Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

witam chciałbym sie dowiedziec jak to jest gdy ktos z rodziny przepisałby mi ziemie gospodarcza w darowiźnie i ja chciałbym ja przeznaczyc pod budowe. Ile kosztuje taki przepis gdzie trzeba sie udac zeby dokonac takiego przepisu i czy potrzebny jest do tego geodeta. Chciałbym wiedziec wszysto w tym temacie. Jesli sie ktos orientuje w temacie to prosze o pomoc jestem tutaj nowy na forum
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ktoś czyli kto? Jak matka ojciec, syn, córka, babcia, dziadek to grupa 0, czyli darowizna bez podatku.
Dla własnego dobra radzę zacząć od geodety, który wyznaczy granice darowanej ziemi i załatwi w gminie formalności. Potem z tymi dokumentami do notariusza i dokonać aktu darowizny. Notariusz załatwia sprawy US i KW.

Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to zawsze można przed formalnościami wystąpić do gminy o WZ. Nie trzeba być właścicielem działki. Otrzymasz wtedy informację, czy można na tej ziemi budować.

Powodzenia
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poruszasz tu dwie sprawy - obie bardzo ważne .
Pierwsza to umowa darowizny - do której zdecydowanie nie potrzebny Ci jest geodeta.
Strony umowy ( w tym wypadku ty i ciocia) muszą przygotować dokumenty wymagane do umowy darowizny.
Starostwo Powiatowe - wyda wypis z rejestru gruntów oraz kopię mapy ewidencyjnej ( trzeba podać numer działki , która jest przedmiotem umowy)
Sąd - Wydział Ksiąg Wieczystych - wyda odpis z księgi wieczystej ( trzeba podać numer KW )
Urząd Gminy - wydział budownictwa i architektury - wyda zaświadczenie o przeznaczeniu terenu dla działki.

O wydanie dokumentów ubiega się właściciel nieruchomości lub osoba upoważniona ( czasami wystarcza zwykłe upoważnienie pisemne)

Koszt dokumentów - to około 150 zł

Z dokumentami udacie się do notariusza i ustalicie termin umowy - notariusz wyliczy wam także opłaty z tym związane , które uzależnione są min. od wartości darowanej działki.

Jeśli działka którą ciocia chce ci darować wymaga podziału - to wówczas potrzebny będzie geodeta , który taki podział wykona - koszt podziału , to około 1500 - 2000 zł

Druga sprawa dotyczy zabudowy działki - zaświadczenie które otrzymasz w gminie powie czy działka objęta jest planem zagospodarowania - jeśli tak to będziesz miał jasność , co do tego czy można się na niej budować .
Jeśli jest rolna - to jest problem - bo musisz zwrócić się o zmianę planu - a to długa , czasem wieloletnia procedura.
Jeśli działka ma plan i na przykład jest pod zabudowę siedliskową to musisz sprawdzić jaką powierzchnię gruntów musisz mieć w danej gminie aby uzyskać pozwolenie na budowę ( są gminy gdzie wystarcza hektar ale są i gminy gdzie musi być 5 i więcej hektarów)
Jeśli jednak działka nie jest objęta planem - to jeśli spełnia następujące warunki : 1) dostęp do drogi publicznej 2) dostęp do mediów 3) działki sąsiednie są zabudowane - to musisz wnieść do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy . Najczęściej uzyskuje się zgodę na budowę , jeśli ww warunki są spełnione

A potem to już można uruchomić procedurę zmierzającą do uzyskania pozwolenia na budowę .... ale to już inna historia .

A tak w ogóle - to idź z ciocią do notariusza , bo się jeszcze rozmyśli ...... icon_biggrin.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...