Skocz do zawartości

Budowa altanki


Recommended Posts

Cytat

No, cholernie pocieszające icon_sad.gif





Hehe w pewnym sensie jest pocieszające, bo chyba lepiej jak teraz popęka i będzie można wybrać lepsze i odrzucić gorsze deski niż jak popęka po złożeniu całej altanki. Wtedy będzie trzeba ponownie malować pęknięcia, a w najgorszym przypadku porozrywa w miejscu łączenia śrubami.
Aha, nie wiem czy o tym pisałem ale uważaj z deskami na których widać żywice!! żadna farba nie pomoże!!, dawaj je w miejsca niewidoczne bo po jakimś czasie zacznie z desek wyciekać.

Link do komentarza
Cytat

Witam. Chcialem sie spytac czy kotwy zatapiane w ziemie pod altanke moga byc bezposrednio wbijane w ziemie czy lepiej je zatopic w betonie. W castoramie zapewniaja ze kotwy ocynkowane wbite bezposrenio w ziemie przezyja nawet nas. jak lepiej bedzie? prosze o odp




Jasne, że lepiej zalać ale osobiście nie widzę takiej potrzeby, jak już pisałem wcześniej większość altan leży swobodnie na ziemi bez jakichkolwiek kotew. Co do trwałości to zależy od materiału, jak są tylko malowane to kicha ale jak porządny ocynk to wytrzymają lata.
Link do komentarza
Cytat

Kilka fotek z wstępnej obróbki desek, kolejnym procesem będzie heblowanie, frezowanie i docięcie na wymiar tylko najpierw musi wyschnąć ! i jak się podoba moja mała piłko heblarka hehe?




No widzę ze prace idą na całego, co do twojej piły to bardzo mi się podoba bo jest malutka i zgrabna, moja jest 3 razy większa, samą tarcze mam wielkości twojego blatu dlatego kupiłem pilarkę ręczną do drobnych prac.
Oby tak dalej, powodzenia
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Kilka fotek z wstępnej obróbki desek, kolejnym procesem będzie heblowanie, frezowanie i docięcie na wymiar tylko najpierw musi wyschnąć ! [attachment=4935:01042010218.jpg] [attachment=4936:29032010189.jpg] [attachment=4937:29032010195.jpg] [attachment=4938:30032010199.jpg] [attachment=4939:31032010212.jpg] [attachment=4940:31032010213.jpg] i jak się podoba moja mała piłko heblarka hehe?


I jak tam postępy prac w budowie altany ogrodowej? Nie wiem jak długo trwa schnięcie.
Link do komentarza
Jeszcze nie wyschło, wszystko zależy od pogody myślę że jeszcze ze 2 tygodnie i będzie dobre do obróbki. Wilgotne źle się hebluje zostaje taki meszek, a tym czasem z tych odrzynków co obcinałem te deski naciąłem listewek na kratownice! szerokość 3 cm grubość 1 cm.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

narazie tyle na dniach tnę deski na podłogę.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Żeby nie było że nic się nie dzieje he he

DSC01446.jpg

deski na podłogę przed wczoraj pocięte w tartaku dzisiaj je sztorcowałem, ale jeszcze nie wszystkie! jednak deska podłogowa będzie miała 12x3,5 cm. mam z czego to robię porządnie. Powiem wam że to bardzo pracochłonne żeby samemu przygotować cały materiał ale satysfakcja za to jaka! troszkę czas mi nie pozwala żeby zająć się tylko altanką ale powolutku da się rade myślę ze w lipcu już sanie na nogach. zrobiłem korony i szablon listka czekam aż drzewo podeschnie!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

a jak u ws idą prace drodzy budowniczy czy ktoś z was podjął w ogóle to wyzwanie???? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Żeby nie było że nic się nie dzieje he he [attachment=5729:10052010345.jpg] deski na podłogę przed wczoraj pocięte w tartaku dzisiaj je sztorcowałem, ale jeszcze nie wszystkie! jednak deska podłogowa będzie miała 12x3,5 cm. mam z czego to robię porządnie. Powiem wam że to bardzo pracochłonne żeby samemu przygotować cały materiał ale satysfakcja za to jaka! troszkę czas mi nie pozwala żeby zająć się tylko altanką ale powolutku da się rade myślę ze w lipcu już sanie na nogach. zrobiłem korony i szablon listka czekam aż drzewo podeschnie! [attachment=5728:06052010337.jpg] [attachment=5727:06052010336.jpg] a jak u ws idą prace drodzy budowniczy czy ktoś z was podjął w ogóle to wyzwanie???? icon_biggrin.gif


Witam
Wczoraj wszedłem dopiero na to forum bo zabieram sie za stawianie altanki ale mam kilka niejasności i mam nadzieję że uda się mi tutaj jakieś rozwiązania od bardziej doświadczonych kolegów pozyskać icon_smile.gif
Moja altanka będzie o wymiarach 3.3m x 3.3m chcę na niej zrobić dach 4 spadowy i tutaj zaczunają się komplikacje nie wiem jak sie za to zabrać, może ma ktoś jakieś schematy albo gotowe rozwiązania?

