Skocz do zawartości

Dolewanie ławy fundamentowej?


Recommended Posts

Mam pytanie mam zalane ławy w ziemi do wyskokosci gruntu. Musze jednak je podniesc jeszcze o 70 cm ponad grunt czy mozna dolewac ławy do ław wylanych w gruncie i czy trzeba ja wylac w jeden dzien czy mozna zalewac je przez kilka dni? Bardzo prosze o fachowa odpowiedz lub rade! I jescze jedno pytanko co nalepij nadaje sie do wypenienia przestrzeni jak podniose Ławy o 70cm czy mozna zasypc ziemia pusta przestrzen w srodku? Bo czytalem ze komus jak zasypal srodek pisakiem po paru tygodniach zaczely pekac lawy z powodu nacisku piasku na lawy. Dodam ze podsypka law z zewnatrz nie wczodzi w gre budynek bedzie 70cm pond gruntem i obsypac law z zewnatrz nie moge a boje sie zeby lawy nie zaczynaly pekac pod naporem srodkowego wypelnienia.
Link do komentarza
Dlaczego podnosić istniejące ławy a nie zrobić poprostu ściany fundamentowej? Jaka jest szer i głębokość posadowienia obecnej ławy?

Dla ściany fundamentowej, która nie będzie opsypana z zewnątrz należałby uwzględnić zbrojenie na zginanie tej ściany od naporu od wewnątrz. Ilość zbrojenia i jego rozstaw powinien przyjąć projektant. Jako wypełnienie może posłużyć zagęszczany warstwami piasek.

pozdrawiam
Link do komentarza
Podniesienie ław to nizszy koszt nizeli ich wymórowanie i dlatego tylko tym sie kieruje. Wymórowanie bloczkami betonowymi wydawalo mi sie tez gorszym rozwiazaniem ze wzgledu na zbrojenie, ławe moge zazbroic drutem, a podczas mórowania z bloczków raczej nie ma jak ich zazbroic.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
na lawie muruje sie sciane fundamentowa, nie lawe.
nie musisz jej (sciany) zbroic - zbrojona jest tylko lawa.
czy sciana fundamentowa jest drozsza od wylewanej? (!?).
dodaj potrzebne drewno i porownaj z bloczkami (poszukaj w okolicy wykonawcow "bez-vatowcow".
u mnie wynik koncowy (finansowy) podobny.
polecam murowana sciane fundamentowa - szerokosc = dlugosci bloczka (!); na to wykonczenie [cegla + styropian] 30cm (ochrona temp)
do wymurowania masz 40 cm wysokosci z bloczka.
Link do komentarza
Juz wylalem sciane fundamentowa i powiem ze wyszlo mnie to o polowe taniej nizeli bym sciane fundamentowa murowal bloczkami. U mnie bloczki so po 3 zl, wiec to sie wogóle nie kalkuluje. Jezeli ktos powie ze sie oplaca to podam inny przyklad worek cementu kosztuje 8.30 a 3 bloczki by mnie wyniosly 9 zl wiec juz widac róznice w cenie. A co do desek to kubik desek kosztuje 350zł po zaszalowaniu law deski sie czysci i ponownie wykorzystuje sie do szalowania stropu. Auto zwiru 10 kubików placilem 400zl.
Link do komentarza
zgadzam sie - wszystko zalezy od porownania cen. w moim przypadku te dwie technologie byly bardzo zblizone do siebie cenowo (bloczek 2,3; 2,4 z rozladunkiem); cement - cena jak u bladyy; deski duuuzo drozej (450)[/b]
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...