Skocz do zawartości

Głębokość fundamentów pod piwnicami a reszta domu.


Recommended Posts

Witam
Zamierzam budować dom częściowo podpiwniczony - piwnice pod garażem i jednym pomieszczeniem. Piwnice będą od strony wschodniej od zachodniej dom będzie "przyklejony" do istniejącego domu sąsiada. Według projektu ławy fundamentowe pod piwnicami powinny być na głębokości 2,70m. Rozmawiałem wczoraj z architektem, który robi mi adaptacje i powiedział że ławy pod całym budynkiem muszą być na takiej głębokości. Czy rzeczywiście? Czy ławy pod resztą budynku nie mogą być płycej? U sąsiada fundamenty są na głębokości 1,50 m. Czy nie można wylać ław na głębokości 1,50m w miejscach nie podpiwniczonych a pod piwnicami głębiej. Problem stanowią oczywiście koszty. Zastanawiam się czy nie będzie problemu z sąsiadem gdy będę kopał fundamenty na 2,70, czy jego dom się nie zapadnie. Jestem laikiem w tej sprawie dlatego proszę o opinie.
Link do komentarza
jesli grunt jest jednolity to oczywiscie mozesz zrobic jak na powyzszym rysunku a mozesz tez zrobic bezposredni uskok miedzy fundamentem w czesci podpiwniczonej a nie
ale tu konstruktor musi dobrze dozbroic fundament
ja tak mam ze dom jest podpiwnicziny a doklejone w tym samym czasie garaże juz sa wyzej i nic zadnych rys ale grunt jest jednolity a fundamenty dozbrojone w koncy lepiej wydac z 500zł wiecej na drut niz kopac i myslec czy sasiad nie znajdzie sie na naszej działce ?????
Link do komentarza
1. Nigdy nie podkopuj sąsiada na 2,7m!
2. (wspólna) ściana domu stoi na ścianie piwnicy, a wiec na ławie gł.2,7m
3. odrenuj częśc NIEpodpiwniczoną od wewnątrz(na etapie lania ław zostaw otwory -kawałek rury w ławach bocznych, tuż przy łączeniu częsci podpiwniczonej z niepodpiwniczoną). W innym przypadku jeśli pojawi sie tam kiedykolwiek woda, ( np. żyłka wód podpowierzchniowych, kret, itp) będzie stała jak w basenie pod częścią mieszkalną.
4. Też stosowałem schodkowanie fundamentów, ostatni najwyższy stopień robiliśmy najdłuższy i na gł .1,5m. Zależy jeszcze jak potem będziesz plantował.
powodzenia!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...