Pozdrawiam wszystkich i czekam na jakieś pomocne podpowiedzi
Link do komentarza
Cytat

Witam
Wczoraj wszedłem dopiero na to forum bo zabieram sie za stawianie altanki ale mam kilka niejasności i mam nadzieję że uda się mi tutaj jakieś rozwiązania od bardziej doświadczonych kolegów pozyskać icon_smile.gif
Moja altanka będzie o wymiarach 3.3m x 3.3m chcę na niej zrobić dach 4 spadowy i tutaj zaczunają się komplikacje nie wiem jak sie za to zabrać, może ma ktoś jakieś schematy albo gotowe rozwiązania?

Pozdrawiam wszystkich i czekam na jakieś pomocne podpowiedzi




Witaj,
Altana prostokątna to chyba najprostsza sprawa, proste ciecia i łatwe mierzenie, poza tym w markecie kupisz gotowe łączniki do dachu i belek, one najczęściej robione są pod typowe kąty.
Jeśli chodzi o projekt to do takiej konstrukcji to myślę, ze spokojnie obejdziesz się bez niego.

Napisz dokładniej o jaką altanę Ci chodzi? jaka podłoga, boki, czego w ogóle oczekujesz, czy chcesz mieć coś na wzór kolegi "kapx1984" czyli konstrukcje zamkniętą, taką jak moja pół otwarta, czy całkowicie otwartą czyli sam dach, słupy i poręcze

Tu masz parę zdjęć altan 4 kątnych

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


"zdjęcia pobrane z wyszukiwarki grafiki Google"
Jeśli o mnie chodzi to trzecia jest bardzo oklepana ale to kwestia gustu
Pozdrawiam, i życzę powodzenia icon_smile.gif, w razie pytań pisz.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Wczoraj wszedłem dopiero na to forum bo zabieram sie za stawianie altanki ale mam kilka niejasności i mam nadzieję że uda się mi tutaj jakieś rozwiązania od bardziej doświadczonych kolegów pozyskać icon_smile.gif
Moja altanka będzie o wymiarach 3.3m x 3.3m chcę na niej zrobić dach 4 spadowy i tutaj zaczunają się komplikacje nie wiem jak sie za to zabrać, może ma ktoś jakieś schematy albo gotowe rozwiązania?

Pozdrawiam wszystkich i czekam na jakieś pomocne podpowiedzi


Dach 4 spadowy opiera się na 4 słupkach i krokwiach, trzeba odpowiednio podciąć krokwie coś takiego jak na fot.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

bflip powiedz mi jaką dawałeś szczelinę między deskami w podłodze myślę dać 3- 5 mm? jak tam idą prace przy ławkach i stole?



Ja dawałem około 3 mm, po pół roku wzrosła do 4mm.
Na razie w altanie mam huśtawkę stół i ławkę, dlatego nie spieszę się z budową, jak znajduje chwile czasu to
robię oczko i ogród, jak skończę to pewnie znajdzie sie w dziale "Woda w ogrodzie"
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich.
Jako ze wczoraj zakonczyłem budowe mojej altanki ogodowej chciałem podzielic sie z wami kilkoma zdjeciami z budowy. Mam nadzieje ze komus sie przyda a jesli macie zamiar budowac i potrzebujecie jakis porad lub szczegolowych zdjec to piszcze.

[attachment=3268:rgbr.jpg] [attachment=3269:1.jpg] [attachment=3270:22.jpg] [attachment=3271:rcd.jpg]
[attachment=3272:k_jmh.jpg] [attachment=3273:dsvbn.jpg] [attachment=3274:b.jpg] [attachment=3275:uyjh.jpg]
[attachment=3276:ngf.jpg]
Krótki opis:
- całosc na 8 słópkach odlewanych z betonu w formie z doniczki icon_smile.gif
- podłoga drewniana srednica 4m
- słópy głowne 10x10cm 2m dł
- dach ośmio spadowy kąt ustalony na oko icon_smile.gif + daszek chinski całość pokryta papa podkładowa i gontem ok 18m2
- boki: deska podłogowa (miała byc podbitka ale jak dla mnie za wąska i nie pasowala mi dłogosc)
- materiał: deski 2,5cm całosc impregnowana 3 razy- 1 raz podkład bezbarwny i 2 razy kolor
(bardzo wazne aby dobrze impregnowac miejsca niedostepne po skreceniu calosci takie jak łaczenia, spod podłogi, góra dachu). Wszystko skręcane śrubami oksydowanymi (nierdzewne) około 4 000szt tylko gonty na gwozdziach do papy ok 1,5kg
- całego drzewa wyszło mi okolo 1,7 m3 (kubika)

Chetnie odpowiem na kazde pytanie

Mile widziane uwagi i oceny. pozdrawiam Bartek.


Witam, altana bardzo piękna. Chciabym prosić o więej szczegółów, czy to możliwe
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam a oto boazeria

