Skocz do zawartości

pojemnosciowy podgrzewacz wody elekt.


zbyszekr114

Recommended Posts

Witam.chce podlaczyc podgrzewacz 30litrowy tylko pod prysznic z programatorem czasowym ,jezeli korzystal bede tylko wieczorami i przez okres letni.Mam pytanie jest ses zakladania takiego programatora i czy taka pojemnosc wystarczy na 3 osoby.oczywiscie w odstepach czasowych.Podgrzewacz Ariston .czas.podgrzewania.(^t=45C);45min.Niemam mozliwosci podlaczenia podg.przepywowego slaba inst.elek.Z gory dziekuje za podpowiedz
Link do komentarza
Wg mojego szacunku jest sens zakupić taki najprostszy programator w cenie do 20zł, bo oszczędności na pewno będą, można też pamiętać o tym aby włączyć urządzenie o określonej godzinie.

Pytanie czy wystarczy wody do umycia się jednej osoby pod prysznicem, wg fachowej literatury jednorazowa kąpiel pod prysznicem to około 50 litrów.

Pojawia się spora rozbieżność, ale to książkowa teoria, należy zwrócić uwagę ze im do większej temperatury nagrzejemy wodę w zasobniku tym więcej pomieszamy zimnej wody, jeśli woda będzie miała 60 st C a do mycia używamy najczęściej około 38st C to mamy już około 45 litrów do dyspozycji. Polecam w tym przypadku zastosowanie baterii termostatycznej - dzięki niej zaoszczędzimy czas i tą niemalże wrzącą w obiorze naszego ciała wodę, bo ciężko jest czasem 'dostroić' temp. wody na zużytej baterii kulowej.

Mogę wykonać szczegółowe obliczenia w oparciu o dane podgrzewacza.
Link do komentarza
Cytat

Wg mojego szacunku jest sens zakupić taki najprostszy programator w cenie do 20zł, bo oszczędności na pewno będą, można też pamiętać o tym aby włączyć urządzenie o określonej godzinie.

Pytanie czy wystarczy wody do umycia się jednej osoby pod prysznicem, wg fachowej literatury jednorazowa kąpiel pod prysznicem to około 50 litrów.

Pojawia się spora rozbieżność, ale to książkowa teoria, należy zwrócić uwagę ze im do większej temperatury nagrzejemy wodę w zasobniku tym więcej pomieszamy zimnej wody, jeśli woda będzie miała 60 st C a do mycia używamy najczęściej około 38st C to mamy już około 45 litrów do dyspozycji. Polecam w tym przypadku zastosowanie baterii termostatycznej - dzięki niej zaoszczędzimy czas i tą niemalże wrzącą w obiorze naszego ciała wodę, bo ciężko jest czasem 'dostroić' temp. wody na zużytej baterii kulowej.

Mogę wykonać szczegółowe obliczenia w oparciu o dane podgrzewacza.


Parametry techniczne:
Pojemność: 30l
Moc grzałki: 1,5 kW
Napięcie: 230 V
Bateria w zestawie: nie
Czas podgrzewania przy (ΔT= 45°C): 45 min.
Max temperatura robocza: 80°C
Dobowe straty energii(przy 60°C): 0,60 kWh/24h
Max ciśnienie robocze: 6 bar
Dziekuje bardzo za podpowiedz. czy ten czas podgrzewania wody (45C w 45 min.) to czas podgrzania calego zbiornika?Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Parametry techniczne:
Pojemność: 30l
Moc grzałki: 1,5 kW
Napięcie: 230 V
Bateria w zestawie: nie
Czas podgrzewania przy (ΔT= 45°C): 45 min.
Max temperatura robocza: 80°C
Dobowe straty energii(przy 60°C): 0,60 kWh/24h
Max ciśnienie robocze: 6 bar
Dziekuje bardzo za podpowiedz. czy ten czas podgrzewania wody (45C w 45 min.) to czas podgrzania calego zbiornika?Pozdrawiam.


no tak dobrze to nie ma bo albo te 30l bedziesz grzał do 80st zeby jako tako wszyscy sie zdazyli wykąpać albo zainwestujesz w zasonik min 60-80l i bedziesz grzał go 50-55st wtedy bedzie mozna mówic o jakis komforcie ,inaczej bedziesz musiał załozyc czasówki ale na kurek z wodą zeby kazdy max sie kąpał po 2min
Link do komentarza
Moc grzałki, która podaje producent powinna zagrzać wodę w czasie 60 minut, a nie jak podaje w ciągu 45 minut. Te 60 minut jest to czas podgrzania całego zbiornika do temperatury o 45 stopni wyższej niż temperatura wody zimnej w instalacji, co de facto jest około tych 55-60 st C.

Cała objętość wody zbiornika zagrzana do 60 st C i później zmieszana na baterii z zimna wodą (10st C) w ilości 23,5 litrów, razem daje 53,5 litra wody.

Jeśli troje użytkowników miałoby się umyć pod tą wodą to średnio po 17 litrów na głowę.

Lepszym rozwiązaniem jest chyba spróbować myc się bardzo szybko nie wykorzystując całej wody, w odstępach około 25 minutowych.

Natomiast zupełnie komfortowym rozwiązaniem jest inwestycja w podgrzewacz z większym zbiornikiem tak jak wspomniał mój przedmówca 60-80l.
Link do komentarza
30 litrów to mało ... a nie nic bardziej wkurzające dla kobiety niż zimna woda pod prysznicem gdy myje się głowę. Zapamiętaj to icon_smile.gif.
Większy zbiornik pozwoli ci bardziej komfortowo korzystać z kąpieli, Dodatkowo będziesz miał możliwość ustawienia niższej temperatury na zbiorniku. Im większa temp. tym szybsze jego zużycie.

kup wodooszczędną słuchawkę.
są przepływowe z taką słuchawką (kiedyś na wyjeżdzie coś takiego widziałem, chyba 5,5 kW .... ale wody mało daje ...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...