szerokości a rozstaw między słupkami będzie 151cm po wewnętrznych a po zewnętrznych 170cm słup będzie miał kąt 112,5 stopnia oczywiście jeśli przekątna wewnątrz będzie mila 4m czyli od słupa do słupa. Jak będziesz chciał w wolnej chwili narysuję ci taki rzucik i z wymiaruję

Dziękuję kapx1984 za odpowiedź--fakt co do rozstawu to się wszystko zgadza bo podałem odległości między kotwami--też wzorując się na Twoich pomysłach betonuję kotwy--a altankę będę stawiał na kostce więc nie będzie podłogi drewnianej.
potrzebuję jeszcze podpowiedzi czy jest potrzebne mocowanie podpory między słupem a murłątą-=jakiej długości mają być i jak je dobrze zamontować--zaraz pewnie znów mnie zjedzie kolega bflip ale znam dokładnie już ten wątek i było w nim tylko opisane że te podpory-odkosy montowane są na wkręty--ktoś mi doradził żeby zrobić czopowanie-tylko że niewiele o tym wiem i boję się że jak ponacinam słupy to osłabię ich nośność. to samo tyczy się łączenia słupa z murłątą-myślę że dobrze nazywam ten element-jeśli mylę pojęcia to z góry przepraszam--czy połączenie ich ze sobą wkrętami wystarczy--nie chcę stosować żadnych metalowych kątowników.





Ale ja nie mam i nie miałem zamiaru nikogo zjeżdżać, a wracając do tematu to ja przykręcałem na bardzo długich śrubach (wkrętach) i starałem się ścinać murłatę jak najmniej, co do podpór to ja robiłem około 50cm ze ścinaniem miałem spory problem bo przy 8 kątnej altanie te kąty są strasznie pokręcone i trzeba ciąć w 2 wymiarach, ja robiłem to metodą prób i błędów
Link do komentarza
jeszcze jedno cenne zdjęcie bflip zwrócił słuszną uwagę stół przy przekątnej 5m okrągły to pomyłka on u siebie fajne rozwiązał ten problem ja u siebie zrobię jeszcze inaczej dużo miejsca na dojście do stołu wolny środek dużo miejsc siedzących czego chcieć więcej panowie oto on stół godny polecenia do każdej altaneczki!!! dobra nie zamulam oto on!!!!

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

jeszcze jedno cenne zdjęcie bflip zwrócił słuszną uwagę stół przy przekątnej 5m okrągły to pomyłka on u siebie fajne rozwiązał ten problem ja u siebie zrobię jeszcze inaczej dużo miejsca na dojście do stołu wolny środek dużo miejsc siedzących czego chcieć więcej panowie oto on stół godny polecenia do każdej altaneczki!!! dobra nie zamulam oto on!!!!
]




Popieram to rozwiązanie stołu na początku myślałem nad identycznym dopóki nie zostałem przy opcji z huśtawką w środku,
ma to jednak wady i zalety tzn bardziej zalety bo wady tylko dla leniwych, bardzo wygodne sprzątanie, bez problemu można zmieniać jedzonko na imprezach, łatwe wychodzenie no i łatwo można wyciągnąć stoły ze środka.
Wada jest jedna na imprezach trzeba mieć 2 solniczki i dwie cukierniczki bo inaczej klops:)

Co do murłaty to jeśli nic sie na niej nie opiera (domyślam się ze chodzi o te miecze) to nie ma sensu robić ich na wyrost bo i tak niczemu nie służą bo cały ciężar dachu spoczywa na slupach.
Dodam jeszcze tylko ze w altanach sklepowych murłata to zwykła deska 2x10cm

Tak wygląda to u mnie:

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


Pozdrawiam
ps: rada dla tych co jeszcze nie zbudowali - polecam w trakcie budowy wkomponować gdzieś przewód do lampy żeby nie był na widoku bo szpeci. Edytowano przez bflip (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
witam i z góry gratuluje altanki ;] ,

na załączonym zdjeciu widać ''projekt'' mojej przyszłej altanki pomimo ze niewidać tego altanka bedzie 8 kątna,

zanim jednak zabiore sie za co kolwiek potrzebuje kilku rad.??

--czy mocowanie nizszego daszku bo bedą 2 jest własciwe i pod jakimi kątami musiały by być oba dachy?

-- ile wiekszy daszek musiał by zachodzić nad nizszym zeby deszcz nie zacinał ani nie cofał?

z góry dziekuje jak ukończę projekt dozuce fotki

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

witam i z góry gratuluje altanki ;] ,

na załączonym zdjeciu widać ''projekt'' mojej przyszłej altanki pomimo ze niewidać tego altanka bedzie 8 kątna,

zanim jednak zabiore sie za co kolwiek potrzebuje kilku rad.??

