Skocz do zawartości

Precz ze skosami na poddaszu!


Recommended Posts

Gość Klusekk
Wszystko fajnie , :) tylko proszę pamiętać o planie zagospodarowania , nie zawsze gminy "pozwalają" na płaskie dachy. W większosci planów zagospodarowania budynki mieszkalne muszą mieć dach spadzisty o konkretnym przedziale nachylenia.
Link do komentarza
Mi nie podobają się klocki, ja wiem, że są energooszczędne, ustawne itp. itd. Tylko, że mi cały czas podobały się pokoje ze skosami ja nie mówię o takich co to ściany kolankowe mają 60 cm albo i wcale, tylko w granicach rozsądku u mnie skos zaczyna się na wys 120 cm i naprawdę nie trudno o jego ergonomiczne i funkcjonalne zabudowanie. Dlatego myślę, że domy z dachami dwu i więcej spadowymi nie znikną tak jak klocki będą również funkcjonowały, bo chodzi o to, że są gusta i guściki, a o tym się nie dyskutuje.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Ty masz dość duży dom (w porównaniu z moim) więc w Twoim wypadku nie ma to takiego znaczenia, ale u mnie niższa ściana kolankowa równałaby się ze zmniejszeniem pow. mieszkalnej, ale ja tam i tak wolę skosy nadają charakteru i indywidualnego rysu pomieszczeniom. Gdybym miała na górze proste sufity, a na parterze mnóstwo pokoików, a nie otwartą przestrzeń czułabym się prawie jak w bloku.
Całuski
Link do komentarza
Cytat

To, że Pana wykonawca spieprzył izolacje dachu nie świadczy Panie "Budujący ponownie", że bedzie trend budowania klocków z dachami płaskimi. Mógłbym podobnie jak Pan stwierdzić: Precz z dachami płaskimi. Same z nimi problemy.Kto mieszkał w wieżowcu przez 20 lat na ostatnim piętrze wie o czym mówię. Trudniej schrzanić izolację termiczną dachu skośnego niż izolację przeciwwodną i termiczną dachu płaskiego.
O efekcie wizualnym takiego domu z dachem płaskim już nie mówię. Bo to nie ma żadnego efektu.
Zresztą z opisu Pana wynika, że i ściany kolankowe miał Pan baaaardzo niskie, skoro uderzał Pan głową. Pana błąd.Trzeba było podnieść sianki kolankowe. Z tego wnioskuję, że neguje Pan domy z dachem skośnym tylko dlatego, że...... popełnił Pan mnóstwo błędów przy budowie swojego domu.
Link do komentarza
Skosy sa dobre i nie ma to nic wspolnego z wiekiem mam 47 lat i bede budowal dom ze skosami .Ocieplenie dachu w tym przypadku skosnego jest proste i skuteczne trzeba tylko dobrze przemyslec i przeliczyc.Sam mieszkam teraz w miszkaniu (102 m2) w skosach i wcale nie mam zaduchu w lecie ani chlodu w zimie.
Link do komentarza

Też jestem "doświadczona". Mieszkałam w domu parterowym, mam też duże mieszkanie ze skosami i buduję dom z poddaszem, gdzie ściana kolankowa ma 75 cm. Gdyby nie finanse to z pewnością zdecydowałabym się na dom parterowy, ale pewnie jak wielu innym budującym to pieniążki zdeterminowały w znacznym stopniu taki wybór.

Skosy nie są dla mnie jakimś mankamentem, jeżeli strefa dzienna jest na parterze, a góra to głównie sypialnie. Życie i tak toczy się na dole. Możliwości zagospodarowania miejsca pod skosami jest tak dużo jak mieszkańców.

Komfort mieszkania na poddaszu według mnie zależy w głównej mirze od jakości jego wykonania. W prawie 100 m mieszkaniu koszt ogrzewania gazem wynosi ok. 1000 zł w sezonie. Izolacja skosów była wykonana przez moich domowych panów i wynosi 30cm styropianu na ścianach kolankowych i 30 cm wełny na skosach.
Link do komentarza
Pytanie do cyma2704. Czy możesz napisać coś więcej ? Te 1000 zł za 100 m2 to za miesiąc ? W jakiej części Polski mieszkasz ? Ja płacę za ogrzewanie domu 175 m2 (wraz z ciepłą wodą) 3.000 zł, ale na rok (przez ostatnie dwa lata).
Link do komentarza
Cytat

Pytanie do cyma2704.
Czy możesz napisać coś więcej ? Te 1000 zł za 100 m2 to za miesiąc ? W jakiej części Polski mieszkasz ?
Ja płacę za ogrzewanie domu 175 m2 (wraz z ciepłą wodą) 3.000 zł, ale na rok (przez ostatnie dwa lata).



