Skocz do zawartości

przed kupnem dzialki budowlanej.


maciejdm1

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.
Znalazlem swoja upragniona dzialke i teraz nie wiem do konca jak nalezy zalatwiac wszystkie sprawy zwiazane z jej kupnem.
Chodzi mi o to- kto (ja czy sprzedajacy) ma zalatwic sprawy zwiazane ze sprzedaza.
Dzialka w tej chwili musi byc wyodrebniona z wiekszej powierzchni -to chyba zalatwia sprzedajacy?
Czy sa potrzebne jakies mapki i kto je zalatwia?
Do zakupu dzialki bede musial dobrac troche kredytu czy w zwiazku z tym musze miec jakies dodatkowe dokumenty (poza oczywiscie odpisem z K.W.-ale czy ten odpis zalatwiam ja czy sprzedajacy?)
Jeszcze pare pytan odnosnie "sprawdzania" dzialki przed zakupem:
-bylem w gminie -jest ustalony miejscowy plan zagospodarowania -dzialka jest budowlana ,warunki zabudowy spelniaja moje oczekiwania.W sasiedztwie dzialki jest postawionych pare domów -czy musze konicznie sprawdzac dzialke pod katem geologicznym (rodzaj gleby itp)?
-w tej chwili dzialka graniczy z jednej strony z dzialką budowlana a zdrugiej strony z terenem szkoly podstawowej i gimnazjum.sprzedajacy chce jednak zostawic dla siebie pas szerokosci ok. 5 metrów na droge zeby mogl dojezdzac traktorem na swoje pole .droga ta ma znajdowac sie miedzy szkola a dzialka ,która chce kupic.czy moze to miec jakies konsekwencje w przyszlosci?
-czy udajac sie do zakladu energetycznego , wodociagów aby wstepnie dowiedziec sie czy nie bedzie problemu z mediami musze miec jakies mapki itp.?
dziekuje za wszystkie podpowiedzi
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich serdecznie.
Znalazlem swoja upragniona dzialke i teraz nie wiem do konca jak nalezy zalatwiac wszystkie sprawy zwiazane z jej kupnem.
Chodzi mi o to- kto (ja czy sprzedajacy) ma zalatwic sprawy zwiazane ze sprzedaza.
Dzialka w tej chwili musi byc wyodrebniona z wiekszej powierzchni -to chyba zalatwia sprzedajacy?
Czy sa potrzebne jakies mapki i kto je zalatwia?


To powinien załatwić sprzedający, czyli zwrócić się do geodety o podział, później przyklepują to w starostwie.
Cytat

Do zakupu dzialki bede musial dobrac troche kredytu czy w zwiazku z tym musze miec jakies dodatkowe dokumenty (poza oczywiscie odpisem z K.W.-ale czy ten odpis zalatwiam ja czy sprzedajacy?)


Mój bank potrzebował MPZP dla mojej, wydzielonej już działki.
Cytat

Jeszcze pare pytan odnosnie "sprawdzania" dzialki przed zakupem:
-bylem w gminie -jest ustalony miejscowy plan zagospodarowania -dzialka jest budowlana ,warunki zabudowy spelniaja moje oczekiwania.W sasiedztwie dzialki jest postawionych pare domów -czy musze konicznie sprawdzac dzialke pod katem geologicznym (rodzaj gleby itp)?


Dobrze by było, czytałem na tym forum o tym, że działki leżące obok siebie, mogą mieść zupełnie inne warunki gruntowe.
Cytat

-czy udajac sie do zakladu energetycznego , wodociagów aby wstepnie dowiedziec sie czy nie bedzie problemu z mediami musze miec jakies mapki itp.?


Mapka od geodety wystarczy i tam powinni ocenić sytuację.
Link do komentarza
Cytat

Chodzi mi o to- kto (ja czy sprzedajacy) ma zalatwic sprawy zwiazane ze sprzedaza.


To wszystko załatwia właśniciel nieruchomości.
Cytat

Dzialka w tej chwili musi byc wyodrebniona z wiekszej powierzchni -to chyba zalatwia sprzedajacy?
Czy sa potrzebne jakies mapki i kto je zalatwia?


To również leży w kwestii sprzedającego, bez podziału nie może sprzedać kawałka z całości. Wszystkie sprawy związane z podziałem, w tym mapki, to jego brocha.
Cytat

Do zakupu dzialki bede musial dobrac troche kredytu czy w zwiazku z tym musze miec jakies dodatkowe dokumenty (poza oczywiscie odpisem z K.W.-ale czy ten odpis zalatwiam ja czy sprzedajacy?)


O to najlepiej zapytać bank. Ja osobiście nie mam pojęcia.
Cytat

sprzedajacy chce jednak zostawic dla siebie pas szerokosci ok. 5 metrów na droge zeby mogl dojezdzac traktorem na swoje pole .droga ta ma znajdowac sie miedzy szkola a dzialka ,która chce kupic.czy moze to miec jakies konsekwencje w przyszlosci?


Wydaje mi się, że nie uda mu się tak podzielić działki, aby zostawić dla siebie pas ziemi o szerokości 5 metrów. Ale mogę się mylić. Innym rozwiązaniem jest ustanowienie służebności przejazdu wzdłuż omawianej działki. Służebność przejazdu polega na tym, że wyznacza się "drogę" z działki i właściel mimo, że to jest jego nieruchomość nie ma prawa w żaden sposób utrudniać przejazdu przez swoją posesję. Warto zainteresować się tym jaką szerokość będzie miała działka po ustanowieniu służebności, żeby potem nie było problemu, bo okaże się że jest bardzo wąsko.
Cytat

-czy udajac sie do zakladu energetycznego , wodociagów aby wstepnie dowiedziec sie czy nie bedzie problemu z mediami musze miec jakies mapki itp.?


