Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
waldi

Odprowadzenie spalin od kominka

Recommended Posts

Odprowadzenie spalin od kominka ma być wykonane rurami stalowymi nierdzewnymi fi 180: część pozioma około 1,7mb ze spadkiem 5% do kominka, trójnik, następnie część pionowa około 4mb razem z częścią ponad dach.
Teraz pytanie:
1. czy część ponad strop i dach powinna być ocieplona;
2. kielichowe części rur powinny być skierowane w kierunku do góry jak to się robi w przypadku spalania gazu lub w dół (słyszałem że część od wylotu spalin z kominka do trójnika kielichami do kominka)
3. czy części połączeń poszczególnych rur spalinowych powinny być dodatkowo doszczelniane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 metry to trochę mało, 1,7 m w poziomie to też dużo - może okazać się że ciąg w kominie będzie niewystarczający. Dlatego też nie powinien Pan się zastanawiać nad ociepleniem komina tylko koniecznie zastosować systemowy komin izolowany. Zwiększy to ciąg. Poza tym izolacja jest wymagana na wszystkich kondygnacjach powyżej gdzie jest kominek (a tak naprawdę już przed stropem). Nie proponuję też samodzielnie izolować rur - w przypadku pożaru sadzy, dzie temp. sięga 1000stC i braku szczelnych połączeń + niewłaściwej odległości materiałów łatwopalnych może Pan sam spalić sobie dom. Znam takie przypadki !!! a nikt tego nie ubezpieczy bo komin nie będzie wykonany zgodnie z przepisami.

Łączenia na zamkach na czopuchu (połączenie) powinny być dodatkowo zabezpieczone obejmami, kierunek łączeń jest identyczny jak na całym kominie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wysokość komina będzie wyższa bo nie doliczyłem wysokości pomieszczenia 3m w którym będzie zabudowany kominek. Z poziomego odcinka zrezygnuję jak Pan radzi. Po wykonaniu komina dokonane będzie sprawdzenie przez kominiarza.
Mam jeszcze pytanie:
Czy systemowy komin izolowany, to będzie taki sam jaki jest stosowany do budowy kominów do kotłów opalanych gazem lub olejem np. system kominowy dwuścienny izolowany MKD z Żar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Są to w większości te same systemy co do gazu lub oleju. Samo podłączenie proponuję wykonać już systemem jednościennym ale odpornym na wysoką temperaturę. Będzie taniej i bezpieczniej.

[Przed ostatecznym wyborem dostawcy proszę się upewnić do jakiej max. temperatury dostowany jest system. Przy paliwach stałych (drewno) jest ona najwyższa]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...