To 100 metrowe mieszkanie na poddaszu w małym bloku z cegły. Jak napisałam to za sezon grzewczy ok. 6 miesięcy (w zależności od aury). Mam własny piec gazowy z zamkniętą komorą spalania. Mieszkam w podkarpackim.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Marco
Wszystko pięknie, ale np. w moim regionie (kieleckim) trudno znaleźć miejsce, gdzie wolno budować dach o nachyleniu mniejszym niż 30stopni :(. Wiekszość gmin ma takie założenia w planach zagospodarowania przestrzennego.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość trzeba zrobić ściankę kolankową
może nie wygl;ąda to super ale jest praktyczne, w okolicy leszna wszyscy architekci robią scianki kolankowe na wysokość 3 pustaków a w praktyce firmy murujące dodają jeszcze 2 co daje minimum metr + wieniec + murłata i praktycznie nie ma problemów ze skosami, fakt domy z scianka kolankową 60 cm ładniej wyglądają ale po co to komu jak nawetpod ścianką stolik nocny nie wejdzie..
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość doświadczony
To po co zamieszkałeś poddasze. Ja poddasze zostawiłem niezamieszkałe, nieogrzewane i wszystko gra jak ta lala. poddasze służy jako magazyn a piętro niżej mam 4 pokoje 4-5 metrów, kucnie, łazienkę, wc, przedpokój, ganek. Durna moda przyszła z zagranicy mieszkać pod skośnym dachem i Polacy na to polecieli a jak strych zostawisz niezamieszkały to nie dość żę nie trzeba go ocieplać to w zimie i tak piętro niżej jest ciepło w lecie strych ma przewiew i pod nim jest chłodno. Nie da się w małym domku "nowoczesnym" mieć samych plusów..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesiące temu...
Gość pragmatyk
Wydaje mi się że budujący ponownie nie doświadczył zimyw której na płaskim dachu zalega śnieg.Sam zresztą to przyznaje.Życzę powodzenia przy odśnieżaniu dachu w nowej inwestycji...
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Gość PiotrNicosia
mój dom Nicosia, ma dach dwuspadowy, ściany pod skosami podciągnięte na 5maxów+wieniec+murłata, skosy ocieplone 15cm+5cm poprzecznie. górny salon jest z wentylacją. Nie ma problemów z meblowaniem, ciepłem, zimnem. Za dołożenie kilku pustaków po obwodzie domu, przybyło mi kolejne 80m uzytkowych "gratis" na poddaszu na pokoje dziecięce, do zabawy, sypialnie, okna tylko pionowe balkonowe na ścianach bocznych. Przyznaje że jeśli ktoś robi dach kopertowy czyli czterospadowy a w każdym spadzie jeszcze jaskółka to racja, pomieszczenie nie ma wtedy prostej wysokiej ściany i jest przytłaczające, ocieplić też taka konstrukcje dachu - trzeba być bardzo precyzyjnym, nie to co przy równoległych dwuspadowych krokwiach..
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Gość skosne dachy do tragedia
Tego co wymyślił te skośne budownictwo powinno sie wysłać do Korei i to tej gorszej. Byłem zmuszony do takiego dachu przez Gminę ale te krzywe syfity i okna dachowe mocno mnie nie zadawalają i popieram wrogów skosów.
Link do komentarza
Tak mnie zastanawia – dlaczego właśnie (tak jak choćby u mnie) nie pozwalają na płaskie dachy? Nie to żebym się czepiał ale tak jak ktoś wcześniej napisał: „smutne jest to że w kraju demokratycznym w którym niby jest wolność ,budować można tylko to na co pozwoli władza i tak jest teraz z dachami...” Zwłaszcza, że zrozumiałbym gdyby było wszystko zaplanowane jak od linijki – przykład dachów w Pradze Czeskiej. Ale przecież tu i tak każdy robi niemalże jak chce……
Link do komentarza
Wszystko kwestia gustu i profesjonalizmu przy wykonaniu.
Mój pierwszy dom z dachem dwuspadowym o różnych kątach nachylenia. Z jednej strony ścianka kolankowa wyszła na 2,20m ale i tu wyrzeźbiłem z poddasza jeszcze antresolę sypialną dla gości. Z drugiej strony ścianka kolankowa na 1,20m i żona zastrzega sobie, że mam pomyśleć jak przenieść to co tu zrobiłem do nowego domu. Sypialnia, biblioteka, pokój do pracy, antresola - wszystko obłożone 4cm boazerią i naprawdę szkoda wszystkim, że w nowym domu będzie inaczej, ale ja mówię, że będzie lepiej!