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

i ozdobne listki

DSC01446.jpg

powiem wam że troszkę czasu pochłania ta altanka kupić gotowy materiał a wyprawić surowe drewno samemu to ogromna różnica, ale powolutku daje rade he he. wiem że jesteście ciekawi jaki będzie efekt ale musicie jeszcze poczekać bo muszę działkę ogrodzić. Macie jakieś pomysły fotki podzielcie się?.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam wszystkich---długo szukałem takiego forum i wreszcie--- zdjęcia, szczegółowe opisy i wzajemna życzliwość-oby tak dalej. Chcąc się przypiąć do tematu najpierw muszę pogratulować bflip-owi za naprawdę ciekawy temat i super altaneczkę--szacunek człowieku oraz wielkie słowa uznania dla kapx1984 za to co tu przedstawiasz. Ja osobiście na razie szukam projektu altanki--spodobał mi się pomysł bflipa i chyba przy nim zostanę--jeśli autor nie ma nic przeciwko-tylko że mam kilka pytań-po pierwsze ja swojej altanki nie chcę robić z podłogą--zostało mi kostki brukowej więc tym chcę sprawę załatwić, słupy zrobię na zasadzie kotew zalanych w betonie tak jak robi kapx1984 i nosiłem się z zamiarem zrobienia altanki 6-kątnej ale projekt 8-kątny wydaje mi się bardziej przestrzenny. ścianki będę chciał zrobić na 3 bokach ale za to całkowite-odsłonić się od sąsiadów a na dach myślałem położyć płytę OSB pod gont---ciekawi mnie jak Wy się zapatrujecie na taki pomysł i jakie są za i przeciw. Narazie tylko planuję i zbieram kasę--jeszcze drzewa nie kupiłem--i tu pytanie do bflipa--jakiej długości miałeś krokwie i jak długo je wypuszczałeś poza obrys altanki-altankę też chcę zrobić o średnicy 4m ale nie ukrywam że chciałbym zrobić to jak najniższym kosztem
Link do komentarza
Witam. Ja również planuje zrobić w najbliszym czasie altankę, i nie ukrywam że zaciekawiły mnie oba projekty. Będe robił altankę 8 kątną bo wydaje mi się bardziej prosta w mątarzu i przestronna. Drewno juz wysuszone tylko brać sie do pracy. Mam pytanie co do łączenia krokiew na samym czubku. Za pomocą czego mocujecie go do tego łączącego wszystkie krokwie belka? Czy to są śruby, czy może jakiś inny sposób? No i jeszcze jedno pytanie bo wacham sie co do pokrycia dachu gontem czy strzechą. Co daradzicie? Jeszcze jedno moja działką na odległości 4 m będzie miała spadek jakieś 20-30 cm czy to nie będzie przeszkodą? Pozdrawiam i gratuluje super pomysłów.
Link do komentarza
Cytat

Witam. Ja również planuje zrobić w najbliszym czasie altankę, i nie ukrywam że zaciekawiły mnie oba projekty. Będe robił altankę 8 kątną bo wydaje mi się bardziej prosta w mątarzu i przestronna. Drewno juz wysuszone tylko brać sie do pracy. Mam pytanie co do łączenia krokiew na samym czubku. Za pomocą czego mocujecie go do tego łączącego wszystkie krokwie belka? Czy to są śruby, czy może jakiś inny sposób? No i jeszcze jedno pytanie bo wacham sie co do pokrycia dachu gontem czy strzechą. Co daradzicie? Jeszcze jedno moja działką na odległości 4 m będzie miała spadek jakieś 20-30 cm czy to nie będzie przeszkodą? Pozdrawiam i gratuluje super pomysłów.





Witaj, Ja każdą belkę przykręcałem wkrętem, w tym miejscu jest bardzo duży nacisk i nawet jak byś nie przykręcił to i tak się nie rozpadnie.
Jeśli chodzi o dach, jasne ze strzecha!!
aha zapomniałem dodać że, za gont zapłacisz około 400zł
a za strzechę ponad 10 tyś icon_smile.gif ale to tylko taki mały szczególik.
Co do działki, mam taki sam spad a altana stoi.
Powodzenia
Link do komentarza
Dzięki za rady. Ja też mam zamiar uzywać poziomicy wodnej wynik jest najdokładniejszy. A co do dachu to raczej zdecyduje się na gont bitumiczny, choć mam w domu osobe która umie kłaść szczeche, tylko to sporo roboty z tą trzciną (bo słoma żytnia nie za bardzo sie nadaje, no i przy ośmiu konach kosztowało by to sporo pracy).
Link do komentarza
Witam.
Ostatnio naszło mnie na budowę altanki. Jestem na razie na etapie projektowania, doszedłem do dachu i mam problem.
Mianowicie:
Jak przymocować deski do narożnych krokwi (altanka ośmiokątna)?
Krokwie należy zaciąć pod kątem tak, żeby deska mogła się opierać na dużej powierzchni, czy można opierać deski o kant krokwi i nie zawracać sobie głowy?

Takie mocowanie jest prawidłowe?

DSC01446.jpg



Z góry dziękuję za pomoc. Edytowano przez wojtas193 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Wasze pomysły są bardzo dobre, świetne projekty i w ogóle wszystko świetnie, tylko zadaje sobie pytanie po co?
Osobiście nic nie przycinałem i nic nie heblowałem gdybym robił kolejny raz altane
tez bym tego nie robił bo nie ma takiej potrzeby, wręcz odwrotnie bo jak za mocno zheblujecie krokwie to będzie
widać szparę między deska a krokwią.
W każdym razie ja nic nie robiłem i wyszło idealnie, oczywiście wszystko na wkrętach (w całej altanie nie użyłem ani jednego gwoździa, tylko papiaki na dach).

Link do komentarza
Cytat

Wasze pomysły są bardzo dobre, świetne projekty i w ogóle wszystko świetnie, tylko zadaje sobie pytanie po co?
Osobiście nic nie przycinałem i nic nie heblowałem gdybym robił kolejny raz altane
tez bym tego nie robił bo nie ma takiej potrzeby, wręcz odwrotnie bo jak za mocno zheblujecie krokwie to będzie
widać szparę między deska a krokwią.
W każdym razie ja nic nie robiłem i wyszło idealnie, oczywiście wszystko na wkrętach (w całej altanie nie użyłem ani jednego gwoździa, tylko papiaki na dach).


