Skocz do zawartości

Czy ktoś buduje dom bez barier?


Recommended Posts

Uważam, że w większości ludzie nie zakładają iż spotka ich taka sytuacja. Dlatego na etapie budowy nie myślą o przystosowaniu domu dla osoby niepełnosprawnej. Kiedy nieszczęście się przydarzy to wtedy dopiero otwierają się oczy i w pośpiechu i nerwach trzeba dostosowywać dom.

Również chciałabym się dowiedzieć czy ktoś zdecydował się na wybudowanie domu bez barier? Raczej tutaj na forum nie rzuciło mi się w oczy by ktoś podczas opisywania swojego domu wspomniał, że będzie on bez barier ... ale może nie było po prostu okazji by o tym wspomnieć...
Link do komentarza
dlaczego niestety, feler itp. Bardzo dobrze że się nie myśli to byłoby chore. Każdy z nas wie i czasem myśli o śmierci ale jakoś nikt nie trzyma w piwnicy trumny. Jaki odsetek ludności jest niepełnosprawny, chore by było budować typowe domy z przystosowaniem dla niepełnosprawnych. Nie popadajmy w skrajności i paranoję.
Link do komentarza
Domy jednorodzinne budują ludzie z myślą o sobie, a nie o innych, to budynki użyteczności publicznej, chodniki, ulice, autobusy, budynki wielorodzinne (bloki) powinny być BEZ BARIER , a w naszym kraju ciągle jest to dużym problemem, z którym muszą się borykać nie tylko ludzie niepełnosprawni, ale także ich opiekunowie i rodzice dzieci na wózkach i wózeczkach.
Link do komentarza
Rozumiem, że nikt nie zakłada z góry że będzie niepełnosprawny. Ale przecież to się może stać w każdej chwili. Poza tym dom bez barier to też dom przystosowany dla dzieci i ludzi starszych.

Można by na przykład zrobić szersze otwory drzwiowe czy podłogę na jednym poziomie icon_smile.gif tak mi się teraz pomyślało...

Macie rację, że nie można popadać w paranoję... i oby nikt z nas nie potrzebował przebudowywać swojego domu!
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Napisze jeszcze raz, ale tym razem brutalniej... dopóki jesteśmy zdrowi to mamy w d***e zagrożenie niepełnosprawnością icon_smile.gif Nikt o niej nie myśli!!!


O przepraszam.
Mój dom ze względu na wąska działkę ma aż 3 kondygnacje, ale za to na parterze zaplanowałam taki pokój, który moze stać się sypialnią (na razie ma byc jadalnią) a w łazience na tymże parterze zaplanowałam brodzik, chociaż nie jest na razie niezbedny. A to na wypadek zamieszkania z nami którejs z mam, gdyby to było konieczne, lub własnego np złamania nogi na nartach czy innej niepełnosprawnosci. Poza tym schody sa proste (nie zabiegowe i bez spocznika) więc zawsze mozna dołozyc taki wózek jakby co. Własnie o takich rzeczach tez myslałam, poza estetyka i cena takich prostych schodow. Nie wiem czy tu spedzimy starosc, ale przy sprzedazy domu to tez moze byc cenne. Bo na starosc to lepiej chyba w parterowym locum.
Acha, i jeszcze okno na taras przesuwne z okuciem bezprogowym, czyli wyjezdzasz na taras nawet na wozku. Dalej sa 3 schodki - ale i to moznaby kiedys zastapic zjazdem.
Link do komentarza
Cytat

O przepraszam.
Mój dom ze względu na wąska działkę ma aż 3 kondygnacje, ale za to na parterze zaplanowałam taki pokój, który moze stać się sypialnią (na razie ma byc jadalnią) a w łazience na tymże parterze zaplanowałam brodzik, chociaż nie jest na razie niezbedny. A to na wypadek zamieszkania z nami którejs z mam, gdyby to było konieczne, lub własnego np złamania nogi na nartach czy innej niepełnosprawnosci. Poza tym schody sa proste (nie zabiegowe i bez spocznika) więc zawsze mozna dołozyc taki wózek jakby co. Własnie o takich rzeczach tez myslałam, poza estetyka i cena takich prostych schodow. Nie wiem czy tu spedzimy starosc, ale przy sprzedazy domu to tez moze byc cenne. Bo na starosc to lepiej chyba w parterowym locum.
Acha, i jeszcze okno na taras przesuwne z okuciem bezprogowym, czyli wyjezdzasz na taras nawet na wozku. Dalej sa 3 schodki - ale i to moznaby kiedys zastapic zjazdem.


O proszę! Czyli można! Wystarczy chcieć i myśleć perspektywicznie icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Tak sobie myślę czytając temat, że mój dom przypadkowo będzie bez barier a w każdym razie będzie go bardzo łatwo dostosować do ewentualnej sytuacji. Przede wszystkim dlatego, że z założenia jest parterowy z jednym poziomem posadzek, bez progów. Posadowiony góra 30cm nad poziomem gruntu. Z możliwie minimalną liczbą drzwi (jeśli się uda to przesuwnych), przejściami w świetle min 1,5m. Reszta to aranżacja a ta zależy od rodzaju niepełnosprawności - inaczej należy zaprojektować dom dla osoby jeżdżącej na wózku inaczej dla niewidzącego. I tak sobie jeszcze myślę, że jeżeli dom jest bezpieczny dla dziecka to w dużej mierze będzie dostosowany dla osoby niepełnosprawnej.
Link do komentarza
Cytat

To był gotowy projekt?


Nie icon_smile.gif Sama zaprojektowałam a właściwie nadal projektuję.
Mieszkam obecnie w parterówce ale mieszkałam i na poddaszu i w bloku także zdąrzyłam wyrobić sobie zdanie na to czego oczekuję od własnego domu - przede wszystkim pełnej funkcji w parterze icon_smile.gif To daje mi duży komfort na całe życie - na czas opieki nad dziećmi jaki i na starość.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...