Drugi dom... odlot skosów - dom z dachem półokrągłym, ścianka kolankowa na wysokości parapetu, a parapety głębokie na ok. 1m, wygodne miejsce do obserwacji natury za oknem (przy zastosowaniu poduch icon_wink.gif Temperatury na poddaszu - komfortowe, bo poza ociepleniem wełną mineralną 35-40 cm strzechy. Nie wyobrażam sobie swojego domu bez dachu (bo przecież stropodach, to nie dach icon_wink.gif)


Link do komentarza
Służba na wsi mieszkała w czworakach - parterowych chatkach o nieskomplikowanej strukturze icon_wink.gif
Dla mnie poddasze to idealne miejsce do pracy kiedy potrzebuję spokoju, bo życie toczy się piętro niżej. Dla dzieciaków też nie ma lepszej zabawy - kiedy dorośli zostawiają je samym sobie mogą popuścić wodze fantazji w klimacie który sprzyja wyobraźni. Antresola była robiona jako "Orle gniazdo" dla mojego syna (stąd te schody).
Link do komentarza
Irbis_widać że lubisz drewno , sam też tak kiedyś miałem ,ale przyszedł czas że wywaliłem to wszystko i teraz dopiero oddycham pełną piersią .To chyba przychodzi z wiekiem że człowiek zaczyna tęsknić do bardziej czystej , uporządkowanej struktury . Co by nie gadać to takie ilości drewna jednak mocno przytłaczają i nawet z dużej przestrzeni robi się o wiele mniejsza . Szlepów też nie lubię (znaczy skosów ) bo pomnieszają i dewastują przestrzeń , ale rozumiem tych co lubią takie klimaty . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

W zasadzie, to świetny temat aby sprowokować do dyskusji icon_wink.gif)
Miłośnicy Dachów łączcie się! Przy płaskim dachu domy były by smutne... i gdzie tu miałbym stukać głową w skos?
Sami zobaczcie:





ale płaski dach pozwala na fajne zagospodarowanie ( luneta, balia czy leżaczek bez krępacji że cie sąsiadka podgląda icon_smile.gif )
Link do komentarza
Chyba, że ma domek na poziomie Twojego, to można nawet spontankę zorganizować icon_wink.gif

A już poważniej: to co widać na zdjęciach to moja praca sprzed 30 lat. Wykorzystałem sporawy strych na dodatkowe pomieszczenia. Efekt wytrzymał próbę czasu i nie mam wrażenia jakby drewno przytłaczało - są to jasne (duże okna), ciepłe pomieszczenia. Kiedy 30 lat temu kładłem wełnę mineralną pomiędzy krokwie budując dach, sąsiedzi stukali się wymownie w czoło, a jak dokładałem warstwę poniżej krokwi, to nie było jeszcze w Polsce systemów profili do gipsów i chyba nawet płyt gipsowych! Zgadzam się, że nie każdego ten klimat musi kręcić, ale wyobraź sobie, co tu można wyprawiać (tajemniczo, ciepło, przytulnie, z dala od zgiełku icon_wink.gif . Jedno jest pewne - opalać się nie można ale to, nawet zimą, załatwia ogród zimowy, który też wykończyłem (przynajmniej konstrukcję) listwami dębowymi :-)
Link do komentarza
Cytat

Dalej nikt mi nie odpowiedział - czemu nie pozwalają na płaskie dachy? To szkodzi czemuś? Bo na pierdylion procent nie zaburza i tak rozwalonego wizerunku polskich gmin....