Nie wiem czy będziesz wstanie cokolwiek załatwić. Ja właśnie jestem na etapie składania wniosku do energetyki o przyłącze i razem z wnioskiem musiałam złożyć mapkę oraz akt własności nieruchomości. Więc wydaje mi się, że z takim wnioskiem musi wystąpić aktualny właściciel. Samo złożenie wniosku nic nie kosztuje. Jedynie mapki, ale jak chce wydzielać działkę, to takie powinien posiadać. Zakład energetyczny przyśle warunki przyłącza i koszty jakie należy w związku z tym ponieść, jak również umowę, którą należy odesłać w razie podjecia decyzji o przyłączu.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
mam kolejny problem z zakupem dzialki.
Wlasciciel chce spisac ze mna przedwstepna umowe zakupu dzialki i wziąść zaliczke, ale jeszcze nie bylo geodety(ma byc 23 pazdziernika ) i dzialka nie jest dokladnie wytyczona.Mysle ze dopoki nie bedzie ona wytyczona nie powinienem podpisywac zadnej umowy.Jestem po slownych ustaleniach jak ma byc wytyczona dzialka i droga, o której wspominalem wczesniej.droga bedzie jednak od strony sąsiadującej dzialki budowlanej -a nie od szkoly.
Druga sprawa to rura kanalizacyjna -otuż wlascicielka sąsiedniej dzialki (córka sprzedającego) pociagnela kanalizacje przez dzialke która chce kupic.zapowiedzialem wlascicielowi ,ze ta rura powinna byc poprowadzona inaczej (nie przez srodek dzialki tylko przy granicy) poniewaz w razie pekniecia beda kopac na srodku mojego przyszlego ogródka.Wlasciciel przyznal mi racje i zobowiazal sie do przelozenia rury , ale chce wczesniej podpisac umowe i wziasc zaliczke.
Prosze o jakies porady jak postepowac dalej -czy podpisac umowe i zaznaczyć w niej jak ma przebiegać rura kanalizacyjna?
Czy czekac aż bedzie dokladnie wydzielona dzialka z mapkami i dopiero dzialac dalej?
prosze o podpowiedzi.
Link do komentarza
Witaj

Oczywiście propozycja podpisania umowy przedwstępnej w tym przypadku jest jak najbardziej słuszna , ponieważ zawrzecie w niej swoje ustalenia dotyczące : ceny , powierzchni działki którą masz nabyć ( piszecie wtedy że Sprzedający zobowiązuje się sprzedać Ci działkę numer....po podziale geodezyjnym o powierzchni około ..... ) ponieważ jesteście przed podziałem to nie wiecie ile tej działki dokładnie kupisz a geodecie mogą przy podziale wyjść jakieś wachania , najczęściej niewielkie ) poza tym Sprzedający zobowiąże się do przeniesienia rury - ważne aby było napisane że na własny koszt ( co jest zabezpieczeniem dla Ciebie) ustalicie kiedy ma być zawarta umowa notarialna itp.
Pamiętaj w umowach przedwstępnych zakupu nieruchomości - nie występuje forma zaliczki tylko zadatku ( jeśli nie kupisz działki w określonym terminie zadatek stracisz a jeśli Sprzedający odstąpi od umowy musi zwrócić ci zadatek w podwójnej wysokości )
W waszym przypadku - umowa zabezpiecza wzajemnie wasze interesy - więc jak najbardziej radzę wam ją podpisać .

POzdrawiam
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witam!
Trochę się już z tego tematu dowiedziałam. Chciałabym jeszcze dowiedzieć się kilku rzeczy, a mianowicie:
Jeżeli kupię działkę za powiedzmy 50 tys to jakie dodatkowe koszty będę musiała ponieść? Ile wynosi podatek? Trzeba będzie jeszcze zapłacić notariuszowi (ile tak średnio?). Co oprócz tego i jakie to są kwoty? Oczywiście tak w przybliżeniu? Jeżeli ktoś się orientuje to proszę o odpowiedź.
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Trochę się już z tego tematu dowiedziałam. Chciałabym jeszcze dowiedzieć się kilku rzeczy, a mianowicie:
Jeżeli kupię działkę za powiedzmy 50 tys to jakie dodatkowe koszty będę musiała ponieść? Ile wynosi podatek? Trzeba będzie jeszcze zapłacić notariuszowi (ile tak średnio?). Co oprócz tego i jakie to są kwoty? Oczywiście tak w przybliżeniu? Jeżeli ktoś się orientuje to proszę o odpowiedź.



U nas koszty notarialne (bez zakładania księgi wieczystej) wyniosły 5% wartości działki.
W twoim przypadku całkowite koszta zakupu działki wyniosłyby ok 52.500zł.
Warto wcześniej zorientować się za jakie ceny są realnie sprzedawane działki w tej okolicy (najlepiej mając znajomego notariusza - ponieważ ceny z ogłoszeń mocno różnią się od cen za jakie są sprzedawane działki) i odpowiednio to wykorzystać... icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...