Skocz do zawartości

Łazienkowe oszczędności


Recommended Posts

Czy jest sposób na uruchomienie pompy cyrkulacyjnej CWU tylko w czasie, gdy korzysta ktoś z łazienki (WC, zlew). W sumie mam 9 punktów poboru CWU.

Zastanawiam się też, czy przy obiegu cyrkulacyjnym CWU z bojlerem na 200 l, można załączyć w obiegu mały bojler na 30 l przed łazienką, gdzie będę korzystał podczas dłuższej nieobecności innych domowników.
Link do komentarza
Cytat

Czy jest sposób na uruchomienie pompy cyrkulacyjnej CWU tylko w czasie, gdy korzysta ktoś z łazienki (WC, zlew). W sumie mam 9 punktów poboru CWU.


Myślę, że tak, ponieważ elektronika to teraz potęga... I dlatego mówiąc szczerze... to jest chyba zadanie dla dobrego elektronika-informatyka, który zbuduje układ sterujący i odpowiednio go oprogramuje.
Link do komentarza
Cytat

Załączanie cyrkulacji w momencie poboru wody mija się z celem dla jakiego została ona zainstalowana. W momencie otwarcia przepływu ciepła woda popłynie rurami tak samo jak w obiegu cyrkulacyjnym tyle, że trzeba będzie poczekać aż dotrze do baterii.

Wszystko się zgadza, jednak jeżeli od momenty włączenia cyrkulacji do momentu odkręcenia kurka upłynie chwila, to nie stracimy wody, którą musimy spuścić (no, chyba, że komuś nie przeszkadza, to, że woda jest zimna).
Jeśli jednak tak chcielibyśmy sterować cyrkulacją (np. włączając ją razem z oświetleniem w łazience), to warto pomyśleć o silniejszej niż "standardowa" pompce cyrkulacyjnej.
Taki system sterowania miałby poważne wady w przypadku kilku łazienek. Można jednak zastosować inny sposób icon_wink.gif .
W obwodzie ciepłej wody zainstalować czujnik przepływu (np. taki jak w podgrzewaczach przepływowych) + wyłącznik czasowy (takie jak stosowane w wentylatorach włączanych z oświetleniem). Krótkie otwarcie kurka spowodowałoby uruchomienie cyrkulacji i po kilku sekundach (w zależności od mocy pompy cyrkulacyjnej) ciepła woda dotarłaby do kurka.

Oczywiście takie rozwiązania mogą mieć zastosowanie w małych instalacjach, np. w domach jednorodzinnych, natomiast w dużych instalacjach konieczna jest ciągłą cyrkulacja, ewentualnie wyłaczana w czasie nocy.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...