Napisz coś więcej o swojej altance icon_smile.gif
Link do komentarza
Witam jestem Łukasz i jestem tu nowy pisze w tym temacie poniwaz od przyszlego tygodnia zabieram sie za altanke na ogrodzie i mimo tego ze jestem ciesla z zawodu i z zamilowania bardzo mi sie podobaja Wasze pomysly i jesli potrzebujecie rad ciesielskich stolarskich a nieprzeszkadza Wam moja pisownia z checia pomoge pozdrawiam Łukasz

Przeczytalem wszystkie posty i robicie jeden blad w wykonywaniu altanek ja stawiam potezne konstrukcje z drewna (ostatnio taras 25 m3 drewna konstrukcyjnego plus deski ok 3 m3) i wkretow potrebowalem dwie paczki po 100 sztuk wkrety nie sa dobrym rozwiazaniem jesli chodzi o drewno bo po jakims czasie polaczenie slabnie a gwozdzie to gwozdzie wiadomo sruby zamkowe oczywiscie sie stosuje ale ja tez ich nie wile potrzebowalem wszystko na gwozdzie. A i ogloadalem zdjecia Waszych altan i naprawde jestem pelen podziwo ze ktos kto sie na tym nie zna potrafi takie cos zrobic tylko jedna rzecz ktora mi sie niezbyt podoba to przekroj materialow konstrukcyjnych aja na swoja sam tne konstrukcje i slupy sa o wymiarach 16x16 krokwie 14x8 podwalinka murlata i legary podlogowe 16x10 gdyz ja przepadam za "grubym" materialem altrana prosta bo kwadrat o wymiarach 3,5x3,5m z dachem kopertowym ale za to krokwie rzezbione na okapach i dach przykryty gontem drewnianym lub dachowka karpiowka w "ŁUSKE" lecz nie wiem czy wystarczy mi na tyle pieniedzy
Link do komentarza
Cytat

Witam jestem Łukasz i jestem tu nowy pisze w tym temacie poniwaz od przyszlego tygodnia zabieram sie za altanke na ogrodzie i mimo tego ze jestem ciesla z zawodu i z zamilowania bardzo mi sie podobaja Wasze pomysly i jesli potrzebujecie rad ciesielskich stolarskich a nieprzeszkadza Wam moja pisownia z checia pomoge pozdrawiam Łukasz

Przeczytalem wszystkie posty i robicie jeden blad w wykonywaniu altanek ja stawiam potezne konstrukcje z drewna (ostatnio taras 25 m3 drewna konstrukcyjnego plus deski ok 3 m3) i wkretow potrebowalem dwie paczki po 100 sztuk wkrety nie sa dobrym rozwiazaniem jesli chodzi o drewno bo po jakims czasie polaczenie slabnie a gwozdzie to gwozdzie wiadomo sruby zamkowe oczywiscie sie stosuje ale ja tez ich nie wile potrzebowalem wszystko na gwozdzie. A i ogloadalem zdjecia Waszych altan i naprawde jestem pelen podziwo ze ktos kto sie na tym nie zna potrafi takie cos zrobic tylko jedna rzecz ktora mi sie niezbyt podoba to przekroj materialow konstrukcyjnych aja na swoja sam tne konstrukcje i slupy sa o wymiarach 16x16 krokwie 14x8 podwalinka murlata i legary podlogowe 16x10 gdyz ja przepadam za "grubym" materialem altrana prosta bo kwadrat o wymiarach 3,5x3,5m z dachem kopertowym ale za to krokwie rzezbione na okapach i dach przykryty gontem drewnianym lub dachowka karpiowka w "ŁUSKE" lecz nie wiem czy wystarczy mi na tyle pieniedzy




Ty jesteś cieślą a ja jestem elektrykiem i tak naprawdę nie mam pojęcia o drewnie.
Ale zbudowałem kilka konstrukcji drewnianych w tym altankę i mogę śmiało powiedzieć ze gwoździe są do d...
Może i były by dobre w drewnie wysokiej klasy ale do desek sosnowych gwoździe się nie nadają, według mnie
ponieważ 50% desek po wbiciu gwoździa pęka na pół a jak nie pęknie to po 2 latach gwoździe zardzewieją i deski latają jak (kryka w kiblu)
Mówisz o przekroju materiałów i masz w 100% racje tylko, że jak mówisz że jesteś cieśla to pewnie wiesz ile kosztuje drewno, a jak ja bym miał zapłacić za altankę 20 tys to wole jeździć przez 4 lata do Grecji.
Pozdrawiam.

