Skocz do zawartości

ilośc budynków w zabudowie zagrodowej


Recommended Posts

Witam!

Jestem rolnikiem w niedużej wsi, w której łącznie posiadam 20ha, rok temu korzystając z możliwości utworzenia zabudowy zagrodowej postanowiłem budować dom który jest już prawie na ukończeniu, mam zobowiązanie wobec mojej siostry której obiecałem możliwość wybudowania kolejnego domu na tej działce(siostra nie jest inwestorem), moje pytanie brzmi czy po ukończeniu inwestycji będzie istniała możliwość wytyczenia np. 13a na której stał będzie dom siostry i przepisanie notarialnie w formia darowizny tak by miała pełne prawo dysponowania nieruchomością.Mam też dwie córki którym też w przyszłości chciałbym umożliwić budowę w tej że zagrodzie.

Pole na którym utworzyłem zagrodę ma dostęp do wszelkich mediów, w sąsiedztwie budynki mieszkalne, dojazd drogą, brak tylko miejscowego planu zagospodarowania.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Zabudowa zagrodowa związana jest wyłącznie z prowadzeniem rodzinnego gospodarstwa rolnego ale przepisy nie określają jednoznacznie jakie budynki mogą wchodzić w jej skład. Należy więc wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy na dodatkowy budynek mieszkalny i od stanowiska urzędu zależeć będzie zgoda na budowę lub jej brak.

Trzeba też pamiętać o ograniczeniach w podziale gospodarstwa rolnego, a w przypadku wydzielenia działki mniejszej niż 1 ha właściciel przestanie być "rolnikiem" i opłacać będzie podatek gruntowy, a nie rolny.
Link do komentarza
Cytat

przepisy nie określają jednoznacznie jakie budynki mogą wchodzić w jej skład.


Określają
Cytat

3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki
gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz
w gospodarstwach leśnych,……


zaznaczam, że występuje liczba mnoga np. "budynki mieszkalne”, ale zawsze dla właściciela, współwłaściciela, lub członków rodziny. Wynika to zarówno z przepisów odrębnych, jak i orzecznictwa sądowego.

Cytat

Trzeba też pamiętać o ograniczeniach w podziale gospodarstwa rolnego, a w przypadku wydzielenia działki mniejszej niż 1 ha właściciel przestanie być "rolnikiem" i opłacać będzie podatek gruntowy, a nie rolny.



Nie jest to prawdą, bo liczy się łączny areał, a nie działka na której stoi budynek.

Link do komentarza
Cytat

Trzeba najpierw dokładnie przeczyć i zrozumieć pytanie, a dopiero później komentować odpowiedź. W zapytaniu chodziło o wydzielenie działki z z gospodarstwa pod budynek siostry. W ten sposób utworzone zostałoby nowe "gospodarstwo" o niewystarczającej powierzchni z wszelkimi tego konsekwencjami.



A wcześniej:
Cytat

Trzeba też pamiętać o ograniczeniach w podziale gospodarstwa rolnego, a w przypadku wydzielenia działki mniejszej niż 1 ha właściciel przestanie być "rolnikiem" i opłacać będzie podatek gruntowy, a nie rolny.


Pogrubienie moje.
O jakim właścicielu, który był rolnikiem, a w wyniku podziału nieruchomości rolnej, przestanie nim być, mowa?
Z wypowiedzi nie wynika, że siostra też jest rolnikiem, albo współwłaścicielem tego gospodarstwa rolnego.

Pomijając złośliwość:

1. Nie ma czegoś takiego jak „ograniczenia w podziale gospodarstwa rolnego” – są ograniczenia w podziale ziemi rolnej, wydzielona działka nie może być mniejsza niż 0,3ha.
2. Wydzielenie działki, z ziemi rolnej, o wielkości 0,13ha nie jest możliwe z podanych wyżej powodów.
3. Skoro mowa o WZ, to nie wystarczy 1ha do budowy nowej zagrody, na nowej działce, bo warunkiem jest wielkość areału w danej gminie nie mniejsza niż średnia wielkość gospodarstwa , też w danej gminie.
4. Budowa nowego budynku mieszkalnego, w ramach istniejącej zabudowy zagrodowej, dla osób związanych z tym gospodarstwem, jest możliwa tylko i wyłącznie na tej działce.
5. Ewentualnie po wybudowaniu będzie możliwe wyodrębnienie nieruchomości.
6. Można spróbować dokonania podziału z WZ, na zasadzie dobrego sąsiedztwa, ale nie ma to związku z utworzeniem nowego gospodarstwa rolnego.