--czy mocowanie nizszego daszku bo bedą 2 jest własciwe i pod jakimi kątami musiały by być oba dachy?

-- ile wiekszy daszek musiał by zachodzić nad nizszym zeby deszcz nie zacinał ani nie cofał?

z góry dziekuje jak ukończę projekt dozuce fotki




No faktycznie nie widać ze będzie 8 kotna, trochę rysunek poknociłeś, ja robiłem bez żadnych rysunków wiec i tak podziwiam Twój talent.
Co do mocowania to cieślą nie jestem ale z tego co wiem to nie powinno się nic wieszać tylko opierać i osobiście dał bym tą blachę łączeniową na dole.
A ten daszek... to będzie wyzwanie, mam nadzieje ze znasz się trochę na tej robocie bo to może być skomplikowane,
bo górny daszek robisz bardzo duży, co do kątów to kwestia gustu i wyglądu bo i tak będziesz musiał zrobić bardzo mocną konstrukcje.
Żeby deszcz się nie wlewał to zależy od kontu daszków, od tego przed jakim deszczem ma chronić i od szpary (szczeliny) między dachami. Myślę ze najprostszym sposobem będzie (na oko) ja tak zrobiłem i jeszcze kropla mi nie wleciała, zresztą wiadomo ze nikt przy wielkiej ulewie w altance siedzieć nie będzie.
powodzenia
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam.
Od miesiąca przyglądam się projektowi bflip`a. Projekt pierwsza klasa. Zamierzam iść tym schematem budowy.
Mam parę pytań związanych z tym projektem.
Jaki mniej więcej jest rozmiar tej belki dolnej?? Na tej belce leży ten słupek 10x10? Łapałeś belkę dolną do pustaka?Jak tak to czym?
Brak obrazka
Jak jest górny rozmiar belki?
Brak obrazka
Jak możesz to daj wzór tych ciekawych śrub oksydowanych.
Zamierzam zrobić taki model altanki icon_smile.gif. Co prawda obawy mam czy podołam.Tak czy siak jestem optymistą heh.


Link do komentarza
Cytat

Witam.
Od miesiąca przyglądam się projektowi bflip`a. Projekt pierwsza klasa. Zamierzam iść tym schematem budowy.
Mam parę pytań związanych z tym projektem.
Jaki mniej więcej jest rozmiar tej belki dolnej?? Na tej belce leży ten słupek 10x10? Łapałeś belkę dolną do pustaka?Jak tak to czym?

Jak jest górny rozmiar belki?

Jak możesz to daj wzór tych ciekawych śrub oksydowanych.
Zamierzam zrobić taki model altanki icon_smile.gif. Co prawda obawy mam czy podołam.Tak czy siak jestem optymistą heh.




Witaj, to nie jest belka tylko kantówka (krawędziak) chyba 7x4, przykręcona do słópów, słópy sa przymocowane bezpośrednio do bloczków. Ta kantówka nie przyjmuje praktycznie żadnych obciążeń, służy bardziej jako wykończenie.

DSC01446.jpg


Śruby to te złote na zdjęciu kupując te wkręty kup od razu bity do nich bo są trochę inne a te co dają gratis do wiertarek albo w zestawach to jest szajs na 10 śrub i do kosza.

DSC01446.jpg



Link do komentarza
Cytat

Witaj, to nie jest belka tylko kantówka (krawędziak) chyba 7x4, przykręcona do słópów, słópy sa przymocowane bezpośrednio do bloczków. Ta kantówka nie przyjmuje praktycznie żadnych obciążeń, służy bardziej jako wykończenie.
[attachment=8646:1263890237.jpg]
Śruby to te złote na zdjęciu kupując te wkręty kup od razu bity do nich bo są trochę inne a te co dają gratis do wiertarek albo w zestawach to jest szajs na 10 śrub i do kosza.
[attachment=8647:aqws.jpg]



Na dół i na górę taka sama kantówka?
Masz idealnie co do cm długości boków altanki icon_smile.gif ??
Myślę co by do betonu i słupa takie coś przyładować z dwóch stron.
http://lancuchy.net/photos/article/katowniki%20montazowe.jpg
Link do komentarza
Mam pytanie... nie wiem czy w dobrym miejscu pytam.. unsure.gif

a macie pomysł jak wzmocnić altankę taką kupioną gotową w sklepie? chodzi oto, że po zimie się "skręca" i chwieje...
myślałam o tym by wymienić wsporniki na metalowe - i dać więcej belek rozporowych w dachu no i zabezpieczyć dach...
altanka ma już 3 lata i jakoś się trzyma i jest naprawdę fajna icon_razz.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...