Cytat

Witam jestem Łukasz i jestem tu nowy pisze w tym temacie poniwaz od przyszlego tygodnia zabieram sie za altanke na ogrodzie i mimo tego ze jestem ciesla z zawodu i z zamilowania bardzo mi sie podobaja Wasze pomysly i jesli potrzebujecie rad ciesielskich stolarskich a nieprzeszkadza Wam moja pisownia z checia pomoge pozdrawiam Łukasz

Przeczytalem wszystkie posty i robicie jeden blad w wykonywaniu altanek ja stawiam potezne konstrukcje z drewna (ostatnio taras 25 m3 drewna konstrukcyjnego plus deski ok 3 m3) i wkretow potrebowalem dwie paczki po 100 sztuk wkrety nie sa dobrym rozwiazaniem jesli chodzi o drewno bo po jakims czasie polaczenie slabnie a gwozdzie to gwozdzie wiadomo sruby zamkowe oczywiscie sie stosuje ale ja tez ich nie wile potrzebowalem wszystko na gwozdzie. A i ogloadalem zdjecia Waszych altan i naprawde jestem pelen podziwo ze ktos kto sie na tym nie zna potrafi takie cos zrobic tylko jedna rzecz ktora mi sie niezbyt podoba to przekroj materialow konstrukcyjnych aja na swoja sam tne konstrukcje i slupy sa o wymiarach 16x16 krokwie 14x8 podwalinka murlata i legary podlogowe 16x10 gdyz ja przepadam za "grubym" materialem altrana prosta bo kwadrat o wymiarach 3,5x3,5m z dachem kopertowym ale za to krokwie rzezbione na okapach i dach przykryty gontem drewnianym lub dachowka karpiowka w "ŁUSKE" lecz nie wiem czy wystarczy mi na tyle pieniedzy




Jeszcze jedno, spróbuj zrobić ławkę na gwoździach, bo ja kiedyś zrobiłem i nikomu nie polecam chyba ze chcecie mieć gwoździe w d....
Link do komentarza
Ja nikogo nie krytykuje a wrecz podziwiam za to co zrobiliscie nie majac doswiadczenia. Koszt drewna na moja altanke bedzie mniejszy niz na Twoja poniewaz wiem jak sie do tego zabrac dlatego mowie ze moge doradzic w pewnych sprawach koszt drewna na altane taka jak chce robic to 500zl drewno swierkowe dobrej klasy jak to robie kupuje drewno okragle u mnie kubik drewna okraglego to koszt 120zl mi wystarcza 2 czyli 240zl na tartak zawiozlem zeby mi przetarli na takie jakie chce koszt 50-100zl za m3 drewna lacznie daje mi nawet mniej niz 500 zl tylko troche podbitki i wszystko tanim kosztem i 20000zl nie potrzeba ostatnio robilem 6katna na zamowienie o srednicy 3,6 za ktora wzialem 1600zl z postawieniem i gontem bitumicznym na dachu wiec nie ma tragedi. Gwozdzie hmy wlasnie jestes w bledzie zrobilem naprawde wiele rzeczy z drewna stosowalem wkrety i przy wkretach gdy drewno sie zsycha zaczyna byc luzne a z gwozdziami jest inaczej i przy wkretach peka przy gwozdziach nigdy sposob delikatne uderzenie w ostrze gwozdzia mlotkiem tak aby przytepic gwozdzia i gwarantuje ze nic nie peknie a zeby gwozdzie nie byly widoczne mozna sklepac glowki i wyglada to super. Ja w zyciu mialem 2 nauczycieli jeden stary goral stolarz a drugi ciesla ktory nabyl doswiadczenie wieloletnie w kanadzie wiec wiem co mowie
Link do komentarza
Ja cyknąłem zdjęcie jednej altany/wiaty kręcąc sie po okolicy. Bardzo mi się podoba i osoba która jązbudowała miała niezłą wyobraźnię icon_smile.gif
No i ta huśtawka icon_smile.gif


Cytat

Ja nikogo nie krytykuje a wrecz podziwiam za to co zrobiliscie nie majac doswiadczenia. Koszt drewna na moja altanke bedzie mniejszy niz na Twoja poniewaz wiem jak sie do tego zabrac dlatego mowie ze moge doradzic w pewnych sprawach koszt drewna na altane taka jak chce robic to 500zl drewno swierkowe dobrej klasy jak to robie kupuje drewno okragle u mnie kubik drewna okraglego to koszt 120zl mi wystarcza 2 czyli 240zl na tartak zawiozlem zeby mi przetarli na takie jakie chce koszt 50-100zl za m3 drewna lacznie daje mi nawet mniej niz 500 zl tylko troche podbitki i wszystko tanim kosztem i 20000zl nie potrzeba ostatnio robilem 6katna na zamowienie o srednicy 3,6 za ktora wzialem 1600zl z postawieniem i gontem bitumicznym na dachu wiec nie ma tragedi. Gwozdzie hmy wlasnie jestes w bledzie zrobilem naprawde wiele rzeczy z drewna stosowalem wkrety i przy wkretach gdy drewno sie zsycha zaczyna byc luzne a z gwozdziami jest inaczej i przy wkretach peka przy gwozdziach nigdy sposob delikatne uderzenie w ostrze gwozdzia mlotkiem tak aby przytepic gwozdzia i gwarantuje ze nic nie peknie a zeby gwozdzie nie byly widoczne mozna sklepac glowki i wyglada to super. Ja w zyciu mialem 2 nauczycieli jeden stary goral stolarz a drugi ciesla ktory nabyl doswiadczenie wieloletnie w kanadzie wiec wiem co mowie



A ja mam pytania do cieśli icon_smile.gif

Jaki materiał dać na wiatę - i jak zrobić dach w domu ( wieźbę) by go dach nie zerwał ?
Link do komentarza
Cytat

