Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Wentylacja w domu energooszczędnym

Recommended Posts

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/6272-wentylacja-w-domu-energooszczednym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość pp
Rekuperacja przy ogrzewaniu gazem ziemnym jest nieopłacalna ekonomicznie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Rekuperacja przy ogrzewaniu gazem ziemnym jest nieopłacalna ekonomicznie!


a czy pisał ze jest???????
to tylko dodatek do wentylacji mechanicznej a liczecze na jakieś zyski z powodu rekuperacji wogóle bez znaczenia od rodzaju opału
no chyba że mamy juz dom pasywny a wydajnosci wentylacji takie tylko żeby sie nie ududić w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Rekuperacja przy ogrzewaniu gazem ziemnym jest nieopłacalna ekonomicznie!

Minimalna, tzw. higieniczna wymiana powietrza poprzez wentylację, w przeciętnym domu (4 osoby) nie powinna być mniejsza niż 100m3/h. Średnia temperatura powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym (ok. 200 dni) wynosi ok. 0 st. C. Przy temperaturze w pomieszczeniach 20 st. C na podgrzanie tego powietrza potrzeba ok. 3300kWh energii. Przy odzysku ciepła z wentylacji 80% oszczędzamy ok. 2600kWh energii grzewczej. Przy energii grzewczej z gazu 0,16zł/kWh daje to 416 zł oszczędności. Oszczędność tę trzeba pomniejszyć o koszt energii elektrycznej. Przy mocy wentylatorów 100W zużyją one przez ten czas 480kWh energii, co przy cenie 0,5zł/kWh daje koszt 240 zł.
Rocznie mamy więc oszczędność 176 zł. Oczywiście przy większym domu te oszczędności będą większe.
Masz rację - nie opłaca się icon_wink.gif .

Pewnie jednak chodzi Ci o koszt całej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Koszty te mogą być różne w zależności od zastosowanej centrali wentylacyjnej, kosztów przewodów wentylacyjnych i montażu. Zazwyczaj podawana jest kwota min. 10 tys. zł.

Ile kosztowałaby alternatywna wentylacja grawitacyjna (kominy wentylacyjne + nawiewniki) ? Zostawiam to posiadaczom takiej wentylacji do uzupełnienia.

W swoim domu mam pompę ciepła. Mógłbym powiedzieć, że u mnie jeszcze bardziej się nie opłaca, bo koszt energii grzewczej u mnie jest rządu 0,1zł/kWh. Czyli zaoszczędziłbym rocznie 20zł.
Jednak gdyby nie centrala wentylacyjna musiałbym zwiększyć moc pompy ciepła o ok. 1,5kW. To oznaczałoby konieczność zastosowania większej pompy ciepła, większego dolnego źródła.

No i pozostaje sprawa komfortu - stały dopływ świeżego powietrza w ciągu całego roku niezależnie od warunków atmosferycznych. Powietrze nawiewane jest wstępnie filtrowane i podgrzewane. Latem rekuperator również nie dopuszcza do przegrzania pomieszczeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widziałam ostatnio w Smolcu dom pasywny z pracowni Lipińscy, pierwszy raz na własne oczy zobaczyłam tego rodzaju dom i zrobił na mnie duże wrażenie. A czy ktoś z Was widział projekty domów pasywnych już jako gotowe domy? Pewnie w Polsce to dopiero zaczątek tego rodzaju budownictwa, ale może za granicą? Jestem ciekawa opinii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czujny
Program dofinansowań NF 40 i NF 15 został zakończony w 2016 roku, więc dobrze by było pisać o tym co aktualne i odświeżyc swoja wiedze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość jonny
fajnie t wszystko wygląda. Warto rozglądać się za takimi rozwiązaniami. Tak samo jak za ogrzewaniem np pompą ciepła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witaj,  Twoje pytanie jest dość nietypowe - na czym można najwięcej oszczędzić. W jakim kontekście chcesz porównywać te dwa rozwiązania? Fotowoltaika produkuje energię elektryczną, a kolektory pomagaja w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.  Na czym ci zależy najbardziej? 
  • Podpowiem pellet który sprzedają na pelletem.pl. Bardzo dobry producent, opał jest polski, z wysokogatunkowego drewna. MI się z takiej biomasy korzysta bardzo fajnie, łatwe składowanie, pało popiołu i nie zasmradzam nam powietrza przy domu tak jak moi sąsiedzi palący w domach jakimiś śmieciami...człowiek wychodzi na podwórko i się dusi.
  • Czy ktoś z Was użytkuje kolektory słoneczne lub panele? Jestem ciekaw jak w praktyce się sprawują obydwa rozwiązania, a także wady i zalety obydwu rozwiązań. A przede wszystkim na czym można najwięcej oszczędzić. Temat dla jednorodzinnego gospodarstwa z 1 piętrem i poddaszem.
  • 1 Nie za bardzo rozumiem, gdzie 10 cm, gdzie 20 cm wełny?   Ja bym rozpatrzył możliwośc ocieplenia dachu nad deskami - od zewnątrz.35 cm styropianu, lub mniej XPS albo jeszcze mniej płyt rezolowych dachowych. Na to oczywiście pokrycie. Dzięki temu zostanie fajny sufit i więcej przestrzeni na poddaszu, a i łatwiej będzie to jednorodnie i dokładnie ocieplić.   2. Nie ocieplalbym podłogi poddasza - jedynie 5 - 8cm wełny też jako wytłumienie - chyba że nie zamierzasz użytkować tego poddasza? Ciepło głownie ucieka przez strop, dach - szczególnie w takim domu jak twój.   3. Zostawiłbym tylko okna dachowe (dodał ewentualnie - gdzie trzeba).   4. Dzięki ułożeniu ocieplenia na dachu (na deskach) - łatwiej też będzie połączyć je z ociepleniem ścian.
  • Sprawa wygląda tak. Jeśli nie staniesz się namolny, to kasy nie będzie zawsze. Niezbędnym jest więc i obowiązkowym: a) uczestnictwo w zebraniach wiejskich. Wtedy najłatwiej skrzyknąć się w kilku sąsiadów i zrobić taki zamęt, że każda władza zmięknie. I obieca wysupłanie kasy, bo przecież na taki projekt oświetlenia to kilkaset złotych, to są grosze w stosunku do gminnego budżetu. b) interwencja u radnych, wraz z obecnością (jako obywatela) na posiedzeniu Rady Gminy. Też wskazane jest działanie grupowe. c) pismo do dyrekcji szkoły z uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Trzeba zrobić z dyrektora swojego sojusznika, niech nacisk będzie wielostronny. d) pisma do władz gminnych ze wskazaniem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Niech występ na zebraniu będzie poprzedzony wcześniejszymi interwencjami, jako że sytuacja jest pilna. Nie można tego odkładać na nie wiadomo kiedy.   PS. W dobie możliwości pozyskiwania funduszy z najróżniejszych tematów pomocowych, tłumaczenie o braku kasy jest świadectwem albo nieudolności władz gminnych, albo ich kompletnego tumiwisizmu. Bo rozumiałbym twierdzenie, ze nie da się w tym tygodniu, ale za miesiąc wszystko będzie zrobione. To zrozumiałe. W takiej jednak sytuacji jak najszersze nagłośnienie problemu może być jedyną drogą do jego rozwiązania.
 • Popularne tematy

×