A tak serio to buduje dom z poddaszem - bo miały być skosy i okna dachowe. Serio takie było m.in. założenie icon_smile.gif



PODEJRZEWAM 2 powody:

- niechęć do źle kojarzących się klocków budowanych w drugiej połowie zeszłego wieku, może ustalający plany zagospodarowania w takim mieszkają, leje im sie z dachu itp.
- obawy przed bezpieczeństwem w przypadku dużych opadów śniegu, czego oczywiście nie rozumiem, no bo przecież budynek normy ma spełniać tak czy siak.


Link do komentarza
Cytat

a ja nie lubie skosow i miec nie bede. mieszkalam kilka lat pod skosami i nie widze zalet takiego rozwiazania. oprocz tego schodow tez nie lubie, ot taka ze mnie dziwaczka icon_smile.gif



ja mam skosy, ale na takiej wysokości, że tak jakby ich nie było...
Link do komentarza
Cytat

Dalej nikt mi nie odpowiedział - czemu nie pozwalają na płaskie dachy?


Nie jest tak że wszędzie nie pozwalają , wal do wydziału planowania i się zapytaj dlaczego . Kto ma tu wiedzieć dlaczego ?, to nie jest żadna wiedza ekspercka czy fachowa tylko widzimisię lokalnych władz , decydujących w tym zakresie .
Inną sprawą jest też to że lokalni planiści uskuteczniają sobie w dowolny sposób swoje wizje planowania przestrzennego i maja wszystkich w nosie , bo wiedzą że oni stanowią prawo w tym zakresie .
Taki kraj .
W moim sąsiedztwie budowali trzy domy obok siebie , jeden dostał w warunkach zabudowy dach dwuspadowy , drugi czterospadowy a trzeci płaski . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
W stu procentach się zgadzam ! Dom bez skosów ! Mieszkam w bliżniaku z dachem z małym spadkiem położonym na stropie I piętra - słowem zero skosów i bardzo praktyczne metrowe podcienie z każdej strony budynku. Rozwiązanie jest ciepłe, wygodne i 190 m2 naszego domu to prawdziwe 190 m2 a nie 130 + to co nieużyteczne w skosach :D
więcej doświadczeń chętnie opiszę na priv: proszę pisać mitur@op.pl
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość góral
Fajnie piszesz płaski dach,ale zapomniałeś że nie wszędzie plan zagospodarowania puszcza,dziś panuje moda tak że na całym strychu pokoje i bicie głową po skosach,a 30 lat temu były 3 pokoje na górze i 4 poddasza -grajdołki na którym można było zrobić łazienkę garderobę i jakiś schowek na sezonowe rzeczy. Płaski dach to nie wszystko,obserwuj dawne budownictwo nie było tylu specjalistów i komputerów,ale jakoś nie spotkałem po wichurach pozrywane dachy na starym budownictwie tylko tym nowoczesnym gdzie moda zapanowała na 16-18 cm krokwie przybijane gwozdziami o 2-3 cm dłuższymi do tego jeszcze dziury wiercone i jeszcze do tego drzewo prosto z lasu nawet miesiąca nie leżało ja mam krokwie 14x14 przybijane 20cm gwoźdźmi,jeszcze ciosane [rok1968] sezonowane po ścince rok i takie ma teraz moja córka leżało okorowane rok ,wykręciło, pokręciło i dopiero wtedy poszło na tartak,i będę pilnował aby 16cm krokwie były przybijane gwoźdźmi 22-24 cm bez wiercenia i skosy będą lane a nie jakieś tam wełny i folie dachowe tylko deska 20mm na to papa,kontrłata2cm i dachówka cementowa Brass bo to jest ciężki materiał a nie blacha cienka jak papier toaletowy i przy halnym tylko czekać jak pofrunie


chaotycznie ale czas mnie goni

pozdrawiam góral
Link do komentarza
Cytat

będę pilnował aby 16cm krokwie były przybijane gwoźdźmi 22-24 cm bez wiercenia i skosy będą lane a nie jakieś tam wełny i folie dachowe tylko deska 20mm na to papa,kontrłata2cm i dachówka cementowa Brass bo to jest ciężki materiał a nie blacha cienka jak papier toaletowy i przy halnym tylko czekać jak pofrunie