Ja nikogo nie krytykuje a wrecz podziwiam za to co zrobiliscie nie majac doswiadczenia. Koszt drewna na moja altanke bedzie mniejszy niz na Twoja poniewaz wiem jak sie do tego zabrac dlatego mowie ze moge doradzic w pewnych sprawach koszt drewna na altane taka jak chce robic to 500zl drewno swierkowe dobrej klasy jak to robie kupuje drewno okragle u mnie kubik drewna okraglego to koszt 120zl mi wystarcza 2 czyli 240zl na tartak zawiozlem zeby mi przetarli na takie jakie chce koszt 50-100zl za m3 drewna lacznie daje mi nawet mniej niz 500 zl tylko troche podbitki i wszystko tanim kosztem i 20000zl nie potrzeba ostatnio robilem 6katna na zamowienie o srednicy 3,6 za ktora wzialem 1600zl z postawieniem i gontem bitumicznym na dachu wiec nie ma tragedi. Gwozdzie hmy wlasnie jestes w bledzie zrobilem naprawde wiele rzeczy z drewna stosowalem wkrety i przy wkretach gdy drewno sie zsycha zaczyna byc luzne a z gwozdziami jest inaczej i przy wkretach peka przy gwozdziach nigdy sposob delikatne uderzenie w ostrze gwozdzia mlotkiem tak aby przytepic gwozdzia i gwarantuje ze nic nie peknie a zeby gwozdzie nie byly widoczne mozna sklepac glowki i wyglada to super. Ja w zyciu mialem 2 nauczycieli jeden stary goral stolarz a drugi ciesla ktory nabyl doswiadczenie wieloletnie w kanadzie wiec wiem co mowie




Ale ty nie możesz tego zrozumieć ze nie każdy ma możliwości kupowania np okrągłego drzewa i wożenia go do tartaku
Trzeba mieć transport, znajomości itp. I nie powiesz mi ze tak nie jest bo znam to z doświadczenia, w okolicy mam pełno tartaków ale jak tylko mówiłem ze potrzebuje tych kilka kubików na altankę to mnie wyśmiali ze takie małe ilości to mam se w składzie drzewa kupić albo w OBI, w końcu znalazłem tartak gdzie nacięli mi dokładnie to czego potrzebowałem i zapłaciłem coś około 700zł z przywozem do domu i uważam ze nie jest to dużo jak na 4m altankę 8 katna z podłogą drewniana.
Oczywiście ciesze się ze dajesz porady i jesteś chętny do rozmów, może sam kiedyś będę potrzebował pomocy ale w tym dziale opisujemy zmagania zwykłych ludzi którzy jak najprostszym sposobem chcą zrobić coś fajnego i musza kombinować jak tylko mogą żeby im się to udało.
Piszesz o przytępianiu gwoźdz, tak to jest super pomysł stosowany od lat ale nadal nie do końca bo i tak słabsze deski pękają.
ps doświadczenie z kanady zostaw dla Kanadyjczyków bo maja całkiem inne drzewo niż my icon_smile.gif (wiem bo widziałem)
Niestety trzeba przyznać ze nasze sosny i świerki to porostu tandeta, a już nie mówię o drewnie z gór bo to porażka, w jakimś dziale było o tym drzewie parę słów, ze szybko rośnie i bardzo miękkie jest.

ooo mam do Ciebie jedno pytanie, co zrobić żeby słoje się (nie najeżały) tzn na poręczy wystają mi płatki drzewa takie ostre bardzo.
Link do komentarza

A ja mam pytanie:

Jak to sie mocuje ?


Tu jest pokazane że na jakieś wkręty
budowa_altany2_800.jpg

Ale sami mówicie że wkręty to nie to.

Mógłbym prosić o porady ?

Planuję sobie zbudować drewutnię z garażem ok 4x8m.
I jeszcze kilka pytań.
1) Jakiej średnicy słupy nośne dawać i co ile przy takich wymiarach garażu
2) Na co to mocować
3) Jak przytwierdzić do podłoża.
a) zamontować na płycie betonowej
b) zrobić ławę betonową pod słupki ?

Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź.

Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale ty nie możesz tego zrozumieć ze nie każdy ma możliwości kupowania np okrągłego drzewa i wożenia go do tartaku
Trzeba mieć transport, znajomości itp. I nie powiesz mi ze tak nie jest bo znam to z doświadczenia, w okolicy mam pełno tartaków ale jak tylko mówiłem ze potrzebuje tych kilka kubików na altankę to mnie wyśmiali ze takie małe ilości to mam se w składzie drzewa kupić albo w OBI, w końcu znalazłem tartak gdzie nacięli mi dokładnie to czego potrzebowałem i zapłaciłem coś około 700zł z przywozem do domu i uważam ze nie jest to dużo jak na 4m altankę 8 katna z podłogą drewniana.


Można zamówić tartak, żeby przyjechał. Są takie przenośne icon_smile.gif Do mnie przyjechali do 7 wyciętych sosen... Więc jakoś strasznie dużo tego wyciętego drzewa mieć nie trzeba icon_wink.gif
Link do komentarza
Heheh oczywiscie ze drewno maja inne ale chodzi mi o sama technike budowania bicie mlotkiem dlutowanie zeby bylo tak jak nalezy to nie jest to takie proste jak sie wydaje bo ja sam wbilem juz z tone gwozdzi ale pamietam jak bilem na poczatku to teraz sie z tego smieje a wydawalo mi sie ze bije tak ja sie powinno bic. Drewno hym ja mam odmienna teorie ale nie bede sie wypowiadal na ten temat bo pomyslisz ze Cie krytykuje albo sie wymadrzam heheh. A ja mam pytanie do Ciebie jak wkrecales wkrety w deski np na dachu czy Ci te deski nie pekaly? ja pamietam moje poczatki jak zaczynalem zabawe z drewnem byl to parkiet na jakiejs tam sali sporo tego bylo wiec i gwozdi poszlo pare kg pracowalem wtedy z tym goralem o kroeym wspominalem to on mial po dziesiec gwozdzi w buzi tzn w ustach slinil kazdego i kazdego tepil wtedy sie zastanawialem dlaczego teraz juz wiem nie ma mozliwosci aby deski nawet te najslabsze pekaly. Jezeli chodzi o Twoja barierke to czy ona jest szlifowana papierem sciernym czy tylko ostrugana heblarka?