Link do komentarza
Bardzo dziękuje wszystkim za cenne informacje.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy po ukończeniu inwestycji mogę wybudowany dom darować mojej siostrze na zasadzie dopuszczenia jej jako mojego wspólnika w gospodarstwie( w zamian za pomoc dostaje dom w którym mieszka i pomaga mi we wspólnym gospodarstwie)?.
Głównie chodzi o późniejsze sprawy bo jak wiadomo ja nie będę żył wiecznie a lepiej sprawy majątkowe mieć dograne wcześniej niż później się martwić, porostu chcę mieć pewność że ten dom będzie tyko jej własnością i tylko ona będzie decydować co z nim będzie dalej.


Pozdrawiam
Michał
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dziękuje wszystkim za cenne informacje.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy po ukończeniu inwestycji mogę wybudowany dom darować mojej siostrze na zasadzie dopuszczenia jej jako mojego wspólnika w gospodarstwie( w zamian za pomoc dostaje dom w którym mieszka i pomaga mi we wspólnym gospodarstwie)?.
Głównie chodzi o późniejsze sprawy bo jak wiadomo ja nie będę żył wiecznie a lepiej sprawy majątkowe mieć dograne wcześniej niż później się martwić, porostu chcę mieć pewność że ten dom będzie tyko jej własnością i tylko ona będzie decydować co z nim będzie dalej.


Pozdrawiam
Michał


Wybudowany dom dla siostry będzie formalnie własnością właściciela gruntu, choć oczywiście siostra będzie mogła w nim mieszkać. Natomiast wydzielenie działki dla siostry wymaga podziału gruntu rolnego, a jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 0,3 ha co z kolei nie uprawnia do zabudowy siedliskowej. Problem można rozwiązać w dwojaki sposób - postawić dom na siebie a następnie wydzielić działkę powyżej 0,3 ha i darować notarialnie dom z działką siostrze. Trzeba też sprawdzić, czy przepisy lokalne pozwalają na taki podział.

Użytkowanie działki przez siostrę nie rolnika wymagać będzie jej odrolnienia, gdyż przestanie stanowić ona część gospodarstwa rolnego. Inny wariant to ustanowienie siostry współwłaścicielem działki rolnej o powierzchni przynajmniej 1 ha co pozwoli na zachowanie statusu zabudowy siedliskowej. Natomiast samego domu nie można darować, gdyż wiąże się to z prawem do gruntu na którym on stoi.
Link do komentarza
Może i jestem upierdliwy, ale zwracam uwagę na zapis:
Cytat

Pole na którym utworzyłem zagrodę ma dostęp do wszelkich mediów, w sąsiedztwie budynki mieszkalne, dojazd drogą, brak tylko miejscowego planu zagospodarowania.


(pogrubienie moje).

A brak MPZP powoduje, w tym konkretnym przypadku, że aby wybudować nową zagrodę potrzebne jest:
- nowe, rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni nie mniejszej niż średnia wielkość gospodarstwa w gminie, (gdyby był MPZP, to faktycznie i teoretycznie wystarczy 1ha – teoretycznie bo może być zapis warunkujący areał w MPZP)
- nowy rolnik indywidualny, w tym wypadku siostra,

Rozbudowa istniejącej zagrody jest możliwa tylko i wyłącznie na tej działce na której zbudowano tą zabudowę. Można postawić dom dla siostry, mamy, córek, itp. ale tylko na tej działce.
W każdym innym przypadku, aby wybudować na zasadzie zagrody, należy spełnić wyżej przytoczone warunki.
Oczywiście, że w przypadku podziału działki, po wybudowaniu, aby zachować przywileje rolnicze (np. mniejsze podatki od nieruchomości), należy wypełnić wymogi rolnika ustawowego (wykształcenie rolnicze + areał nie mniejszy niż 1ha).

I zapewne to miała na myśli Redakcja pisząc:

Cytat

Inny wariant to ustanowienie siostry współwłaścicielem działki rolnej o powierzchni przynajmniej 1 ha co pozwoli na zachowanie statusu zabudowy siedliskowej.



bo w przeciwnym wypadku jest to stwierdzenie nieprawdziwe – biorąc pod uwagę brak MPZP.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...