Skocz do zawartości

Fundamenty płytowe


Recommended Posts

Dzień dobry:) Witam wszystkich. Zaczynam własnie budowę domku i planuję go postawić na fundamencie płytowym ( niski poziom wód gruntowych ). Spotkałem się w literaturze z wylewaniem płyty betonowej na styropian jak i bezpośrednio na grunt, utwardzony kamieniem i żwirem.
Proszę o informacje i wskazówki na powyższy temat.Dziękuję.
Link do komentarza
Wysoki poziom wód gruntowych nie jest powodem, dla którego konieczne będzie posadowienie budynku na fundamencie płytowym. Takie fundamentowanie buduje sie jedynie wtedy, gdy niska nośność gruntu nie pozwala na postawienie ścian na ławach fundamentowych. W takim przypadku żelbetową płytę fundamentową umieszcza się na ustabilizowanym piaskiem i żwirem gruncie oraz na izolacji termicznej ze styropianu. Wokół domu konieczne będzie ułożenie drenaży opaskowego który zabezpieczy podłoże przed rozmyciem i utratą nośności. W kazdym przypadku fundament taki musi być indywidualnie zaprojektowany z uwzględnieniem warunków gruntowych. Bliższe informacje o budowie fundamentu płytowego w wersji przystosowanej do ogrzewania powietrznego można znaleźć na stronie www.legalett.com.pl
Link do komentarza
Nie polecam zastosowania styropianu, ponieważ zwykły nie jest zabezpieczony przed agresywnym oddziaływaniem gruntu. Styropianem do gruntu jest styropian ekstrudowany.
Można pod styropian dać podsypkę z kamieni lub żwiru, który będzie spełniał role drenażu, ale należy tak dobrać uziarnienia, aby nie doszło do wypłukiwania ziemi a co za tym idzie do rozluźnienia gruntu.

W przypadku chęci zastosowania fundamentu płytowego w przypadku niskiej, nośnosci gruntu proponuję dodatkowo wykonać drenaż opaskowy wokół budynku z odprowadzeniem wody do studni chłonnych
Najlepsze byłoby odprowadzenie następnie najlepiej do kanalizacji
Deszczowej lub ogólnospławnej, lecz na pewno jej nie ma, ponieważ sama kanalizacja obniżyłaby poziom wód gruntowych
Link do komentarza
Dziękuję Redakcji i forumowiczom za porady. Buduję ten domek w Sudetach-teren działki znajduje sie w niecce na stoku góry.Dlatego odprowadzenie wody z drenażu może być kolejnym problemem.Grunt jest ilasto-gliniasty.Płyta fundamentowa wydaje sie być interesującym rozwiązaniem.Rozważam też ułożenie rur w fundamencie i wykorzystanie ich do ogrzewania powietrzenego.Żródłem ciepła byłby kominek ( informacje z legalett.com.pl ).Pozdrawiam wszystkich.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Też rozważam fundament płytowy do mojego domu. Ciekawi mnie, czy Legalett używa styropianu ekstrudowanego?
Wal_de_mar: koniecznie ZAIZOLUJ ŚCIANY OD WEWNĄTRZ!
W przeciwnym razie będziesz miał duże wydatki na lekarzy. Po szczegóły odsyłam Cię do p. T. Brzęczkowskiego icon_wink.gif.

Ja właśnie otrzymałem ofertę z Legalettu na ich produkt i wychodzi mi, że jest okrutnie drogi:(prawie 400 PLN za metr kw.)
Szukam innych firm, które robią fundamenty płytowe. Może byż bez ogrzewania.

Pozdrawiam,

Sunao
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...