Ale sami mówicie że wkręty to nie to.

Mógłbym prosić o porady ?

Planuję sobie zbudować drewutnię z garażem ok 4x8m.
I jeszcze kilka pytań.
1) Jakiej średnicy słupy nośne dawać i co ile przy takich wymiarach garażu
2) Na co to mocować
3) Jak przytwierdzić do podłoża.
a) zamontować na płycie betonowej
b) zrobić ławę betonową pod słupki ?

Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź.
[/quote]

Ja obstaje przy gwozdziach no chyba ze jest to duza konstrukcja to "miecze" nalezy skrecis srubami do drewna ale miecz nalezy przewiercic takim wiertlem jaka srednice ma sruba. Garaz nie jest jka konstrukcja wielka i nie ma byc estetyczny tak jak altanka wiec ja osobiscie bym dal slupki 10x10 w rozstawie co 1,5 metra mysle ze spokojnie wystarczy przytwierdzac do podloza nie nalezy ale trzeba zastosowac "podwalinke" belka polozona poziomo na np bloczkach betonowych oczywiscie wypoziomowanych i nastepnie do tej belki nalezy montowac slupy pionowe pozdrawiam Łukasz
Link do komentarza
Cytat

Heheh oczywiscie ze drewno maja inne ale chodzi mi o sama technike budowania bicie mlotkiem dlutowanie zeby bylo tak jak nalezy to nie jest to takie proste jak sie wydaje bo ja sam wbilem juz z tone gwozdzi ale pamietam jak bilem na poczatku to teraz sie z tego smieje a wydawalo mi sie ze bije tak ja sie powinno bic. Drewno hym ja mam odmienna teorie ale nie bede sie wypowiadal na ten temat bo pomyslisz ze Cie krytykuje albo sie wymadrzam heheh. A ja mam pytanie do Ciebie jak wkrecales wkrety w deski np na dachu czy Ci te deski nie pekaly? ja pamietam moje poczatki jak zaczynalem zabawe z drewnem byl to parkiet na jakiejs tam sali sporo tego bylo wiec i gwozdi poszlo pare kg pracowalem wtedy z tym goralem o kroeym wspominalem to on mial po dziesiec gwozdzi w buzi tzn w ustach slinil kazdego i kazdego tepil wtedy sie zastanawialem dlaczego teraz juz wiem nie ma mozliwosci aby deski nawet te najslabsze pekaly. Jezeli chodzi o Twoja barierke to czy ona jest szlifowana papierem sciernym czy tylko ostrugana heblarka?



Ale sami mówicie że wkręty to nie to.

Mógłbym prosić o porady ?

Planuję sobie zbudować drewutnię z garażem ok 4x8m.
I jeszcze kilka pytań.
1) Jakiej średnicy słupy nośne dawać i co ile przy takich wymiarach garażu
2) Na co to mocować
3) Jak przytwierdzić do podłoża.
a) zamontować na płycie betonowej
b) zrobić ławę betonową pod słupki ?

Bardzo bym prosił o szybką odpowiedź.


Ja obstaje przy gwozdziach no chyba ze jest to duza konstrukcja to "miecze" nalezy skrecis srubami do drewna ale miecz nalezy przewiercic takim wiertlem jaka srednice ma sruba. Garaz nie jest jka konstrukcja wielka i nie ma byc estetyczny tak jak altanka wiec ja osobiscie bym dal slupki 10x10 w rozstawie co 1,5 metra mysle ze spokojnie wystarczy przytwierdzac do podloza nie nalezy ale trzeba zastosowac "podwalinke" belka polozona poziomo na np bloczkach betonowych oczywiscie wypoziomowanych i nastepnie do tej belki nalezy montowac slupy pionowe pozdrawiam Łukasz




