Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Wentylacja w domu energooszczędnym

Recommended Posts

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to jeden z najważniejszych elementów energooszczędnego budynku. Dzięki niej znacznie zmniejszymy zapotrzebowanie domu na ciepło i obniżymy rachunki za ogrzewanie, a gruntowy wymiennik ciepła, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na jego ułożenie, latem będzie obniżał rachunki za prąd zużywany przez klimatyzację.

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/domy-pasywne/6272-wentylacja-w-domu-energooszczednym

Gość pp
Rekuperacja przy ogrzewaniu gazem ziemnym jest nieopłacalna ekonomicznie!

Cytat

a czy pisał ze jest???????
to tylko dodatek do wentylacji mechanicznej a liczecze na jakieś zyski z powodu rekuperacji wogóle bez znaczenia od rodzaju opału
no chyba że mamy juz dom pasywny a wydajnosci wentylacji takie tylko żeby sie nie ududić w domu

Cytat

Minimalna, tzw. higieniczna wymiana powietrza poprzez wentylację, w przeciętnym domu (4 osoby) nie powinna być mniejsza niż 100m3/h. Średnia temperatura powietrza zewnętrznego w sezonie grzewczym (ok. 200 dni) wynosi ok. 0 st. C. Przy temperaturze w pomieszczeniach 20 st. C na podgrzanie tego powietrza potrzeba ok. 3300kWh energii. Przy odzysku ciepła z wentylacji 80% oszczędzamy ok. 2600kWh energii grzewczej. Przy energii grzewczej z gazu 0,16zł/kWh daje to 416 zł oszczędności. Oszczędność tę trzeba pomniejszyć o koszt energii elektrycznej. Przy mocy wentylatorów 100W zużyją one przez ten czas 480kWh energii, co przy cenie 0,5zł/kWh daje koszt 240 zł.
Rocznie mamy więc oszczędność 176 zł. Oczywiście przy większym domu te oszczędności będą większe.
Masz rację - nie opłaca się icon_wink.gif .

Pewnie jednak chodzi Ci o koszt całej instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Koszty te mogą być różne w zależności od zastosowanej centrali wentylacyjnej, kosztów przewodów wentylacyjnych i montażu. Zazwyczaj podawana jest kwota min. 10 tys. zł.

Ile kosztowałaby alternatywna wentylacja grawitacyjna (kominy wentylacyjne + nawiewniki) ? Zostawiam to posiadaczom takiej wentylacji do uzupełnienia.

W swoim domu mam pompę ciepła. Mógłbym powiedzieć, że u mnie jeszcze bardziej się nie opłaca, bo koszt energii grzewczej u mnie jest rządu 0,1zł/kWh. Czyli zaoszczędziłbym rocznie 20zł.
Jednak gdyby nie centrala wentylacyjna musiałbym zwiększyć moc pompy ciepła o ok. 1,5kW. To oznaczałoby konieczność zastosowania większej pompy ciepła, większego dolnego źródła.

No i pozostaje sprawa komfortu - stały dopływ świeżego powietrza w ciągu całego roku niezależnie od warunków atmosferycznych. Powietrze nawiewane jest wstępnie filtrowane i podgrzewane. Latem rekuperator również nie dopuszcza do przegrzania pomieszczeń.

Widziałam ostatnio w Smolcu dom pasywny z pracowni Lipińscy, pierwszy raz na własne oczy zobaczyłam tego rodzaju dom i zrobił na mnie duże wrażenie. A czy ktoś z Was widział projekty domów pasywnych już jako gotowe domy? Pewnie w Polsce to dopiero zaczątek tego rodzaju budownictwa, ale może za granicą? Jestem ciekawa opinii.

Gość czujny
Program dofinansowań NF 40 i NF 15 został zakończony w 2016 roku, więc dobrze by było pisać o tym co aktualne i odświeżyc swoja wiedze...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się