pozdrawiam góral


I słusznie... żadnego badziewia na dach nie wpuszczaj.
A dobre wzorce jest przecież skąd czerpać... weźmy na ten przykład taki Wilczy Szaniec.
Tam nie nie odfrunie choćby nie wiem jak wiało. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
W końcu znalazłem ciekawy artykół i popieram ja z żoną zdecydowaliśmy że nie chcemy żadnych skosów mieliśmy okazję być w domach z skosami i dla nas to porażka lecz każdy buduje dla siebie i my wybraliśmy pełne piętra projekt indywidualny ale coś w stylu kasjopea chyba tak się nazywa
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Mam takie same spostrzezenia.Dach skośny tylko i jedynie ładniej wyglada.Poza tym same minusy.Dochodzi jeszcze problem z naprawa ewentualnych uszkodzeń z racji trudnosci dostania się i utrzymania na nim.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość tomasz-buddd
podpisuję się pod tym całkowicie. Domy ze skosami to udręka i pewno jeden z głównych błędów życiowych wielu ludzi. Mieszkanie na poddaszu do duchota i przemarzanie. Skosom zdecydowanie nie! Nawet najlepsze izolacje stosowane obecnie nie dają rady, bo nie ma na to rady.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 21.02.2013 o 16:03, Irbis Strzecharstwo napisał:

Wszystko kwestia gustu i profesjonalizmu przy wykonaniu.

Zgadza sie w 100%. 

Każda forma przekrycia, zwieńczenia domu może być dobra i każda bryła piękna - wszystko zależy od kontekstu i projektu oraz wykonania. Są piękne i wygodne domy z rożnymi dachami i tzw kostki, ale też  i inne bryły.

Co najważniejsze na końcu - zadowolenie inwestora - ktore też może ulec - zupelnie niezależnie od ww. wartości - zmianie.

Bo np. gust nie podlega krytyce, a on się zmienia, i poglądy.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Izolacja skosow a plaskiego dachu wiele sie nie różni kazda poprawnie wykonana i stosowna do budynku wygeneruje korzystne warunki do mieszkania na poddaszu. Zawsze w razie wu można doprowadzić darmowe zimne powietrze z pod fundamentów i wtedy na poddaszu jest zimno jak w piwnicy ja tak mam i z doświadczenia wiem ze wiele krąży opini o docieplaniu itd itd zamrażalnik lodowki ma izolacje 3 do 4 cm i jest ok wystarczy pomyśleć.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość Grzegorz
Ja mieszkam na 3 pietrze w bloku na poddaszu ze skosami: wszyscy przestrzegali, że będę zdychał latem i marzł zimą. Przetestowane:) Zimą jest cieplutko, a latem wcale nie cieplej niż np na 1 pietrze u sasiada:) myśle ze to kwestia dobrze wykonanej izolacji:)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość ajatakniemysle
A ja myślę, że wiele komentarzy, tych, którzy uważają, że na poddaszu wszystko zależy od izolacji to po prostu marketingowcy znanych firm. Muszą dbać o interesy i pisać takie komentarze, żeby wełna dobrze się sprzedawała. Ja mieszkałem parę lat w domu ze skosami i wykonaną dobrą izolacją 15cm + 15cm = 30cm wełny na wskroś. To nie zdawało egzaminu bo niby jak? Dachówka czarna, gdy się ją dotykało to była w lato gorąca chyba ponad 60 stopni. Poddasze te ~40cm niżej pod dachówką. Jakim cudem tam miało być nie-gorąco? Było gorąco! Na parterze nie było takich źródeł ciepła na całej powierzchni sufitu i temperatura panowała z 5-7 stopni niższa! Jeśli ktoś wierzy w izolacje, gdy różnica temperatur to ponad 60 stopni ten jest łatwowierny. Nikomu nie polecam skosów! Idźcie do ludzi co mają poddasze niby-użytkowe w dniu gdy po prostu świeci słońce i jest gorąco. Nikt nie chce przebywać na poddaszu w takim domu tylko woli być na parterze!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Niestety nie mogę sie z Panem zgodzić , ja mam ścianke kolankową 150 cm (projektant chciał 80 hahaha)mieszkania prawie pełnowartościowe , Ocieplenie pelne deskowanie blacha , wentylacja 3 cm , wełna Izower 035 15+10 płyta Gk . JEST SUPERRRRRR w zimie cieplutko w lecie chłodek .
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Obserwator.
Całkowicie się zgadzam mieszkać na poddaszu nigdy bym nie chciał.Latem gorąco a zimą zimno choćby nie wiem jak zabezpieczył to nigdy nie będzie to co piętro niżej.Ci co już beznadziejnie pobudowali zawsze będą chwalić bo im wstyd się przyznać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...