Nie pękła mi ani jedna deska, Prosty przykład skręć 2 deski 1 śrubą i 2 deski zbij 1 gwoździem, potem rozerwij. Gwóżdz wyjdzie jak z masła ale ze wkrętem tak łatwo ci nie pójdzie, masz racje ze wkręty są do dupy, ale tylko wtedy jak źle się z nimi obchodzi, dobrze przykręcony wkręt jest na lata i nie ma prawa sie luzować.
Jak już pisałem znam metodę z gwoździami polega na tym ze tępy gwóźdź nie rozciąga włókien tylko je rozrywa, słyszałem tez ze niektórzy zamiast ślinić gwoździe moczą je w wodzie z ludwikiem po to żeby gładko wchodziły i delikatnie rdzewiały dzięki czemu trudno je wyciągnąć. Uważam ze gwoździe są dobre ale nie stosował bym ich do głównych konstrukcji i do pionowych elementów.
Jeśli chodzi o jakość drewna to przeczytałem o tym gdzieś w dziale o dachach, osobiście sie tym nie interesowałem bo nie jest mi to potrzebne
Poręcze szlifowałem najpierw strugiem el. potem papierem.
Link do komentarza
Witam jesli masz wyczyszczone papierem to jet to wada malowania gdyz drewno sie rozwarstwia to trzeba zabezpieczyc je podkladem wiazacym np "capon" taki jak daje sie na podlogi bezbarwny ale wiaze drewno i nie ma mozliwosci zeby sie rozwarstwilo drewno. Masz racje ze jesli skrecisz wkretem to nie rozerwiesz ale skrec dwie swieze deski wkretem pozostaw do wyschniecia desek i napewno luz jakis sie pojawi bo wkret ma to do siebie ze nie sciaga sie razem z drewnem a przy gwozdziach nie ma takiej mozliwosci wiem co mowie
Link do komentarza
Cytat

Witam jesli masz wyczyszczone papierem to jet to wada malowania gdyz drewno sie rozwarstwia to trzeba zabezpieczyc je podkladem wiazacym np "capon" taki jak daje sie na podlogi bezbarwny ale wiaze drewno i nie ma mozliwosci zeby sie rozwarstwilo drewno. Masz racje ze jesli skrecisz wkretem to nie rozerwiesz ale skrec dwie swieze deski wkretem pozostaw do wyschniecia desek i napewno luz jakis sie pojawi bo wkret ma to do siebie ze nie sciaga sie razem z drewnem a przy gwozdziach nie ma takiej mozliwosci wiem co mowie




Były malowane podkładem, przeszlifowałem je jeszcze raz i znowu malowałem, myślę ze teraz będzie spoko.
Co do desek to mam na elewacji domu i pod dachem deski przykręcane wkrętami 15 lat temu cały czas narażone na słońce, deszcz, śnieg i żadna się nie poluzowała a użyte były jakieś tanie czarne wkręty a nie takie jak teraz można kupić oksydowane, wiercące itp. deski też są najgorszy gatunek. Ale myślę ze ten dział nie jest po to żeby sprzeczać się
co jest lepsze, tylko żeby dzielić się własnymi osiągnięciami i konstrukcjami.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam,
Żeby nie zakładać oddzielnego wątku podzielę się swoimi doświadczeniami z budowy altany:

Wymiary altany 4x4 metry
zaangażowanych budowniczych od 2 do 4 osób
koszt całkowity napisze jak skończymy kryć gontem,
wymiary belek podaje jako przekrój w mm.

tak więc efekt na ten moment przedstawia się następująco:

DSC01446.jpg


A tutaj już etapy budowy:
Jako fundamenty wykorzystałęm bloczki betonowe, budowy szkieletu użyłem słupów [95x95]

DSC01446.jpg



Początki budowy szkieletu, dolne belki [130x50]

DSC01446.jpg



i gotowy cały szkielet ktory wzmacniany jest mieczami [50x100]

DSC01446.jpg



do konstrukcji dachu użyliśmy krokiew o przekroju 50x100 zaś jako element szczytowy ośmiokąt foremny nad którego wycięciem mój Teść musiał trochę pokombinować icon_smile.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


Kolejne etapy montowania więźby dachowej.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



W efekcie wygląda to tak:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


jedyną rzecz jaką bym teraz zmienił to długość krokwi, po zmontowaniu dachu daszek okalający altane wyszedł mi ok 15 cm za krótki, oraz sposób stawiania krokwi, zaczynamy zawsze od tych dłuższych, ja zacząłem od tych krótszych i miałem problemy z regulacją pionów i poziomów.

Do krycia dachu wykorzystałem deski 140x25, 3 stronnie heblowane oraz frezowane od widocznej strony.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Podłoga zrobiona także z desek, najpierw szkielet widoczny na wcześniejszych zdjęciach, jako legary wykorzystane belki o przekroju130x50 krzyżujące się po srodku, zaś 3 przecinające je legary mają przekrój 100x50.

Deski podłogowe mają przekrój 105x35 a ich krawędzie zostały sfrezowane na półkole.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



a po dodaniu balustrad efekt wyglądał następująco

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg




A tu budowniczowie (nie wszyscy bo zabrakło dwóch) po zamontowaniu ostatniej balustrady, nie da się ukryć że satysfakcja ogromna, szczególnie że nikt nie ma wielkiego doświadczenia w tego typu konstrukcjach.

DSC01446.jpg



Zostaje jeszcze pokrycie gontem i wykończenie balustrad,

W razie pytań chętnie odpowiem,

Szczególnie chciałbym podziękować użytkownikowi bfilip, jego uwagi w wątku były nieocenione.

Pozdrawiam
Marcin


Link do komentarza
Cytat

Świetna konstrukcja, prosta i bardzo ładna, zazdroszczę ilości pomocników, ja musiałem ze wszystkim zmagać się sam, a od czasu do czasu żona przytrzymała jakąś deskę.
Mam pytanie, czym malowałeś drzewo? wyszedł Ci fajny kolor ja tez chciałem taki uzyskać ale niestety wyszedł inny



Malowałem Bondexem
Bondex Wood Stain
altanka w kolorze dąb, podłoga orzech włoski,

podziwiam jak mogłeś zrobić wszystko sam, tym większe gratulacje.

Marcin
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...