Skocz do zawartości

Dom na gruntach Rolnych


Piotr.G

Recommended Posts

Witam serdecznie

Jestem Rolnikiem. na jednej z działek chciał bym wybudować Dom. Działka znajduje się przy drodze dojazdowej powierzchnia to 0,74h klasa mieszana 3 klasa rolna, 4 klasa rolna i niewielka część 4 klasy łąki.
Chciał bym wydzielić 10 arów oraz przekształcić to pod zabudowę domu mieszkalnego. Część na której znajdował by się dom znajduje się na 3klasie.
W jaki sposób najprostrzy icon_smile.gif sposób mógł bym to osiągnąć.???
gmina w której miał by stanąć budynek nie ma zagospodarowania przeszczennego.

Z Góry dziękuje bardzo za pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Witam serdecznie

Jestem Rolnikiem. na jednej z działek chciał bym wybudować Dom. Działka znajduje się przy drodze dojazdowej powierzchnia to 0,74h klasa mieszana 3 klasa rolna, 4 klasa rolna i niewielka część 4 klasy łąki.
Chciał bym wydzielić 10 arów oraz przekształcić to pod zabudowę domu mieszkalnego. Część na której znajdował by się dom znajduje się na 3klasie.
W jaki sposób najprostrzy icon_smile.gif sposób mógł bym to osiągnąć.???
gmina w której miał by stanąć budynek nie ma zagospodarowania przeszczennego.

Z Góry dziękuje bardzo za pomoc.


jesli jestes rolnikiem to nie ma zadnych przeszkód abys na swojej ziemi wybudował cokolwiek ,jedymym mankamentem moze byc jedynie uzbrojenie terenu bo jesli nie ma zagospodarowania przestrzennego to bedziesz musiał pokryc 100% ceny za przyłacza czyli wg indywidualnej wyceny z tego co sie orientuje najprosciej jest budowac dom jako budynek gospodarczy i pozniej go przekwalifikowac na mieszkalny ale yto sa sliskie tematy ale czesto spotykane natomiast najlepiej udac sie do urzedu gminy bo to takie sprawy sa na zasadzie co kraj to obyczaj i moje info z przed roku w tym rejonie mogą byc inaczej rozpatrzone w twoim terenie ,jedno co nieulega zmianom to po zagospodarowaniu i wydzielniu terenu pod zabudowe czyli min 400m2 to musi pozostac w twoim gospodartwie min 1,2ha abys nadal był rolnikiem
jesli chodzi o zabudowe siedliskową w tym budynki gospodarcze to mozesz sobie budowac jak chcesz i gdzie chcesz tylko projekt pozwolenie i jedziesz z budową ,natomiast z domem tez rolnik ma łatwiej
Link do komentarza
Przepisy stanowią tak:

- nie możesz podzielić ziemi rolnej na działki mniejsze niż 0,3ha.

- przy zabudowie zagrodowej nie ma potrzeby odralniania, bo ziemia dalej jest rolna – pod warunkiem, że pozostaniesz rolnikiem „ustawowym” tzn. powierzchnia gospodarstwa rolnego będzie większa niż 1ha.

Przy zabudowie zagrodowej – dla rolników:

- gmina nie ma MPZP, wobec czego, zgodę na zabudowę zagrodową możesz otrzymać tylko pod warunkiem, że powierzchnia gruntów Twojego gospodarstwa i w tej gminie, jest większa niż średnia wielkość gospodarstwa w tej gminie.

- dostępność mediów – w zasadzie wystarczy prąd + studnia

Jeśli spełniasz te warunki, to występujesz do gminy o warunki zabudowy.

Przy zabudowie normalnej:

- musi być „dobre sąsiedztwo”, tzn. sąsiednie działki muszą być zabudowane (przyjmowana jest odległość nie mniejsza niż 50m), dostępne z tej samej drogi, muszą być zabudowane,

- musi być dostęp do drogi publicznej – może być przez tą dojazdową, ale droga ta musi mieć 5m szerokości (bardzo często wymagane),

- dostępność mediów

- teren nie wymaga zgody na przekształcenie – tu może być problem, bo ta III klasa.

Jeśli spełniasz te wszystkie warunki – wystąp o WZ.


Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
witam po mojemu nie ma szans bo ziemia jest 3/4 klasy z tego co wiem przekształcenie tych klas podejmuje ministerstwo rolnictwa ja mam 0,55h na której stoi dom stodoła budynki gospodarcze obecnie ze stodoły chcę przerobić na dom bo stary dom jest zawalający się a ziemia jest klasy BR-V i muszę ją odrolnić warunki dali na przebudowę ale jest napisane że to w moim obowiązku przed rozpoczęciem budowy ale co urząd to co innego pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...